Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 35

Thread: UEFA - Noul format

  1. #1
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    UEFA - Noul format

    Iata ca Valencia a castigat ultima editie de Cupa UEFA in actualul format.
    De la anul vine noul format, cu grupe dupa primul tur.
    Mai exact sunt 2 tururi de calificare, in urma caruia raman 80 de echipe, care joaca turul 1 ca si pana acum.
    Dupa asta urmeaza faza a doua, in care sunt 8 grupe de 5 echipe.
    Se califica primele 3 din fiecare grupa (deci 24) si se mai adauga cele 8 din Champions League(de pe locul 3 din grupe).

    Si astea 32 joaca eliminatoriu ca si pana acum.

    Echipele romanesti oare de unde incep? Din primul tur preliminar sau din al doilea?
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  2. #2
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Din al2lea!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  3. #3
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    e interesant noul format
    sa vedem cum se vor descurca echipele noastre
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  4. #4
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    A! Si inca ceva. Din cate am vazut eu 2 meciuri se joaca acasa si doua in deplasare. Alegerea se face prin tragere la sorti. Deci chair si acest "tip" de grupe e ceva nou, chiar sper sa fie interesant.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #5
    I see you RstInPc's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,149
    Reputatie
    1

    Talking Noi modificari in regulamentul UEFA

    Poate ca, avand in vedere urmatoarele modificari de regulament, vom ajunge si noi in etapele superioare ale cupelor europene:
    "
    Art.1 Pentru a exista un deplin echilibru valoric in teren, noi vom juca 18 si vom avea dreptul la 6 schimbari.

    Art.2 Jucatorii nostrii se vor echipa la fel ca adversarii, derutandu-i complet. Totodata, vom avea din start justificari pentru pasele gresite date la adversar.

    Art.3 Adversarii vor juca desculti pentru a nu periclita prin taria suturilor integritatea corporala a portarului nostru si chiar a organelor de ordine.

    Art.4 Atingerea mingii cu mana, capul sau piciorul de catre jucatorii echipei adverse va fi considerata hent si tratata ca atare.

    Art.5 Pentru noi nu va exista notiunea de hent, iar mingea va fi prevazuta cu manere spre a facilita driblingurile cu mana.

    Art.6 Portarul nostru va purta un echipament larg in care sa incapa si rezerva sa, astfel incit unul va apara o parte a portii, celalalt alta.

    Art.7 Portarul lor - pe toata durata partidei - va apara intr-un picior, cu o mana la spate si legat la ochi.

    Art.8 Formatia noastra va juca studiatul sistem " n-o atinge ca te frige ", contracarandu-l pe al lor " baga-l pe fazan la mijloc ".

    Art.9 Adversarilor nostri la trei goluri inscrise li se va marca un punct pe tabela de scor, iar noua ni se va socoti gol dupa fiecare doua auturi si doua faulturi realizate.

    Art.10 Fiecare gol marcat de adversari se va solda cu eliminarea autorului acestuia din teren pe motiv de destabilizare a echilibrului de pe tabela de marcaj.

    Art.11 Daca va fi cazul, vom executa lovitura de 11 metri, de la 4 metri, iar portarul lor va apara stind intr-o mana ( pe cealalta tinand-o la spate conform unui articol precedent ), in afara cadrului portii.

    Art.12 Noi vom executa cornerul din interiorul careului de 6 metri advers. Ei nu-l vor executa deloc, oferindu-ne mingea din spirit de fair-play inteles in mod eronat.

    Art.13 Arbitrul de centru va urmari cu atentie jocul, astfel incit la trei pase consecutive legate de adversari va fluiera joc pasiv, acordandu-ne lovitura libera directa de la 16 metri.

    Art.14 Loviturile libere, directe sau indirecte, le vom executa fara zid, faze in care cei 10 jucatori de camp ai echipei adverse vor sta aliniati pe linia de centru a terenului urmarind frumusetea fazei si strigand portarului lor diferite expresii de incurajare, dupa bunul lui plac.

    Art.15 In minutul 90, arbitrul principal ne va acorda o lovitura de pedeapsa pe care, pentru siguranta, o va executa tot el. Lovitura se va repeta pana va inscrie.

    Art.16 Dupa incheierea jocului, echipa adversa se va alinia in fata unui zid. Pentru calmarea spiritelor, membrii galeriei noastre vor avea dreptul la un numar nelimitat de suturi la zid. Arbitrul si observatorul UEFA vor asista la trageri legati la ochi si ascultind la casti celebrul hit " E bine, bine ! ". In caz ca suturile sunt anemice , se va folosi un tanc cu munitie de razboi. "

    Acu' , serios vorbind, interesant mod de desfasurare a competitiei. Singura parte care nu prea imi place este acea tragere la sorti din faza grupelor. Cam ciudata !
    [COLOR=Red]Am zis si eu, n-am dat cu paru' ...[/COLOR]

  6. #6
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Cred ca va fi mai spectaculoasa competitia in acest format.

    Schimbarea a adus rezultate bune in cazul Cupei Campionilor Europeni.

    Daca isi pastreaza jucatorii, echipele romanesti vor avea sanse sa ajunga in "Primavara Europeana".

  7. #7
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    mai binea asa, poate asa vom ajunge si noi in primavara europeana, ca de mult nu am ami ajuns pe acolo

  8. #8
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    si eu sunt de parere ca acest format este mai favorabil echipelor mai slabe si ca putem ajunge in primavara europeana
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  9. #9
    sport legend Saber Rider's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S.S.C.
    Posts
    1,356
    Reputatie
    1
    Dar deja nu mai este vorba de aceeasi primavara europeana. Va fi una cam prea accesibila. Si asta va da apa la moara lui Porcea & Co. sa mandreasca cu ceva care nu prea merita in anii anteriori, si pesemne la cateva jigniri adresate rivalilor ros-albastrii.
    [SIZE=1][COLOR="Lime"]I don't want to start any blasphemous rumours, but I think that God's got a sick sense of humour and when I die I expect to find Him laughing ...[/COLOR][/SIZE]

  10. #10
    junior Wyzel's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Romania
    Posts
    52
    Reputatie
    1

    Exclamation

    Quote Originally Posted by Hai POLI
    si eu sunt de parere ca acest format este mai favorabil echipelor mai slabe si ca putem ajunge in primavara europeana
    Ba din contra...sistemul este favorabil echipelor mari...Gandeste-te oleak....Sistemul asta cu grupe itzi da posibilitatea sa revii daca pierzi un meci...E echipa mare niciodata nu pierde 2 meciuri decisive la rand...

    Si in plus uita-te la formatul vechi al Ligii Campionilor si vezi ce echipe au castigat ,si uita-te la formatul asta cu grupe:Numai Milan,Real,Manchester,Ajax,Dortmund...echipe mari

  11. #11
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Si eu cred ca noul format avantajeaza echipele mari si mai constante.

  12. #12
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hai POLI
    si eu sunt de parere ca acest format este mai favorabil echipelor mai slabe si ca putem ajunge in primavara europeana
    mai mult... putem ajunge chiar in finala
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  13. #13
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Ehee, cam pretentios ADelPiero, poate la anul

  14. #14
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Otelul se duce in grupe shi Dinamo se duce acasa
    FORTA OTELUL
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  15. #15
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Steaua, Dinamo vor ajunge sigur in grupe. De acolo mai vedem. Oricum au sanse mai mari sa prinda primavara europeana asa decat printr-un meci tur-retur, in care ar putea juca impotrica unei echipe foarte puternice.Asa vor fi mai multe echipe accesibile.

  16. #16
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Rave_o_Lution
    Otelul se duce in grupe shi Dinamo se duce acasa
    FORTA OTELUL
    Cred ca va fi invers

  17. #17
    S.ßernabéu Thanya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,755
    Reputatie
    1
    Eu cred ca merg amandoua.:p
    ...Iker Casillas

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Craiova
    Posts
    30
    Reputatie
    1
    Io cred ca noua organizare le avntajeaza pe echipele romanesti pentru ca se stie ca noi romanii suntem niste tipi emotionali si pierdem totul intr-un singur meci asa ca beneficiind si de 2 antrenori mai capabili(zenga si andone) cred ca cel putin o echipa va trece de grupe daca vor ajunge acolo.
    Last edited by takanonanu; 5th August 2004 at 22:34.

  19. #19
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Ca sa ajungem in grupe ..tre' sa trecem de primul tur al cupei UEFA...care se joaca in vechiul format. Un prim tur unde echipele romanesti nu vor fi cap de serie. As fi multumit daca macar una dintre Steaua sau Dinamo (nu cred ca Otelu are vreo sansa cu Partizan) sa acceada in grupe. Vom avea parte de 4 meciuri frumoase.

    Imi place chiar mai mult decat Champhions League...noul format UEFA. Deosebit de atractiv.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #20
    junior
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Craiova
    Posts
    114
    Reputatie
    1
    treaba cu grupele e buna pt noi , acum totul depinde de Steaua si Dinamo sa treaca de primul tur si sa intre in grupe( nu va mai faceti vise cu Manchester!!)

    P.S. As vrea sa treaca sa Otelul dar au 1% sanse

  21. #21
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Tre' sa eploateze acel 1%!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •