Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 113

Thread: Salvati FC UNIREA ALBA IULIA!

  1. #1
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1

    Salvati FC UNIREA ALBA IULIA!

    Vestea potrivit căreia gruparea din urbea ardeleană ar intenţiona să-şi vândă, la finalul actualei ediţii de campionat, locul în primul eşalon, a căzut ca un trăsnet asupra unei tinere simpatizante a Unirii. Andreea este elevă la Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia şi nu lipseşte de la nici un joc disputat pe teren propriu de „alb-negrii”. „Am discutat cu mai mulţi prieteni şi colegi şi am decis să contribuim şi noi, cu sume de bani, la salvarea echipei de fotbal. Eu, spre exemplu, am economisite vrei trei milioane d elei şi sunt dispusă să renunţ la ei, să-i donez clubului, doar să nu se vândă locul echipei. Nu faceţi asta, vă rog frumos!”, a conchis eleva din clasa a IX-a. Un gest extraordinar, al unei microbiste în vârstă de 15 ani... Asta în timp ce alţii de vârsta ei aruncă banii pe „alte cele”, în vreme ce alţii, mai trecuţi prin viaţă, dar nu la fel de sufletişti, îşi folosesc „agoniseala” pentru a-şi construi vile şi a-şi achiziţiona maşini de lux!

  2. #2
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    Cineva zicea pe un post de radio local ca, in cazul in care FC Unirea va vinde locul, el impreuna cu alti prieteni si suporteri, se vor lega cu lanturi de Stadion...
    E clar ca sunt probleme finaciare la echipa, dar jucatorii ne-au dat prea multe bucurii ca sa ii lasam asa... E clar ca echipa e iubita de tot judetul (oare cat timp va trebui sa treaca pana vor fi fani din toata tara?! Ce trebuie sa faca Unirea ptr asta?) Trebuie sa facem ceva, daca tot suntem suporteri. Macar poate sensibilizam vreun "boss"...

  3. #3
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    cine sa vina cu banii ?!?! nu vrea nimeni ...
    si nici nu se cauta un posibil finantator
    multă lume... PUŢINI OAMENI

  4. #4
    manager HaoTic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    260
    Reputatie
    1
    Nu ca nu se cauta, dar in general patronii ardeleni sunt reticenti la a baga bani in fotbalul mioritic. iti dau cateva exemple:
    Timisoara- chiar crezi ca aici nu sunt oameni foarte bogati, care ar putea prelua o echipa de fotbal? A trebuit sa fie mutata o echipa din bucuresti cu Dobos investitor.
    Arad-Marius Logic din bucuresti investitor.
    Cluj- al doilea oras ca putere financiara din Romania- nici o echipa in A
    Oradea, Bistrita sustinute de autoritatile locale, nu de un patron anume.
    Sportul Studentesc-promoveaza in A- se va muta la Tg Jiu patron bucurestean
    La Alba Iulia de cand se vorbeste de o societate pe actiuni (vezi Popa de la Transavia-putere financiara echivalenta cu a lui Stefan de la Piatra Neamt), documente ioc prezentate de Malusel, pt ca nu vrea sa se manuiasca banii in mod corect, la vedere.
    Chiar credeti ca fotbalul este o actiune caritabila? Spalare de bani negri la care ardelenii prea putin pun botul, sau mai precis, nu au intrare la mafia damboviteana.
    OldFan Unirea Alba Iulia

  5. #5
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    HaoTic trebuie sa vorbim... Cauta-ma pe mirc cu nick alice

  6. #6
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Bacăul, tot în “A”?
    Sechelariu pregăteşte o surpriză de proporţii: fuzionarea cu Apulum Alba Iulia. Prin lumea fotbalului se aude că Dumitru Sechelariu pregă- teşte pentru această vară un nou “tun” de proporţii. Acesta a căzut deja la înţelegere cu Alba Iulia, urmînd ca FCM Bacău şi Apulum să fuzioneze la finalul competiţiei, în cazul în care moldovenii nu evită retrogradarea. Hibridul rezultat va rămîne în Divizia A cu numele şi palmaresul Bacăului. În schimb, la Alba Iulia, va juca o echipă care va prelua locul rămas liber în Divizia B. Conducătorii clubului ardelean au fost obligaţi să accepte această înţelegere datorită noilor criterii de licenţiere pentru Divizia A, pe care sînt conştienţi că nu le pot îndeplini.


    PACAT!!!!!!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #7
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    asta stiu din ziar
    multă lume... PUŢINI OAMENI

  8. #8
    manager mariusc's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    vBulettin: location: field is empty.
    Posts
    297
    Reputatie
    1
    Refuz sa cred... o sa intreb maine...

    Unirea - un vis frumos?
    ______________
    Fair-Play, Please!

  9. #9
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    sincer, as vrea ca apullum sa ramana in A! sper sa va rezolvati problemele financiare
    publicul ardelean si nu numai merita cat mai multe echipe in A
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  10. #10
    manager mariusc's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    vBulettin: location: field is empty.
    Posts
    297
    Reputatie
    1
    Motto: cu Unirea in B e mai sarac orasul!

    Intrebare: sunteti de acord cu un miting de sprijinire a echipei? Daca da, pe cati putem conta? Noi, un mic grup de suporteri, o sa ne strangem in spate la magazinul Selena maine la 17, ca sa vedem ce putem rezolva... adica sa strangem bani pt. anunturi in ziare, pt. tiparirea de de niste pliante sau afise, etc... trebuie vazuta si procedura prin care putem organiza un miting... probabil ca vor trebui stranse semnaturi...

    Vorbiti si voi cu colegii, prietenii, parintii, copiii, nevestele...

    O sa vorbim si cu galeria, ca pe ajutorul lor trebuie neaparat sa contam...

    Daca nu face nimeni nimic, sa facem noi!

  11. #11
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    In primul rand ar fi o tragedie ca Unirea sa fuzioneze cu Bacaul sau sa vanda locul. O echipa nou-promovata ce a impresionat in A. Pacat!!!
    In al doilea rand o mica clarificare:
    Quote Originally Posted by HaoTic
    Nu ca nu se cauta, dar in general patronii ardeleni sunt reticenti la a baga bani in fotbalul mioritic. iti dau cateva exemple:
    Arad-Marius Logic din bucuresti investitor.
    M.Locic nu e investitor la UTA, nu e nimic. Nu inca... UTA e inca sub vechea conducere si se confrunta cu mari probleme financiare, nimic nou. Asteptam si noi vara sa vedem ce se intampla...

  12. #12
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariusc
    Motto: cu Unirea in B e mai sarac orasul!

    Intrebare: sunteti de acord cu un miting de sprijinire a echipei? Daca da, pe cati putem conta? Noi, un mic grup de suporteri, o sa ne strangem in spate la magazinul Selena maine la 17, ca sa vedem ce putem rezolva... adica sa strangem bani pt. anunturi in ziare, pt. tiparirea de de niste pliante sau afise, etc... trebuie vazuta si procedura prin care putem organiza un miting... probabil ca vor trebui stranse semnaturi...

    Vorbiti si voi cu colegii, prietenii, parintii, copiii, nevestele...

    O sa vorbim si cu galeria, ca pe ajutorul lor trebuie neaparat sa contam...

    Daca nu face nimeni nimic, sa facem noi!
    Tine-ma la curent cu ce s-a intamplat la reuniunea aia .. Eu va pot ajuta daca aveti nevoie sa apara ceva in presa locala... Bravo pentru initiativa, sper sa putem face ceva

  13. #13
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1

    FC Unirea Alba Iulia, între a fi sau a nu fi în Divizia A

    Fotbalul a provocat organizarea unei şedinţe ordinare a Consiliului Local al municipiului Alba Iulia, foarte probabil ultima. Consilierii locali au aprobat în unanimitate ieri dimineaţă încheierea unui contract de comodat în favoarea FC Apulum Unirea Alba Iulia pentru baza sportivă „Mecanica”, compusă din două terenuri de fotbal şi spaţii anexe. „Transmiterea în folosinţă gratuită a bazei «Mecanica» către FC Unirea era absolut necesară pentru ca echipa-fanion a judeţului să îndeplinească criteriile pentru obţinerea licenţei de club profesionist. Trebuia ca Unirea să aibă terenuri de antrenament, inclusiv pentru echipa oaspete”, a subliniat ing. Ioan Inurean, şef birou în cadrul Serviciului Administrarea Patrimoniului Local al Primăriei municipiului Alba Iulia
    * Probleme la capitolul financiar
    Profitând de ocazie, aleşii locali au solicitat lămuriri suplimentare la mult controversatul subiect al înscrierii FC Unirea Alba Iulia în viitorul sezon competiţional al Diviziei A. „Există cinci capitole de licenţiere. 1. Capitolul sportiv, care va fi respectat în totalitate cu aprobarea de azi (ieri – n.a.); 2. Infrastructura – unde avem toate punctele acoperite; 3. juridic; 4. administrativ – unde documentele de bază le-am prezentat, iar până joi trebuie înregistrate contractele de muncă la Direcţia Muncii; 5. capitolul financiar – unde, într-adevăr sunt probleme. În ceea ce priveşte ultimul capitol, cel financiar, există trei probleme cheie: datoriile la jucători din partea clubului, datoriile din transferurile de jucători – unde jucătorii pot deveni liberi dacă depun hârtie la FRF, iar clubul trebuie să obţină alt termen de plată; este vorba de circa 30.000 de dolari la patru cluburi; şi nu în ultimul rând, datoriile către stat. Alte cluburi au obţinut eşalonări la plată, dar la Alba Iulia nu s-a reuşit acest lucru, din cauza celor de la Finanţe. Astăzi (ieri – n.a.), clubul a depus documentele, s-a înregistrat apelul, iar până în data de 31 mai a.c., lunea viitoare, trebuie să se dea răspunsul”, a explicat ing. Ioan Inurean.

  14. #14
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1

    Scaunele trebuie montate până în 30 iunie

    Din punctul de vedere al Primăriei şi al Consiliului Local, nu există nici un fel de neîmplinire care să influenţeze obţinerea licenţei de club profesionist. „Problema noastră era să ne facem treaba la capitolul infrastructură, iar acest capitol a fost rezolvat”, a precizat Ioan Inurean. Primarul Mircea Hava a declarat că, în conformitate cu protocolul încheiat cu reprezentatul FRF Viorel Duru, montarea scaunelor pe Stadionul „Cetate” are termen-limită data de 30 iunie. „Noi suntem în grafic cu lucrările, am reuşit să facem câteva lucruri bune cu bani puţini. Nu e nici o problemă cu scaunele, se pot monta în două zile”, a spus Hava. „Cele opt puncte necesare pentru validarea capitolului infrastructură s-au rezolvat la întâlnirea cu Viorel Duru. La celelalte puncte urmau să se implice ceilalţi”, a adăugat Inurean.
    * Primarul se va întâlni cu prefectul
    Consilierii locali i-au cerut primarului să se întâlnească cu prefectul Liviu Mugurel Sârbu, pentru a găsi o soluţie pentru salvarea echipei. Propunerea făcută de consilierul PNŢCD Vasile Voicu Bora a fost susţinută de democratul Vasile Cornea: „Sunt cluburi ca Ceahlăul sau Bacăul, care au datorii ca şi noi, poate chiar mai mari, însă li s-au eşalonat datoriile. Aici Finanţele dirijează tot, nu se poate face nimic. Poate o să fie şi prefectul de acord să se implice în această problemă...” Hava a spus că va încerca să se întâlnească cu Sârbu: „O să-l sun să vedem ce putem face. Au fost multe promisiuni şi am rămas singuri...”

  15. #15
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1

    Finanţele boicotează FC Unirea

    Primarul Mircea Hava a dezvăluit în şedinţa de ieri că suma de 2,5 miliarde lei alocată de Consiliul Local săptămâna trecută nu a putut intra în conturile FC Unirea tot din cauza conducerii DGFP Alba. „Când am virat banii, au apărut imediat cei de la Finanţele Publice şi au blocat conturile echipei! Noroc că ne-au sunat cei de la BCR şi ne-au spus că «pierdeţi bani». Nu se poate aşa ceva. Dacă judeţul stă în zece miliarde lei, atunci înseamnă că asta e, ceilalţi sunt iertaţi de mii de miliarde, pe care îi eşalonează... Nu cred că această acţiune nu a fost făcută premeditat. Este o mârşăvie pentru oraş, pentru fotbal, pentru toată lumea”, a subliniat Hava.

  16. #16
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    sper sa se rezolve.. sa jucam in A ...
    eu nu am cum .. ca as sponsoriza eu
    multă lume... PUŢINI OAMENI

  17. #17
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    30
    Reputatie
    1

    Sanse avem

    S-ar parea ca se va rezolva problema cu licenta, insa mai ramane intradevar o problema mai mare si anume banii. Dupa cum am inteles din surse destul de oficiale( stau in apropiere de stadion) saptamana aceasta se vor plati circa 65-70% din datorii restul platindu-se dupa finalul campionatului. Se vehiculeaza ca Steaua in speta Gigi Becali ar da la Unirea si Ceahlau cei 400000 de dolari adica 200000 de dolari de echipa. Eu spun ca acest lucru ar scoate echipa din rahat. Daca baieti ar juca intradevar eu spun ca nu-i ceva imposibil sa-i incurce pe Dinamo. Va fi greu dar se poate!!! In legatura cu intalnirea sa-mi spuneti si mie cand ca o sa fiu si eu acolo, dar incercati sa o puteti dupa ora 18 pentru ca eu lucruz pana la acea ora.
    Astept mesajul vostru

  18. #18
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    [QUOTE=sscalin]S-ar parea ca se va rezolva problema cu licenta, insa mai ramane intradevar o problema mai mare si anume banii. Dupa cum am inteles din surse destul de oficiale( stau in apropiere de stadion) saptamana aceasta se vor plati circa 65-70% din datorii restul platindu-se dupa finalul campionatului.

    E vorba de acele 3 miliarde alocate de Consiliul Local, dar care deocamdata nu au ajuns la echipa. Dar e adevarat. DGFP

  19. #19
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    Nu stiu exact care este situatia financiara de la Alba ,dar gunoaiele imputite de la federatie vor sa va retrogradeze cu orice pret si sa pastreze bacaul si ceahlaul in div A.
    Daca ar fi sa ne uitam la ce stadioane avem ,jumate din echipele din div A ar trebui retrogradate (Bistrita,Otelul,Ceahlaul,Arges si mai nou Sportul,Jiul ori Olimpia sau CFR Cluj...

    Asta e, pacat ca miticii astia imputiti nu se uita numa spre vest.Sper sa va rezolvati problemele si sa mai ramaneti in A.
    FORZA UTA!!!
    S|U|R

  20. #20
    manager mariusc's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    vBulettin: location: field is empty.
    Posts
    297
    Reputatie
    1
    Salut.

    N-am fost in localitate atunci cand s-au intalnit prietenii mei, insa deocamdata a ramas sa strangem niste bani pentru a se scrie niste articole in presa locala care sa sensibilizeze locuitorii orasului/judetului.

    Ideea cu care a venit cineva si la care subscriu este sa vedem cum putem face sa ne cumparam scaune - adica sa platim scaunul pe care o sa stam, sa fie al nostru... in felul asta, clubul primind niste bani... intrarea oricum o sa o platim, insa o sa stim ca am participat si avem si noi o particica din club... (sper numai sa nu fie mai mult de 500.000 lei).

    Cu mitingul a ramas deocamdata in aer fiindca nu stim situatia exacta... se pare ca este asa cum mi-a spus viceprimarul, vineri (am scris in threadul Apulum Alba Iulia) si nu cum a scris presa... adica o sa ramanem in A... oricum, vor mai fi batalii pana se castiga razboiul...

    Cred ca o sa trec maine pe la Primarie si sper sa aflu noutati. Daca se indreapta spre B, atunci o sa incercam prin toate mijloacele sa organizam un miting si sa facem publica chestia... eu sper sa nu ajungem pana acolo...

    P.S.:
    Veniti si voi cu idei, cum credeti ca putem sprijini echipa? In asa fel incat sa fie si legal...

    __________________
    Unirea, un vis frumos?

  21. #21
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    30
    Reputatie
    1

    Eu am o Idee

    Sa boicotam meciul cu Dinamo
    Sa mergem cat mai multi la Bucuresti vorbim cu Primaria sa ne dee 10 autocare si mergem la Bucuresti. O sa cantam si o sa le aratam Bucurestenilor ca meritam o echipa in Divizia A
    Hai UNIREA!!!
    Daca e nevoie o sa ne stringem in fata Finantelor, eu zic daca vin 2000-3000 de oameni si le urla in cap n-au ce face trebuie sa se cuminteasca si ei, sa vede ca nu-i un primar PSD-ist ca daca era se rezolva problema, asa fac pe nebunii ca sa-l puna la zid pe Hava
    Succes lui Hava in Alegeri!!! Inca 4 Ani
    Hai UNIREA!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •