Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 28

Thread: FCM Târgoviºte

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    FCM Târgoviºte

    Sint un tirgovistean stabilit in SUA,vreau sa vorbesc cu cit mai multi supoteri tirgovisteni...

  2. #2
    senior Geog's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    170
    Reputatie
    0
    FCM Targoviste a invins in prima etapa din Liga a2a pe CSM Rm. Valcea cu 1-0 din penalty in ultimul minut ...

  3. #3
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    FCM Targoviste este fosta echipa divizionara A , Chindia ... ? Chindia a evoluat 2 sezoane in Divizia A acum vreo ... 8-9 ani ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  4. #4
    black&white Kan's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Dr. Taberei
    Posts
    656
    Reputatie
    1
    din cate stiu io...aia e...da nu mai stiu...nu retrogradasera anu trecut??..au cumparat locu cuiva...sau mi se pare mie?
    Toon Army the masters of England

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1
    As fi vrut sa fiti in seria intai in locul Sportului astfel ar fi avut si altii sanse la promovare.

  6. #6
    junior
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Targoviste
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    Da, FCM Targoviste este fosta Chindia, care a activat in Divizia A in 96'98.

    La finele camp. trecut s-a clasat pe loc retrogradabil, dar a cumparat loc in esalonul secund de la Altay Constanta.


    www.fcm.s1.ro, site oficial.
    [COLOR="Red"]rosu [/COLOR][COLOR="Black"]&[/COLOR] [COLOR="Blue"]albastru[/COLOR]

  7. #7
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Ilie Stan, principal la Târgoviste
    FCM TARGOVISTE (B2) Desi formatia de sub Turnul Chindiei a câstigat în ultima etapa, 1-0 acasa cu Auxerre Lugoj, patronul Gheorghe Zotinca a decis sa îl demita pe Octavian Grigore. Noul antrenor al echipei este Ilie Stan, care va sta la Târgoviste cel putin pâna la finele sezonului si are drept obiectiv promovarea. “Tavi Grigore a fost demis din cauza rezultatelor slabe si pentru ca tolera actele de indisciplina ale unor fotbalisti”, a spus Zotinca.
    sursa - prosport.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    789
    Reputatie
    1
    salut , targoviste va batem

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Sunt targovistean stabilit in Bucuresti. As dori sa aflu date despre istoria echipei FCM Targoviste. Posed si eu multe date, dar vreau sa le am cat mai complete.

  10. #10
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Bebe ... dupa cum vezi nu prea sunt multi forumisti targovisteni ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Cred ca o sa gasesc targovisteni interesati de propunerea mea. In aceste zile de sarbatoare au fost ocupati cu alte probleme. Cei mai in masura sa imi ofere date despre FCM Targoviste sunt cei care au "crescut" odata cu istoria echipei. Si ca sa iti destainui ceva, sa sti ca eu am vizionat meciurile primei participari ale echipei in divizia A in 1961-1962. Pe atunci se numea Metalul Targoviste. as putea sa spun foarte mult, dar ma opresc aici. Astept un suporter pe masura cu care sa dialoghez.

  12. #12
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    M-as bucura sa mai apara inca un suporter interesat de FCM Targoviste, dar eu iti spun ca sunt moderator pe aceasta sectiune si nu am vazut pe nimeni care sa fie din Targoviste si sa fie interesat de echipa de acolo.
    Ca sa-ti alin un pic nemultumirea iti spun ca eu am tinut foarte mult cu Chindia Targovsite in anul in care au retrogradat din Liga 1 ... sau Divizia A ... in 1997 ... daca nu ma insel.
    Atunci la echipa erau Diac si Stanciu - portari
    Becheanu, Bogoi, Termure, Voicu, Ghergu, Lucian Nan, Visalom, Mielusica, Glavan, Caibar, Galmencea - fundasi
    Cezar Dinu (care a decedat intr-un accident de masina), Stoica, Priseceanu, Ceausu, Dumitru - mijlocasi
    Strizu, Jilaveanu, Antal, Dragus, Tobosaru, Marian Alexandru, Cristi Negru - atacanti
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Pentru a aduce unele rectificari, iata lotul complet de jucatori utilizat si numarul de partide disputate de fiecare, in sezonul la finalul caruia Chindia a retrogradat din divizia A (1998 si nu 1997):
    Portari: D. Stanciu (14), C. Grigore (9), D. Jipa (7), D. Diac (7)
    Fundaºi: C. Becheanu (32), T. Zamfirescu (7), R. Gâlmencea (11), A. Bogoi (29), C. Þermure (23), L. Nan (21), C. Ciobanu (5), C.I. Voicu (17), O. Glãvan (8), D. Mieluºicã (8), M. Ghergu (22), R. Cozma (10), F. Vrânceanu (3),
    Mijlocaºi: C. Dinu (28), I. Ceauºu (20), M. Priseceanu (18), M. Stoica (19), C. Bãlaºa (8), V. Matinca (6), G. Visalom (6), I. Fulga (4), D. Caibãr (8), E. Hulubei (5), M. Ene (2)
    Atacanþi: G. Dumitru (11), M. Jilãveanu (29), M. Alexandru (22), R. Toboºaru (15), M. Antal (14), C. Negru (13), M. Drãguº (6), L. Strizu (5), A. Oprea (2), I. Marcu (2).

    Golgeteri: 5 goluri – M. Jilãveanu, 3 – C. Bãlaºa, M. Alexandru, M. Antal, C. Dinu, C. Negru, 2 – I. Ceauºu, M. Drãguº, G. Dumitru, O. Glãvan, M. Stoica, 1 – C. Becheanu, M. Ghergu, L. Strizu, R. Toboºaru, C. Þermure. A beneficiat si de 4 autogoluri.

    Antrenori: Vasile Aelenei (et.1-7), Ion Motroc (et.8-10), Constantin Stancu (et.11-32) – Secunzi: Dumitru Gheorghe ºi Gheorghe Ungureanu (1-10), Marcel Ghergu ºi C. Iliescu (11-32).

  14. #14
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    da ... foarte multe nume cunoscute in echipa Chindiei din acel an ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  15. #15
    junior
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    cluj metropolitan area
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    Am citit saptamana trecuta un reportaj super in (cred)prosport de duminica despre Chindia Targoviste care se intitula ceva de genul "Blestemul micului Ajax"Super reportajul si incredibila povestea spusa de antrenorul Cristescu parca , despre moartea celor 2 fotbalisti in accidentul de masina si apoi moartea inca unuia.A fost un reportaj cam tragic dar trebuie reamintite aceste episoade pt ca lumea sa nu uite de tot .Am rams surprins sa vad ce nume erau in echipa chindiei de atunci:reghecampf,si inca unul ce joaca in germania , precum si aliuta .Atunci chindia a promovat si apoi a retrogradat???
    Pun si eu aceeasi intrebare daca Fcm este continuarea Chindiei sau doar o echipa nascuta asa.de ieri de azi.
    In alta ordine de idei ssaptamana viitoare U joaca acolo si sper sa castige sau cel putin egal.Poate ajung si eu pe acolo ca si asa nu am fost niciodata.Numai bine !

  16. #16
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Sã mute cineva acest thread în noul Sub Forum FCM Târgoviºte ...
    Vadim , delaparis ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  17. #17
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    TARGOVISTE
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    ce vremuri au fost...sper sa revina cat de repede posibil...imi aduc aminte ca aveam cam vreo 10 ani cand m-a dus tata la stadion...juca chindia cu dinamo si a batut chindia cu 1 0 gol jilaveanu in min 90...ce bucurie a fost atunci

    cat despre accidentul celor 2 fobalisti imi aduc aminte cu o mare neplacaere...se intorceau de la craiova unde chindia obtinusera un 1 1 si nu au mai avut rabdare sa vina cu autocarul si au venit cu masina personala....forta FCMMMMM
    Last edited by Mario Di Lazi; 23rd March 2007 at 22:25.

  18. #18
    junior
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Targoviste
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    Din cate imi aduc aminte eu, au venit cu echipa in Targoviste si au plecat spre Bucuresti, parca voiau sa ajunga intr-un club..
    [COLOR="Red"]rosu [/COLOR][COLOR="Black"]&[/COLOR] [COLOR="Blue"]albastru[/COLOR]

  19. #19
    junior
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    TARGOVISTE
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    nu ionutz gresesti....au plecat mai devreme de la craiova...si au facut accidenet in apropiere de nucet...sunt acolo crucile lor...oricum hai fcmmmmmmmmmmmm...victorie sambata la mioveni

  20. #20
    sport legend soreen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    terra
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    nu veneau de la craiova ci de la u cluj.in acel sezon targovistenii au retrogradat ''gratzie'' celor de la dinamo (cornel dinu in principal-era antrenor atunci) care in ultima etapa a pierdut cam suspect la foresta suceava cu 3-1.nu mai avea nevoie de puncte pt ca nici nu puteau urca in clasament, nici cobora.asa ca...
    Aici Gogu de la gaze

  21. #21
    shaf ;)) maryus66's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    154
    Reputatie
    1
    oricum..vremurile au apus ...DUMNEZEU sa-i odihneasca

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •