Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 211 to 231 of 310

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

  1. #211
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Nu aș ști să-ți dau nume și probabil nici nu te-ar ajuta prea mult dacă îți zic "Ia-ți Fischer Pro Beginner 2"; cum dai de ea după aia? (exemplul e fictiv, desigur).

    Poți încerca să cauți prin supermarketuri rachete la prețuri rezonabile și să te uiți la caracteristicile tehnice. În 99% din cazuri sunt afișate pe rachetă sau pe etichetă.

    P.S.: Nu vreau să te par condescendent sau să te descurajez, dar dacă ai jucat de 10 ori cu prietenii asta nu te face mai puțin începător. La limită, ai putea spune că ești 'inițiat'.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  2. #212
    incepator
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    constanta
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Salutare tuturor

    Bun gasit tuturor. Foarte util site-ul, iar forumul este de un real ajutor tuturor incepatorilor ca mine. Am citit tot thread-ul si am avut ce invata. Mi-am propus sa joc tenis de 1-2 ori pe saptamana. Am mai iesit de cateva ori pana acum, insa as vrea sa va cer un sfat referitor la alegerea unei rachete. Am 34 ani, 1,62 m,70 kg iar pana acum am jucat cu o racheta fisher mid plus 98 (mai veche). Pentru ca mi se parea cam lunga pentru mine (are 27 inch deci lungime normala) am mers si am cumparat un Head de 23 inch. Am constatat totusi ca este cam mica. Nu am avut de unde sa probez una inainte...Ei acum este intrebarea:
    1.Cred ca o racheta de lungime intre cele 2 este mai potrivita pt mine, este drept nu am incercat vreuna doar ca asa simt dupa ce am jucat cu cele doua. Oare sa incerc sa cumpar o racheta de 25 inch sau cel mult 26? Acestea sunt pt copii nu stiu ce sa zic, insa vad ca daca pt ei exista mai multe numere, pt adulti nu am observat asa ceva cu toate ca este o diferenta intre o persoana de 1,60m si alta de 1,90m. Sau sa incerc sa-mi perfectionez stilul totusi cu o racheta de 27inch?
    2. In cazul unei rachete de 25inch as dori sa cumpar una de calitate...performante,materiale bune, vibratii mici etc. Acestea pot fi comparate cu calitatea rachetelor de 27inch? Ce mi-ati recomanda?
    3. Mi-au atras atentia urmatoarele modele:
    -Babolat Pure Drive Roddick junior
    -Babolat Pure Storm Junior 25'
    -Babolat Pure Drive Cortex 25
    -Wilson K Six.One 25 100
    -Wilson K Six.One 26 100
    -Wilson [K] Factor K26 junior
    Cred ca pretul reflecta si calitatea...insa nu stiu cum m-ar influenta pe mine, nu stiu la care sa ma orientez.
    4. Cred ca "Optimistul" ma poate ajuta cu mai multe detalii despre "K six one 26 , maner 0 ,din gama K factor tot de la Wilson"
    Va multumesc, imi cer scuze daca m-am lungit.

  3. #213
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Bine ai venit printre noi, mai ales ca te-au captivat secretele lui Klaus !
    Ma faci sa zambesc ... La 34 de ani ai jucat cu maner de 23 ? Eu cred ca tu joci din incheietura mainii de aceea iti oboseste mana ... Ai jucat cumva inainte tenis de mana ? Ar trebui sa iei cateva lectii ca sa-ti corectezi loviturile .
    Michael Chan folosea un "long body"(27.5) ca sa compenseze alonja mica . Tu procedezi invers !?
    Cum e K six one 26 ? F. buna dar pt. maxim 12 ani chiar daca joaca si reverul cu aceeasi mana !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #214
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    @laurlook

    Rachetele mai mici de 27'' sunt pentru copii. Grip-ul 0 este prea mic de asemenea. Un ghid util pentru alegerea marimii grip-ului (in engleza):

    http://www.tennis-warehouse.com/LC/G.../Gripsize.html
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  5. #215
    incepator
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    constanta
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Racheta

    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Bine ai venit printre noi, mai ales ca te-au captivat secretele lui Klaus !
    Ma faci sa zambesc ... La 34 de ani ai jucat cu maner de 23 ? Eu cred ca tu joci din incheietura mainii de aceea iti oboseste mana ... Ai jucat cumva inainte tenis de mana ? Ar trebui sa iei cateva lectii ca sa-ti corectezi loviturile .
    Michael Chan folosea un "long body"(27.5) ca sa compenseze alonja mica . Tu procedezi invers !?
    Cum e K six one 26 ? F. buna dar pt. maxim 12 ani chiar daca joaca si reverul cu aceeasi mana !
    Da este adevarat am jucat si joc tenis de masa. Cand joc tenis de camp nu imi oboseste mana, incerc (si imi iese mai bine) sa lovesc mingea dupa ce mi-am gasit pozitia si cu o cursa mai ampla a mainii nu din scurt. Doar ca senzatia este ca am racheta prea lunga (aceea de 27inch) si trebuie sa ma gandesc tot timpul cam de la ce distanta sa lovesc mingea. Cu racheta de 23 nu am senzatia asta chiar ma simt mai bine cu ea, ceea ce nu stiu daca este normal. Totusi au fost momente cand am observat ca este cam scurta....Sunt curios daca sunt adulti care joaca cu rachete mai mici.
    O sa mai citesc referitor la asta , insa tot ma gandesc la varianta unei rachete de 25, max 26 dar sa fie de calitate referitor la materiale, vibratii etc. De ex Babolat Pure Drive Roddick junior este din Graphite/Kevlar, insa nu stiu cum influenteaza asta......

    @sp00q
    Multumesc pt link, am verificat iar manerul de la racheta de 27 ar fi potrivit. Totusi simt ca o priza buna as avea daca ar fi mai mic.

    Va multumesc, o zi excelenta.
    Last edited by laurlook; 31st January 2009 at 14:46.

  6. #216
    incepator
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    39
    Reputatie
    1
    Cu cine joci tennis? Joci pe puncte? Daca joci la distractie cu cineva slab e normal sa-ti placa cu o racheta scurta: e mai manevrabila, usoara, ai sanse mai mari sa lovesti cu sweet-point-ul. Cand o sa joci de-adevaratelea o sa vezi ca eficienta loviturilor lasa de dorit. O sa-ti fie greu sa pui adversarul in dificultate, sa dai o serva "grea" sau sa-l impingi in spatele terenului. Eu am 1.68 si am jucat doar cu mai lungi decat normal.

  7. #217
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by laurlook View Post
    Doar ca senzatia este ca am racheta prea lunga (aceea de 27inch) si trebuie sa ma gandesc tot timpul cam de la ce distanta sa lovesc mingea. Cu racheta de 23 nu am senzatia asta chiar ma simt mai bine cu ea, ceea ce nu stiu daca este normal. Totusi au fost momente cand am observat ca este cam scurta....Sunt curios daca sunt adulti care joaca cu rachete mai mici.
    Am avut si eu problema asta,iti recomand doua lucruri:

    1.Cand retragi racheta,ajut-o cu cealalta mana apucand de gatul sau chiar capul rachetei si impingand usor spre spate,ca in videoclipul cu Roddick de mai jos.Asta te ajuta sa-ti dai seama mai bine de distanta dintre pumn si capul rachetei si eventual-minge.
    http://www.youtube.com/watch?v=BxC4sM2PTWY Roddick

    2.Cauta o racheta cu capul oval,de ex. asta http://www.tennis-warehouse.com/desc...NLOP-DMMC.html
    se gaseste si prin Metro la vreo 4mil. plus ca in ciuda faptului ca nu arata ca o racheta moderna,joaca fff. bine.
    Last edited by akybo; 1st February 2009 at 23:41.

  8. #218
    incepator
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    constanta
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    @Zaheyu
    Adevarat, joc cu adversari de valoarea mea, adica sa dam mingia de la unul la altul in teren si uneori jucam pe puncte. Sunt putine schimburi de mingii unde jucam in forta, insa incep sa apara mai des....Am jucat cu alta racheta de 27 330 grame si incep sa ma obisnuiesc....Cred ca o sa raman pe una de 27 isi ceva mai usoara, in final.

    @akybo
    Multumesc pt link-uri. Se vede bine cum loveste mingia. Racheta nu am reusit s-o vad....

    Azi am fost la Carrefour si am vazut mai multe rachete printre care Babolat pure drive team=400lei, wilson S=110,270gr,carbon=200lei, wilson S=103,284gr grafit=200lei, insa toate erau facute in China. Oare merita banii, pt ca am vazut racheta babolat la 175de euro...acum nu stiu daca este diferenta de calitate si unde sunt facute. Un sfat privitor la acestea?
    Last edited by laurlook; 2nd February 2009 at 00:20.

  9. #219
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by laurlook View Post
    @akybo
    Multumesc pt link-uri. Se vede bine cum loveste mingia. Racheta nu am reusit s-o vad....

    Azi am fost la Carrefour si am vazut mai multe rachete printre care Babolat pure drive team=400lei, wilson S=110,270gr,carbon=200lei, wilson S=103,284gr grafit=200lei, insa toate erau facute in China. Oare merita banii, pt ca am vazut racheta babolat la 175de euro...acum nu stiu daca este diferenta de calitate si unde sunt facute. Un sfat privitor la acestea?
    Racheta se numeste Dunlop Maxply McEnroe,dupa mine este o varianta mai buna a Pure Drive-ului
    Asa arata
    http://img118.imageshack.us/img118/3680/maxplytu2.jpg

    Vezi ca racheta Pure Drive Team se gaseste in Bucuresti la A.Novaceanu-distribuitor rachete Wilson si Babolat,la pretul de 325 RON.
    asta e emailul office@tennisrevolution.ro
    Cat priveste Made in China,stai fara grija,toate rachetele sunt fabricate in ziua de azi in China,in afara de Yonex care-s Made in Japan.


    ps:rachetele Pure Drive sunt printre cele mai po****re in circuitul ATP
    Last edited by akybo; 2nd February 2009 at 10:42.

  10. #220
    incepator
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    constanta
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Pana la urma am cumparat o racheta Babolat. Are 280gr, S=100, si este din fibra de carbon. Abia acasa am vazut ca pe racheta scrie Babolat Raptor SI iar pe husa Babolat Pulsar Lite. Pe net am vazut ca sunt la fel. A costat 200 lei. Erau multe modele dar m-am hotarat la acesta pentru inceput. Cred ca trebuie sa joc mai mult sa capat experienta, deocamdata nici nu pot face diferenta intre rachete. Cand o sa simt racheta, miscarea si o sa-mi dau seama daca am nevoie de mai mult o sa vad atunci. Va multumesc pentru sfaturi, pe curand.

  11. #221
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Felicitari laurlook! La momentul asta ai luat cea mai buna decizie legata de achizitionarea rachetei.
    Daca esti complet incepator, pur si simplu nu conteaza ce racheta alegi atat timp cat alegi din segmentul asta de pret din care ai cumparat si tu. Asta pentru simplul motiv ca nu ai termen de comparatie, deci orice inceput este f. bun. In timp cum ai spus si tu, vei sti singur ce ti se potriveste si daca vei studia caracteristicile rachetelor indeajuns, vei ajunge sa reduci variantele la doua maxim trei tipuri de rachete de la diversi producatori dar care vor fi foarte similare ca si caracteristici... De la acel moment va trebui sa le incerci ca sa vezi care e cea mai buna.
    Iti urez succes si sa ne tii la curent cu evolutia ta.

    In alta ordine de idei, ati observat ca de cand cu devalorizarea asta a leului si diferentele de schimb valutar, preturile rachetelor in magazinele de la noi se apropie f. mult de ce exista pe tenniswarehouse-europe?
    Nici nu cred ca mai merita pentru o diferenta de 50 - 60 de RON sa comanzi din afara... Cred ca numai la comenzi mari ar mai merita...

  12. #222
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Dintre babolat xs102 si pure drive (modelul vechi fara cortex) care mi-ar fi mai potrivita? Am 1,83 si ~70kg, forta in maini peste medie.
    Sau altceva in ~300 lei, dar vreau sa ma tina ceva vreme.

  13. #223
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Pt.mine Babolat-ul este o racheta specializata pt. top spin .
    De ce nu le incerci pe amandoua pt. a-ti testa toate loviturile si sa vezi care e racheta care obtine cele mai bune note ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #224
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Pai fac astia la noi demo la rachete?

  15. #225
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    De primit sigur au primit demo-uri de la producator si pt. a le testa trebuie sa platesti - in cel mai rau caz - contravaloarea lor ca , garantie dupa care ti se va returna .
    Daca vrei sa fi sigur ca ti-ai ales cea mai buna racheta trebuie sa testezi cat mai multe rachete . De ce nu incepi cu serii de cate 2 sau 3 , cat te tine buzunarul pt. garantie , si dupa ce ai note pt. toate loviturile incepand cu serviciu terminand cu voleul sa ti-o poti alege cea mai buna .
    Trebuie sa ti cont la demo-uri de urmatoarele -
    1. Au tensiunea slaba in racordaj (max. 24 cu 22 )
    2. Au manerul de 3
    3. Sa ai grija sa nu primesti o racheta fisurata , dupa care sa crape la tine cand o testezi si sa te puna s-o platesti ... Daca vezi ca au o vibratie si un zgomot ciudat la impact cere alta !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  16. #226
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Ok, multumesc, am sunat acum la tennis revolution si au zis ca dau demo-uri, dar vad ca in ~300 lei au doar babolat. Stii care mai sunt importatorii pt alte marci?

  17. #227
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Wilson -tel. 0728 939165 . Sunt importatori , pot sa-ti dea 10% discount daca insisti ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  18. #228
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Si au un site de prezentare? Sa stiu dinainte de ce modele sa intreb.

    Totusi m-am mai gandit putin si nu stiu daca merita alergatura in atatea locuri, mai ales ca in momentul asta inca nu lovesc corect de fiecare data. De un stil de joc inca nici nu e cazul. Si daca ma mai gandesc putin nu mai vreau sa ma tina atata vreme, daca imi e buna un an e suficent.

  19. #229
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    pentru ce iti trebuie tie, gasesti in hypermarker-uri

    intai trebuie sa inveti loviturile ca lumea si dupa aia apare si problema rachetei ...

  20. #230
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Nu vreau racheta lui Nadal dar nici sa arunc banii pe ciurucurile alea de 100-150 lei...

  21. #231
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu Ady, tocmai aici e chestia ca TREBUIE sa arunci banii pe un "ciuruc" de 150 - 200 de lei daca abia ai inceput sa lovesti mingea ca sa poti sa intelegi cam ce fel de racheta iti trebuie.
    Apoi asa cum te-a sfatuit optimistul, o sa incepi sa testezi rachetele din categoriile superioare, ba mai mult, vei restrange numarul lor la cateva...
    Bafta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •