Results 1 to 13 of 13

Thread: Teren minifotbal cu iarba sintetica

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Teren minifotbal cu iarba sintetica

    Salutare!
    Sunt din Bucuresti si vreau sa contruiesc asa ceva....care este opinia voastra? Este o "adevarata" afacere? Stie cineva cam la cat se ridica o astfel de investitie.
    Astept idei si sfaturi de la voi.
    Va multumesc mult.
    Cu respect, Florin

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Amatori de mionifotbal exista in Bucuresti. Eu nu practic acest sport, insa cand joc tenis pe baza Tineretului, mereu se joaca fotbal pe un teren sintetic aflat in spate (care are si nocturna). Insa cred ca mult mai mare impact si viitor ar putea sa aiba o baza sportiva mai mare, care sa includa pe linga minifotbal si un un teren/terenuri de tenis, eventual o sala de forta etc. Astfel ai putea atrage mai mult public.

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ideea este excelenta, am vazut asa ceva prin lume, in Goteborg erau vreo 4 terenuri de fotbal sintetice intr-un parc, la dimensiuni normale, si era plin mai mereu.

    Nu stiu cat e de rentabil, dar solicitari vor fi sigur, depinde de zona. Eu de ex. caut de ceva vreme un loc “de joaca” la preturi rezonabile (raportat la persoana, considerand ca se joaca 6 la 6 deci 12 bucati, pretul ar trebui sa fie undeva pe la 50000 lei/ora maxim zic eu, ca sa ai clienti), sunt convins ca nmai de pe acest Forum vei avea cateva echipe... Poate e indicat sa ai si ceva reflectoare sa se poata juca si pe seara. Nu stiu daca nu e mai ieftin sa le faci cu gazon/iarba, suprafetele sintetice in aer liber se deterioreaza destul de des. Ar fi necesar sa poti inchiria si mingi pentru inceput, un chiosc cu ceva de baut si rontait (aici se pot obtine profituri comparabile sau mai mari decat din inchirierea efectiva a terenurilor), toaleta/WC (sigur e nevoie ), o incapere unde sa te poti schimba (la inceput ceva cat mai simplu si ieftin, in timp mai buna, dotata si cu dusuri-poate creste ceva pretul dat de mine mai sus ca referinta).
    Daca faci un plan de afaceri indraznet si ai ceva teren la dispozitie, musai trebuie sa te gandesti sa oferi mai multe facilitati in viitor. Nu e de neglijat sa ai facilitati si pentru alte sporturi, ce pot fi eventual practicate si de fete (tenis de masa, teren de badminton, teren/cosuri de baschet etc.) si copii (nisipar de ex.). In acest caz trebuie sa iei in calcul si un mini-bar, ceva mai mult decat chioscul care sigur nu a mai face fata.

    Trebuie sa pui pe hartie musai un plan de afaceri unde sa vezi cu ce poti incepe si daca profitul estimat iti permite sa te extinzi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    mie sincer .. nu imi place iarba sintetica... dar e rezistenta
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Bine, bine insa stie cineva cam cat de mare trebuie sa fie terenul? Am vazut un teren de 800 m2 si se juca 5vs5 insa mi se parea destul de mare...cel putin asa mi-a zis ala ca e de 800 m2. Eu as vrea sa fac un teren de 300-400 m2. Ce parere aveti?

  6. #6
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Eu daca as avea bani si teren , as face neaparat terenuri de tennis cu suprafata rapida . La cat de putine sunt in Bucuresti cred ca nu ar fi libere nici macar o secunda

  7. #7
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tutty View Post
    Bine, bine insa stie cineva cam cat de mare trebuie sa fie terenul? Am vazut un teren de 800 m2 si se juca 5vs5 insa mi se parea destul de mare...cel putin asa mi-a zis ala ca e de 800 m2. Eu as vrea sa fac un teren de 300-400 m2. Ce parere aveti?
    Nu e deloc mare 800 m2...asta inseamna 40 m lungime si 20 latime. E super ok, 5 vs 5.
    .

  8. #8
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Nu e rentabila deloc o asemenea afacere.
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  9. #9
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Eu nu cunosc exact situatia (prezenta) din Romania dar apropo la tema de mai sus am o informatie.
    Federatia de fotbal din Germania a alocat pentru urmatorii 2 ani 10 (zece) milioane euro pentru amenajarea a 1 000 (o mie) de terenuri de minifotbal.
    Pana la finele acestui an cei interesati (scoli in primul rand, asociatii, orase etc.) trebuie sa inainteze o oferta din care sa rezulte necesitatea unui asemenea teren ca si amploarea contribuitiei proprii. Terenurile urmeaza sa fie acoperite cu material sintetic asemanator gazonului.

  10. #10
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    cred ca am 4 terenuri de fotbal din asta pe iarba arfificiala pe langa bloc...timp sa ai sa joci....si bani

  11. #11
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    eu prefer fotbalul in terenurile de handbal facute de guvern (acelea gen hala): inchiraitul pe o ora jumate este de 60 lei , conditiile sunt foarte bune (e cald , avem apa , dusuri , mingi...)

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Pe langa utilitatile ce le ai de platit la o astfel de baza sportiva si ma refer aici la apa si la curent electric.. mai intra si taxa pentru spatiul respectiv... Nu stiu daca se merita.

  13. #13
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andrei_23 View Post
    eu prefer fotbalul in terenurile de handbal facute de guvern (acelea gen hala): inchiraitul pe o ora jumate este de 60 lei , conditiile sunt foarte bune (e cald , avem apa , dusuri , mingi...)
    corect,fotbalul in sala este mult mai frumos.
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  14. 18th March 2008, 11:02
    Reason
    reclama

  15. 4th May 2011, 18:47
    Reason
    reclama

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •