Page 23 of 33 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast
Results 463 to 483 of 678

Thread: Secretele Tenisului

  1. #463
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by popradu View Post
    Apropo..Cam de cate ori face un jucator care face performanta pe saptamana(antrenamente).Deoarece pana acum faceam 2/sapt.
    Radule,pina sa faci performanta,joaca tenis de placere,invata jucind sa lovesti corect,sa zicem cel putin 10 ore/saptamina,si apoi,in functie de felul cum progresezi,te decizi sa te dedici performantei in tenis..De exemplu,fiul meu face tenis si se antreneaza in medie 15 ore/saptamina..

  2. #464
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Radule,pina sa faci performanta,joaca tenis de placere,invata jucind sa lovesti corect,sa zicem cel putin 10 ore/saptamina,si apoi,in functie de felul cum progresezi,te decizi sa te dedici performantei in tenis..De exemplu,fiul meu face tenis si se antreneaza in medie 15 ore/saptamina..
    Pai de placere joc.Iubesc sportul asta,si as munci oricat ptr asta..

  3. #465
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DJ Klaus View Post
    Cum sa fie tarziu la 12 ani?
    Si eu credeam ca e tarziu la 12 ani, mai ales cand pana atunci nu s-a mai pus niciodata mana pe o racheta. Imi spui si mie din curiozitate ce jucatori din circuit au inceput òa 13,14 ani caci din cate aud mai toti incep pe la 3,4,5 ani

    In cazul asta, surioara mea de 8 ani inca mai poate face performanta; am intentia sa o duc la tenis insa pana atunci, desi ea pare entuziasmata, vreau sa-i stimulez si mai mult placerea de a practica acest sport

  4. #466
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    In cazul asta, surioara mea de 8 ani inca mai poate face performanta; am intentia sa o duc la tenis insa pana atunci, desi ea pare entuziasmata, vreau sa-i stimulez si mai mult placerea de a practica acest sport
    La 8 ani poate face performanta fara probleme ...
    Unde se va antrena ? Gaseste-i in prima faza un antrenor "cu lipici" la copii , rabdator si care stie sa invete o tehnica buna . Succes !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #467
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    La 8 ani poate face performanta fara probleme ...
    Unde se va antrena ? Gaseste-i in prima faza un antrenor "cu lipici" la copii , rabdator si care stie sa invete o tehnica buna . Succes !
    Deocamdata cum spuneam vreau sa-i stimulez placerea de a practica acest sport.....I-am dat de curand o racheta pe masura ei cu care sa se joace prin casa (fara minge ca face stricaciuni dupa aia ) Vara aceasta sper sa gasesc un program de tenis petru copii pentru a o introduce in acest sport si din toamna o voi inscrie la un club de tenis aproape de casa noastra (e un club destul de dotat cu terenuri de sgura si piscina intr-un parc foarte frumos)
    Primul an, din motive financiare, cred ca vom face maxim 2 cursuri pe saptamana, dupa care daca ii va placea intradevar tenisul atunci vom merge mai departe....nu vreau sa-i impun sa joace mai des daca nu are placerea de-a o face......deocamdata pare destul de entuziasmata insa la copii nu stii niciodata ceea ce vor. In legatura cu antrenorul, din pacate nu-l cunosc inca si nu pot prejudeca calitatea acestuia.....Cu timpul imi va spune ea daca se simte bine sau nu caci la cei 8 ani (neimpliniti) este destul de inteligenta si sincera

  6. #468
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1

    Exclamation buna

    buna...tocmai m-am inregistrat si eu p forum .ma bucur foarte mult ca in sfarsit o sa pot vorbi cu oameni pasionati de tenis.
    voiam sa pun si o intrebare.Am 15 ani joc tenis d aprox 5 ani.si acum m-am apucat d treaba mai "intens"./dar nu stiu daca este suficient.fac 3 antrenamente individuale pe saptamana de 2 ore jumatate.si inca 4 antrenamente cu restul grupei.plus pregatire fizica.totusi ma gandeam daca este prea putin?

  7. #469
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Bine ai venit Andreea !
    Daca este prea putin pt. ce obiective ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #470
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    pentru a participa la concursuri...intrun an.nu

  9. #471
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ca sa participi doar la concursuri ,mai ales la varsta asta,ai nevoie in primul de pregatire fizica specifica .
    Pt. programul pe care l-ai dat mai sus este suficient pt. a castiga si concursuri dar depinde cum te antrenezi si cu cine .
    Mama mea este de loc din Turnu Magurele si stiu ca pe-acolo prin judetul vostru tenisul nu prea se practica ,dar sa mai aveti si antrenori buni ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #472
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    da..in turnu nu stiu.in alexandria sunt 4 cluburi din cate stiu eu.de la noi anul trecut a iesit o fata vicecampioana la 18 ani.si a obtinut bursa completa la universitatea din florida.deci...nu stiu eu zic ca sunt destul de buni:-?? in legatura cu pregatirea fizica ma gandeam la atletism.dar am auzit ca nu este chiar asa de bun

  11. #473
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Nu trebuie sa fii vicecampioana ca sa castigi o bursa la o universitate din State , e mai usor decat crezi - cunosc 2 adolescente care n-au avut rezultate grozave la juniori .
    Pregatirea fizica trebuie sa fie specifica tenisului ,nu atletism,cum ar fi exercitii ca "evantaiul","combinate", "compasul" care au norme de timp specifice in functie de varsta si sex .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  12. #474
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    da..avand in vedere ca americanii dau mutle burse.dar ziceam ca vicecampioana cred ca e un rezultat bunicel pentru inceput.zic si eu

  13. #475
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    multumesc pentru sfaturile legate de pregatirea fizica

  14. #476
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    am avzut ca ar fi tarziu la 12 ani?cum sa fie tarziu doamne.pai si daca se apuca la 6 7 ani tot pierd timpul degeaba pe acolo.pentru ca mai tarziu incepi sa realizezi cu adevarat ceea ce faci:|

  15. #477
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Intr-adevar tenisul adevarat incepe dupa 12 ani dar bazele se pun pana la aceasta varsta si ma refer la pregatire fizica , atitudine ,disciplina, elementele de baza ale tehnicii ,s.a.
    Copii din ziua de astazi a caror parinti au bani - pt. ca numai astia mai fac tenis din pacate - sunt comozi si rasfatati . Crezi tu ca vreunul din astia va mai face tenis de performanta daca incepe tenisul la 12 ani ?

  16. #478
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    da ai dreptate majoritatea care fac tenis sunt copii cu bani.si dupa parerea mea vin mai mult de"fite"nu pentru ca ar iubi cu adevarat sportul.si este pacat pentru ca sunt copii care nu au posibilitati financiare si care au cu adevarat talent. .

  17. #479
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Intr-adevar tenisul adevarat incepe dupa 12 ani dar bazele se pun pana la aceasta varsta si ma refer la pregatire fizica , atitudine ,disciplina, elementele de baza ale tehnicii ,s.a.
    Asa crezi tu ! Dar nu spune asta la toata lumea ca si cum ar fi lege !
    Poti sa pui baze si la 12 si la 13 si la 14 si in functie de individ chiar si mai tarziu.

  18. #480
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Sunt jucatori care joaca in pro incepand cu 14-17 ani si tu crezi ca mai are vreo sansa cel care incepe la 12-14 ani tenisul sa-i prinda din urma ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  19. #481
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    nowhere
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    da asta e adevarul sunt unii care intra f devreme in circuit.de exemplu am auzit chiar zilele astea ca cel mai tanar jucator in atp avea 15 ani mare speranta etc.si apoi nu a mai auzit nimeni d el.ce rost are asa?sunt altii care intra mult mai tarziu si fac o treaba.pot sa ajunga la un anumit nivel pana la 14 15 ani si apoi sa stagneze.sa nu mai progreseze.

  20. #482
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Sunt jucatori care joaca in pro incepand cu 14-17 ani si tu crezi ca mai are vreo sansa cel care incepe la 12-14 ani tenisul sa-i prinda din urma ?
    Nu cred, SUNT CONVINS! In 2 ani inveti tot !

  21. #483
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Daca poti da si exemple de jucatori actuali care au inceput sa invete tenis la 12-14 ani si au fost la fel de buni ca cei care au inceput devreme ar fi si edificator .
    Sau sa intreb altfel, exista vre-un jucator in top 20 ATP sau WTA care sa fi inceput tenisul dupa 12 ani ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •