View Poll Results: Procedeaza corect sefii Craiovei cu Plesan?

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Da

    16 66.67%
  • Nu

    8 33.33%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 70

Thread: Ii va face mizerii Dinel lui Plesan?

  1. #1
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1

    Plesan ameninta ca pleaca de la Craiova

    internationalul oltean sustine ca intelegerea sa cu Universitatea a fost modificata fara stirea lui de catre conducatorii clubului, care intentioneaza astfel sa obtina mai multi bani in urma transferului sau in strainatate.

    "Nu voi mai juca īn acest retur la Universitatea dacă aceşti conducători nu sīnt corecţi şi nu īmi vor da drumul", a precizat Pleşan.

    Clauza de reziliere a contractului lui Pleşan era de un milion de dolari, īnsă aceasta a fost anulată, susţin surse oficiale din cadrul grupării oltene. Responsabilii grupării craiovene i-au propus lui Pleşan o mărire de salariu de peste 100.000 de dolari, īnsă fotbalistul nu a acceptat-o.

    Potrivit unor surse din cadrul grupării oltene, Şahtior Doneţk i-ar oferi lui Pleşan cinci milioane de euro şi un salariu de aproximativ un milion de euro. Mihăiţă Pleşan mai are contract cu FC Universitatea Craiova pīnă īn 2007

  2. #2
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    pina la urma, din pacate, si plesan va parasi echipa, pentru ca acum se pune pe primul plan situatia financiara si pe urma echipa....
    sa nu mai spunem de presiunile impresarilor, interesati de un comision substantial.
    un salariu de peste o suta de mii de dolari nu poate fi refuzat decit din considerentele de mai sus.
    parerea mea.....

  3. #3
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    pavel badea sustine acum ca in contractul lui Plesan exista o clauza de reziliere de 3 milioane de euro

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Ii va face mizerii Dinel lui Plesan?

    Deja buba s-a spart la Craiova. Plesan are o oferta clara de a plecat la Ajax in vara. Dinel Staicu l-a pacalalit acum citeva saptamani si i-a anulat clauza de reziliere, care era de un milion de dolari. Jucatorul se tema ca nu va putea pleca din cloaca Diviziei A spre fotbalul mare in vara, pentru ca nu va fi lasat de sefii Universitatii. A anuntat ca nu mai joaca in retur si nu a plecat la Oradea. Se va irosi acest mare talent in Divizia A sau va pleca la Ajax? Procedeaza corect sefii Craiovei? Ce parere aveti de acest caz?

  5. #5
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Eu sper doar sa ramana la Craiova, ar putea pleca si sezonul viitor cand va capata mult mai multa experienta, acum ar fi o plecare prematura din partea sa...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ce inseaman Vadim "mizerii" si ce inseamna ca l-a pacalit ?
    Plesan are un impresar ( firma ISM ) care nu prea poate fi pacalita.
    Daca Plesan a acceptat anularea clauzei inseamna ca nu a fost pacalit , ca doar nu este copil mic.... Ce inseamna de fapt mizerii ? Fiecare club si patron isi vede interesul....
    Daca Staicu a reusit anularea clauzei de reziliere foarte bine.... tu ce ai vrea , sa plece de la Craiova pe 1 000 000 de dolari si peste doi ani sa-l vanda Ajax pe 15 000 000 ( vezi cazul Chivu )... chiar crezi ca va invata la Ajax in doi ani mai mult decat a facut-o in tara ?
    De ce ar trebui sa se imbogateasca cluburile straine , si la noi sa a junga frimituri.... Staicu a mai spus ca in principiu Plesan va mai sta un an...
    insa crezi ca este nebun sa nu-i dea drumul daca primeste un pret corect ?
    Plesan este ofertat in acest moment de cinci cluburi europene si toate ar vrea sa-l ia cu un milion de dolari , clauza de reziliere ... de ce sa nu-l ia cine ofera mai mult , de ex vreo trei milioane...
    Daca insa i-a falsificat contractul ( mai stim noi cazuri si in Bucuresti ) atunci sa raspunda in fata celor in drept.

    Si admitand ca a reusit sa-i anuleze clauza cui serveste ca nu se mai prezinta la meciuri stiut fiind ca mai are contract cu Craiova inca doi ani..cel mult va putea sa nu mai joace in acest timp ... mie mi se pare destul de neclar totul , prefer sa astept clarificari....

  7. #7
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Dinel e in stare de orice...
    deci se poate sa il tina si in sezonul viitor la Craiova pe Plesan
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  8. #8
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Eu sper doar sa ramana la Craiova, ar putea pleca si sezonul viitor cand va capata mult mai multa experienta, acum ar fi o plecare prematura din partea sa...
    e pacat ca in fotbalul nostru singurul instrument de a pastra jucatorii reprezinta "clauza de reziliere"... in loc sa-i convinga sa ramana prin salarii, sau dorinta de performanta, tot ce pot face conducatorii de kkt este sa fixeze clauze de reziliere, respectiv sa le anuleze...

    ce e ironic este ca se poate face orice cu ea... ipocritii de la dinamo o folosesc pentru a vinde jucatori (vezi: a achitat clauza de reziliere, trebuie sa-i dam drumul ), iar dinel o anuleaza pentru a-l obliga pe plesan sa ramana...

    dragoste de-a sila oricum nu se poate... e absurd sa-i ceri sa mai stea un an la craiova pe motiv de lipsa de experienta, atata timp cat la ajax e clar ca va avea o pregatire mai buna si va face un salt calitativ superior... (vezi mitea, chivu etc.)... vom mai vedea ce se intampla...

    de ce sunt eu curios este modul in care a reusit dINEL sa anuleze clauza... e vorba despre un contract unilateral ?...
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  9. #9
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vladi
    pavel badea sustine acum ca in contractul lui Plesan exista o clauza de reziliere de 3 milioane de euro
    "manarie" facuta de Dinel .. sunt sigur ...
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    DE fapt se pare ca cei mai scandalizati sunt cei doi impresari ..Victor Becali si Gica Popescu..doreau sa-l vanda in stilul obisnuit ..adica sa ia ei 3.000 000 si sa primeasca Craiova 1.000 000. Plesan a spus acum cateva minute ca are contract cu Universitatea pana in 2007 dar ca pe biroul lui Popescu exista contractul cu Ajax care poate fi semnat imediat " daca conducatorii Craiovei revin la sentimente mai bune "....

    Pavel Badea a declarat tot in aceasta seara ca un pret corect pentru Plesan ar fi in jur de trei milioane de dolari.
    Ma indoiesc ca Staicu a reusit anularea clauzei ( nu spune nimeni nimic clar ) dar daca a facut-o si le-a tras teapa impresarilor respectivi nu este un motiv de a-l critica . Dimpotriva... Insa cum spuneam , cred ca este doar asa , de ochii lumii ...si Pleasn va pleca tot pe un milion cat era clauza... Sa vedem.
    Last edited by EDMOND_; 20th May 2004 at 18:43.

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Atunci la ce mai e clauza de reziliere in Divizia A daca se poata anula? De ce nu i-a pus lui Plesan de la inceput o clauza mai mare? Niciodata nu se stie cum evolueaza un jucator. Ca sa fii sigur, ii pui de la inceput un pret mare pe cap, fiindca din moment ce l-ai luat la echipa crezi in el.

    Vezi la Real Madrid, unde jucatori obscuri au clauze de reziliere de zeci de milioane de euro.

  12. #12
    Banned nemuritor's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    215
    Reputatie
    0
    nu trebuie sa existe fotbalisti cu clauza de reziliere a contractului, asta e o portita deschiza catre mafioti.
    Dinel Staicu ar face bine sa tina cu dintii de Plesan si de toti jucatorii tineri, daca reuseste performanta cu ei si reuseste sa-i vazda cu 4,5 milioane de dolari este cu totul altceva si pentru el si pentru suporteri. Cel mai bine ar fi ca Dinel sa reuseasca sa-l impace pe Plesan sa mai ramana la Craiova si sa construim echipa.Ar fi pacat sa plece acum pe nimic numai pentru a satisface pofta unor impresari. ar trebui sa fie ca la steaua, nici un jucator sa nu aiba clauze de reziliere a contractelor sau contracte cu firma ism, astea sa fie clauze in contracte

    clauza de reziliere este doar o portita lasata deschisa banditilor, prin contractul cand jucatorul e tanar si fara valoare si nume iar pe urma ii vand pe nimic si isi iau ei comisioane grase. Majoritatea jucatorilor care au plecat foarte tineri n-au reusit nimic.Chivu este exceptia,in rest toti au sfarsit uitati pe te miri unde.
    Plesan abia daca a facut 4 sau 5 meciuri bune si gata vor impresarii sa-l vanda
    trebuie sa dispara clauzele de reziliere.Se pare ca s-au desteptat si steaua si dinamo ,pana si staicu si-a dat seama ca aceste clauze sint criminale

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    In primul rand Badea nu a amintit nimic de o clauza ..Badea a spus doar ca un pret corect pentru Plesan ar fi trei milioane.
    Insa repet , nu credeti ca ar fi normal ca pentru un jucator crescut in fotbalul romanesc clubul sa primeasca mai mult decat impresarii jucatorului ? Au mai fost cazuri in fotbalul romanesc cand impresarii respectivi ( aceeasi de care vorbim acum ) au luat de doua sau trei ori mai mult decat clubul..... Daca Ajax tot este dispus sa dea in jur de 3500 000 de ce sa nu ajunga la club cea mai mare parte din suma ?
    Probabil impresarii respectivi s-au vazut prinsi pe picior gresit si de aici tot scandalul.
    Sunt cinci cluburi care il doresc,,de ce sa nu mearga la cel care ofera un pret mai bun..?

  14. #14
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Clauza de reziliere exista peste tot in lume, nu se poate renunta la ea, pentru ca altfel ar pleca toti unde vad cu ochii, la prima oferta mai buna.

    Nu cred ca va putea Craiova sa isi tina jucatorii, nici nu are multe talente, din moment ce Dinamo, Steaua si Rapid vind pe banda rulanta.

  15. #15
    junior Padrino's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    122
    Reputatie
    1
    Este normal ca U sa primeasca mai mult decat impresarii, intr/adevar. Insa nu este normal sa vrei performanta iar in acelasi timp tu sa vinzi jucatori. Sa nu/mi spune/ti mie cas Staicu sta in trei milioane de euro sau cinci. In opinia mea, suporterii sunt desconsiderati, ba chiar intreaga Banie. Deja vorbim de afaceri nu de un hobby al patronului...

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Vadim , comentam doar asa , de placere , nu stie nimeni ce s-a intamplat acolo...poate l-a pacalit intr-un fel pe Plesan , si acesta a semnat rezilierea clauzei fara sa se consulte cu impresarii ...si acestia simt ca pierd un comision gras..nu avem de unde stii..dar de aici pana la " mizerii ".. Ce au facut conducatorii olteni ? I-au interzis sa se antreneze cu echipa , l-au scos dintre titulari ... NU , vor doar sa obtina un pret corect , mai ales ca stiu cat sunt dispusi sa dea conducatorii echpei olandeze... Sa ne amintim cazul Miu ? Atunci nu am vazut pe aici un titlu care sa spuna ca Gigi ii face "mizerii" ...
    Ti-am spus! Eu cred ca este doar o poveste... nu cred ca are Staicu puterea de a-i pacali pe "celebrii" impresari...

  17. #17
    junior Padrino's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    122
    Reputatie
    1
    Am votat cu da in ideea ca nu va pleca. Insa, in mod sigur o va face. Sa nu credeti ca este de neinteles ce se intampla. Avem o gramada de exemple si ele vor continua sa reapara. Noi, suporterii, ne facem iluzii, ei, patronii, fac bani!

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Padrino
    Este normal ca U sa primeasca mai mult decat impresarii, intr/adevar. Insa nu este normal sa vrei performanta iar in acelasi timp tu sa vinzi jucatori. Sa nu/mi spune/ti mie cas Staicu sta in trei milioane de euro sau cinci. In opinia mea, suporterii sunt desconsiderati, ba chiar intreaga Banie. Deja vorbim de afaceri nu de un hobby al patronului...
    Pai pentru toti patronii este o afacere.... culmea este insa ca Staicu vrea sa-l mai tina un an.....iar impresarii l-au convins sa plece acum..initial Plesan declarase ca mai sta un an ....

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Vadim , facem un pariu ca Plesan joaca la Oradea ?

  20. #20
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Are probleme de rezolvat la facultate si nu joaca!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Azzuro , esti minor ca as face pariul cu tine..dar vreau pe euro..si nu vreau sa am probleme cu parintii tai...Cu Vadim era mai simplu..poate ma faceam cu cateva actiuni la onlinesport ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •