View Poll Results: Sunteti de acord cu aceasta lege a stadioanelor?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • Da

    3 17.65%
  • Nu

    14 82.35%
Results 1 to 16 of 16

Thread: Legea stadioanelor? Parerile voastre.

  1. #1
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1

    Legea stadioanelor? Parerile voastre.

    Sunteti de acord cu aceasta lege a stadioanelor?
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  2. #2
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    O "mostra" de civilizatie caineasca !!!

    Dupa ce si-au cumparat echipe ori s-au infiltrat in CA pentru capital electoral, politicienii vor sa ne arate acum al cui e porcu'. Odata patrunsi pe scena, pe usa din dos, acum vor sa si joace. Fara orchestra, ca-s buni de gura. Din senin ne-am trezit cu o hotarire de guvern pe gustul telenovelistelor. O hotarire inutila, pentru ca 95% din prevederi sint cuprinse si in alte legi. Haosul legislativ nu este doar urmarea amatorismului sau a hazardului, ci o strategie. Se da mina libera la abuzurile gaborilor, pe al caror “discernamint” se bazeaza aprecierea obscenitatilor si a bunelor moravuri. Singurul om, sau oaie, daca vreti, vizat direct de HG este Gabi Safta, caruia i-a fost dedicat un articol special, prin care i se interzice sa mai incite turma. S-a mai hotarit si ca vom fi filmati in tribune, dar sa controleze cumva exportul de sportivi de valoare nu-si bate nimeni capul. Daca, in loc de pumni in gura, s-ar dezvolta o strategie de crestere a nivelului campionatului, celelalte “probleme” s-ar rezolva de la sine. Iar se trateaza efectul, in locul cauzei, si-l ia dracu pe pacient.
    PS: Pana la publicarea in Monitorul Oficial a acestei legi, injurati in voie.
    Free Sevilla!!!!

  3. #3
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    Sanctiuni Prevazute De Noua Lege Adoptata De Guvernul Romaniei

    SANCTIUNI PREVAZUTE DE NOUA LEGE ADOPTATA DE GUVERNUL ROMANIEI:
    -injurii sau expresii triviale (1 - 3 milioane lei amenda)
    -introducerea pe stadioane sau in sali de bauturi alcoolice, faclii, artificii ori petarde (2,5 - 10 milioane de lei amenda)
    Free Sevilla!!!!

  4. #4
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    Cum amendezi o galerie?

    Guvernul Romaniei a aprobat ieri, pe baza unui proiect initiat de Agentia Nationala pentru Sport (ANS), o hotarare pentru prevenirea si sanctionarea actelor de violenta si a iesirilor necontrolate ale spectatorilor. Desi actul normativ se adreseaza, la modul general, tuturor spectacolelor sportive, el a fost votat in principal pentru a opri manifestarile violente, atat verbale cat si fizice, care apar la fiecare meci de fotbal. Amenzile aprobate miercuri de Guvernul Romaniei sunt destul de mari, „minimele“, intre 1 si 3 milioane de lei, inregistrandu-se in dreptul contraventiilor pentru spectatorii care „profeseaza injurii sau expresii triviale, ori se dedau la manifestari obscene“, dupa cum se specifica in hotarare. La polul opus, cea mai mare amenda, intre 5 si 20 de milioane de lei, poate fi primita pentru: „deteriorarea sau distrugerea mobilierului, a instalatiilor sau a altor amenajari existente in interiorul locurilor de desfasurare a manifestarilor sportive“. Probabil ca amenzile prevazute in actul normativ si prezenta intr-un numar mai mare a politistilor si jandarmilor, organele abilitate sa constate contraventiile si sa aplice sanctiunile, vor tempera nervii si manifestarile spectatorilor obisnuiti. Ramane de vazut insa cum se va proceda insa in cazul galeriilor, acea parte a suporterilor care a creat si va crea intotdeauna probleme, grupul de sustinatori fanatici care recurge imediat la violenta. Cum vor reusi politistii si jandarmii sa amendeze cateva mii de oameni care injura „in cor“, sau cum vor putea sa scoata din multime persoanele identificate drept violente, cand „infiltrarea“ oamenilor de ordine in galerii provoaca batai generale. De altfel, Guvernul a luat in calcul si acest ultim aspect prevazand o amenda de pana la 10 milioane de lei pentru: „Impiedicarea actiunii fortelor de ordine pentru mentinerea sau restabilirea ordinii publice“. Liderii galeriilor s-au declarat impotriva acestei masuri, Gheorghe Costache, unul dintre sefii Rapidului, spunand: „Este o aberatie. Scopul principal este de a-si face norma la amenzi“. Nici Dumitru Dragomir, presedintele LPF, nu este de acord cu hotararea, el spunand: „Lucrurile nu se rezolva asa, trebuie facuta educatie, este o treaba foarte grea. Cum sa dai amenda la 10.000 de oameni odata? Cand o sa inceapa sa scandeze in grup, n-ai ce sa le faci".
    Free Sevilla!!!!

  5. #5
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Pai parca au mai incercat odata. Stiu ca la meciul cu Dinamo din tur (parca) cand juca rapid pe Lia Manoliu, au fost date amenzi. Chiar unul de langa mine si-a luat 700.000 ca a injurat. Evident au dat si ei 10-15 amenzi, din cate am vazut eu, si la sfarsit oricum injura toata lumea..... NU cred ca e realizabila masura.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  6. #6
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    daca la fiecare etapa amendeaza cite 20-30 numai de ex. vorba se duce si.. ...in timp (si eu zic ca nu asa indepartat)nu cred ca o sa mai auzim injuraturi asa cum se aud acum...

    Si in Germania civilizatia a fost impusa cu forta ....
    Last edited by iulian; 20th May 2004 at 14:09.
    Free Sevilla!!!!

  7. #7
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Cu injuraturile sunt de acord, dar pentru impresia artistica? De ce nu mai avem voie cu confetii, cu role de hartie la meci? De acum sa venim cu flori ca la patinaj?
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  8. #8
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Daca ati vazut meciul de aseara (finala UEFA) ati observat ca a fost plin de fumigene si confeti ...daca la noi ar da drumul liber cu orice ..mare mirare daca in conditiile astea nu intra unu cu bazooka pe stadion... again... tine de civilizatie...
    Free Sevilla!!!!

  9. #9
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Nici chiar asa cu bazooka A fost o atmosfera frumoasa. Dar daca la noi nu s-au incercat inca metodele din afara de unde stiu astia ca suporterii nu se vor mai cuminti. Galati a fost primul club din tara care a incercat micsorarea gardurilor, inaintea unui meci cu Bacau, dar domnul Chivorchian a facut multa valva despre acest lucru. Dar s-a dat o decizie a FRF sau LPF, nu mai stiu exact, de a pune gardurile la loc, dupa ce numai cu o saptamana inapoi au aprobat cererea clubului. Ce putea sa intample? Oare noi galatenii suntem chiar asa fanatici? Sau dumnealor au crezut ca le sarim in cap? In felul acesta nu vom avea reusite in Europa nici in anul 3.000.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  10. #10
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Este o aberatie. Suna frumos si pompos aceasta lege pe hartie, dar o sa vedeti ca in realitate situatia este cu totul alta. Inca o data vor sa isi faca gaborii norma la amenzi, pt te miri ce motive puerile. Traim in ROMANIA, oameni buni, aici este posibil orice. Deocamdata.
    Semper Fidelis

  11. #11
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SVensson
    Galati a fost primul club din tara care a incercat micsorarea gardurilor, inaintea unui meci cu Bacau, dar domnul Chivorchian a facut multa valva despre acest lucru. Dar s-a dat o decizie a FRF sau LPF, nu mai stiu exact, de a pune gardurile la loc, dupa ce numai cu o saptamana inapoi au aprobat cererea clubului.
    Dupa parera mea ideea cu eliminarea garurilor nu tine de Europa, ci de civilizatie. De exemplu la englezi nu sunt garduri, dar la italieni..... sunt ditamai gadurile de 5 metri. Si ce Itaila nu e in Euroapa din toate punctele de vedere?

    Eu cred ca la noi nici in anul 3000 nu se vor scoate gardurile, pentru ca suntem latini si nu se stie niciodata ce se poate intampla
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  12. #12
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    In Italia sint garduri inalte, pentru ca broscarii le sar usor. In Anglia nu e nevoie de garduri, pentru ca gentlemanii nu sar niciodata garduri.

    Cit despre acest subiect, normal ca nu poti amenda oamenii pentru ca injura. Daca te ia si spune ca ai injurat cum demonstreaza? Daca era ala din spate. Si, vorba lui Mitica, ce faci cind injura 10.000 de oameni?

    Partea cu bauturile alcoolice mi se pare buna.

  13. #13
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    Galeria Stelei protesteaza !

    Cativa lideri a galeriei steliste au decis vineri sa protesteze impotriva recentei hotarari a Guvernului Romaniei prin care se vor interzice manifestarile asa zis huliganice de orice fel pe stadioane. Protestul fanilor stelisti vizeaza, de fapt, paragraful din respectiva lege prin care se va interzice accesul suporterilor in incinta stadioanelor cu fumigene, petarde artizanale, confetti, bannere din hartie si carton sau alte materiale de propaganda audiovizuala asemanatoare. "Nu avem nimic cu prevederile legii referitoare la injurii. Nici noi nu suntem de acord cu ele si, sunt sigur, cu timpul, ele vor disparea. Ceea ce ne deranjeaza este faptul ca, astfel, ni se ia dreptul la exprimare. Ce sa facem pe stadion? Sa cantam cantece patriotice? Sa recitam versuri? Asa ceva nu se intampla nicaieri in Europa", a declarat Gheorghe Mustata, unul dintre reprezentantii galeriei Stelei. In semn de protest, fanii stelisti au decis ca, sambata, la meciul cu FCM Bacau, sa lase peluza intai goala, iar ei sa se grupeze in alt loc, probabil la tribuna a doua sau la peluza a doua
    Free Sevilla!!!!

  14. #14
    junior cinx's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    Cu injuraturi sunt de acord, dar este incredibil sa-ti interzica accesul cu petarde, fumigene, torte. Oricum se va intra cu astfel de materiale. Cred ca pana nu se va ajunge la batai serioase (ca-n Italia) cu fortele de ordine nu se rezolva nimic. Nu vreau sa dau exemple de prin alte tari (Italia, Franta, Germania) ca s-au dat destule (sau din finalele de cupa UEFA - vezi torte la galeria lui OM). Totusi ce parere aveti de tortele din galeria Farului. Cate amenzi au primit ei?
    Zi cu soare, fara soare, noi la POLI toti venim ...

  15. #15
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Nu e nimic incredibil. Ar trebui si trebuiesc interzise sau, mai corect, limitata folosirea lor la anumiti oameni. Se pot produce accidente serioase oameni buni. La fel cu fumigenele! Stiu si eu din ce se fac, multe sunt home made, home edition. Pot fi si astea f.daunatoare, iar pentru unii cu probleme... Ca, in general, nu doar la galerie se arunca cu petarde sau fumul acela nu ramane in sectorul de unde provine.
    Cu injuraturile... la fel. Am vazut cazuri de imbecili care nu ar mai calca pe stadion daca as fi eu proprietar la club. Normal toti injuram, ca daca tii cu o echipa, te consumi. Dar exista si aici limite.
    Pana la urma, ca multe lucruri din Romania, substratul, ideea ce sta la baza acestei legi este buna.
    Dar modul in care se vrea aplicata aceasta lege e, normal, stupid. Nu in spiritul legii... e normal, jandarmii si capeteniile lor nu pricep asta. Nu cred ca ar putea. E ceva deosebit sa vezi o coreografie frumoasa, chiar cu torte si fumigene, normal. (La modul controlat, nu haotic cum e in 90% din cazuri) Face parte din farmec. Tot ceva deosebit de stupid este ce am vazut la un derby din Turcia unde s-a ajuns sa se arunce cu torte aprinse in suporterii adversi. Deci... legea asta asa ceva ar trebui sa previna si alte chestii de genul asta. Parerea mea

  16. #16
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Pe mine ma enerveaza faza cu tortele!cum sa nu te lase cu torte?ce e asa de rau???????
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •