Results 1 to 6 of 6

Thread: Camp. universitar de baschet - Oradea / 19-20 aprilie 2003

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Camp. universitar de baschet - Oradea / 19-20 aprilie 2003

    A participat careva dintre voi la acest campionat, ma refer la cei din România!

    Pentru cei interesati(putini la numar probabil...)

    2 grupe a cate 4 echipe.
    - Grupa A: ANEFS Bucuresti, Univ. Cluj, Univ. Brasov, Univ. Timisoara
    - Grupa B: Univ. Targoviste, Univ. Iasi, Univ. Suceava, Univ. Oradea


    Clasament grupe:

    - Grupa A: Univ. Cluj - 3 victorii, ANEFS Bucuresti - 2 victorii, o infrangere, Univ. Brasov - doua infrangeri, o victorie, Univ. Timisoara - 3 infrangeri

    - Grupa B: Univ. Targoviste - 2 victorii, o infrangere, Univ. Oradea - 2 victorii, o infrangere, Univ. Iasi - 2 victorii, o infrangere, Univ. Suceava - 3 infrangeri

    Echipele aflate pe acelasi loc in grupe s-au batut pentru locurile 1, 3, 5 si respectiv 7.

    Clasamentul final:

    1. Univ. Cluj - 2 sau 3 jucatori de la Divizia A (Cristian Marin, Mihai Florin Popa, ...) - joc frumos, de echipa, tir f. bun de la 3 puncte, multe recuperari defensive si ofensive, primii 6-7 jucatori de exceptie
    2. Univ. Targoviste - 3 sau 4 jucatori de la Divizia A (Marius Doba, Catalin Tanase, ...) - echipa experimentata datorita membrilor lor, joc pe alocuri agresiv, banca de rezerve destul de slaba
    3. ANEFS Bucuresti - joc dur si pressing agresiv, cu faulturi multe dar nesanctionate de arbitru. Nu au jucatori cu veleitati deosebite. Totusi se vede ca au jucat multe jocuri impreuna, se cunosc pe teren.
    4. Univ. Oradea - echipa ajutata de arbitrii, fiind echipa locala - echipa cu jucatori egali ca valoare
    5. Univ. Brasov - 1 jucator Divizia A (Catalin Silaghi) - joc bazat in special pe pivoti, pe alocuri spectaculos, cu o aparare putin permisiva.
    6. Univ. Iasi - joc bazat pe jucatori de forta, si pe aruncari semi-distanta, echipa destul de incomoda
    7. Univ. Timisoara - 1 fost jucator la divizia A(Argintaru) joc bazat pe 3 puncte, putin spectaculos, putini jucatori cu veleitati
    8. Univ. Suceava - mai degraba o echipa de rugby... au pierdut toate meciurile.

  2. #2
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Cum la ANEFS nu mai e nimeni de divizia A? Au ajuns rău de tot... Acu vreo patru ani erau dream team... aveau și jucători de națională...
    Spuneam pe un alt subiect... că acest campionat universitar nu e deloc ce ar trebui să fie... adică o rampă de lansare către Divizia A... Ba mai mult se pare că a devenit un cimitir al elefanților care au terminat-o cu baschetul și s-au apucat de facultate (DOBĂ, TĂNASE, ARGINTARU??????... pei aștia mai sunt jucători de baschet????)
    Dobă și Tănase au jucat anu asta la Fieni în Div. A, echipă care s-a retras spre sfârșitul returului din lipsa banilor... dar care nu cred că câștigase mai mult de două meciuri iar de Argintaru n-am mai auzit nimic de vreo câțiva ani...
    Sistemul e total aiurea, dacă facultățile ar face puțină publicitate, nene la anu vrem să facem echipă... să se ducă prin liceele din țară, pe la juniori și să-i convingă pe puști, hai tată la noi la facultate, uite îți oferim condiții de antrenament, alte facilități... ASE-ul are super sală (pentru România) de baschet... dar nu mai au echipă puternică de vreo câțiva ani...
    Rasheed tu joci organizat, la vreo echipă??? Dacă nu vrei să răspunzi pe forum, dă-mi un private...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Pai joc in Campionatul Judetean Brasov - probabil ar fi un echivalent al diviziei C la fotbal - si am participat, fiind student si la aceste Campionate Universitare in cadrul echipei Universitatii din Brasov.

    Despre jucatorii de Divizia A de care ai mentionat tu... nu stiu daca mai sunt ei studentii, mai ales Doba sau Tanase. Oricum am inteles ca mai erau vreo 2 jucatori de la Fieni in echipa Univ. Targoviste... dar nu am jucat cu ei, asa ca nu stiu cum ii cheama.

    Despre aceste campionate ca rampa de lansare spre Divizia A ai pe undeva dreptate... totusi ma gandesc ca sunt atatea CSS-uri in tara asta care cresc f. multe generatii de juniori dar din pacate foarte putini dintre acestia sunt promovati mai departe. Exista o ruptura intre CSS-uri si Divizia A.... ceea ce vreau sa spun ca nu exista fonduri si nici interesul formarii unor echipe de Divizia B, echipe in care ar putea evolua jucatorii care isi termina junioratul la difgerite CSS-uri. Asta e parerea mea!

    Ma gandesc ca jucatorii de la echipele diferitelor universitati (mai putin cele cu specializare sport) au renunta deja la gandul de a face o cariera in baschet, lucru explicabil si la nivel motivational($$$). Daca s-ar investi tot atat cat si in fotbal.... altele ar fi conditiile, si motivatia.

    PAREREA MEA...

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    ......... ce profi

    Am ratat participarela ca campionatul universitar multumita profilor de basket care nu au anuntat la anul 1 sport din oradea desfasurarea campionatului, si asa am ramas pe dinafara eu si cativa colegi. a trebuit sa spun asta! ma bucur ca am putut zice undeva treaba asta! ms ms mult!

  5. #5
    manager Nightfly's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    343
    Reputatie
    1
    La Poli Bucuresti joaca moshi...
    "It was God disguised as Michael Jordan."-Larry Bird

  6. #6
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    era normal sa castige Clujul
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •