Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 58

Thread: Malina Savoaie

  1. #1
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1

    Malina Savoaie

    Malina Savoaie are 14 ani si este o junioara de perspectiva pe care poate am fi vazut-o la Europenele de Junioare de anul acesta daca nu ar fi avut ghinionul unei accidentari acum un an-un an si ceva. Din fericire, Malina si-a revenit dupa acea accidentare si am avut ocazia sa o urmarim la nationalele de la Ploiesti, unde s-a clasat pe locul IV in finala de la paralele rezervata junioarelor (13.250). Aceasta in conditiile unei aterizari simple, ca cea a Ceraselei de la aceeasi competitie.

    De ce am ales-o tocmai pe aceasta junioara pentru un thread separat? Pentru ca imi este foarte draga si pentru ca este prima gimnasta pe care Iasiul, oras ce nu are club de gimnastica artistica, o da tarii!!!!! Iar asta mi se pare extraordinar, in subiectivismul meu.

    Inainte de a va lasa in compania unui articol, o sa spun doar ca Iasiul e recunoscut la nivel national pentru ca a dat senioare lotului national de gimnastica ritmica prin clubul Corrado si pentru ca, asa cum spuneau fetele de pe subforumul de Aerobic, da si gimnasti buni de gimnastica aerobica.

    Malina Savoaie trebuia sa fie gimnasta ritmica, poate ar fi compoletat echipa formata din Lautaru, Lalciu si Piscfupescu. Sau poate nu, nefiind din Bucuresti. Cum a ajuns la artistica aflam din articolul urmator. Povestea mi se pare impresionanta.



    "Vreau sa ajung ca Nadia"

    Data publicarii: 13/07/2005

    In orasul care nu are nici un club de gimnastica sportiva, a rasarit o gimnasta care viseaza la Olimpiada de la Beijing. La 11 ani, Malina Savoaia are patru ani de activitate la Deva, fieful gimnasticii romanesti de performanta

    Gimnastica romaneasca a fost in ultimele decenii un izvor nesecat de legende. Legende si in sens propriu si in sens figurat. Acestea au purtat nume (Nadia, Aurelia, Daniela, Lavinia ori Catalina), ori tratamente indurate de copiii ce ajung la Deva, avind drept cuvinte-cheie "foame" sau "bataie". Iasul, care nu are nici un club de gimnastica sportiva (!) a privit mai detasat acest sport, multumindu-se sa vibreze doar la transmisiile televizate ori la scandalurile aparute regulat in presa ultimilor ani. De ceva vreme insa, in fosta capitala a Moldovei exista o familie implicata direct in fenomen, care spera sa treaca numele Iasului alaturi de Onesti, Constanta ori Bacau pe harta producatoarelor de campioane.

    Malina Savoaia a vazut-o la 4 ani la televizor pe Nadia Comaneci. De atunci, are un singur vis: "Sa ajung ca ea!". La 5 ani a inceput gimnastica la CS Corado Iasi, insa pasiunea pentru gimnastica artistica a invins-o pe cea ritmica, practicata la clubul iesean. "La inscrierea la scoala am fost in fata unei decizii foarte importante pentru viata singurului meu copil. Fusese acceptata la Liceul de Arta, la clasa de pian insa mi-a spus ca isi doreste din tot sufletul sa ajunga gimnasta. Desi avea doar 7 ani, am avut incredere in ea si i-am respectat decizia. Ne-am luat inima in dinti si am mers la Deva, la un trial la care au fost selectati copiii ce sint acceptati sa invete si sa se pregateasca la Colegiul National Sportiv «Cetate». A trecut testul si s-a hotarit sa ramina acolo", povesteste mama Malinei. Inceputurile au fost dureros de dificile. "Imi era tare dor de parinti, plingeam si ii sunam zilnic. Ca sa ma linisteasca veneau de doua ori pe saptamina la mine, chiar daca faceau 26 de ore dus-intors! Dupa un trimestru am inceput sa ma obisnuiesc si au inceput sa ma viziteze o data pe saptamina, iar acum la doua saptamini" spune Malina, ajunsa la 11 ani.

    Copilul ce pare apasat de salba de medalii adunata la Campionatele Nationale (locul II cu echipa), Scolare (locul II cu echipa si la sarituri) ori in turnee in strainatate (Franta, Slovenia, Ungaria, Serbia) nu regreta nici o clipa decizia de a-si sacrifica copilaria pentru a deveni campioana. Nu-i pasa ca maninca ciocolata o data pe luna, iar portiile de mincare sint subtiri! Nu-i pasa ca nu are timp de joaca! Nu-i pasa ca zilele decurg dupa acelasi tipar, pe care-l spune pe de rost: "Micul dejun, la 8 antrenament, de la 10 la 14 scoala, apoi prinzul, o ora si jumatate de meditatii, de la 17 la 19.30 al doilea antrenament, cina si culcarea la 21.30". Isi doreste un singur lucru: "Vreau sa ajung ca Nadia!"

    Simplu nu le-a fost nici parintilor, oameni simpli care pe linga inconfortul sentimental au trebuit sa umble serios la buzunar, mai ales pina ce Malina a devenit bursiera a Federatiei Romane de Gimnastica. "Ca si ea, stim si noi ca fara sacrificii nu se poate face performanta", spune mama sportivei ce trece de la an la an pe mina unei alte antrenoare, la ora actuala lucrind cu Ramona Maria Micu.

    In ciuda programului cazon, Malina nu zugraveste drept "cazarma" Liceul de la Deva. "Programul e strict, insa stim ca asta trebuie sa facem ca sa ajungem campioane. Toata lumea e prietenoasa, ne ajutam unele pe altele. Chiar si marile campioane actuale maninca cu noi, vorbesc cu noi si ne incurajeaza sa muncim pentru a ajunge unde sint ele acum".

    In 2008, cind Beijing va organiza Olimpiada, Malina va avea 14 ani. Chiar daca stie ca sansele de a ajunge acolo sint mici, micuta ieseanca spera sa fie in China. Citeodata, visele copiilor se implinesc... (Ovidiu MINEA)


    Ce s-a intamplat cu Malina anul trecut? O sa copiez informatiile pe care le-am avut de la Ramonica.

    "Din pacate dupa concursul din Slovenia am fost inviati in Viena in parcul de disctractii Prater sa vizitam si sa sarbatorim victoria, [zic din pacate, deoarece Malina acolo s-a accidentat], ne-am urcat in barca care mergea sus pe apa si se opreste brusc intr-o ploaie de stropi, din pacate oprirea a fost prea brusca si Malina si-a fortat genunchiul intr-o pozitie nu prea buna...... dar acum sper sa-si revina, ea fiind printre altele si o buna gimnasta la paralele.
    Malina a lucrat citeva luni poate un an la Iasi, gimnastica ritmica, dar ea si-a dorit foarte mult sa practice gimnastica artistica, deci a venit la Deva cind a intrat in clasa a I a, din cite poevsteste mama ei care nu prea vroia sa-si lase singura fata asa de departe dorinta Malinei a fost foarte puternica, ea reusind sa-si convinga ambii parintii, spun toate astea pentru a o intelege mai bine pe Malina, stiind fiind faptul ca putine fete stiu ce vor la 7 ani, ea avind acum 14 si nu s-a razgindit, sper sa nici nu o faca pea curind...."

    Cateva filmulete cu Malina la Nationalele de la Ploiesti:

    paralele, finala pe aparate (13.250): http://www.youtube.com/watch?v=a477OGfZEro
    barna, echipe (13.425): http://www.youtube.com/watch?v=735df5wnoeg
    sol, echipe(14.325): http://www.youtube.com/watch?v=MLsP3ezfm40

  2. #2
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Am aparut si eu si pe aici si am descoperit ca am parte de o surpriza frumoasa din partea lui Cris. Meci, Cris, pentru ca ai deschis acest thread. Si bine-nteles ca nu puteam sa stau deoparte si sa nu comentez si eu ceva la o discutie despre Malina. De ce? Simplu, cred ca noi doua suntem si vom fi pe lista celor mai buni suporteri ai Malinei, pentru ca Iasul ne leaga. Dar nu numai atat... Malina e un copil minunat, o fetita frumusica foc, iar cei care au fost la Ploiesti pot sa confirme foarte bine asta, e un copil care, asa cum spunea si Ramonica, la 7 ani stia perfect ce vrea, si a reusit sa-si convinga si parintii sa o lase sa isi indeplineasca visul, are o vointa deosebita si merita sa ajunga acolo sus, unde isi doreste sa ajunga. Acum... ce ii doresc eu si cred ca ce ii dorim cu totii Malinei este sa aiba parte de multa sanatate, sa nu mai aiba parte de evenimente neplacute, in rest, stie ea destul de bine ce are de facut, noi, sa-i tinem oumnii... Sper sa o vedem in 2012 la Olimpiada, pentru ca merita medalii frumoase acolo, atat la individual, cat si cu echipa, pentru ca face parte dintr-o generatie frumoasa, sunt fete deosebite care promit mult, sa speram ca accidentarile se vor tine departe de ele si va fi bine...
    Last edited by cineva_cineva; 15th July 2008 at 10:26.

  3. #3
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Daca merge Malina la Olimpiada in 2012, merg si eu

  4. #4
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Daca merge Malina la Olimpiada in 2012, merg si eu
    intai trebuie sa vii s-o vezi la Rotterdam

  5. #5
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    ehe, vin...daca vii si tu

  6. #6
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    ehe, vin...daca vii si tu
    daca vii pana aici 2300 km, ne putem duce impreuna cei 130 km ramasi

  7. #7
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Reciteam articolul din Ziarul de Iasi, pus in primul mesaj de la acest topic, iar de dragul posterioritatii vreau s amentionez ca Malina nu este eligibila pentru echipa de senioare decat incepand cu anul 2010. deci speram sa o vedem la Londra

  8. #8
    senior elena21's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    162
    Reputatie
    1
    Crisloregym sper din suflet ca Malina sa reuseasca sa ajunga sus de tot,merita este o fetita superba care a muncit mult sa ajunga o gimnasta buna.Eu ii cunosc parinti care sunt niste oameni extraordinari si i-au fost tot timpul alaturi.Malinei as vrea sa-i multumesc pentru faptul ca a avut grija de Claudia cat a fos la Deva .Merita sa ajunga la stele!

  9. #9
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ce mica e lumea, Elena. Sper si eu sa fie toate bune pentru Malina, eu am incredere in ea

  10. #10
    senior elena21's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    162
    Reputatie
    1
    Malina Savoie are 15 ani (a fost data de 8 ani la scoala) si trece in cl a VIII a.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elena21 View Post
    Malina Savoie are 15 ani (a fost data de 8 ani la scoala) si trece in cl a VIII a.
    15 ani a implinit/implineste anul acesta? Asta inseamna ca in 2009 e deja senioara?

  12. #12
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    15 ani a implinit/implineste anul acesta? Asta inseamna ca in 2009 e deja senioara?
    da

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Traiam cu impresia ca este mai micuta Malina...nu stiu de ce
    La anul senioara, iar peste 2 ani are sanse sa prinda echipa pentru europene si mondiale.
    Sper sa fie sanatoasa, pt ca talent are!
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Hmmm..eu stiam ca a implinit anul acesta 14 ani, dar nu bag mana in foc; dupa calculele mele, in 2010 devenea senioara. O sa ma mai interesez, dar parca asa stiu eu.

  15. #15
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    E inaltuta bine Malina! Sau cel putin asa mi s-a parut din filmulete
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  16. 29th August 2008, 22:50

  17. #16
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Auzisem la un moment dat ca in Iasi se face gimnastica intr-un parter de bloc, cu doua aparate la fete si doua sau trei la baieti...parca nu mi-a venit sa cred. Acum cautam un articol sau ceva care sa ne indice varsta exacta a Malinei si am gasit acest articol, publicat in 2001, in Evenimentul Zilei. Acum, stiu ca domnul Radu si clubul Conrado (eu il stiam de Corrado, oare sa fi retinut eu rau?) se ocupa de gimnastica ritmica...de cea artistica nu am mai auzit nimic, poate s-o fi saturat
    Nu stiu cat de adevarate or fi toate informatiile, dar macar samburele de adevar cu sala de gimnastica intr-un apartament la parter exista sau a existat candva...intr-un oras ce se doreste a fi al doilea sau al treilea ca marime din tara
    10-09-2001

    CSS Conrado Iasi
    Gimnastica artistica, pe urmele celei ritmice?

    Extraordinara priza la public, cheltuielile reduse si premiile superioare celor de la ritmica si aerobica sint citeva dintre argumentele care au facut din gimnastica artistica una dintre disciplinele cu mare priza la public. La Iasi, gimnastica sportiva s-a practicat timp de doi ani, insa in urma cu mai bine de doua decenii, la Liceul "Mihail Sadoveanu", sub indrumarea antrenorilor Ilie Barbalata si Mihai Constantin. La solicitarea federatiei Rezultatele foarte bune obtinute la ritmica i-au determinat pe oficialii Federatiei de specialitate sa-i solicite prof Constantin Radu (CSS Conrado) sa infiinteze si o sectie de gimnastica artistica. Tehnicianul nu a stat deloc pe ginduri, dind curs imediat propunerii venite de la Bucuresti. Astfel ca, in urma cu trei ani a inceput o campanie selectie, tot atunci demarind activitatea cu doua grupe de fete si trei baieti la sala de la Liceul "Anghel Saligny" si in spatiul amenajat la parterul unui bloc din cartierul Pacurari. Materiale vechi de un sfert de secol Nedispunind de materialele necesare practicarii gimnasticii artistice de performanta, tehnicianul iesean se gindeste ca CSS Conrado sa devina o sectie satelit pentru marile cluburi de profil ale tarii. In acesti trei ani s-a lucrat doar la sol, birna si cal cu minere, pe acesta din urma, rasturnat, prof Radu folosindu-l si pentru sarituri. Cu exceptia covorului de sol, celelalte materiale au fost achizitionate de la licee din oras, care le dadusera la casare, avind o vechime de mai bine un sfert de secol. De asemenea, CSS Conrado a intrat in posesia unor aparate pentru dezvoltarea detentei si a fortei, dar si cite o trambulina dura si semielastica, sprijinul venind de la inspectorul de specialitate al ISJ, Ilie Gheorghica, si Constantin Stoleru. "Nu am conditii pentru practicarea gimnasticii artistice de inalt nivel, materialele vechi de care dispunem fiind total insuficiente; iar cele pe care le avem sint bune doar pentru initiere. Toate liceele au avut si materiale pentru gimnastica, dar, intre timp, programa s-a schimbat, multe dintre institutii dindu-le la casare", ne spunea dl Radu. In timp ce la podiumuri nici nu se poate gindi, in toata tara nefiind mai mult de cinci-sase, dintr-un total de 20 de centre de profil, antrenorul iesean si-ar dori o bara fixa, cal cu minere, paralele, birna. Sperantele prof Radu de a avea materialele dorite sint legate de achizitionarea de Federatie, la intervale de trei-patru ani, a unor seturi noi pentru loturile olimpice, celorlalte centre din tara urmind sa le revina cele folosite la Deva, Onesti, Bucuresti sau Constanta. Fara conditii si in Bucium Daca pentru gimnastica ritmica, sala de la Liceul de Constructii Montaj nr 7 nu este suficient de inalta, aceeasi sala indeplineste parametrii necesari pentru practicarea gimnasticii artistice. In schimb, exista destule inconveniente pentru fiecare dintre cele doua ramuri: "Nu avem apa, copiii trebuind sa faca dus acasa, dupa ce s-a uscat transpiratia pe ei. Lumina naturala nu ne ajuta prea mult, deoarece geamurile au fost instalate prea sus, ceea ce m-a determinat sa mai stric cite ceva din ceea ce exista initial. Din acest motiv, sintem nevoiti sa apelam la lumina artificiala, ceea ce dauneaza. Peretii au igrasie, instalatiile termice sint distruse, iar din tavan cade praful...". In urma numeroaselor insistente ale tehnicianului, viceprimarul Vasile Dumitriu si-a dat cuvintul ca in 2002 vor fi alocate fonduri de la bugetul local pentru reparatia salii. Doua fetite vor da probe la Deva! Chiar si in aceste conditii destul de vitrege, rezultatele bune nu au intirziat sa apara, patru dintre fetite urmind sa dea probe la Liceul "Nadia Comaneci" din Onesti, unde-si desfasoara activitatea si centrul olimpic de junioare. In plus, doua dintre ele - Malina Savoaia si Liliana Diaconescu, in virsta de 7 ani - au fost solicitate in septembrie de Octavian Belu, antrenorul coordonator al lotului olimpic de senioare, sa dea teste la Deva. Cu exceptia celor doua grupe de fete, sub comanda lui Constantin Radu lucreaza si trei baieti, Andrei Teodor Stoica fiind dorit deja la Dinamo, Octavian Belu reusind sa obtina aprobarea Federatiei de a se oferi masa si cazare gratuite copiilor fara posibilitati. "Mamei i-a placut mult gimnastica si m-a adus la sala. Treptat, microbul m-a prins si pe mine, ajungind in situatia de a nu ma mai regasi fara gimnastica. Stiu ca este greu, dar m-as bucura mult daca as ajunge la nivelul unui Dan Grecu sau Marius Urzica", ne-a declarat baietelul ce va implini in toamna acestui an virsta de 8 ani. Memorii peste memorii Pentru a-si imbunatati conditiile si, implicit, activitatea, cunoscutul antrenor iesean s-a adresat mai multor foruri, insa cei care au venit sa vada cum lucreaza micutele gimnaste au fost extrem de putini. Printre institutiile solicitate de a acorda un sprijin s-au numarat si cele peste 400 de fundatii. Desi este convins ca a gasit solutia rezolvarii acestei situatii, Constantin Radu ezita, cel putin pentru moment, sa se implice: "Daca intram intr-un partid, sint convins ca as fi avut de cistigat. Asa as fi beneficiat de vitamine, alimentatie si medicamentatie corespunzatoare, pentru ca numai asa se face sportul de inalta performanta. Nu m-am inscris din nestiinta, facind o greseala de neiertat". O alta problema arzatoare care nu-i da pace tehnicianului de la CSS Conrado este apropierea inceperii anului scolar, cei mai multi dintre sportivii sai neavind fondurile necesare pentru a-si procura imbracamintea si rechizitele necesare. Situatia gimnastelor de la CSS Conrado este destul de delicata, indiferent spre care dintre ramuri s-au indreptat sportivele pregatite de prof Constantin Radu. In ciuda dificultatilor de tot felul, primele rezultate ale muncii incepute in urma cu trei ani se vad deja, faptul ca doua dintre fete vor fi testate la Deva de Octavian Belu iar un baiat este solicitat de CS Dinamo fiind edificator asupra seriozitatii cu care se lucreaza la CSS Conrado Iasi. Multi i-au promis sprijin tehnicianului, ale carui sperante sint legate in principal de asigurarile date de viceprimarul Vasile Dumitriu, care, printre altele, si-a dat si cuvintul de onoare in acest sens. Liviu Suceveanu

  18. #17
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Si am gasit un document in word cu rezultatele cupei Alpen Adria din 2005, unde Malina apare ca nascuta in 1994, deci 14 ani anul acesta, asa cum imi aminteam si eu...http://www.ktc-klagenfurt.com/aac-Er...Ergebnisse.doc

  19. #18
    senior elena21's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    162
    Reputatie
    1
    Probabil au gresit ei anul stiu foarte bine ca Malina anul acesta face sau a facut 15 ani ,nu stiu luna exacta cand e nascuta.Chiar mama ei mi-a spus ca Malina a fost data de 8 ani la scoala la sugestia domnului profesor Radu (gimnastica ritmica),pregatind-o pentru ex de la Deva de a intra in cl a I a acolo.

  20. #19
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elena21 View Post
    Probabil au gresit ei anul stiu foarte bine ca Malina anul acesta face sau a facut 15 ani ,nu stiu luna exacta cand e nascuta.Chiar mama ei mi-a spus ca Malina a fost data de 8 ani la scoala la sugestia domnului profesor Radu (gimnastica ritmica),pregatind-o pentru ex de la Deva de a intra in cl a I a acolo.
    Malina este nascuta in 1994, sigur, garantat...

  21. #20
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    multumim Ramona pentru lamurire! si bine ai revenit

  22. #21
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Pe Malina o cheama Savoaie sau Savoaia sau Săvoaia? Ca vad ca pe romgym e trecuta Malina Savoaia
    Last edited by monalexa; 26th October 2008 at 12:32.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •