Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 42

Thread: Racordaj; ce tip sa folosesc

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    39
    Reputatie
    1

    Racordaj; ce tip sa folosesc

    Va spuneam pe alt thread ca am o racheta Rossignol mai veche, cu rama din aluminiu. Din cauza asta nu poate fi racordata prea strans, dar eu folosesc mult topspin si intr-o sapt e navod la loc. Ce racordaj sa folosesc sa nu se mai largeasca asa (tip, eventual exemple)?

  2. #2
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Un racordaj rigid si gros , sunt multe in aceasta categorie .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    39
    Reputatie
    1
    Merci.
    O sa caut. Acum a scapat de recordare. Mi-am luat Head Microgel Extreme. Tare.

  4. #4
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Foarte tare chiar. Felicitări. Și eu am de gând să cumpăr un Microgel, dar asta un pic mai încolo - să îmi mai cresc jocul puțin că la nivelul de acum mi se potrivește mai bine racheta actuală.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    daca printre voi exista cineva care foloseste des racordaje head, sa spuna ce fel de racordaj are si cum se comporta in general racordajele de la head. eu ,in prezent, am o racheta head microgel radical , iar racordajul e babolat xcell. are head racordaje mai performante ?m-ar interesa raspunsurile celor care utilizeaza racordaje head, si nu raspunsurile celor care au auzit sau doar au citit despre racordaje. m-ar interesa un racordaj head orinetat spre control.

  6. #6
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Un racordaj f. bun la capitolul control chiar si ieftin pe care l-am folosit este : Head master culoarea natur cu caracteristicile : 1.28 mm, 16g .
    Daca-l cumperi direct de la reprezentanta Head pt. Romania il iei cu 9 lei/buc - ti-l trimite prin posta .
    Probleme este ca se rupe mai repede decat altele .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    optimistul: multumesc pt raspuns, dar mai am o racheta head liquidmetal mai veche, care are racordaj head master, dar ceva mai gros si de culoare gri. nu se compara cu xcell ! ca sa fiu mai explicit, sunt adeptul unui stil de joc agresiv, cu multe urcari la fileu (de multe ori ies vin la fileu ca berbecul) si astept sa mi se spuna ce tip de racordaj sa folosesc, eventual o combinatie intre 2 tipuri de racordaje. cineva mi-a spus sa racordez cu iso speed control pe verticala si nu mai tin minte ce pe orizontala. dar e prea complicat pt nivelul meu. eu vreu un racordaj bun pt un joc agresiv la fileu si care sa ma tina cel putin vreo 2-3 luni, la un ritm ce 2 jocuri pe sapt.

  8. #8
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Tu vrei o combinatie control + power + durability ? Eu nu cunosc un racordaj la pret bun cu aceste caracteristici si nici nu cred ca va exista curand .
    Sa sti ca e diferenta destul de mare intre Master gri si cel transparent , n-ar strica sa-l testezi si pe cel recomandat de mine , mai ales ca e la un pret bun si te asigur ca nu te va dezamagi . Sa pui 1 - 2 kg mai mult la tensiune fata de racordajele mai rigide .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    asta e racordajul pe care mi l-ai recomandat ? http://www.tenispro.ro/spip.php?article4094 . pretul e ok. era bine daca aveam si o masina de racordat si sa invat sa-l pun singur, ca sa nu mai pierd timpul cu toti "mesterii".

  10. #10
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Asta pare a fi , numai ca eu am cumparat la bucata(ultimul pachet din josul paginii ) : http://www.head.com/tennis/strings.p...ontrol_strings
    Daca cumperi la bucata de 12m. iesi la acelasi pret si de aceea nu merita sa te risti cu o rola . Comanda de la Head - tel 021 2245419 .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Optimistul: vad ca sub nick scrie ca esti moderator ! pai domn' moderator, numai in ceeea ce priveste discutia privitoare la racordaje am gasit vreo 5 threaduri similare, ca sa nu mai vorbesc despre alegerea rachetei potrivite. e o asa mare devalmaseala, incat obosesti numai cautand informatii printre zecile de threaduri deschise pe n pagini. tare obositor... chiar ma intrebam, moderatorul nu poate face in asa fel incat sa ordoneze discutiile si sa se simplifice cautarile? e doar o intrebare retorica...

  12. #12
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Si sunt deschise de mine sau de altii care nu au rabdare sa caute threadurile ? Daca le stergi se supara , daca le lasi se supara altii ...
    Pana la urma ai luat racordajul sau esti aici doar in inspectie ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    ce ofensat esti ! remarca mea s-a datorat iritarii pe care pe care o incerc de fiecare data cand caut diverse informatii pe acest forum. nu e normal sa citesc despre racordaje pe pag. 1, pag 3....pag 14 etc. sau pe unde ii mai vine unuia sa deschida cate un thread despre racordaje. cred ca rolul unui moderator e si acela de a ordona discutiile functie de threadul aferent fiecareia dintre ele, in asa fel incat orice cautare sa fie mai facila. iar privitor la racordaj, nu, nu mi-am luat racordajul ala! tocmai d-aia citesc si tot mai descopar threaduri despre racordaje.

  14. #14
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Nu sunt ofensat ci doar direct .
    Eu nu sunt obligat sa educ forumistii ,ci doar sa moderez si asa de abia am timp pt. asta .
    Daca tu vrei sa devii educatoarea forumului vorbeste cu Vadim si poate o sa apara si acest post , doar pt. tine , pt. inceput .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    optimistule, daca tot il urmaresti pe vadim, o sa-ti raspund in stilu-i caracteristic: eu nu obisnuiesc sa-mi stric manichiura tastand mesaje unui obtuz care ma insulta, dar sa stii ca petre tutea (cauta pe google) a spus candva ca rafinamentul e apanajul pesimistilor, optimistii fiind de felul lor cam plavani ! si cum tu ai nevoie de o prolegomena ca sa intelegi ce-am vrut sa spun, am sa reiau spusele din postul anterior intr-un mod mai explicit, accesibil tie: ai instrumentele tehnice necesare (pricepere si suport tehnic) in asa fel incat sa "descarci" continutul threadurilor similare intr-unul singur ? eu atat te-am intrebat, iar daca vei continua sa te zbarlesti la mine vei avea replici pe masura.

  16. #16
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Am folosit "instrumentele necesare" si am sa le mai folosesc daca mai este nevoie ...
    Daca iti foloseai manechiura pretentioasa dadeai un search si gaseai usor toate threadurile legate de racoraj .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    optimistul: mda... am vazut avertismentul din privat si-ti "multumesc" pt urecheala ! daca spui ca risc sa nu mai intru pe aici, am sa fiu mai retinut in dialoguri. dar asa sunt eu, iau foc repede...

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    pt. cei interesati de racordaj head master, simt nevoia sa spun ca s-a rupt dupa fix 1h 45min. control relativ bun, dar loviturile liftate nu se duc prea bine, putere in lovitura ioc! am folosit si babolat conquest si mi s-a parut superior, inclusiv la pret.

  19. #19
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ce tensiune ai folosit si ce suprafata are racheta ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    pai domn' moderator, m-ai sfatuit ca pt a ma bucura de veleitatile racordajului head master tre sa racordez racheta la o tensiune mai mare, iar eu, ca un baiat ascultator, asa am facut: tensiunea a fosta 27/29, cam la limitele recomandate de producator, desi tipul de la magazinul unde mi-a racordat racheta mi-a zis ca i se pare cam mare. racheta are cap de 630 cm2, deci de 98 inch. eu am dat in minge ca de obicei, adica in genul lui nadal acum vreo 5 ani, tare pana la linii. cand speram sa se mai inmoaie racordajul si sa-l simt mai bine am auzit o coarda cum se duce. si cum eu am o singura racheta, a trebuit sa continui jocul cu o racheta de imprumut. eu alt head master nu mai cumpar.

  21. #21
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Durabilitate scazuta , dar nici in halul asta ... Orice racordaj trebuie sa tina un amator la tensiunea asta cel putin 2 partide . Lovesti mai liftat decat Rafa ?
    Ori era copt racordajul , ori ti l-a ciupuit racordorul - asta cred .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •