View Poll Results: Pronostic

Voters
22. You may not vote on this poll
  • 1

    9 40.91%
  • X

    5 22.73%
  • 2

    8 36.36%
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 67

Thread: Etapa 24: FC Arges - FC National

  1. #22
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    si sai spulberati pe aia de la National!
    am inteles de ce tii tu cu fc arges bate argesul si nationalul pleaca de linga craiova. mde. cum isi vad unii numa interesul. io tin cu argesul ca sunt total dezinteresat tudose, mai iei o carte?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #23
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    nu numai de aia, totdeauna i-am simpatizat ... exceptand jocurile cu Stiinta!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #24
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Daca ai vreo problema cu Lemieux (despre care nu am cunostinta sa fie suporter pitestean), nu inteleg ce legatura are cu FC Arges. El s-a legat de prestatia echipei National, ii poti raspunde la obiect.
    Daca tot e vorba de a cauta neajunsuri in trecutul unei formatii, as putea si eu sa pomenesc despre anii petrecuti de echipa ta favorita in Divizia C, pe vremea cand se numea Progresul... dar nu doresc o polemica de acest gen.
    Ai dreptate si cu numarul de spectatori, dar asta se intampla la noi acum, in Cotroceni tot cam atatia au fost si in vremurile de glorie!
    In ceea ce priveste activitatea firmei PIC, nu se rezuma doar la biscuiti sau la produse alimentare, include si constructii, si transport.
    Referitor la atitudinea noastra despre cine e vinovat de actuala stare de lucruri si despre vanzarile masive de jucatori, poti citi pe forumul Argesului, unde vei vedea ca nu se arunca culpa nici asupra arbitrilor, nici asupra lui Dinamo sau a altei echipe.
    Mult stimate domnule Tudose,

    Imi pare bine sa va regasesc aici in calitate de CEL CARE IMPARTE DREPTATEA (ce-i drept, odata cu propriile-ti opinii). Eu doresc sa intram in polemica indiferent de subiect. Sa-ti raspund punctual. Asa cum el s-a luat de prestatia echipei mele preferate si eu m-am legat de echipa TA preferata. Nu e o crima, dar se pare ca te-am lezat.
    Pe vremea cand Progresul era o echipa de cupe europene si avea echipa cu jucatori cu care s-au laudat altii (lucru pe care eu l-am admis ca s-a intamplat si cu voi) spectatorii umpleau arena din Cotroceni sau stadionul Republicii (de care se pare tu nu ai auzit ca... nu ai auzit). Daca nu ma crezi poate te mai documentezi.
    Despre neajunsul, cum il numesti tu, de a fi jucat (chiar si) in C nu trebuie decat sa-i multumim mereu proaspatului Mitica Dragomir si mult prea raposatului (sper) club DINAMO VICTORIA care a luat pana si bancile de pe Stadionul din Doctor Staicovici. Ma rog, ar mai fi cativa tovarasi carora trebuie sa le multumim care printr-o scurta miscare de mana (din incheietura) au facut din frumosul stadion din cartierul Cotroceni (un soi de Trivale dar muuuuuult mai curat si mai frumos) ... ce crezi ca au facut? GROAPA DE GUNOI. Si normal ca in aceste conditii echipa sa se duca in divizia C.
    Despre firma PIC numai de bine. Ce sa zic... Ca la noi la nimeni. Normal ca face si biscuiti, si blocuri, si papuci, si arme, biciclete, computere, telefoane cu si fara antena, suruburi, creioane, grisine, portocale, etichete, caramida, paie, caiete, politicieni (nu in ultimul rand).
    Nu ma intereseaza ce se spune despre a cui este vina. A mea si nici a ta nu e. Dar nu se poate sa arunci cu kk daca nu cunosti.
    Normal ca am sarit si eu de fund in sus cand vine cineva si zice ceva despre National iar mie nu imi place. In definitiv d'aia e forum aici. Sa ne spunem parerile. Si in general ca sa avem ce sa ne spunem pe un forum nu prea trebuie sa ne dam dreptate unul la altul.
    Deci te astept si te salut!

  4. #25
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    FC National ?? ce e asta ? National TV sau ce ? Cred ca impart acelasi numar de spectatori ....pleaca unicul suporter in concediu si se spune ca e galeria plecata in "deplasare"

  5. #26
    senior tudor's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Timisoara, Banat, Europa
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Sper (si cred) ca o sa castige FC National. Din 2 motive:

    1. FC National e o echipa f buna, care merita sa joace in UEFA
    2. FC Arges sa pice in B, pentru ca sunt f slabi.

    Mi-as dori sa ajunga POLI in UEFA, dar nu cred ca se poate....

  6. #27
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudor
    Sper (si cred) ca o sa castige FC National. Din 2 motive:

    1. FC National e o echipa f buna, care merita sa joace in UEFA
    2. FC Arges sa pice in B, pentru ca sunt f slabi.

    Mi-as dori sa ajunga POLI in UEFA, dar nu cred ca se poate....
    bey tudore tu ai auzit de Dobrin, Mutu, Vladoiu etc?
    nu o sa aveti la Tm. centru de juniori si fotbalisti crescuti in "pepiniera" proprie de valoarea Argesului niciodata!
    si cand Argesul va facut sa ramaneti in A cum a fost ?

    si oricum nu Argesul a luat scorul campionatului!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    526
    Reputatie
    1
    ..." Fantoma Club National "...asta da club ! , poate la inaugurare Gino s-a gandit ca in acest fel va atrage grupuri de excursionisti prin Buc. , promitandu-le un real spectacol , dar " marionetele " din teren nu au reusit nici macar sa pozeze a fotbalisti cu tot cu echipamentul si vedetele ( obosite ) din dotare....acest proiect esuase inca din "fasa" la fel ca " Dracula Park " si altele la fel de fantomatice si maretze...dar sant intretinute ( ma intreb ,.. pana cand ?...Apropos , BCR-ul l-ati vandut ? ,...mai sant resurse ??? )pentru ca e foarte greu , daca nu imposibil ( pentru unii ) sa recunoasca cand gresesc , sau ca locul lor nu-i acolo . FC Arges , i-si permite sa traiasca decat din fotbal , e normal ca sa-si vanda jucatorii ( sumele mici se datoreaza politicii de piatza) pentru a supraveitui iar rezultatele desigur ca nu pot fi unele de exceptie in asemenea conditii ( mai ales datorita conducerii }.... daca Nationalul , Steaua , Dinamo , Rapid ar fi in aceiasi situatie , crede cineva ca ar mai exista vre-una din ele in div A???... Argesul merita div A si sper sa si dovedeasca asta , Bafta !

  8. #29
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    si cand Argesul va facut sa ramaneti in A cum a fost ?
    inter, lumea mai uita din istorie...dar oricum, A rgesul a facut o fapta buna ajutand Poli sa ramana in A...poate ar fi timpul sa ne ajute si ei putin acum...

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Din pacate, se uita cand noi am ajutat pe altii. Se uita si ce jucatori deosebiti am ridicat la Pitesti. Acum multi se bucura ca suntem in situatia asta deosebit de grea. Cum s-ar spune, sa moara capra vecinului...

  10. #31
    senior tudor's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Timisoara, Banat, Europa
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    INTER:
    Faptul ca Argesul a dat jucatori buni nu e un motiv sa stea in "A" mereu. Ar trebui sa-ti fie clar chestia asta! Iar faptul ca nu Argesul a facut scorul campionatului e inca o dovada de lipsa de obiectivitate si de rautate !

    Repet: sa pice cine merita ! Si anu' asta mi se pare ca Argesu' merita sa pice. Nu am nimic personal cu ei, dar.....sunt slabi!

  11. #32
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Mult stimate domnule Tudose,
    Imi pare bine sa va regasesc aici in calitate de CEL CARE IMPARTE DREPTATEA (ce-i drept, odata cu propriile-ti opinii).
    In primul rand, ma intreb daca ne-am mai intalnit undeva, pentru ca altfel nu ne-am fi putut regasi. Pana acum nu am mai discutat pe forum, deci poate cu alta ocazie si eu nu stiu.
    Pot sa imi exprim propriile opinii, chiar daca sunt si moderator. Nu e nici un impediment in asta si nici nu am abuzat de calitatea mea.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Eu doresc sa intram in polemica indiferent de subiect. Sa-ti raspund punctual. Asa cum el s-a luat de prestatia echipei mele preferate si eu m-am legat de echipa TA preferata. Nu e o crima, dar se pare ca te-am lezat.
    Atunci sa intram in polemica, nu ma feresc deloc! Nu il cunosc pe Lemieux, nu cred ca este suporter pitestean si nici nu ii impartasesc parerea legata de jocul lui FC National. Ceea ce nu inteleg: de ce daca cineva se leaga de echipa TA preferata, ca raspuns tu trebuie sa te legi de echipa MEA. Probabil doar pentru ca era pe un subiect legat de meciul de sambata, ai si banuit ca e suporter ar Argesului si a fost mai la indemana. Ma simt deci dator sa raspund, pentru ca, asa amarata cum este acum, e ECHIPA MEA, si am fost mereu alaturi de ea, si in momentele de glorie, si in cele dificile.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Pe vremea cand Progresul era o echipa de cupe europene si avea echipa cu jucatori cu care s-au laudat altii (lucru pe care eu l-am admis ca s-a intamplat si cu voi) spectatorii umpleau arena din Cotroceni sau stadionul Republicii (de care se pare tu nu ai auzit ca... nu ai auzit). Daca nu ma crezi poate te mai documentezi.
    National (sau Progresul) nu a avut niciodata po****ritatea altor echipe din Bucuresti (Steaua, Dinamo, Rapid), nici a Universitatii Craiova, nici a lui FC Arges, nici a lui Petrolul, Poli sau UTA. Asta nu a impiedicat-o insa sa aiba de multe ori prestatii bune, mai ales in ultimi ani. Stiu ca la finala Cupei Romaniei, castigata in 1960, au fost 25.000 de spectatori pe "Republicii", iar la meciul retur din Cupa Cupelor, cu Leixoes Porto (1961), au fost 40.000 pe fostul "23 August". Totusi, in 1996, in Cupa UEFA, au fost doar cate 7.000 atat cu Partizan Belgrad cat si cu Cernomoret Odessa, cifra urcand la 15.000 cu FC Bruges, cand intrarea a fost libera.
    Stiu si despre faptul ca "Stadionul Republicii", pe care s-au jucat mai multe finale de Cupa si mai multe meciuri ale echipei nationale a fost demolat in anii comunismului (de unde ai tras tu concluzia ca de acest stadion eu nu am auzit pentru ca... nu am auzit ramane in continuare un mister).
    Dupa cum vezi, cu documentarea te-ai inselat, cunosc destule lucruri despre fotbal, daca ai rabdare poti urmari mesajele mele pe acest forum. Iar ceea ce nu cunosc, pot gasi oricand in statistica personala.

  12. #33
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Despre neajunsul, cum il numesti tu, de a fi jucat (chiar si) in C nu trebuie decat sa-i multumim mereu proaspatului Mitica Dragomir si mult prea raposatului (sper) club DINAMO VICTORIA care a luat pana si bancile de pe Stadionul din Doctor Staicovici. Ma rog, ar mai fi cativa tovarasi carora trebuie sa le multumim care printr-o scurta miscare de mana (din incheietura) au facut din frumosul stadion din cartierul Cotroceni (un soi de Trivale dar muuuuuult mai curat si mai frumos) ... ce crezi ca au facut? GROAPA DE GUNOI. Si normal ca in aceste conditii echipa sa se duca in divizia C.
    Cunosc si povestea mutarii scaunelor de pe stadionul Progresului pe cel al Victoriei. Despre cum a urcat in prima divizie si cum s-a mentinut acolo aceasta echipa (ca si Scornicestiul, alt club condus la un moment dat de Mitica Dragomir) nici nu e cazul sa ne mai reamintim!
    Totusi, Progresul a mai jucat in Divizia B si in 1946-1954, 1965-1966, 1969-1970, 1971-1976, 1977-1980, 1982-1988, 1990-1992, si nu a mai fost mereu de vina Dragomir sau altii ca el. Nu ma bucur de acest lucru, dar aceasta e realitatea.

    Eu am fost de mai multe ori pe Stadionul Cotroceni, e intr-adevar curat si frumos. Tu de cate ori ai mers pe Trivale?

    Daca tot ai pus in discutie comparatia cu stadionul, care te avantajeaza, amintesc si eu aici cateva:

    Titluri de campioana:
    FC Arges - 2
    National - 0

    Cupe ale Romaniei:
    FC Arges - 0
    National - 1

    Participari in Divizia A:
    Fc Arges - 40 (locul 5 in clasamentul "all-time")
    National - 29 (locul 15)

    Participari in Cupele Europene:
    FC Arges - 10 (Cupa Campionilor Europeni 2, Cupa UEFA 8)
    National - 5 (Cupa Cupelor 2, Cupa UEFA 3)

    Aportul in echipa nationala (si ma refer aici la cei care activau efectiv la echipa in momentul disputarii unui joc, nu la cei care erau deja transferati dar proveneau de la club):

    FC Arges - 26 jucatori, 150 de prezente, 4 marcatori, 11 goluri
    National - 17 jucatori, 71 de prezente, 6 marcatori, 11 goluri
    (s-au mai adaugat intre timp si de o parte si de alta, fara a fi cuprinse in datele pe care le am acum)

    Adaug si doua nume de jucatori de la FC Arges: Dobrin si Mutu.

    Mergand mai departe, imi amintesc de doua ori cand am fost in concurenta directa: in 1968-1969, pentru evitarea retrogradarii, si in 1997-1998, pentru Cupa UEFA.

    In ultima etapa din 1969, Argesul a invins la Targu Mures cu 3-0, in meci cu o contracandidata (orice alt rezultat in afara victoriei ar fi adus Divizia B), in vreme ce Progresul a pierdut la Constanta printr-un gol marcat in minutul 85, care a retrogradat-o.

    In 1998, FC National - FC Arges a fost 0-0 in Cotroceni, "bancarii" ocupand in final locul 5, iar noi 3.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Despre firma PIC numai de bine. Ce sa zic... Ca la noi la nimeni. Normal ca face si biscuiti, si blocuri, si papuci, si arme, biciclete, computere, telefoane cu si fara antena, suruburi, creioane, grisine, portocale, etichete, caramida, paie, caiete, politicieni (nu in ultimul rand).
    Dar cu PIC ce ai? In primul mesaj deplangeai ca jucatorii Pitestiului poarta pe tricou nume de biscuiti, acum te deranjeaza ca firma se ocupa de prea multe. Nu e o inventie romaneasca, si in alte tari exista companii cu mai multe domenii de activitate, deci ironia nu isi are rostul. Te poti documenta la www.picgroup.ro.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Nu ma intereseaza ce se spune despre a cui este vina. A mea si nici a ta nu e. Dar nu se poate sa arunci cu kk daca nu cunosti.
    Ca moderator as fi putut sa editez partea asta de mesaj, dar pentru ca mi se adreseaza mie, nu doresc sa IMPART DREPTATEA odata cu propriile-mi opinii. Daca te referi la mine, eu spun ca sunt in cunostinta de cauza (sper ca aceste mesaje sa te fi lamurit) si nici nu arunc cu nimic.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Normal ca am sarit si eu de fund in sus cand vine cineva si zice ceva despre National iar mie nu imi place.
    Bine, te-a suparat Lemieux, dar cu Argesul ce-ai avut???

    Quote Originally Posted by Bancaru
    In definitiv d'aia e forum aici. Sa ne spunem parerile. Si in general ca sa avem ce sa ne spunem pe un forum nu prea trebuie sa ne dam dreptate unul la altul.
    Deci te astept si te salut!
    De acord. Atata vreme cat sunt exprimate decent, e foarte bine.

  13. #34
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Sper sa bata FCARGES avem nevoie de victorie

  14. #35
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Faptul ca nu ne cunoastem nu inseamna ca nu pot sa te regasesc. Asta inseamna ca ti-am mai citit mesajele.
    Trebuie sa recunosc ca te-ai documentat cand ai dat atatea date despre Progresul (sau National, cum vrei). Cartea aia, FOTBAL de la A la Z, o am si eu.
    Cu toate astea esti un competitor demn de bagat in seama. Avand in vedere ca nu este timp de un raspuns pe masura, aici ma inclin in fata ta si imi scot si joben-ul, o sa-l primesti sa fii sigur saptamana viitoare.
    Nu stiu, si nu ma intereseaza, cine este Lemieux (ca el fiind si alti ratati aici, pe forum) si cum nu-l cunosc am trait cu senzatia, si traiesc in continuare, ca este suporter pitestean. Eu i-am raspuns lui, care se luase de echipa MEA, oricat ar fi ea de amarata, iar tu te-ai dat la mine ca m-am luat de echipa ta, oricat ar fi ea de amarata.
    Ce ma deranjeaza este ca pentru tine nu exista 2 perioade distincte intre inainte de '89 si dupa '89. Daca facem o statistica "postrevolutionara" a participarilor in orice competitie fotbalistica a celor 2 echipe cred ca nu prea o sa ai cu ce sa te lauzi. Daca nu ma insel in perioada deCraciunimpuscatului Argesul a avut in denumire si (re)numele DINAMO. Asa este? Lasi impresia ca sunt multe lucruri care iti scapa, desi nu cred ca este asa. Nu cred ca ai 18-20 de ani. Iar daca ai respectele mele si iar imi scot joben-ul in fata ta.
    Nu am ce sa comentez despre pepiniera argeseana, desi multe nume nu cred ca pot produce chiar asa mult respect. Uimire si admiratie, da. Despre Dobrin, sau mai bine scris DOBRIN, nu mai avem ce sa adaugam ca fotbalist. Dar Vladoiu, musca fara cap (parerea mea).... Iar Mutu nu e copt inca. Eu pun un pariu (virtual) cu tine ca baiatul asta se rateaza treptat. Adica de sus o sa se duca undeva mai putin sus, dar mai jos totusi. Apoi o sa se duca si mai jos, si mai js pana nui o sa mai aiba unde sa se duca. Noroc cu ce a chivernisit si el pe la "engleji". Sper pentru el sa nu sparga banii pe fufe si alte distractii trecatoare.
    Hai, ca am zis ca nu mai stau si "m-ai vrajit".
    Mai vorbim si las-o mai moale cu PIC-ul. Mai da-i naibii, ca nici mie nu-mi palce Vincon-ul. Parca esti prea fanatic (are fanatic grad de comparatie?).
    Si ca sa fim cinstiti eu pun un ultim pronostic aici: cel mai bun sa invinga.

  15. #36
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Bancarule, iti dau un raspuns acum la repezeala: multe lucruri le stiam de multa vreme, nu sunt nici incepator, nici amator in ale fotbalului. M-am documentat suplimentar pentru a-ti raspunde, am o statistica personala (nu numai "Fotbal de la A la Z", ci si altele mai cuprinzatoare). Varsta mea o poti citi deasupra fiecarui mesaj, in profil.

    Voi reveni.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    526
    Reputatie
    1
    Tudose , acum e momentul sa iesiti din zona periculoasa , Farul a facut ceva , sper ca Apulum si Otelul sa bata , dar trebuie si voi sa castigati , Bafta !

  17. #38
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Adevarat, acum e momentul! E timpul sa ne ajutam si noi!

  18. #39
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Faptul ca nu ne cunoastem nu inseamna ca nu pot sa te regasesc. Asta inseamna ca ti-am mai citit mesajele. Trebuie sa recunosc ca te-ai documentat cand ai dat atatea date despre Progresul (sau National, cum vrei). Cartea aia, FOTBAL de la A la Z, o am si eu.
    In ceea ce priveste documentarea, am raspuns deja in mesajul anterior.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Avand in vedere ca nu este timp de un raspuns pe masura, aici ma inclin in fata ta si imi scot si joben-ul, o sa-l primesti sa fii sigur saptamana viitoare.
    Astept. S-ar putea ca raspunsul sa fie influentat si de rezultatul meciului de sambata.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Ce ma deranjeaza este ca pentru tine nu exista 2 perioade distincte intre inainte de '89 si dupa '89. Daca facem o statistica "postrevolutionara" a participarilor in orice competitie fotbalistica a celor 2 echipe cred ca nu prea o sa ai cu ce sa te lauzi.
    Aici e foarte discutabil ceea ce spui. Daca am fi fost o echipa protejata de fosta putere comunista, ar fi fost de inteles. Dupa parerea ta deci, Universitatea Craiova nu ar mai trebui sa fie atat de mandra de performantele de la inceputul anilor '80, pentru ca asta s-a intamplat inainte de Revolutie.
    Ce vina au avut Dobrin, Barbu, Cristian, Speriatu, Ariciu, Radu I, Radu II, Stancu, Carstea, Doru Nicolae, Remus Vlad si multi altii ca s-au nascut prin anii 1940-1950? Cei mai multi dintre jucatorii care au contribuit la cele doua titluri de campioana sunt crescuti (sau cel putin consacrati) la FC Arges. Nici dupa 1989 nu stam deloc rau in ceea ce priveste formarea de fotbalisti, insa conditiile au fost cu totul altele. Iar cat timp am fost sustinuti de Dacia, aveam o alta fata!

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Daca nu ma insel in perioada deCraciunimpuscatului Argesul a avut in denumire si (re)numele DINAMO. Asa este? Lasi impresia ca sunt multe lucruri care iti scapa, desi nu cred ca este asa. Nu cred ca ai 18-20 de ani. Iar daca ai respectele mele si iar imi scot joben-ul in fata ta.
    Numele, dar nu si renumele! Intr-adevar, echipa a fost infiintata in 1953 sub numele de Dinamo Pitesti si a purtat acest nume pana in 1968 (suprapunandu-se deci doar cu primii 3 ani din "Epoca"). Asa era moda in vremea aceea, sfarsitul anilor '40 si inceputul anilor '50, cand Romania intrase sub influenta comunista. Au mai existat si alte echipe in Romania cu acest nume (Dinamo Bacau, Dinamo Brasov, Dinamo Cluj, Dinamo Galati). Apoi a devenit FC Arges, primul club specializat de fotbal din Romania.
    Echipa a pornit din campionatul regional si a urcat pana in Divizia A, fara a beneficia de sprijin politic.
    In ceea ce priveste legatura cu Dinamo cea din Bucuresti, echipa Ministerului de Interne a incercat de multe ori, in primii ani ai existentei noastre, sa transfere de la Pitesti jucatorii cei mai buni. Pe Dobrin, refuzul de a veni la ei probabil l-a costat prezenta in echipa nationala in Mexic.
    Iar despre celebrul meci din Stefan cel Mare din 1979 (in plina perioada comunista le-am suflat un titlu pe propriul lor teren, desi au avut si sprijinul arbitrului) am mai discutat nu o data pe acest forum.
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Nu am ce sa comentez despre pepiniera argeseana, desi multe nume nu cred ca pot produce chiar asa mult respect. Uimire si admiratie, da. Despre Dobrin, sau mai bine scris DOBRIN, nu mai avem ce sa adaugam ca fotbalist. Dar Vladoiu, musca fara cap (parerea mea).... Iar Mutu nu e copt inca. Eu pun un pariu (virtual) cu tine ca baiatul asta se rateaza treptat. Adica de sus o sa se duca undeva mai putin sus, dar mai jos totusi. Apoi o sa se duca si mai jos, si mai js pana nui o sa mai aiba unde sa se duca. Noroc cu ce a chivernisit si el pe la "engleji". Sper pentru el sa nu sparga banii pe fufe si alte distractii trecatoare.Hai, ca am zis ca nu mai stau si "m-ai vrajit".
    Mutu este deja un nume in fotbalul international. Eu cred si sper ca isi va reveni. Depinde in primul rand de el. Pana la urma, a reusit si Rica Neaga, si inca dupa o cadere mult mai mare!

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Mai vorbim si las-o mai moale cu PIC-ul. Mai da-i naibii, ca nici mie nu-mi palce Vincon-ul. Parca esti prea fanatic (are fanatic grad de comparatie?).
    Firma PIC a ajutat echipa atunci cand aceasta era intr-o situatie grea. Era mai bine cand sponsoriza Dacia, dar, daca nu s-a mai putut, a trebuit sa ne multumim cu atat.
    Adjectivul fanatic are grad de comparatie. Conform DEX, inseamna "dominat de fanatism", iar fanatism este "atasament excesiv, patimas pentru o convingere, o persoana, dublat de o totala intoleranta fata de convingerile altora". Eu cred ca nu mi-am pierdut simtul masurii, iar toleranta si respect fata de altii si opiniile lor am avut mereu.

    Quote Originally Posted by Bancaru
    Si ca sa fim cinstiti eu pun un ultim pronostic aici: cel mai bun sa invinga.
    Noi avem mare nevoie de victorie. Vom vedea la meci ce va fi.

  19. #40
    junior
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    95
    Reputatie
    1
    Cica Moldovan ar fi zis ca nu e o tragedie daca nu castigam cu Nationalul, ca vor mai pierde, probabil, si alte echipe acasa. Mare om, mare caracter... Pai daca nici acum n-o fi tragedie, atunci cand? Daca ne vom salva anul asta eu cred ca Moldovan va ramane si vom sta din nou cu sufletul la gura un sezon intreg. Daca vom pica el va pleca, cu banii luati si gata. Ma calmasem in privinta Comisarului. Bietul om, mi-am zis, nu are cu cine sa joace. O fi, dar atitudinea lui este aberanta. Ce o intelege el din toata treaba asta cu FC ARGES? Cineva din spatele meu imi sopteste dupa umarul stang: NIMIC.

  20. #41
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    min 51 3-1 pentru Arges...surprinzator !!! (oarecum..pt ca eu am spus ca National nu termina pe un loc mai mare de 6-7 )
    Free Sevilla!!!!

  21. #42
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    4-1
    Super Meci !!
    Excelent ..... Felicitari Fc Arges !!
    multă lume... PUȚINI OAMENI

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •