Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 316

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1

    Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

    Salut.
    Vreau sa-mi cumpar racheta de tenis, sunt din timisoara, si as vrea sa stiu care este mai buna.
    Am 2 optiuni:
    1. Racheta "Adler" (costa 1,2 milioane), parca sper sa nu gresesc, este din carbon, ..., si cam atatea detalii pot sa dau, ..., tin sa spun sa sunt ffff beginer la sportul asta.
    2. Racheta "Head Titanium" (costa 1 milion, METRO).
    Va rog sa-mi spuneti care ar fi mai potrivita pentru mine, tinand cont ca sunt incepator.
    Va multumesc mult,

    Alin

  2. #2
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Alin, as vrea mai intai sa ne dai mai multe detalii despre tine cum ar fi :varsta , inaltimea, greutatea si ... cat de incepator esti ?
    Last edited by DJ Klaus; 20th May 2004 at 11:47.

  3. #3
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    OK ..., hai sa dau putinde detalii despre mine
    Am 25 ani, 1,75 m, cu greutatea stau cam prost ,..., dar lucrez la ea, 86 Kg.
    Am jucat putin tenis cand eram mic, ..., ff putin chiar, insa acuma as putea spune ca mi s-a pus pata pe tenis si as vrea sa-l practic intr-un mod serios(sa-mi fac timp cel putin o data pe saptamana sa joc).
    Am jucat destul de mult tenis de masa si chiar joc saptamanal in timpul liber, si asa putin ..., de altfel
    Cat despre tenis, chiar ma bate gandul sa iau niste ore.

  4. #4
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Eu iti recomand un Prince din grafit/carbon daca gasesti pe undeva si sa aiba suprafata cat mai mare ! Nu trebuie sa fie nici foarte usoara nici foarte grea ! Trebuie sa o simti totusi in mana ! Grafitul este mai rezistent si da loviturii un "sound" aparte ! In plus nu prea se rupe usor daca o mai dai de pamant ! Suprafata mare a rachetei te va ajuta sa nimeresti mingea mai usor pentru inceput atat pentru loviturile de dreapta si rever cat si pentru serviciu si voleu ! Cei drept dezavantajul ar fi ca nu ai foarte mult control cu o suprafata mare dar pentru inceput e taman buna ! cred ca poti gasi prin Hypermarketuri o astfel de racheta in jurul unui pret de 2 mil lei !

    Eu folosesc un head din titanium/fibra de sticla model 2000! head-urile din titanium deobicei sunt foarte bune atunci cand ajungi la un nivel mai ridicat in tenis altfel s-ar putea sa ti se pare o racheta chiar proasta ! Iar la pretul de 1 mil ceea ce ai vazut tu nu cred ca era titanium ci mai degraba metal imbracat in fibra de sticla ! Nu tot ceea ce scrie pe ea e corect mai ales daca sunt facute in China !

    Tine-ne la curent !
    Last edited by DJ Klaus; 20th May 2004 at 12:35.

  5. #5
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    mda, numai ca partea urata este ca palete am vazut doar in 2 locuri ...
    intr-o oferta metro ... e vorba de head
    si intr-un magazin sportiv, e vorba de adler-ul ala. in acel magazin am mai vazut si altele dar la un pret destul de piperat.
    daca as fi avut si alte posibilitati le-as fi enumerat eu ...

  6. #6
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Din pacate tenisul este un sport "piperat" ca finante Rachetele sunt scumpe , mingiile bune la fel, terenurile de zgura nu mai zic ! Mai bine mai pui cativa banuti deoparte decat sa -ti iei o racheta naspa si sa-ti mai strici si mana atat la propriu cat si la figurat! Adica poti chiar sa te accidentezi in sensul ca vibratiile "emanate" dupa impactul cu mingea pot provoca dureri la nivelul articulatiilor si te vor durea toti muschii ! La figurat... ma refeream ca nu prea poti avea control cu astfel de lovituri (ma refer si la putere si la precizie)! Tu acum faci cum crezi !
    Last edited by DJ Klaus; 20th May 2004 at 12:50.

  7. #7
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by taranu_alin
    mda, numai ca partea urata este ca palete am vazut doar in 2 locuri ...
    daca tot vrei sa te apuci de tenis... nu mai folosi cuvantul "palete" ca in tenisul de masa ! E ca si cum in loc de minge de fotbal ai spune "beshica"
    Foloseste rachete de tenis nu palete de ping pong !

  8. 25th June 2004, 01:47

  9. #9
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    pai, eu cred ca de invatat poti sa inveti si daca nu e head.
    cred ca se gasesc mai multe magazine care vand rachete la noi...daca-mi spui pe care le stii tu, pote mai sunt si altele.
    tu unde vrei sa joci tenis?
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  10. #10
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    pai singurele locuri unde stiu ca se vand rachete sunt urmatoarele:
    1. metro ...
    2. magazinul de sport de langa restaurantul cina

    ...
    si azi ma duc aproape de gara nord, caci am auzit ca acolo s-ar putea sa mai fie un magazin cu articole sportive.

    eu cred ca voi juca sau la proiectantul, ..., sau lanaga parcul rozelor ...

    cand voi sti suficient de bine voi cauta intr-adevar terenuri mai bune ...

    dar deocamdata sunt bune si cele doua ...

    P.S. Sper ca vorbim amandoi de timisoara
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Daca ai veni in iasi sigur ai avea rachete la alegere.
    Fa-ti timp si vino in Iasi. Daca te hotarasti sa vii dai un anunt aici si iti dau o lista intreaga de magazine unde poti gasi rachete bune incepand de la 2mil juma.
    Tenisul este si va ramana sportul <<alb>>(si nu ma refer la echipament)

  12. #12
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    am vazut un magazin langa parcul botanic. nu stiu daca sunt si rachete, dar poate ai noroc...
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  13. #13
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    hmm, ..., trebuie sa merg sa vad
    mersi mult!
    apropo, ..., s-a mai deschis un magazin de articole sportive pe langa Magazinul Bega, catre Piata Libertati. Este reprezentanta Victor, e chiar fainutz magazinul.
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Salut! Eu am de vanzare o racheta: racheta tenis Crane Sports Nano-Technology Titanium Hi-Modulus Graphite Micro Carbon Head Size:Oversize 107 sq. in. / 690 sq. cm. Length: 27.5 inches / 70 cm Strung Weight: 9oz / 260g Balance: 8 pts Head Heavy Beam Width: 27 mm/25 mm Dual Taper Beam Composition: Hyper Carbon / Graphite Grip Type: Cushion Aire Conform Grip Grip Size: 4 1/2 String Pattern:16 Mains / 19 CrossesMains skip: SL2,SL3,SL4,SL5 Noua, cu husa, carte, ambalaj original. Pret 100euro. Acuma depinde cat de mare o sa fie bugetul alocat tenisului Daca vrei o racheta buna la un pret mai mic iti sugerez sa te duci in Germania, ca le iai cam la 1/2 de pret (dar te costa drumul, bine-inteles )

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    nu stiu dc ii recomanzi un prince cand poti sa-i recomanzi un head titanium S1 care are un cap destul de mare nu este prea usoara dar nici prea grea.
    Am si eu o intrebare pentru tine dj Klaus : esti profesionist sau mai la mijloc ???

  16. #16
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DyaboliQ
    nu stiu dc ii recomanzi un prince cand poti sa-i recomanzi un head titanium S1 care are un cap destul de mare nu este prea usoara dar nici prea grea.
    Am si eu o intrebare pentru tine dj Klaus : esti profesionist sau mai la mijloc ???
    Joc tenis de 20 de ani si am fost jucator profesionist !
    Uneori mai si antrenez ! recomand grafitul incepatorilor pt ca simti loviturile cand sunt clare si simti si greselile inerente la inceput !In plus grafitul aduce un control mai mult. Nu tot ce e nou e bun...
    Parerea mea

  17. #17
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Dj vad ca aici scrii dar la subiectul impresii din USA cand mai spui cate ceva? Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  18. #18
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    Dj vad ca aici scrii dar la subiectul impresii din USA cand mai spui cate ceva? Dorin
    Promit ca ma apuc din nou de scris ! Adevarul e ca s-au strans atatea ca nici nu stiu cu ce sa incep !

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Cool ia-ti head-ul

    Salut sunt Bogdan si joc tenis de 2 ani si iti recomand sa-ti iei head-ul!!!!!!!!!!!!!!!!

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Eu am racheta carbom+fibra de sticla si 2 bucatele de titanium pentru reducere de vibratii. Marime standard.
    Tenisul este si va ramana sportul <<alb>>(si nu ma refer la echipament)

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    ajutati-ma sa-mi aleg racheta

    ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si ii rog pe cei care se pricep sa imi dea niste sfaturi despre ce racheta sa imi iau in funchie de varsta si alte date personale, am 1.40 inaltime, 13 ani, si sunt incepator, vreau sa ma inscriu saptamana asta la tenis, ce racheta imi recomandati, si ce firma credeti ca e mai buna ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •