Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 310

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

  1. #43
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Atentie la grip. Eu am vazut un Babolat Roddick Plus pentru rever cu doua maini. Acum folosesc Head i.Prestige pret 1100 RON la Intersport si 250 RON la Metro. Poate am avut noroc, cert este ca merita sa cauti in mai multe locuri un produs.

  2. #44
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whoop007ro View Post
    Si diferenta intre Pure Drive Team Plus si Pure Drive Roddick Plus care ar fi ?
    Pai Pure drive team plus este modelul mai vechi iar Roddick Plus este modelul mai nou ceva mai greu cu vreo 15 g , generand mai multa forta si are in plus sistemul Cortex ( aborbtie a vibratiilor )...practic diferenta mare nu este.

  3. #45
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adrianus View Post
    Atentie la grip. Eu am vazut un Babolat Roddick Plus pentru rever cu doua maini. Acum folosesc Head i.Prestige pret 1100 RON la Intersport si 250 RON la Metro. Poate am avut noroc, cert este ca merita sa cauti in mai multe locuri un produs.

    Sa mor daca am auzit de racheta pt rever cu doua maini sau o mana...sunt rachete cu manerul mai lung aprox 1-2 cm dar n-au nici o treaba cu reverul cu o mana sau doua.
    Anyway..zi-mi si mie cum arata racheta aia?

  4. #46
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Racheta am vazut-o chiar la magazinul babolat de pe Virtutii. Acolo era un antrenor care mi-a atras atentia asupra manerului. Nu stiu daca lungimea rachetei era mai mare, ceea ce am vazut ca diferenta fata de alte rachete era lungimea fasiei aplicate pe maner, cu 3-4 cm mai mult. Daca tineai racheta ca pentru un backhand cu doua maini te simteai foarte bine.

  5. #47
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    aaa..pai zi asa....era prelungit grip-ul...racheta iti zic eu ca este la fel ( ma refer la cele de competitie )

  6. #48
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lethal View Post
    daca a testat cineva un Head Metallix sa scrie aici cateva pareri despre ea
    Am avut si eu ocazia sa testez racheta Head Metallix sau "matrix" cum ii zic eu.
    E o racheta pentru persoane in varsta care abia mai pot juca dublu , are o suprafata mare ceea ce o face numai buna pt voleu si lovituri taiate. Nu este in nici un caz o racheta de performanta adresandu-se in special jucatorilor mai in varsta.

    @ Adrianus -- Head Prestige e o super racheta. Imi place foarte mult , ai un control si o putere pe care eu nu le-am gasit la nici o alta racheta pana acum cateva zile . Si anume la o noua varianta de Prestige , mai precis "Head Flexpoint Prestige" o racheta care cred ca a atins perfectiunea. Ma intreb ce ar putea scoate ceva mai bun de atat. Poate o racheta care sa joace singura dar si asa ar disparea toata distractia

    Ref la magazinul Intersport... cat am fost in Romania am vizitat si eu magazinul ala. Dupa parerea mea e o gluma de magazin. Preturile fiind ridicol de mari. Si cand spun ridicol ma refer ca sunt de pana la 5 ori mai scumpe decat in USA. Adica eu daca cumpar orice articol vreti voi si mai adaug si transportul si (sa zicem) si spaga mea tot ies la jumatate de pret decat cei de la Intersport.

  7. #49
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    de racheta aceasta ce parere aveti ?

    http://www.tennis-warehouse.com/desc...BAB-BATPL.html

    Ma refer la compatibilitate cu un jucator de 3.0. Pretul e cam mare totusi ..820 ron si in link e la 89USD


    Am vazut ca mie imi trebuie un maner de 4 5/3. Se poate sa iau unul de 4 1/2 si sa folosesc overgrip ?
    Last edited by whoop007ro; 29th January 2007 at 17:25. Reason: LE:

  8. #50
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Mie babolatul nu-mi place si nu spun ca nu-mi place culoarea sau mai stiu eu ce... Am incercat mai multe tipuri de babolat... mi se pare greoaie , fara prea mult control si nu se potriveste stilului meu de joc. Plus fata rachetei e putin ciudata dar aici e posibil sa fiu subiectiv. babolatul este mai mult pentru jucatorii de performanta dar putin sunt cei care reusesc sa se impace cu babolat.

    Pentru un jucator de 3.0 care vrea sa-si inbunatateasca jocul eu as recomanda un Head liquidmetal (varianta albastra, nu-mi amintesc denumirea) care iti ofera o marja de eroare chiar daca nu lovesti corect. Si asta e valabil pentru toti incepatorii si chiar si un anumit nivel de avansati. Head Liquidmetal(albastru) are capul mai greu ceea ce va ofera o viteza a mingei fara a lovi extrem de puternic iar rama (liquidmetal) ofera un control mai mult decat rezonabil putand fi folosita cu succes in jocul de pe fundul terenului cat si servicu-vole.

    O alta varianta ar fi Prince O3 shark parca se numeste (varianta alba)

  9. #51
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whoop007ro View Post
    de racheta aceasta ce parere aveti ?

    http://www.tennis-warehouse.com/desc...BAB-BATPL.html

    Ma refer la compatibilitate cu un jucator de 3.0. Pretul e cam mare totusi ..820 ron si in link e la 89USD


    Am vazut ca mie imi trebuie un maner de 4 5/3. Se poate sa iau unul de 4 1/2 si sa folosesc overgrip ?
    Daca te vei duce in Carrefour Feeria sau Cora Militari ( Bucuresti ) ai s-o gasesti la 300 RON atat costa Aero tour, este o racheta slabuta...ce ai vazut tu la 820 RON este AeroPro Drive ( cea cu care joaca Nadal ) , este o mare diferenta intre ele.

  10. #52
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Multam pentru raspunsurile voastre. Trebuie sa ma decid asupra unei rachete si nu pot sa spun decat ca ati fost de mare ajutor.
    In privinta manerului ma puteti lamuri ? Se poate pune overgrip ? Daca gasesc de ex la super oferta o racheta cu o marime mai mica, sa o iau si sa ii pun overgrip sau sa imi iau una marimea mea ?

  11. #53
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    normal ca se poate...am am pus chiar 2 overgripuri la racheta mea ca sa ajunga la grosimea care imi convine...e chiar recomandat sa pui overgrip...absoarbe mai mult si feelingul este mai placut.

  12. #54
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Pluto daca esti incepator, Reghin daca esti avansat
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  13. #55
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Mr. Bumbescu, aici vorbim serios!!
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  14. #56
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Mrs. Luma, si eu

    Daca e incepator si da cu racheta de pamant de fiecare data cand loveste mingea, mai bine rupe una de lemn, mai ieftina
    In plus are legatura si cu semnatura mea, cu "intoarcerea la simplitate"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  15. #57
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Pai ideea e sa nu dea cu ea de pamant...
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  16. #58
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    eu jucam de 2 ani cand am dat prima data cu racheta ... cand esti incepator nu te enervezi asa usor, ca nu stii ce gresesti ... cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca stii mai putin decat ai vrea si apar frustrarile ...

  17. #59
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Vezi, de aia sunt eu asa de calma!!
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  18. #60
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ Klaus View Post
    Mie babolatul nu-mi place si nu spun ca nu-mi place culoarea sau mai stiu eu ce... Am incercat mai multe tipuri de babolat... mi se pare greoaie , fara prea mult control si nu se potriveste stilului meu de joc. Plus fata rachetei e putin ciudata dar aici e posibil sa fiu subiectiv. babolatul este mai mult pentru jucatorii de performanta dar putin sunt cei care reusesc sa se impace cu babolat.

    Pentru un jucator de 3.0 care vrea sa-si inbunatateasca jocul eu as recomanda un Head liquidmetal (varianta albastra, nu-mi amintesc denumirea) care iti ofera o marja de eroare chiar daca nu lovesti corect. Si asta e valabil pentru toti incepatorii si chiar si un anumit nivel de avansati. Head Liquidmetal(albastru) are capul mai greu ceea ce va ofera o viteza a mingei fara a lovi extrem de puternic iar rama (liquidmetal) ofera un control mai mult decat rezonabil putand fi folosita cu succes in jocul de pe fundul terenului cat si servicu-vole.

    O alta varianta ar fi Prince O3 shark parca se numeste (varianta alba)

    http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-LM4.html
    la asta te referi Dj Klaus ?

  19. #61
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whoop007ro View Post
    Da, la aia ma refer !

  20. #62
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    De unde sa-mi iau racheta??

    In primul rand as vrea sa-i multumesc lui Ady_Einstein ptr raspunsuri.
    M-am hotarat sa-mi cumpar un Prince dar nu stiu de unde. As vrea sa fie de pe un site din Romania, ptr ca de pe tenis-warehouse un produs sub 150$ vine in 2-4 saptamani. Poate ati putea sa-mi recomandati si un magazin (sunt din Iasi).
    Pe hypersport.ro nu sunt Prince-uri

  21. #63
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Pentru Dj Klaus

    Prince Force 3 sau Prince triple threat scream
    Ce marime?? 2L 4 1/4" 4L 4 1/2" 5L 4 5/8" 1L 4 1/8"
    3L 4 3/8"
    Sa fie oversize sau midplus?
    Am 22 de ani , 1,65m si sunt incepator.
    Eventual ai putea sa-mi zici si de unde sa o cumpar, exclus tenis-warehouse.com ptr ca dureaza prea mult transportul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •