Page 3 of 171 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 3578

Thread: Tennis ***NEWS***

  1. #43
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Cum-necum am nimerit luni pe rubrica sport de la Radio Romania. Interviu cu Pavel. Pavelica mai are in plan sa joace challengerul din Mauritius, tot de 125000 dolari, saptamana viitoare, dar va fi mai mult o saptamana de vacanta cu familia... Sper totusi sa se concentreze si pe meciuri. Dar avand in vedere decorul acestei insule din Oceanul Indian, cred ca ii va fi cam greu (http://www.mauritiusopen.com dar si http://www.mauritius.net)
    La dublu va juca tot cu Trifu, acesta incercand sa-si aduca clasamentul aproape de 100, pt. a putea participa impreuna la Australian Open.
    Dupa acest turneu, vacanta in Germania si stabilirea programului pt. 2005.
    E bine daca Pavel mai are inca atatea planuri. Se pare ca dublul Pavel&Trifu e cel mai probabil pt. meciul de Cupa Davis.

  2. #44
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    O sa fie ceva televizari de la acest Open?

  3. #45
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Draga Daniel, nu cred ca se va transmite pe vreun post, poate doar pe Mauritius Television
    Challengere nu se transmit la TV. La noi au fost anul asta 2 challengere din care s-a transmis putin la TV Sport (cel de la Timisoara, cred) si pe Antena 1 (Brasov, chiar in direct).

  4. #46
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Iar Pavel-Trifu la dublu.....

    Poate va fi de bun augur in 2005.
    Tennis @ the MAXX

  5. #47
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1

    Post

    În acest weekend se va desfăşura la Sevilla finala Cupei Davis, între Spania şi SUA. Iată si meciurile:
    Vineri:
    Carlos Moya (Spania) - Mardy Fish (SUA)
    Rafael Nadal (Spania) - Andy Roddick (SUA)
    Sâmbătă:
    Tommy Robredo-Rafael Nadal (Spania) - Bob Bryan-Mike Bryan (SUA)
    Duminică:
    Carlos Moya (Spania) - Andy Roddick (SUA)
    Rafael Nadal (Spania) - Mardy Fish (SUA)

    Jordi Arrese, căpitanul spaniol, a declarat că pariază pe orice, în afară de soţia sa, că Spania va învinge
    Majoritatea mizează pe victoria Spaniei, având în vedere că americanii nu au iubit niciodată zgura. Poate Agassi s-ar fi adaptat mai bine la această suprafaţă (el având şi o victorie la Roland Garros), dar a declinat invitaţia de a face parte din echipă, mai mult din motive personale. În mod destul de surprinzător, nici Spadea nu a fost selecţionat, deşi ar fi avut mai multe şanse pe suprafaţa favorită a spaniolilor.
    În schimb Nadal, care intră în locul lui Ferrero, e considerat probabil mai plin de energie la vârsta lui, aşa că e "exploatat" şi la simplu, şi la dublu.

  6. #48
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Toata lumea vede Spania castigatoare...

    Acuma sincer eu sper sa avem ceva surprize, imi plac americanii, in special Roddick care imi aduce aminte de Agassi.

    Oricum, ar trebui sa fie o finala pe cinste
    Last edited by mman; 3rd December 2004 at 11:00.
    Tennis @ the MAXX

  7. #49
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Pana nu se joaca meciurile, spaniolii sunt casigatori doar pe hartie...
    Oricum la dublu americanii au prima sansa, fratii Bryan tocmai au castigat la Masters. Roddick nu a pierdut nici un meci in fata spaniolilor, dar pe zgura probabil nu va mai fi Roddick pe care il stim.
    Pe www.daviscup.com scrie ca in sala se vor afla 27200 spectatori

  8. #50
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Classy Pavel in final
    4-Dec-2004
    Romanian No. 1 Andrei Pavel confirmed his ranking as the bookies’ favourite by disposing of Stefan Koubek of Austrian 6-1, 6-2 in the first of the semi-finals on December 4.
    Pavel and Koubek had to deal with a swirling, gusty wind, but it was the Romanian who managed to master the conditions.
    The first set was over in double-quick time, and although Koubek appeared to be putting up more resistance in the second, Pavel’s class shone through as he served and vollied his way to the final, where he will meet either Lee Hyung-Taik or Kenneth Carlsen, who were in the early stages of their semi-final.
    (de pe www.mauritiusopen.com)

    Pavel va juca finala cu Hyung-Taik Lee, care a trecut la mare lupta de Carlsen: 7-5 1-6 6-4.

  9. #51
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Viva Espana! Interesanta combinatia mentorului Moya cu elevul preferat Nadal. Nadal este numele viitorului!
    Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  10. #52
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Carlos Moyá has determined "to suppress the Cup Davis" of its calendar of competition of this year, although clarified, in a public communiqué, that its renunciation al maximum world tournament by national selections affects only to 2005. Moya one explained that with its renunciation pursues to be centered in the tournaments you regulate of the professional circuit.

    marca.com

    Daca am inteles eu bine, se pare ca Moya nu prea va juca in acest an in finala Cupei Davis

  11. #53
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Ideea e ca mai multi jucatori din top 10 se plang de programul prea incarcat si prima la care renunta este ... Cupa Davis. Nici Federer nu mai joaca in turul 1 din cupa Davis, pt. a se ocupa de turneele individuale si a-si apara primul loc.
    Roddick propusese desfasurarea Cupei Davis la 2 ani. Adevarul e ca 11 luni de competitie pe an e cam mult, chiar si pt. campioni. De-asta Federer a si tras putin chiulul cateva saptamani la sfarsitul sezonului trecut, ca sa-si incarce bateriile pt. Masters, si bine a facut

  12. #54
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1

    Smile Dinara pe urmele fratelui sau

    Dinara Safina, necotata cap de serie, a produs o mare surpriza la Paris, invingand-o pe favorita publicului Amelie Mauresmo cu 6-4, 2-6, 6-3 ! Dupa ce in setul 2 si-a certat nervoasa racheta in stilul fratiorului, in setul 3 s-a incurajat cu un "vamos" mostenit de pe terenurile de antrenament din Spania
    Este cel mai important titlu al jucatoarei de 18 ani (in prezent nr. 48 WTA) dupa cele de la Sopot (2002) si Palermo (2003).

  13. #55
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Tenismanul Andrei Pavel va juca cu olandezul Sjeng Schalken, beneficiar al unui wild-card, in runda inaugurala a turneului de la Rotterdam, dotat cu premii in valoare totala de 765.000 de euro, a anuntat site-ul "atptennis.com".
    Daca va trece de Schalken, Pavel il va intilni pe invingatorul partidei dintre slovacul Dominik Hrbaty, cap de serie numarul 7, si croatul Ivan Ljubicici.
    În proba de dublu, perechea Andrei Pavel/Tomas Berdych (Romania/Cehia) va intilni, in runda inaugurala, cuplul olandez Raemon Sluiter/Peter Wessels, beneficiar al unui wild-card.

  14. #56
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    noutati din cupa davis:
    USA 1 1 Croatia
    R1 - I.LJUBICIC (CRO) def. A.AGASSI (USA)
    6-3 7-6(0) 6-3
    R2 - A.RODDICK (USA) def. M.ANCIC (CRO)
    4-6 6-2 6-1 6-4
    SPANIA 0 3 SLOVACIA *se intampla si la case mai mari
    R1 - K.BECK (SVK) def. F.LOPEZ (ESP)
    6-4 7-5 6-3
    R2 - D.HRBATY (SVK) def. F.VERDASCO (ESP)
    6-3 6-4 6-7(7) 6-3
    R3 - K.BECK / M.MERTINAK (SVK) def. A.COSTA / R.NADAL (ESP)
    7-6(3) 6-4 7-6(8)
    RUSIA 2 1 CHILE
    R1 - F.GONZALEZ (CHI) def. M.YOUZHNY (RUS)
    7-6(4) 5-7 6-3 7-6(4)
    R2 - M.SAFIN (RUS) def. A.GARCIA (CHI)
    6-1 3-6 6-3 7-6(4)
    R3 - M.SAFIN / M.YOUZHNY (RUS) def. A.GARCIA / F.GONZALEZ (CHI)
    6-3 6-4 6-3

  15. #57
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dianette_d
    noutati din cupa davis: ...SPANIA 0 3 SLOVACIA *se intampla si la case mai mari
    Incredibil, detinatoarea trofeului e eliminata ... norocosi slovacii.
    Moya cred ca e accidentat, dar ma intreb de ce nu a jucat Nadal si la simplu ? A parut in forma in ultima vreme.

    ps: m-am informat despre spanioli:
    Carlos Moya decided that he will focus on the regular circuit this season, while Juan Carlos Ferrero and Tommy Roberdo are still facing problems with injuries. (daviscup.com)

  16. #58
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    spaniolii nu s-au prezentat cu echipa lor cea mai buna,singurul dintre ei care e in forma este nadal si nu pot sa inteleg de ce nu a jucat el la simplu,dar asta e,cum a zis si dianetted d se intampla si la case mai mari

  17. #59
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Iulia] ... norocosi slovacii. [QUOTE]
    Cred ca si-au cam facut norocul cu mana lor , Hrbaty joaca foarte bine , l-am vazut prima data in perioada buna a lui Pavel de anul trecut a jucat cu el la dublu nu mai stiu unde . Dupa care Pavel a inceput sa cada incet incet , Hrbaty s-a mentinut reusind chiar sa il invinga pe Federer ... este un jucator foarte bun.
    Last edited by Ady; 18th May 2005 at 22:57.

  18. #60
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1

    Thumbs down

    Tecau a fost eliminat in calificarile de la nasdaq-100 open de catre Ivo Heuberger ... scor 6-4 6-2 . Sabau , celalalt roman de pe tabloul calificarilor urmeaza sa joace cu Wesley Moodie ... slabe sanse si pt el cred ...
    Despre Hanescu stie careva ceva ??? d c nu a binevoit sa participe ???

  19. #61
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Hanescu e calificat direct pe tabloul principal, norocos in urma unor abandonuri
    http://www.nasdaq-100open.com/news/pr/news21425.html

  20. #62
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Aham ... nu il vazusem ...

  21. #63
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •