Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 295 to 310 of 310

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

  1. #295
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Multumesc A-Rod pentru mentiune... Dar ce ma sfatuiesti... Sa iau o astfel de racheta sau nu ?
    Si daca nu, de care sa imi iau ?
    Astept sfaturi din partea oricarui cunoscator.

  2. #296
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    pai daca esti un incepator sunt mai mult decat bune rachetele care se vand in magazine gen Carrefour.Nu iti trebuie ceva foarte scump(maxim 2 milioane), vezi doar sa o simti in mana si sa nu fie foarte "usoara"

  3. #297
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by A-Rod View Post
    pai daca esti un incepator sunt mai mult decat bune rachetele care se vand in magazine gen Carrefour.Nu iti trebuie ceva foarte scump(maxim 2 milioane), vezi doar sa o simti in mana si sa nu fie foarte "usoara"
    ce intelegi tu prin foarte usoara? ...eu te-as sfatui sa fii mai degraba atent la maner, sa fie o marime de maner potrivita pentru mana ta, nici prea gros nici prea subtire ...in orice caz daca este sub marca carrefour banuiesc ca nu este cine stie ce material

  4. #298
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Da... Nu sunt un jucat impatimit, dar vreau sa imi iau o racheta care sa reziste, sa aiba durabilitate, sa o am pe termen lung nu sa joc de cateva ori si ulterior sa intampin probleme cu ea. Multumesc oricum pentru sfaturi!

  5. #299
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Celso View Post
    ce intelegi tu prin foarte usoara? ...eu te-as sfatui sa fii mai degraba atent la maner, sa fie o marime de maner potrivita pentru mana ta, nici prea gros nici prea subtire ...in orice caz daca este sub marca carrefour banuiesc ca nu este cine stie ce material
    cand am spus usoara m-am referit la greutate Daca iei una prea usoara nu o sa te simti bine cu ea, si nici nu ai forta cand lovesti
    din 2 milioane doar nu vrei sa-ti iei cine stie ce.Daca ai grija de ea, te tine si aia.

  6. #300
    sport legend
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3,548
    Reputatie
    1
    Mihai, fiind incepator iti recomand o racheta cu un headsize cat mai mare, recte 110 inch. Nu de alta, da' sa nu dai pe langa minge. Student, nestudent, daca te uiti la cateva sute de mii si iti cumperi un rahat de marca gen "Carrefour" - care costa undeva la 70 de Lei - o sa te alegi cu fix puma din copac. Te sfatuiesc sa iei un Head sau Wilson. Se gasesc in hipermarketuri si preturile incep de undeva de la 120 - 130 Lei. Pentru un novice ca tine e cea mai buna alegere. In rest, Dumnezeu cu mila. Te inveti tu pe parcurs.

    PS: A, da, asculta ce zic baietii astia. Ai grija la grip (maner). Nu iti recomand niciun numar, pentru ca depinde de cat de lucrate ai palmele. Ideal ar fi ca atunci cand o iei in mana sa nu o cuprinzi in totalitate, ci intre dreapta imaginara a degetelor tale si podul palmei sa fie o distanta echivalenta cu grosimea degetului aratator. :solemn:

  7. #301
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    As vrea sa cer si eu sfatul celor de pe acest forum care se pricep mai bine. Joc tenis de aproxcimativ 1 an si jumatate, din care 6 luni am luat lectii (1-2 sedinte pe saptamana). Dupa cele 6 luni de luat lectii, am inceput sa joc cu parteneri cam la acelasi nivel cu mine, de 2-3 ori pe saptamana.
    In momentul de fata cred ca sunt undeva la nivelul 3.5 si as vrea sa imi schimb racheta. Am 29 ani, 1.78 inaltime si 72 kg, am o forma fizica buna si ca stil de joc sunt all court player. M-am orientat spre modelul asta
    http://www.tennis-warehouse.com/Wils...LSON-K62M.html
    (as vrea cap de 100 inci, cred ca mi se potriveste cel mai bine). Imi puteti spune ce parere aveti despre modelul asta de racheta, sau eventual sa-mi dati alte sugestii? As vrea daca puteti sa-mi spuneti si ce racordaj credeti ca ar fi cel mai indicat.
    Multumesc anticipat.

  8. #302
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Salut!

    Ca multi altii, as avea si eu nevoie de un sfat. Sunt un jucator amator foarte pasionat de tenis dar care apuca sa joace f. rar. Am facut vreo luna de tenis cu profesor pe la vreo 12-13 ani si de atunci am jucat, sa zicem, vreo 150 de ore in total ( +/- 50% eroare de estimare ). Acum am 34 de ani, 1,84 m, 79 kg si vreau sa-mi iau o racheta. Ca nivel de joc ma situez undeva pe la 6,5 conform clasificarii de pe bcr tenispartener. Probabil as fi de 7 fara probleme, dar jucand atat de rar constanta in lovituri are de suferit. Am jucat mult timp cu un Fischer vechi pe aluminiu (probabil model <1990) imprumutat, care mi-a placut mult desi avea grip prea subtire si nu imi permiteam nici macar sa-mi cumpar un amarat de overgrip. Totusi, n-am mai pus mana pe racheta aia de vreo 8 ani si nici nu mai am cum, si nu imi amintesc atat de bine feelingul incat sa pot sa spun ce mi-a placut la ea.

    Preferinte, probabil ii ajuta pe cunoscatori sa-si dea seama ce mi se potriveste:
    - musai tenis la simplu, nu-mi place la dublu!
    - prefer de departe jocul pe zgura
    - joc de pe fundul terenului, imi place sa dau passing-uri cand am ocazia (si reusesc ) si alerg mult
    - imi place sa controlez jocul (poate ca tuturor le place, nu stiu); ideea e ca nu imi place deloc sa joc asteptand greseala adversarului. Incerc sa pun eu presiune si sa castig eu mingea, de aici multe mingi frumoase si greseli nefortate
    - nu sunt un tip musculos (decat la picioare), nu am foarte multa forta in lovituri pentru statura si varsta mea. De fapt ma mai si abtin, pentru ca incerc sa plasez mingea si daca as lovi foarte tare as gresi cu sigurant
    - serviciul e cat-de-cat, ma straduiesc sa aleg locul unde servesc, nu doar sa dau mingea in teren, nu servesc foarte puternic, iar inconstanta ma face sa trimit al doilea serviciu slab in teren ca altfel risc sa fac 3 duble greseli din 4 incercari
    - forehandul merge mai bine ca backhandul, cel din urma cel mai adesea liftat; nu stiu si nici nu-mi place backhand cu 2 maini
    - nu stiu sa pun prea mult spin (asa se zice? adica sa liftez mult, opusul mingii taiate - scuzati incompetenta lingvistica) si ma incomodeaza mingile care au si forta si spin; probabil ca prefer un joc destul de plat (putin spin), cu mingi variate ca unghiuri si adancime
    - mai intrebati-ma voi daca e cazul
    EDIT: ...si nu m-a durut nici o data cotul!

    Ce vreau sa iau: o racheta din gama inferioara de pret, ca nu joc destul de des sa se justifice o cheltuiala mai mare si nici nu-mi permit. In Baia Mare nu am prea multe variante daca vreau sa si tin racheta in mana inainte sa o cumpar. Am invartit prin magazin cat am putut un Head Nano Ti.Impulse si mi s-a parut asa si asa, apoi am luat in mana alt Head cu vreun milion mai sump si mi s-a parut imediat mult mai fain, parca il miscam mult mai usor desi are aceeasi greutate si greutatea daca inteleg eu corect e mai spre cap decat la modelul mai ieftin (care insa e mai lung).

    E vorba despre Head Nano Ti.Eclipse. Ce parere aveti despre racheta asta, mi se potriveste oare? E tare aiurea ca nu poti sa joci cu racheta inainte sa dai banii pe ea, e ca o loterie. M-as bucura sa-mi dati si voi OK-ul, ar fi mult mai simplu sa o iau pe asta si macar am tinut-o in mana. Daca nu vi se pare prea adecvata, o sa scriu in alt mesaj ce variante am mai gasit, sau astept sugestiile voastre.

    Multumesc anticipat pentru orice fel de sfaturi si scuze pentru mesajul lung, am zis sa dau cat mai multe detalii...
    Last edited by Don Quichotte; 23rd June 2010 at 12:44.

  9. #303
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Cum s-a mai spus , nu conteaza atat de mult datele enumerate despre tine mai sus, ci tehnica de lovire ,stilul tau de joc pe care nu-l putem vedea de aici ca sa-ti facem o recomandare . Incearca la magazinele de profil care iti pot da niste rachete demo contra unei garantii pt. a le putea testa si lua o decizie corecta .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #304
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    salutare,

    rog moderatorii, daca este cazul, sa-mi mute postul daca nu am postat unde trebuie.

    de aproximativ 3 luni am inceput sa joc tenis, cam o data pe saptamana, din curiozitatea de a vedea daca ma prinde acest sport (si chiar imi place)... mi-am cumparat bineinteles o racheta de 2 lei pe care acum ma gandesc s-o inlocuiesc... saptamana trecuta am testat niste rachete wilson si am ajuns la concluzia ca mi se potriveste o racheta mai grea (nu ma intrebati pe ce principii am ajuns la concluzia asta ), in speta racheta cu care joaca federer: wilson blx six-one tour.

    scriu aceste randuri in speranta de a gasi inca o persoana care doreste a face o astfel de achizitie, intrucat am gasit intr-un magazin din bucuresti un pret bun pentru aceasta racheta: 1000 de lei pentru un set de 2. mentionez ca racheta este neracordata.

    daca este cineva interesat, astept un semn pe privat.
    Last edited by eduards; 19th July 2010 at 16:04.

  11. #305
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Am 15 ani si din cate am vazut toti mai multi sunt interesati de acest sport si m-am decis si eu sa ii dau o sansa.Maine e prima mea zi, imi puteti da niste sfaturi care sa imi fie utile?

  12. #306
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Tu faci eceasta pregatire cu un antrenor, nu? Cred ca cel mai bun sfat este...sa urmezi sfaturile antrenorului.
    Este important sa inveti prizele, modul corect de plasare si lovire, serviciul si returul etc.
    Succes!
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  13. #307
    Poli suntem NOI Ultra_Viola's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Buna.

    Caut si eu o racheta noua sau second-hand (dar nu in ultimu hal) Babolat Pure Drive GT Roddick la un pret mai acceptabil decat am vazut pe net si prin unele magazine. Am deja una, modelul vechi si incepe sa dea semne de slabiciune. Are cineva niste sugestii sau oferte unde as putea gasi, mentionez ca sunt din Timisoara, daca ajuta la ceva. Multumesc. Sper ca am postat unde trebuie, in caz contrar imi cer scuze.
    [COLOR="DarkOrchid"][SIZE="4"][FONT="Century Gothic"][/FONT][/SIZE][/COLOR]
    "Failure to prepare. Prepare to fail." Roy Keane

  14. #308
    incepator
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultra_Viola View Post
    Buna.

    Caut si eu o racheta noua sau second-hand (dar nu in ultimu hal) Babolat Pure Drive GT Roddick la un pret mai acceptabil decat am vazut pe net si prin unele magazine. Am deja una, modelul vechi si incepe sa dea semne de slabiciune. Are cineva niste sugestii sau oferte unde as putea gasi, mentionez ca sunt din Timisoara, daca ajuta la ceva. Multumesc. Sper ca am postat unde trebuie, in caz contrar imi cer scuze.
    incearca pe www.tenisbox.ro!

  15. #309
    incepator
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Stie cineva daca magazinul Head de pe Stirbei Voda ofera rachete pentru testare? Daca da , care ar fi procedura? Multumesc.

  16. #310
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Cred ca ar fi mai simplu sa suni...sau poti rezolva cu un drum pana acolo.

    http://www.head-sport.ro/pagini/2--contact.html
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •