Page 1 of 33 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 678

Thread: Secretele Tenisului

  1. #1
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Thumbs up Secretele Tenisului

    Care sunt principiile de baza care fac tenisul unul dintre cele mai usoare sporturi de invatat si practicat ?

    Hai sa le descoperim cu totii aici si sa le comentam ! Lovituri, strategii, suprafete diferite, secrete ale unor mari jucatori etc..

  2. #2
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Serviciul "Topspin-slice"

    Serviciul topspin-slice este cel mai des intalnit prim serviciu folosit atat de jucatorii de nivel avansat dar si de cei de nivel mediu ! Asa cum spune si denumirea serviciului , se foloseste o combinatie de efect topspin si slice. Efectul topspin ajuta sa treci mingea peste fileu mult mai usor, creste saritura mingii la aterizare si a vitezei serviciului ! In acelasi timp efectul slice face ca traiectoria mingii sa faca o curba spre stanga (pentru dreptaci). Acest serviciu mai este numit si „serviciu slice” ceea ce duce la o confuzie intre serviciul „slice” pur si „topspin-slice”.

    In curand voi prezenta si pasii ce trebuie facuti pentru executarea unui astfel de serviciu!

  3. #3
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Serviciul "Topspin-slice" - lovitura

    Pozitia: Piciorul drept trebuie sa fie paralel cu linia de fund iar varful piciorului stang trebuie sa fie pe directia stalpului drept al fileului !
    Priza : Folositi o priza continentala tinand racheta nu foarte strans in asa fel sa o puteti manui usor din incheietura !
    Aruncarea mingii : Tineti mingea intre degete ! Tineti mingea si racheta in fata corpului dar pe mijlocul lui cu mainile apropiate una de alta (intr-o mana mingea in cealalta racheta). Aruncarea incepe prin ridicarea bratului stang (cu mingea) in sus si inainte ! Arunca mingea cat mai sus dar la indemana !
    Lovitura : Pt o lovitura puternica nu trebuie sa tineti racheta foarte strans sau sa aveti extra-muschi ci mingea trebuie lovita in punctul optim si corect ! Deci o lovitura executata corect poate adauga o viteza mare mingei ! Nu incercati sa plesniti cu racheta doar din incheietura tot corpul trebuie sa partice la executarea loviturii prin plasarea centrului de greutate in piciorul stang iar apoi (in momentul loviturii) in fata piciorului stang . Daca incheietura e flexibila,libera,lejera si nu rigida atunci veti putea lovi exact in momentul oportun ! O lovitura biciuita fara sincronizarea cu balansul corpului poate duce la accidentarea bratului ! Incercati sa loviti mingea in punctual cel mai inalt dar si in fata corpului cu aprox. un metru. Loveste mingea in partea de sus si spre dreapta centrului mingei. Cand loviti in partea de sus se creeaza efectul top spin iar can loviti spre dreapta se creeaza efectul slice. Dupa executarea loviturii corpul va “alunca” inainte spre stanga iar piciorul drept va “cadea” in fata inaintea piciorului stang !
    Good luck

  4. #4
    sport legend maryuss_mau's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Piatra Neamt- Bucuresti
    Posts
    417
    Reputatie
    1
    Bravo! buna initiativa ta KLaus! sper sa fie utila multor persoane!

  5. #5
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Slice Backhand sau reverul taiat

    Slice Backhand sau reverul taiat
    Partea 1 : Strategii de folosire a loviturii pt cei ce lovesc reverul cu o mana!

    Reverul “slice” sau taiat este aproape la fel de important atat pentru jucatorii care lovesc reverul cu o mana cat si pentru cei care lovesc cu 2 maini ! Cei drept e mult mai usor si mai sigur sa folosesti reverul « slice » cu o mana decat cu 2 maini ! Ma voi referi in special la cei care lovesc cu o mana !

    Jucatorii cu o mana folosesc reverul “slice” in urmatoarele situatii:
    - atunci cand mingea este prea inalta pentru a lovi liftat
    - pentru a iesi dintr-o situatie grea atunci cand nu esti pregatit pentru reverul liftat sau plat (reverul “slice” poate fi folosit mult mai usor fara sa pregatesti lovitura prea mult)
    - pentru a scoate mingi ce sar extrem de putin sau mingi foarte joase
    - pentru a mai odihni bratul dupa loviturile liftate sau plate !

    Jucatorii cu 2 maini folosesc acest rever in urmatoarele situatii :
    - atunci cand mingiile sunt ajunse in extremis sau foarte greu
    - pentru a scoate mingi ce sar extrem de putin sau mingi foarte joase

    Oricum toti jucatorii indiferent daca lovesc cu o mana sau cu 2 gasesc reverul « slice » mult mai usor de folosit in urmatoarele situatii:
    - cand vantul bate destul de tare si contactul cu mingea este mult mai usor de realizat prin acest rever
    - pe suprafetele rapide atunci cand mingea are tendinta de a sari putin, de a aluneca pe acea suprafata iar timpul pentru a pregati o lovitura plata este foarte redus !

    Reverul « slice » este si o arma ofensiva foarte importanta pentru jucatorii avansati :
    - folosind « slice-ul » nu permit adversarilor sa loveasca plat sau liftat deoarece mingea sare mai putin cand folosesti acest tip de rever decat atunci cand lovesti plat (liftat nu mai zic ca atunci mingea sare foarte inalt)
    - atunci cand au de executat un voleu usor
    - impotriva jucatorilor cu 2 maini care nu pot lovi cu o mana fiindu-le foarte greu sa loveasca cu 2 maini dupa un rever « slice » mingea sarind foarte putin si sunt pusi vizibil in dificultate
    - de asemenea efectul unei mingi lovite « slice » este foarte ciudat si e posibil sa-l prinda nepregatit pe adveresar deoarece mingea parcurge mult timp in aer si aterizeaza brusc de obicei in apropierea liniei de fund !

    Data viitoarei voi prezenta pasii pentru a executa o astfel de lovitura "speciala"
    Last edited by DJ Klaus; 17th May 2004 at 18:49.

  6. #6
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1

    Bravo!

    Ma bucur sa gasesc explicatii online despre acest sport.
    Il consider un sport ffff frumos si merita practica.
    Tin sa te incurajez in intentia ta de a ajuta pe cei incepatori ca mine.

  7. #7
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by taranu_alin
    Ma bucur sa gasesc explicatii online despre acest sport.
    Il consider un sport ffff frumos si merita practica.
    Tin sa te incurajez in intentia ta de a ajuta pe cei incepatori ca mine.
    Multumesc Alin ! Iar eu te invit sa urmaresti cat mai des forumul de tenis si sa-ti spui parerea despre tot ceea ce tine de sportul alb ! Vei gasi aici ultimele stiri , rezultate , meciuri LIVE ale jucatorilor nostri si mai nou explicatii ale unor lovituri
    Bine ai venit in comunitatea de tenis Online Sport !

  8. #8
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    bine v-am gasit

  9. #9
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Slice backhand sau reverul taiat part.2

    partea a 2-a : Executarea loviturii:

    Iata cum se face “slice-ul” :

    Priza : Daca esti jucator de o singura mana vei folosi aceeasi priza ca la orice rever ! Daca esti jucator de 2 maini poti folosi o priza intre cea Continentala si cea Estica !
    Lovitura : Ridica racheta la nivelul umerilor sau chiar putin mai sus apoi loveste in exterior dar si in jos in acelasi timp periind mingea in jos si putin sub minge . In cazuri de urgenta puteti executa un rever « slice » chiar daca ati ajuns cam tarziu la minge incercand sa loviti mai tare si incercati ca impactul corzilor cu mingea sa fie undeva in fata umerilor ! Nu va lasati inghesuiti de minge pentru ca nu veti mai avea siguranta ! Daca vreti sa « taiati » mingea mai mult , sa-i dati un efect mai mare, va trebui ca inclinatia ramei sa fie mai mare pentru a intra in teren ! Faceti un pas in fata (cu piciorul drept pentru dreptaci) peste celalalt picior flexandu-l putin pentru a intra sub minge ! Mana libera lasa-ti-o in spate pe masura ce mana cu racheta avanseaza ! Pentru a lovi mai puternic duceti racheta cat mai in spate !
    Atentie : poate ati vazut si la alti jucatori cum aluneca (pe zgura) pentru a executa reverul slice ! NU este tocmai corect ! Mai bine mai faceti un pas sau 2 spre minge sau spre fileu (dupa caz) decat sa alunecati ! Totusi loviturile « slice » nu prea sunt decisive in comparatie cu cele topspin dar sunt mult mai usor de controlat mingiile inalte !

    Succces
    Last edited by DJ Klaus; 20th May 2004 at 13:05.

  10. #10
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    VIDEO - Serviciul "Topspin-slice" - lovitura

    Aveti atasat acum in format video cu incetinitorul (dupa ce dezarhivati .zip) Serviciul "Topspin-slice"
    Attached Files Attached Files
    Last edited by DJ Klaus; 20th May 2004 at 15:05.

  11. #11
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Aveti atasat acum in format video dar la viteza normala (dupa ce dezarhivati .zip) Serviciul "Topspin-slice"
    Attached Files Attached Files

  12. #12
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Esti mare ...
    te invit in timisoara la un meci de tenis ...
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  13. #13
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Merci dar nu prea cred ca am timp sa ajung la Timisoara insa te poti intalni cu alti forumisti : Pentru detalii despre Forum Meeting Timisoara http://www.onlinesport.ro/forum/show...3682#post83682

    sau poti vedea pozele cu forumisti pe forumul DIVERSE

  14. #14
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Buna Dj Klaus,
    Ma numesc Vlad si practic sau mai bine zis am practicat tennisul de pe la 10-11 ani (acum am 23). Am zis ca am practicat pt ca nu am mai prea jucat in ultimii doi ani decat de vreo 5 ori din lipsa de timp deoarece sunt student.
    Dar tenisul este si va ramane pt totdeauna sportul meu favorit. Joc tenis la un nivel mediu si nu am jucat decat pe bitum pana acum, dar pt ca jocul meu nu e constant, adica am zile bune si mai putin bune m-am gandit sa vad si eu filmuletele referitoare la serviciul topspin slice si din pacate nu am reusit cu toate ca am incercat sa le deschid cu 3 player-e diferite (Windows Media Player, RadLight si BS Player).
    imi poti spune te rog un player cu care as putea deschide filmuletele?
    Multumesc anticipat
    PS: Consider ca e laudabil efortul pe care il faci postand mesaje referitoare la tipurile de lovituri folosite in tenis si felul in care se realizeaza[B]

  15. #15
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    eu cred ca ai nevoie de ceva codecuri in plus fatza de cele pe care le ai instalate ...
    exista un programel **GSPOT**,(fara *), pe care il poti face download de pe net. El iti spune ce codecuri iti trebuie pentru filme si daca le ai instalate sau nu pe computer. Eu am reusit sa vad filmuletzele, ..., deci merg .
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  16. #16
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Merci Aline!
    O sa caut chiar acum si sper ca am sa reusesc sa le vad si eu.
    Multa bafta in sportul alb!!
    [COLOR=DarkRed]I[/COLOR] [COLOR=DeepSkyBlue]love[/COLOR] [COLOR=DarkRed]tennis[/COLOR]

  17. #17
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Tot eu sunt Aline.
    Nu stiu cum sa folosesc programelul asta "GSpot" asa ca te rog sa imi spui cu ce player ai vazut tu filmuletele si ce codec (codecuri) ai tu instalate.
    Merci mult!
    [COLOR=DarkRed]I[/COLOR] [COLOR=DeepSkyBlue]love[/COLOR] [COLOR=DarkRed]tennis[/COLOR]

  18. #18
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Pai eu folosesc ultraplayer-ul ca si player, si codecuri nu am instalate multe.
    Am instalat divx 5.02 sau 5.2(nu mai stiu care), AC3(care nu ar trebui sa influienteze, este pt sunet) si XVID(care este tot pentru sunet). Problema poate fi urmatoarea (am vazut-o la mai multi ...), daca ti-ai instalat mai multe feluri de codecuri, s-ar prea putea sa fie un fel ce ciorba la tine pe calculator si in registry ...
    Eu de obicei imi instalez doar cele pe care ti le-am zis, ..., putine sunt fimele care au nevoie de codecuri in plus. Cauta pe net ultimul divx si instaleaza-l ...

    P.S. Hai sa nu deterioram subiectul topicului. Poti sa-mi trimiti mail pe formul sau pe adresa mea de pe yahoo. Daca pot te ajut cu placere
    Last edited by taranu_alin; 24th May 2004 at 09:58.
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  19. #19
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pvlads
    Buna Dj Klaus,
    Ma numesc Vlad si practic sau mai bine zis am practicat tennisul de pe la 10-11 ani (acum am 23). ...m-am gandit sa vad si eu filmuletele referitoare la serviciul topspin slice si din pacate nu am reusit cu toate ca am incercat sa le deschid cu 3 player-e diferite (Windows Media Player, RadLight si BS Player).
    imi poti spune te rog un player cu care as putea deschide filmuletele?
    Multumesc anticipat
    PS: Consider ca e laudabil efortul pe care il faci postand mesaje referitoare la tipurile de lovituri folosite in tenis si felul in care se realizeaza[B]
    Salut Vlad si bine ai venit ! Pacat ca ai intrerupt cu tenisul cand erai mic ! Ai fi avut o sansa ,probabil, sa ajungi un mare campion ! Oricum de tenis nu prea te poti lasa , e ca o "boala" : te ia si nu te mai lasa !
    Cat despre loviturile video atasate acestea ar trebui vizionate ori cu Windows Media Player sau BS PLayer ! Dupa ce faci download si dezarhivezi fisierul devine in format .WMA ceea ce ar trebui sa-ti permita vizionarea cu unul din cele 2 ! Cred ca ai o problema pe calculatorul tau pentru ca altii le pot vedea fara nici o problema!

    PS: Daca mai ai vreo nelamurire depsre tenis poti scrie aici si noi iti raspundem !

  20. #20
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    hi hi hi
    chiar vroiam sa te intreb de unde ai filmuletzele
    apropo, ..., mai ai si alte filmuletze la ciorap?
    Last edited by DJ Klaus; 24th May 2004 at 16:19.
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  21. #21
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Vor fi cu timpul si altele !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •