Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 310

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

  1. #22
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Dj vad ca aici scrii dar la subiectul impresii din USA cand mai spui cate ceva? Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  2. #23
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    Dj vad ca aici scrii dar la subiectul impresii din USA cand mai spui cate ceva? Dorin
    Promit ca ma apuc din nou de scris ! Adevarul e ca s-au strans atatea ca nici nu stiu cu ce sa incep !

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Daca ai veni in iasi sigur ai avea rachete la alegere.
    Fa-ti timp si vino in Iasi. Daca te hotarasti sa vii dai un anunt aici si iti dau o lista intreaga de magazine unde poti gasi rachete bune incepand de la 2mil juma.
    Tenisul este si va ramana sportul <<alb>>(si nu ma refer la echipament)

  4. #25
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Eu am racheta carbom+fibra de sticla si 2 bucatele de titanium pentru reducere de vibratii. Marime standard.
    Tenisul este si va ramana sportul <<alb>>(si nu ma refer la echipament)

  5. #26
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    ajutati-ma sa-mi aleg racheta

    ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si ii rog pe cei care se pricep sa imi dea niste sfaturi despre ce racheta sa imi iau in funchie de varsta si alte date personale, am 1.40 inaltime, 13 ani, si sunt incepator, vreau sa ma inscriu saptamana asta la tenis, ce racheta imi recomandati, si ce firma credeti ca e mai buna ?

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    hello ??? nu e nimeni aici ???

  7. #28
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    cauta pe thread-ul secretele tennisului, acolo o sa gasesti mai multe informatii

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Ma interesa si pe mine sa cumpar o racheta marca Prince...dar avand in vedere dimensiunile orasului Valcea,nu exista niciun magazin specializat in asa ceva.Daca stiti vreun site de unde pot sa cumpar,va rog sa ma ajutati.
    [B][/B]Turkeys will never vote for Christmas![FONT="Comic Sans MS"][/FONT]

  9. #30
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    eu mi-am luat de pe www.hypersport.ro acum nu mai e pe site, dar incearca totusi sa le dai un telefon, ca e posibil sa faca rost

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Guys, scuzati ca intervin, dar mi se pare ca este o problema adevarata: in orasele tarii, cu exceptia catorva, nu prea exista magazine sportive. Nu vreau s-o parafrazez pe Maria Tereza("n-aveti paine?! atunci de ce nu mancati cozonaci?") dar exista cateva magazine online cu plata ramburs etc. - si pentru 10-20 de lei in plus va trimite racheta prin posta/curier.. Si am impresia ca magazinele astea online sunt chiar mai ieftine decat cele care trebuie sa intretina spatiu comercial si angajati (exemplu concret: babolat puredrive team 520lei la un mag. online, iar la reprezentanta din buc. si la tennis mall era 600lei..); ergo, daca n-ai cum sa ajungi intr-un oras mare, poti comanda online practic cu aceleasi costuri.
    Asta evident dupa ce te documentezi pe net si ceri sfaturi despre ce racheta ti-e mai potrivita.

    PS: nu vreau sa dau numele/adresa nici unui mag. online ca prea pare reclama, daca e sa recitesc textul :p - use google

  11. #32
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by madd_axel View Post
    ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si ii rog pe cei care se pricep sa imi dea niste sfaturi despre ce racheta sa imi iau in funchie de varsta si alte date personale, am 1.40 inaltime, 13 ani, si sunt incepator, vreau sa ma inscriu saptamana asta la tenis, ce racheta imi recomandati, si ce firma credeti ca e mai buna ?
    Salut ! iti recomand o racheta buna pe care o poti folosi atat ca incepator cat si ca avansat. Nu este foarte grea , capul rachetei este putin mai greu ceea ce iti va da un plus de forta iar suprafata de lovire este de asemenea mare ceea ce te va ajuta sa lovesti corect la inceput si sa lovesti destul de consistent. Iti spun eu ca te vei distra jucand tenis cu racheta aia si vei invata repede si de placere. Dar are un singur impediment!!! Nu stiu daca e mare sau mic pt tine dar ....este cam scumpa. Iata despre ce este vorba:



    Prince O3 Hybrid Hornet Midplus

    Specifications
    Weight: 10.0 Ounces (unstrung) / 10.65 Ounces (strung)
    Length: 27 Inches
    Tension: 53-63 Lbs.
    String Pattern: 16M x 19C
    Headsize: 100 in.&#178;
    Beam Width: 23/25/22mm
    Balance Point: 34.25cm. / 13.49in. - Even
    Flex (RDC): 72
    Composition: Dynamic Braided Graphite, Titanium, Tungsten
    Swing Weight: 314
    Power Level: Low-Medium
    Swing Type: Moderate-Fast & Long
    Grip: Prince Duratac
    Technology: O&#179; Hybrid

    PRETUL ? Peste 150 $
    Iata linkul unde poti vedea poze si mai multe specificatii:
    http://www.holabirdsports.com/cgi-bi...ct=106&type=1&
    Last edited by DJ Klaus; 25th September 2006 at 00:56.

  12. #33
    incepator premierall's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    bucharest
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Alin eu unul iti recomand sa iei o racheta buna chiar daca e mai scumpa ,o iei pentru mai mult timp iar o racheta buna de firma nu iti uzeaza cotul si umarul si iti confera o mai buna placere de a lovi mingea.Dupa descrierea facuta despre tine ,eu cred ca o racheta usoara si elastica cu un centru de greutate situat la mislocul rachetei nu in cap,pentru a o minui mai usor,te-ar avantaza.Mai putin conteaza ce firma e.Important e materialul din care e facuta,si ti-asi recomanda carbon.E mai scumpa dar e de calitate.O racheta ieftina din aluminiu e mult mai rigida si in timp creaza neplaceri atit in joc cit si ca sanatate a bratului.Dupa adidasi racheta este cea mai importanta.Daca nu te simti bine in adidasi nu poti alerga dar daca ai o racheta proasta nu poti lovi.I racheta usoara si elastica te ajuta sa trimeti mingea in terenul advers cu o oare care usurinta ceea ce determina si o satisfacti de a continua sa joci care e destul de importanta.Deci usoara elastica si cu centru de greutate pe misloc.Stil wilson pro staff.

  13. #34
    incepator denisoi's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Alin eu cred ca cea mai buna este head titanium,am jucat si eu ca ea si este buna

  14. #35
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    daca a testat cineva un Head Metallix sa scrie aici cateva pareri despre ea

  15. #36
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1

    alegere racheta

    Postez si eu aici pentru a cere sfaturi. Recent m-am decis sa imi cumpar o racheta buna. Pana acum am avut o racheta Head de vreo 1 milion dar nu mai sunt multumit de ea. Simt ca vreau ceva mai bun, tinand cont ca vreau sa imi imbunatatesc jocul si mai ales stilul. De jucat tenis, ce pot sa va zic ... joc de la o varsta relativ frageda pentru un amator - 10 ani. Am jucat mai mereu si pot sa zic ca miscarile le-am "prins" de aici de colo. Despre nivelul la care sunt ... as spune ca sunt un jucator de 3.0 din ce am citit pe forum, dar sunt o gramada de lucruri de imbunatatit.
    Sa revin totusi la cererea mea de a ma ajuta in a-mi gasi o racheta. Am 1.90 si 96 kg dar eu sper sa mai slabesc, sa ajung pe undeva intre 88-90 kg. Sunt stangaci. Mi-as dori o racheta cu care sa pot sa atac, sa se duca tare mingea. Cu racheta actuala, daca dau mai tare in ea, se duce cu siguranta in afara. Nu stiu ce sa aleg, insa parca as opta pentru Wilson sau Babolat. Mi-ar trebui un "maner mai gros" , tinand cont ca am o mana mai mare ? Suprafata de lovire a rachetei trebuie sa fie extra large sau normala ? Nu stiu ce altceva sa va mai intreb pentru moment, astept sfaturi. Cred ca o sa imi iau din strainatate racheta, tinand cont ca sunt mai ieftine, iar bugetul de care dispun este de 100 - 250 Euro. Ma incradrez ?

  16. #37
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    vezi daca poti sa incerci pe undeva un babolat sa vezi cum te simti cu ea ... la pret se incadreaza ... este undeva intre 500 si 800 RON ...

    Babolat Aero Blast Racquets
    A forgiving racquet that offers plenty of comfort and some solid power. A great choice for 3.5-4.5 players who like Oversize playability.

    manerele se fac standard de catre toti producatorii si sunt pe numere, iti alegi ce numar iti trebuie, daca esti undeva intre numere, il iei pe cel mai subtire si ii pui eventual un overgrip

    daca nu stii ce numar ai poti folosi asta:
    http://www.tennis4all.com/info/grips/gripsize.pdf

    este mai simplu decat sa stai sa masori si sa iti calculezi singur numarul ...

    alte informatii utile aici :
    http://www.tennis-warehouse.com/LC/S...ngRacquet.html

  17. #38
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru linkuri,
    chiar au fost folositoare !
    Acum nu stiu daca sa ma limitez doar la tipurile acestea 2 sau pot incerca si altceva. Cam nasol cu probatul, nu stiu unde sa o fac ... si de asta ma tem cel mai mult: sa cumpar o racheta pe care o sa dau o suma considerabila si sa nu ma obisnuiesc cu ea.
    De gama nCode de la Wilson ce parere aveti ?

  18. #39
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    eu am incercat vreo 4-5 wilson-uri pana acum de la prieteni si nu ma simteam bine cu niciunul ... cu nCode nu am jucat, am avut una in mana si nu mi se parea balansata, acum depinde si de fiecare ...
    prince-urile imi plac in schimb destul de mult, mai ales pentru precizie ...
    de yonex si fisher nu prea stiu nimic, nu am avut ocazia sa joc ...

  19. #40
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Alt lucru pe care nu stiu sa il selectez, este marimea rachetei - normal sau oversize ? Ce e bine pentru un intermediar ?

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca oversize este pt incepatori pt a compensa forta care de regula nu o au...daca spui ca esti de nivel 3.0 ti-as recomanda mid plus ( 100 inch sau 645 cm ).Eu joc cu Babolat Pure Drive Team plus este varianta cu manerul mai lung cu 1 cm si ma impac foarte bine cu ea( un control foarte bun )...acel cm in plus are un surplus de forta la serve si la forehand.
    Costa cam 600 RON la magazinul Babolat de pe Virtutii ( Bucuresti)

  21. #42
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Si diferenta intre Pure Drive Team Plus si Pure Drive Roddick Plus care ar fi ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •