Page 393 of 397 FirstFirst ... 293343383391392393394395 ... LastLast
Results 8,233 to 8,253 of 8337

Thread: Discutii intre DINAMOVISTI si prieteni

  1. #8233
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Romania a fost puternică atunci cand a avut campionat cu 18 echipe, nu acest sistem scos din buci, unde se face parandarat cu fotbalul.
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Asa la o discutie semi-serioasa, nu ma deranjeaza sistemul cu 18, nici nu ma incanta. Retrospectiv, nu a adus nimic in plus sistemul cu 14, nici cel cu 16. Dimpotriva, a lasat cateva orase mari fara fotbal si a trasat alti poli de influenta, la fel de nocivi ca si cei de dinainte. Ce a facut sistemul cu nr de echipe redus, a dus coeficientul sub Azerbaidjan si Belarus. A lasat nationala in urna 4 valorica. Asta e concentrarea valorilor despre care se vorbea cu emfaza?
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Pai, atunci hai sa facem o liga de 10 echipe si stam asa pe sinecura de la digi. Pe comisioane, pe ciuguleli. Nu?
    Ba era mai bine cu 18 echipe, sistemul asta nou e scos din buci, ba ca nu te deranjeaza dar nici nu te incanta 18 echipe... am spus deja ce a fost la baza masurii, aveam fotbal falimentar. Intrau in faliment si insolventa una dupa alta. S-a luat hotararea ca nu aveam o liga sanatoasa si s-a incercat altceva.

    Nu sistemul cu 14 echipe si 16 echipe a stricat nationala sau coeficientul. Elvetia cu 10 echipe o duce bine merci. Grecia cu 14, Austria cu 12, Danemarca cu 12, Scotia cu 12... si sunt toate in top 20 la coeficienti. Sunt constient ca o sa vii sa-mi spui cum batea Astra pe Celtic sau ceva de genul asta, dar nu se face primavara cu o floarea. Tarile astea sunt constante ani la rand cu coeficient bun si cu echipe putine.

    Acum sa spun si eu care cred ca este problema. Primariile, in special pesede-ul. De ce avem atatea comune anonime cu echipe in primele ligi? De ce se directioneaza atatia bani de la buget si influenta catre echipe de fotbal fara fani? Se trezesc primari care se cred Becali si vor sa-si faca echipe pe bani publici. Nu e nici un interes de partid. Au bagat bani in Rapid si Craiova si nu s-au ingramadit fanii sa-i voteze. Este pur interes personal al acestor Abramovic wanna-be care vor sa aiba o echipa de fotbal sa o comande. Echipele astea sunt jucarii.

    Americanii au fost criticati pentru ca echipele de soccer din prima liga americana trebuie sa provina din orase cu minim 2 mil locuitori. Acolo primeaza criteriul financiar. Un Urziceni sau Chiajna nu ar fi posibile acolo. Si la noi ar trebui sa dispara influenta politica care tine in brate echipe comunale absolut inutile.

    Despre meciul pierdut cu Rapid, il tin minte ca si cum s-ar fi intamplat ieri. Nu neaparat meciul in sine, ci circumstantele din jurul lui. Incepeam returul cu 10 puncte avans si aproape am pierdut titlul pana la sfarsit. Am dat vina atunci pe Iordanescu pentru ca nu am putut face pregatirea cum trebuie.

    https://www.libertatea.ro/sport/iord...catori-1385574

    A fost un turneu absolut inutil, asa cum se faceau pe vremuri in tineretea lu' Puiu. A fost criticat la acea vreme pentru ca inca traia in trecut si nu era in pas cu vremurile, dar de suferit noi am suferit.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  2. #8234
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Parerea mea e ca intrau in faliment teparii si sugacii, asta pt ca regulamentul le permitea sa suga si sa tepuiasca.

    Si Cfr a eliminat Celtic. Ba chiar si Slobozia pe concitadina Rangers. Ba chiar si oaia, cu golul racheta al lui Prodan. Scotia e pielea pulii, e o insula cat un sfert din Romania, de ce sa iau modelul ala? Idem Elvetia, Danemarca. Nu asta e problema.

    Teoretic, ar fi putut sa strice nationala sistemul cu 14, pt ca baza de selectie a fost mai mica. Practic, nu cred. Doar ca asteptam sa ne demonstreze adeptii sistemului cu 14 care e plusvaloarea. La coeficient nu, la urna valorica nu. E mai mult spectacol, poate? Ce ca'tati la tas cu jalba-n protap, daca e numai lapte si miere? Uite liga 2 cu 144 de echipe, e superba .

    Am explicat de ce nu ma incanta schimbare competitionala din pix. Lungesti sau scurtezi o peltea, cand mai logic e sa umbli la regulile sportive si financiare ale jocului etc. Oricum, te-ai activat de la un spirit, am si spus ca nu ma atrage prea mult subiectul. Din respect pt tine, am schitat cateva raspunsuri, totusi
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  3. #8235
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Bun, nici eu nu vreau sa o mai lungesc mai ales ca postez de pe telefon acum, dar vreau sa ne intelegem ce inseamna coeficient de tara. Pai, ne plangem ca avem coedicient mic dar cand ne uitam la Scotia pe locul 14 in Europa, e pielea pulii... Celtic are 10 prezente consecutive in grupe, 4 in Champions League, 6 in Europa League. Asa se face coeficientul, prin constanta de-a lungul anilor, chiar daca te mai bate vreun ciot de prin est care declara sarbatoare nationala daca ajunge prin grupe de CL, dar se uita in jos cu scarba la Celtic pentru ca noi i-am batut de cateva ori...

    Vrem si noi pe locul 14, dar asta inseamna pielea pulii? Vrem trofee in Europa o data la 10 ani macar, sau in top 10 coeficienti sa fim multumiti? Ce vrem?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  4. #8236
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Buna seara, prieteni!
    Sunteti ok?
    Voiam sa va intreb daca aveti nevoie de ceva. De exemplu, de baterii pentru lanterna
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  5. #8237
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Asa mai vii de-acasa

    Vrem Nicu Badea, vrem dolăroiu
    Ii vrem la centru pe fratii Burloiu
    Vrem ddb-ul ca sa ne conducă
    Vrem la Prislop sa pupăm o bucă.

    Vrem sa donați, sa aducem o morsă
    La Rin Barzesti sa facem amorsă
    Vrem stadion, nu vorbă goală
    Vrem jucatori, mai vrem o akpală

    Vrem ca Multescu sa intinerească
    Ca Vacile Turcu sa investească
    Borcea sa faca copil cu Terceanu
    Imnul cantat de Vasile Enceanu


    Vrem, **** mea, vrem si-o sa luăm
    Vrem pesedeul sa ne saturăm
    Vrem agatoni, avortoni, vrem nastase
    Vrem mall si piscina-n careul de 6

  6. #8238
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Dormeau adanc sicriele de plumb,
    Si flori de plumb si funerar vestmant -
    Stam singur in cavou... si era vant...
    Si scartaiau coroanele de plumb.

    Dormea intors amorul meu de plumb
    Pe flori de plumb, si-am început sa-l strig -
    Stam singur langa mort... si era frig...
    Si-i atarnau aripile de plumb.

    Merge mai bine un Bacovia pentru Dinamo la ora asta
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  7. #8239
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    helau!
    leuto, auzii ca i obligatoriu la voi bilet de calarorie pentru pisici si catei. cu porumbeii zic ca i mai simplu, dati cu negru puneti de o afacere cu ionelu delazalau.

  8. #8240
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,274
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Ii vrem la centru pe fratii Burloiu
    iata si motivul pentru care toasu' capitan mi-a fost mereu simpatic,ca are umor si mai e si in cunostinta de cauza...
    din partea mea poate sa tina si cu Dinamo,cea mai urata echipa a fotbalului romanesc,nimeni nu e perfect...
    granita la Orsova!

  9. #8241
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    helau!
    leuto, auzii ca i obligatoriu la voi bilet de calarorie pentru pisici si catei. cu porumbeii zic ca i mai simplu, dati cu negru puneti de o afacere cu ionelu delazalau.
    Inca nu.

  10. #8242
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,865
    Reputatie
    0
    Am asistat la o scena luna trecuta intre un sofer si o femeie.
    Ce-a facut ala cu biata mwiere ca n-a avut bilet si pt caine!
    Deci n-ai cum, decat daca era stelist sau unghier!
    Am crezut ca nu ne duce nicaieri pana o da jos ori pe ea, ori pe potaie!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #8243
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Hop si tu. N-a sarit pe tine ''potaia''?

  12. #8244
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,865
    Reputatie
    0
    Era o amarastenie de caine din ala de se trage din soarece.
    Mi-a fost mila de viata lui cand l-am vazut, apoi mi-a fost mila de ea.
    Cam atat s-a intamplat.
    Last edited by Johnny D; 14th April 2021 at 21:49.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #8245
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,274
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Am asistat la o scena luna trecuta intre un sofer si o femeie.
    Ce-a facut ala cu biata mwiere ca n-a avut bilet si pt caine!
    Deci n-ai cum, decat daca era stelist sau unghier!
    Am crezut ca nu ne duce nicaieri pana o da jos ori pe ea, ori pe potaie!
    soferul si femeia,erau amandoi zalauani?
    granita la Orsova!

  14. #8246
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Mai mult ca sigur.

  15. #8247
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,865
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cip View Post
    soferul si femeia,erau amandoi zalauani?
    Nu m-am gandit sa particip si eu cu intrebari din astea la conversatia lor, ar fi adaugat prea multa culare cred. Dar cum zice Leo.
    Mai ramanea doar sa-i intreb daca mai au frati, ca Duba. Dar nu cred ca i-ar fi incantat intrebarea.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #8248
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Buna seara, prieteni!
    Traim vremuri tulburi...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  17. #8249
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Nici papusa lui Tim nu ne mai salveaza
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  18. #8250
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Capul sus! Cativa ani in liga 4 nu inseamna chiar sfarsitul!


    Aeeeee, aoooo...

  19. #8251
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Stiti voi cum e
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #8252
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Aproape toate echipele s-au purificat. A venit si timpul vostru!
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  21. #8253
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Te cam grabesti. Te mariti?

    Stai ca mai sunt meciuri ... sa vedem
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •