Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 232 to 252 of 310

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

  1. #232
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Dar nu exista rachete cu performante "nici prea-prea, nici foarte-foarte" care sa nu fie din aluminiu si nici sa nu fie oversize? Ceva putere-control 50%-50% ? Ca nu vad rostul in a ma obisnui cu ceva intr-un fel ca apoi sa ma chinui sa ma adptez la ce puteam sa imi iau de la inceput... De ce sa imi iau intai logan cand pot sa iau golf? Si din pacate nu am timp sa testez cateva zeci de modele rachete...

    Imi cer scuze ca sunt asa de sceptic dar nu suport sa cumpar ceva mai prost doar ca sa ajung in scurt timp la ceva ce puteam sa cumpar de la inceput dar asa m-am ales si cu ciurucul .
    Un alt exemplu complet off-topic as putea sa dau cu skiurile; iti cumperi unele din supermarket, au miezul de spuma, legaturile praf si in scurt timp ajungi sa realizezi ca sunt instabile si vibreaza foarte tare. Fiind la inceput normal ca nu ai de unde sa stii daca preferi partie/off piste, daca vrei partie nu stii daca te descurci mai bine si iti place mai mult specialul/gigantul sau ceva gen speed carve care are radius-ul "intre", nu mai zic ca daca te-ai arunca prea mult la niste skiuri de world cup ai avea sanse foarte mari sa iti rupi gatul, DAR nu ai cum sa gresesti daca iti iei ceva all-mountain decent, care e mult peste panarama de "ski" din supermarket.
    Asadar inteleg foarte bine ca nu am cum sa imi iau o racheta "specializata", acum, la nivelul meu de tenis, dar parca nu imi vine nici sa arunc banii pe "coaja rachetelor de tenis".

  2. #233
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    eu imi sustin parerea, pentru un incepator si o racheta de 100 de lei si una de 1000 de lei se simte la fel ...

    la mine si prietenii cu care joc (am inceput toti cam in acelasi timp) s-a simtit nevoia schimbarii dupa 1 an si jumatate poate 2 (jucat de vreo 2-3 ori pe saptamana, dar fara antrenor)

    in plus, fie ca o cumperi din hypermarchet fie ca o cumperi din reprezentanta sau magazin specializat, vorba bancului fie ca e americana, fie franceza, toate sunt facute in china ...

  3. #234
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Poti sa-ti iei si din hypermarket dar sa fie o firma cunoscuta :wilson,head,babolat,fischer...
    Am vazut la o tipa o racheta noua roz,o firma fantoma,abia ce incepu sa joace si s-a deslipit partea de jos a manerului,nu capacul ci toata partea inferioara a manerului care normal trebuie prinsa cu un fel de capse nu doar lipeala cum era la aia.

  4. #235
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Eu am deja 4 rachete vechi, au in jur de 20 de ani, si intr-adevar nu observ diferente subtile cum ar fi care imprima mai mult topspin sau mai stiu eu ce dar diferente cum ar fi care vibreaza mai tare, care e mai usoara/grea si care are racordajul mai tare/moale sunt evidente, deci nu se simt toate la fel nici la cat de incepator care a jucat doar de 4-5 ori sunt eu.

  5. #236
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Exact prin aceeasi experienta prin care a trecut Ady, am trecut si eu. Exact de atat de multe ori pe saptamana jucam si noi (grupul meu de prieteni si cu mine) si cam dupa 1 an am simtit si eu nevoia unei alte rachete.
    Aici nu este vorba de obisnuinta. In cazul tau omurau ca si in cazul meu si cred si al lui Ady, fiecare dintre noi a incercat si poate unii au si reusit, sa-si imbunatateasca tehnica. Acest simplu dar crucial aspect al evolutiei impune o silinta in a intui jocul adversarului, a te pozitiona corect la minge si in final a executa lovitura impecabil. Tot acest "angrenaj" conduce in mod natural la formarea stilului. Aceasta formare, atrage dupa sine o nevoie de a simti racheta intr-un anumit fel. De aceea spune Ady ca pentru un incepator: o racheta de 100 de lei se simte la fel ca si una de 1000 lei.
    Sper sa ajungi la aceeasi concluzie in timp ca si noi ceilalti... Iti urez bafta!

  6. #237
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Multumesc de raspunsuri, in momentul asta am in vizor babolat xs 102 care e 300 ron la hervis, dar voi lua in considerare si parerile voastre inainte sa iau decizia finala.

  7. #238
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Pana la urma am ales babolat xs de 102, la 250 lei si husa bonus pot spune ca am luat-o foarte bine.
    PS are racordaj conquest...
    Last edited by omurau; 8th May 2009 at 18:47.

  8. #239
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    spor la joc si te asteptam si pe celelalte topicuri de pe forum

  9. #240
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Mersi!

  10. #241
    incepator mariankml's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    va rog sa-mi spune-ti si mie o parere referitoare in alegerea unei rachete:1.78,80 kg..masa musculara suficienta (am facut sport anterior)...joc cam de nivel (6-7) dupa criteriile de evaluare conform clipurilor de la "partener tenis bcr" , pe zgura..
    mi-am achizitonat recent un babolat xs 102(265 g) din nestiinta ,si mi-am dat seama ca nu-mi satisface cerintele actualului nivel de joc(as vrea sa-l vand daca este cineva interesat 300 lei)..si intentionez sa cumpar un babolat pure drive de 300g..credeti ca este o alegere potrivita? ce tip de racordaj imi recomandati?

  11. #242
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    xs-ul e 250 de lei in decathlon

  12. #243
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Trebuie sa mai cumpar o racheta pentru cineva, si am gasit una aproape noua la pret foarte bun. La ce trebuie sa ma uit? Daca are urme de impact normal ca nu o iau, dar cum pot sa imi dau seama daca are fisuri in cadru?

  13. #244
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    daca e racordata se aude un zanganit cand lovesti racordajul cu palma
    Babolat PD+ L3
    MSV Focus Hex 1.10@26

  14. #245
    senior janne ahonen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    203
    Reputatie
    1
    am si eu o intrebare.nu am jucat tenis in viata mea,dar mi sa pus asa pata dintro data sa vad cum ma descurc si am cumparat o racheta.problema e ca am dat doar 30 ron pe ea.Acum as vrea sa inchiriez un teren undeva dar ma gandesc la banii care iam dat pe racheata sa nu platesc terenul degeaba si dupa doua serve sa inceapa sa sara corzile din ea.

    Ce parere aveti.

  15. #246
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    corzile nu sar dar s-ar putea sa ramai doar cu manerul in mana.
    Babolat PD+ L3
    MSV Focus Hex 1.10@26

  16. #247
    senior janne ahonen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    203
    Reputatie
    1
    pai cadru pare sanatos.in corzi nu prea am incredere.oricum cred ca ma risc sa vad daca imi place iar daca da urmeaza sa imi iau o racheta ceva mai buna.

  17. #248
    junior sebike's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    70
    Reputatie
    1
    eu am wilson vechi primit cadou din germania

  18. #249
    Nole FTW! JoeDirt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Slatina
    Posts
    1,953
    Reputatie
    1
    Ca sa nu mai deschid un alt topic ma poate ajuta si pe mine cineva. De la un timp observ un zgrandit in interiorul rachetei. Cred ca este o mica bucata desprinsa din ea si comunica de sus pana jos la maner. Este foarte evervant. Exista vreo modalitate sa scot manerul rachetei sa scot acea bucata afara fara sa stric racheta? Am un Wilson US Open.
    [SIZE="1"][B][Center][B]Real Madrid[/B] - [COLOR="Red"][B]Dinamo București[/B][/COLOR] - [COLOR="Blue"][B]Chelsea Londra[/B][/COLOR] - [COLOR="Green"]Sporting Lisabona[/COLOR] [/B][/SIZE][/center]

    [center][COLOR="Blue"][b]ALRO SLATINA[/b][/COLOR]- [b][COLOR="Blue"]NOVAK DJOKOVIC[/COLOR] [/b][/center]
    [center]
    [SIZE="1"][B]Federer, Hănescu, Gulbis, De Bakker, Almagro, Murray, Davydenko, Baghdatis, Isner, Fish, Querrey, Wawrinka, Gasquet, Troicki, Volandri
    [/B][/SIZE][/center]

  19. #250
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Buna la toti!
    Asa cum am mai intrebat si altii, vin si eu cu o intrebare : puteti sa imi recomandati o racheta pentru un jucatur amator(joc de 2-3 ori pe saptamana pe teren sintetic) care se afla la nivelul 3,5 NTRP.Precizez ca in momentul de fata am un Fischer GDS Spirit FT de care sunt in oarecare masura multumit, dar ma gandeam ca poate gasesc ceva mai bun care sa ma ajute sa mai progresez(concurenta cu baietii ; am 31 de ani,178 cm si 81 kg si joc in general la dublu, prefer jocul la fileu.Astazi am citit tot acest topic si am inteles cum este cu gripul dar nu stiu sa spun ce grip am, dar dupa masa ma uit pe racheta si o sa va spun.
    Multumesc anticipat.

  20. #251
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JoeDirt View Post
    Ca sa nu mai deschid un alt topic ma poate ajuta si pe mine cineva. De la un timp observ un zgrandit in interiorul rachetei. Cred ca este o mica bucata desprinsa din ea si comunica de sus pana jos la maner. Este foarte evervant. Exista vreo modalitate sa scot manerul rachetei sa scot acea bucata afara fara sa stric racheta? Am un Wilson US Open.
    Stiu cum e senzatia sa joci cu o racheta "cu clopotei" ... Vorbeste cu un racordor si vezi daca te poate ajuta .
    Quote Originally Posted by Boby77 View Post
    Buna la toti
    Asa cum am mai intrebat si altii, vin si eu cu o intrebare : puteti sa imi recomandati o racheta pentru un jucatur amator(joc de 2-3 ori pe saptamana pe teren sintetic) care se afla la nivelul 3,5 NTRP.Precizez ca in momentul de fata am un Fischer GDS Spirit FT de care sunt in oarecare masura multumit, dar ma gandeam ca poate gasesc ceva mai bun care sa ma ajute sa mai progresez(concurenta cu baietii ; am 31 de ani,178 cm si 81 kg si joc in general la dublu, prefer jocul la fileu.Astazi am citit tot acest topic si am inteles cum este cu gripul dar nu stiu sa spun ce grip am, dar dupa masa ma uit pe racheta si o sa va spun.
    Multumesc anticipat.
    De ce nu testezi niste demo-uri ca sa vezi ce ti se potriveste , reprez. Fischer este destul de darnica si mai sunt si altele .
    FX-urile de la Wilson sunt o provocare ,dar trebuie sa mai ai rabdare 2 saptamani pana aduc toate demo-urile ( eu am testat doar K Tour Team FX ) si pot spune ca se simte progresul ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #252
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Dupa cum am promis revin cu gripul si acesta este 4 1/2.
    Legat de testarea unor demo-uri, nu stii unde pot vedea modelele(daca se poate asta in Tm)? sau chiar pe net, pentru a-mi face o idee despre ele.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •