Results 1 to 10 of 10

Thread: Mai bine curat in "B" sau blatist in "A"?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    6
    Reputatie
    1

    Mai bine curat in "B" sau blatist in "A"?

    Prieteni, voi ce preferati? Sa jucam in cinstit in divizia a doua sau sa ne "murdarim" in A, sa scapam prin blaturi, prin influentele unora ca Gigi Netoiu sau mafia pesedista?!
    Eu sincer nu mai suport ranjetele prietenilor cand ne uitam la Arges-National, cand citim de jucatorii lui Netoiu de la Galati sau de afacerile conducatorilor nostri in plan sportiv si mai ales extra-sportiv!!
    E pacat de o istorie, de Dobrin, de Trivale, de Real Madrid, de Mutu, de profesorul Ianovschi, e pacat de NOI!

  2. #2
    junior
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    95
    Reputatie
    1

    Talking

    Sigur ca ce spui tu este corect. Dar un club cu istoria lui FC ARGES are nevoie de continuitate. De cat mai multe prezente pe prima scena a fotbalului romanesc. Poate sunt un pic cinic, dar consider ca intr-o lume unde toti sunt incorecti trebuie sa ne adaptam si noi. Daca mergem acum in B, s-a terminat. Nu mai revenim in veci. Pentru ca nu se implica nimeni. Asa ca poate e bine sa mai tragem acum cum mai putem. Si poate, vreodata va veni si momentul nostru in care vom ridica privirea din pamant si atunci vom reveni acolo unde ne este locul. Acolo unde Dobrin si ai lui ne-au dus de atatea ori.
    Este greu cand vezi ca echipa pe care o stimezi este angrenata in tot felul de mizerii. Parca totusi mai mare ar fi tragedia de a juca la matineu. Si apoi noi si daca jucam pe bune suntem acuzati de blat asa ca...

  3. #3
    junior lucas1977's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Stefanesti - Arges
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Prefer divizia B fara Nicolescu, Vacaroiu si alte mizerii la tribuna oficiala. Ceea ce e probabil imposibil in turma asta de tzara.

    Dar macar sa nu mai adorm de plictiseala la meciurile Argeshului. Cer prea mult ?!?

  4. #4
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lucas1977
    Prefer divizia B fara Nicolescu, Vacaroiu si alte mizerii la tribuna oficiala. Ceea ce e probabil imposibil in turma asta de tzara.
    de mizeriile astea n-ai cum sa scapi, exista pe la toate echipele. mereu e cineva care cauta sa-si faca o imagine sau nume pe spatele unui club, asa e in toata lumea. mizerii snut pretutindeni. si, daca e sa ramanem cu ele, MAI BINE IN A!!!!!

  5. #5
    junior lucas1977's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Stefanesti - Arges
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Probabil ca jmecheri gen Berlusconi sunt in toata lumea, da' in mod sigur nu atat de proshti ca ai noshtri (gen Gigi, Dinel etc.). Da' asta e o cu totul alta discutie.

    Ca tot n-are nici o legatura cu thread-ul intreb si io. De fapt, ce reprezinta o echipa ? Istoria ? Lotul actual ? Insemnele clubului ? Conducerea ? Toate la un loc ? Asta e dilema mea.

  6. #6
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    prefer un b curat.

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Prefer curat in A! Pentru ca avem cu ce: valoare, traditie, potential, jucatori, tehnicieni. Lipseste o conducere de inalt nivel, ceea ce ar fi fost extrem de important.
    Meciuri suspecte au fost si vor mai fi. Insinuari si aluzii, la fel. Se sare insa prea mult calul si ploua cu acuzatii si cand se joaca pe bune. Iar de cei interesati sa isi faca un nume pe spinarea echipei nu vom scapa niciodata.

    Si ca sa ii raspund si lui lucas1977, cred ca o echipa inseamna tot ce ai enumerat, plus suporterii!

  8. #8
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Andanro, tin sa te contrazic in ambele afirmatii:
    In primul rand daca te duci in B asta nu inseamna ca devii peste noapte "curat", sau ca acolo nu s-ar face jocuri de culise. Din contra, dupa parerea mea cu cat cobori, cu atat mocirla e mai mare si oamenii se manjesc mai usor. E adevarat, ca daca o echipa cu lotul, traditia si experienta Argesului ar ajunge in B si ar avea in spate investitori care sa tina echipa si conducere care sa isi doreasca revenirea, atunci nu am avea nevoie de nici un aranjament sa urcam din nou. Deocamdata insa valoarea noastra nu este una de ABABA si statisticile arata ca am retrogradat o singura data in ultimii 40 de ani. Asadar nu vad care ar fi rostul de a petrece (cel putin) un an in divizia inferioara. Am trecut prin atatea reconstructii aproape in fiecare an, si rareori acestea au periclitat prezenta noastra in prima divizie.
    In al doilea rand, nu stiu cat de "blatisti" (mai) sunt pitestenii. Pur si simplu nu stiu! Cat am fost prin tara cu echipa am vazut intr-adevar si cateva "comedii", din perioada cand se castiga acasa si se pierdea in deplasare cu 1-0, 2-1, 3-2 etc. Oricum, acestea erau mai degraba reciprocitati sau jocuri in care una dintre combatante era deja in vacanta - nu ca ar fi mai usor de scuzat, dar de ele e greu de scapat si se practica peste tot. Punctul culminant al penibilului s-a atins la un meci la Bistrita cand Prisaceanu (parca) a inscris din greseala in minutul 90 si a trebuit apoi sa stea toata echipa jaloane ca sa marcheze Bistrita din nou la reluare, pana nu fluiera arbitrul finalul. Daca imi aduc bine aminte, acest lucru s-a repetat chiar si in acest an tot intre doua echipe de divizia A.
    De asemenea este posibil ca echipa sa fi fost implicata in diverse strategii si in acest an, dar au fost atatea rezultate "nebune" in acest campionat, incat daca a fost ceva trucat, cei din culise s-au intrecut pe ei insisi cu acest "scenariu". Exemplu cel mai recent: meciul cu National. Sa nu uitam ce a urmat: National - Oradea 2-3. Eu de aici nu vad nici o diferenta intre cele doua meciuri. Si atunci ori au fost ambele blaturi, ori National chiar a intrat intr-o pasa proasta. Din pacate cele doua meciuri au fost vazute cu ochi diferiti de catre presa, si chiar de catre unii forumisti de aici. Nu vad de ce, sa imi explice si mie cineva, poate cei din tara stiu mai multe dar nu vor sa spuna.
    Si ajung la a SPUNE. Daca tot suntem impotriva blaturilor, dati-i fratilor in gat: eu nu am fost niciodata atat de aproape de conducerea vreunei echipe, asa ca nu m-am putut pronunta decat atunci cand "regia" a dat gres si unele "papusi" din teren s-au incurcat in ate. Dar citesc tot felul de pareri "experte" de la diversi care se invart pe langa echipe si prin tribune si apleaca urechea la toate barfele, laudandu-se apoi ca au auzit de la "arbitrul din B caruia nu pot sa ii dau numele" ca meciul cutare sigur este blat. Stiti ceva cu adevarat, spuneti aici.
    Sunt de acord sa scriem impreuna si o "Carte Neagra" a echipei noastre, in care sa punem in frunte acel meci de la Bistrita de care am amintit (sau un mai vechi FC Arges - Victoria 4-3 in care noi am luat punctele si Coras a dat 3 goluri punctand in clasamentul golgheterilor, toata lumea plecand multumita), dar hai sa vorbim numai atunci cand suntem macar 51% siguri si avem argumente.
    Pana atunci insa concluzia mea e urmatoarea: fie in sensul bun al cuvintelor, fie in cel rau, FC Arges merita sa ramana in divizia A, iar divizia A merita o echipa ca FC Arges. Fie ca a fost divizia A a lui Dinamo si Steaua (+Victoria, FC Olt si Flacara Moreni) inainte de 1990, fie cea a cooperativei lui Romel si Jenel de dupa, fie cea a repetatelor "momente 0" de dupa 2000, FC Arges a fost acolo, cu bunele si relele acelor perioade. Si nu cred ca este vreo echipa care sa poata spune ca a fost numai cu bunele, nu si cu relele. Din fericire pentru suporterii pitesteni, de multe ori FC Arges a insemnat fie spectacolul lui Dobrin, fie pepiniera nesecata de valori, fie "campioana provinciei" sau "Nasii Stelei", si de putine ori a iesit in evidenta prin lucruri necurate. Curatenie absoluta nu exista la nici un nivel al campionatului, asa ca daca s-ar dori cu adevarat curata, FC Arges ar trebui poate sa renunte la tutela FRF si sa organizeze un campionat paralel, eventual in Anglia sau pe vreo insula, pentru ca in Romania pana la urma tot s-ar strecura si personaje precum Mircica, Mitica, Pinalti si altii asemenea.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  9. #9
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Chiar si cand am fost aproape de retrogradare, meciuri precum cele de la Moreni din 1990, de la Sibiu din 1996, de la Pitesti cu Farul din 2003 sau recentul meci cu Bacaul ne-au scapat cu adevarat, sau meciurile cu Sportul si Bacaul din 1992 ne-au condamnat, adica meciuri directe de "a fi sau a nu fi". Nu am inregistrat "revirimente spectaculoase" precum o celebra serie de vreo 10 etape a Sportului Studentesc (pe vremea aceea alintata cu denumirea de "echipa FRF-ului"), ne-am zbatut in mocirla, am tras cu dintii si am invins adversarul direct sau (o singura data) am fost invinsi.
    Asadar, ramanem in Romania - Campionatul National Divizia A si speram sa ne insanatosim grabnic, eventual cu tot cu campionatul.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  10. #10
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    (...) sau meciurile cu Sportul si Bacaul din 1992 ne-au condamnat, adica meciuri directe de "a fi sau a nu fi". (...)
    Mai mult meciul cu Bacaul, pentru pe Sportul ii executasem (3-1) in ceea ce eu crezusem ca a fost meciul salvarii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •