Page 4 of 33 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 678

Thread: Secretele Tenisului

  1. #64
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Nu sunt in tema cu termenii...

  2. #65
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Salut!

    Imi pare bine ca gasesc un forum pe .ro despre tenis.
    Am 29 de ani m-am apucat de tenis in urma cu 1 luna principalul motiv fiind kg in + pe care doream sa le dau jos (lucrez de 6 ani intr-un birou )
    Incet incet a inceput sa-mi placa sportul aducandu-ma acum in stadiul de "ultra" pasionat al tenisului.
    Am invatat miscarile copiind de la altii, cautand pe internet (sunt o gramada de site-uri cu explicatii si tot ce doriti). Cred ca ma descurc "acceptabil", joc tenis 3-4h/zi devenind a 2 a mea ocupatie dupa servici.
    Principala mea problema incepe sa devina una de ordin medical , ma dor coatele si incheieturile de la mana.

    P.S Am un sfat pt incepatori: Jucati cu jucatori mai buni decat voi, veti fi obligati sa invatati mult mai rpd si muuuullt mai bine.
    Oricum 10x Dj Klaus pt explicatii.

  3. #66
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Arrow

    Salutare DJ Klaus,

    Ca tot suntem la capitolul 'Secretele tenisului' e interesant daca poti da ceva detalii despre reverul cu doua maini si despre forhand. Despre rever stiu ca s-a mai discutat, dar cel cu doua maini inca nu.

    10x.

  4. #67
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Smash

    Quote Originally Posted by Sharleeze
    Dj,Claus,cum lovesti(foarte bine) vole o minge care sare sus din partea adversarului? Ca la serva? Care e miscarea exacta?
    Iata cum se loveste un "smash" si care sunt cele mai frecvente greseli.

    Miscarea este aceeasi ca la serviciu numai ca bratul stang (pt dreptaci) va fi intins in sus si va urmari mingea pana cand aceasta ajunge in punctul de lovire.

    Pot aparea insa probleme la executarea unui "smash" pentru ca, spre deosebire de lovitura de serviciu unde ai tot timpul sa te pregatesti, la smash timpul iti este impus de adversar si de cat de bine da lobul.

    1- Una dintre probleme e ca mingea pur si simplu nu vrea sa treaca in terenul advers si se opreste in fileu.

    Inseamna ca mingea este prea departe de tine.
    - Incercati sa faceti miscarea putin mai tarziu decat de obicei.
    -Urmariti mingea in aer cu mana stanga . Acest lucru va va opri sa faceti lovitura prea devreme.
    -Tineti privirea sus spre punctul unde urmeaza sa loviti mingea.
    -Nu incercati in mod intentionat sa loviti puternic doar din incheietura mainii. Lasati incheietura mainii lejera iar daca veti lovi mingea cand trebuie atunci veti avea si forta. Daca veti forta lovitura doar din incheietura puteti obtine exact invers ceea ce doriti.... adica o lovitura slaba si imprecisa. In plus puteti sa va accidentati bratul foarte usor.
    Dar care este momentul potrivit pentru ca am tot pomenit de el ? Pai nu e chiar complicat. Trebuie sa intalniti mingea cat mai aproape de punctul maxim la care puteti ajunge cand intindeti in sus bratul cu racheta.

    2-O alta problema ar fi atunci cand mingea trece totusi fileul dar il trece "prea tare" iesind in afara liniei de fund , eventual loveste direct chiar gardul din spatele terenului

    Ce trebuie facut !
    - Miscarea propriu-zisa are loc in felul urmator: planul rachetei cu corzile face o miscare de sus in jos. Adica mai intai corzile sunt indreptate in sus cand incepeti miscarea dupa care acestea coboara cand finalizati. Atunci cand loviti prea lung probabil ca "prindeti" mingea tarziu, atunci cand planul rachetei este inca indreptat in sus.Adica o neconcordanta intre miscare si minge. Daca "prindeti" mingea putin mai devreme , mai in fata voastra, cand planul rachetei este indreptat in fata, atunci cred ca veti rezolva problema.
    -tzintind mingea cu mana stanga in sus acest lucru va va reaminti ca vreti sa intalniti mingea mai in fata.
    -Nu faceti o miscare ampla ca la serviciu pentru ca la serviciu aveti timp berechet pentru acest lucru pe cand la smash acest lucru s-ar putea sa va intarzie lovitura. Va spun eu ca lovitura va fi puternica si fara aceasta miscare ampla.
    -Invatati sa va retrageti mana rapid in spate gata de a lovi.
    -Nici in acest caz nu incercati sa fortati lovitura din incheietura mainii. Lasati miscarea sa fie naturala si incheietura lejera altfel veti avea o groaza de probleme.
    -Daca sunteti pusi in situatia de a intalni mingea mai in fata voastra si nu aveti incotro... atunci incercati o lovitura cu un efect mix de topspin si slice (folosit in spin-serve.Astfel efectul topspin va ajuta mingea sa coboare in terenul adversarului.
    -Ceva mai dificil este atunci cand sunteti nevoiti sa intalniti mingea mai in spate. In cazul asta tineti racheta mi strans ceea ce va va ajuta sa mentineti planul rachetei in fata in momentul loiturii.

    3-Vi se intampla sa loviti mingea putin afara(in lateral sau in spatele liniei de fund).

    -Nu incercati sa tintiti prea aproape de linii. Lasati-va o marja de 0.5-1 metru.
    -Folositi o priza continentala sau estica (la smash) practic aceeasi priza ca la serviciu. Daca folositi o priza semi-vestica sau vestica planul rachetei va fi unul deranjant pentru smash si atunci veti fi nevoiti sa tzintiti bine... terenul . Priza continentala ar trebui sa fie priza voastra de serviciu asa ca ... folositi-o va va ajuta sa imprimati mingiei acea rotatie (spin).Priza estica nu este recomandat sa o folositi la serviciu atunci cand efectul este extrem de important. O puteti folosi foarte bine pentru o lovitura plata. In acest tip de priza palma (cu care tineti racheta) va fi in aceeasi directie cu planul rachetei si...deci va va fi foarte usor de tzintit
    Last edited by DJ Klaus; 4th October 2004 at 07:06.

  5. #68
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Mersi

  6. #69
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Cu riscul de a enerva...pls despre rever cu doua maini si despre forhand.

    Eventual, daca ai disponibile si e ok, pune si niste filmulete, fac cat 1000 de cuvinte

    10x a lot

  7. #70
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mman
    Cu riscul de a enerva...pls despre rever cu doua maini si despre forhand.

    Eventual, daca ai disponibile si e ok, pune si niste filmulete, fac cat 1000 de cuvinte

    10x a lot
    Urmeaza... dar sa fiu sincer daca-ti arat filmul poti nici sa nu intelegi despre ce-i vorba pentru ca n-ai sti la ce sa fii atent. Oricum urmeaza forehand-ul de pe loc si forehand-ul din alergare plus 2 filmulete
    Apropo ... forehand inseamna ...lovitura de dreapta pemtru ce-i care nu sunt familiarizati cu termenii
    Last edited by DJ Klaus; 4th October 2004 at 18:43.

  8. #71
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Lovitura de dreapta executata de pe loc cu priza estica.

    Lovitura de dreapta executata de pe loc cu priza estica.

    Priza estica: Manerul rachetei este o prisma octogonala dreapta, adica are 8 fete sau 8 plane(paralele 2 cate 2). Pozitionati centrul palmei pe unul din cele 2 plane parelele cu planul corzilor.
    Acum aliniati picioarele in asa fel incat linia imaginara care uneste piciorul din spate cu cel din fata sa fie paralela cu liniile laterale ale terenului. Forta loviturii este generata de transferarea greutatii de pe un picior pe altul si de miscarea de rotatie pe care o face corpul si mana cu racheta din spate in fata. Linia loviturii (miscarea bratului cu racheta) va fi una perpendiculara pe fileu(din spate in fata). Deci... corpul va fi si el initial perpendicular cu fileul. Dar cand incepeti lovitura ... cu cat bratul va inainta spre fileu, corpul se va rasuci si el cu fata la fileu. In acelasi timp greutatea corpului trece de pe piciorul din spate pe cel din fata.
    Inainte de a lovi ajustati-va pozitia cu cel putin 3 pasi mici apoi faceti un pas final mare inainte spre minge cu piciorul din fata pentru a incepe transferul greutatii din spate in fata.
    Suna complicat dar miscarea in sine nu e chiar asa complicata. Oricum a fost cam multa matematica dar sper sa fi fost pe intelesul tuturor. Folositi si filmul atasat si verificati cu ce este scris. Folositi optiunea de "slow motion" a media player-ului folosit pt a urmari cu incetinitorul fiecare miscare. Faceti "stop cadru" pe fiecare miscare ce vi se pare interesanta. Folositi optiunea "zoom" pentru a mari ceea ce va intereseaza(ex. pozitia piciorelor, priza etc.).Oricum nu vizionati flmul ca pe unul de "divertisment" ci zaboviti asupra aspectelor relevante.Folositi la maxim optiunile media player-ului vostru.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by DJ Klaus; 5th October 2004 at 06:50.

  9. #72
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Dj Claus,am intzeles aproposul cu privire la cei care nu sunt familiarizatzi cu termenii. :p
    Potzi sa ne explici(poate nu sunt singura care nu stie) cum e prizele?

  10. #73
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Referitor la prize .... eu zic sa "sapi" ca vei gasi pe aici pe undeva si explicatii despre prize.

    V-am atasat un filmulet cu lovitura de drepata din alergare dar fara sa va dau nici o explicatie. Intelegeti filmul fara explicatii ?
    Vreau sa vad... Vede cineva vreo diferenta intre forehand-ul de pe loc si cel din alergare?
    Attached Files Attached Files

  11. #74
    manager
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    344
    Reputatie
    1
    Prima diferenta pe care o vad este aplecarea mai ampla in cazul loviturii din alergare.

    ???

  12. #75
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ Klaus
    Referitor la prize .... eu zic sa "sapi" ca vei gasi pe aici pe undeva si explicatii despre prize.

    V-am atasat un filmulet cu lovitura de drepata din alergare dar fara sa va dau nici o explicatie. Intelegeti filmul fara explicatii ?
    Vreau sa vad... Vede cineva vreo diferenta intre forehand-ul de pe loc si cel din alergare?

    Pasii pregatitori de la forhandul de pe loc sunt inlociuti in cazul celui din alergare (marea majoritate a cazurilor intr-un meci) cu alergarea in sine.

    Asta in cazul in care ma uit la ce trebuie

  13. #76
    manager
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    344
    Reputatie
    1
    DJ Klaus,

    am pus in aplicare indicatiile tale si am reusit, in fine, cateva lovituri bune cu forehand-ul!!

    Multe multumiri. Ce pot observa este ca pozitia corecta a picioarelor iti ofera mai mult control si permite, probabil, dupa cateva exersari, si ceva mai multa forta. Acum nu mai dau mingea afara din teren, dar inca nu pot sa o trimit pe langa adversar, cu cateva zeci de centimetri. Presupun ca va veni cu timpul...

    Cea mai mare problema resimtita la ultimul joc, sambata trecuta, a fost reactia la mingiile taiate si scurte, langa fileu, dupa serviciu. In afara de faptul ca solicita mai multa viteza de reactie, nu stiu cum trebuie sa lovesc mingea joasa si "moale", de sub fileu. Pentru rever nu am suficienta finete, iar cu dreapta o trimit mult prea sus.

    P.S. ma vait, numai, nu astept neaparat raspunsuri. Presupun ca le voi afla singur dupa alte cateva jocuri.

    Multumesc,
    Bafta

  14. #77
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Question

    Cam liniste aici, ce se aude cu filmulete despre backhand-ul cu doua maini....??


  15. #78
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    am si eu o intrebare

    De unde as putea face rost de un exemplu de atestat din tenis?

  16. #79
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by ice_rose
    De unde as putea face rost de un exemplu de atestat din tenis?
    ce vrei sa spui prin 'atestat'?

    bine ai venit pe forum onlinesport

  17. #80
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    eu sunt la liceu sportiv si dupa ce termin trebuie sa fac un atestat din tenis,scris + proba practica (din tenis) ..atestatul trebuie scris pe o anumita tema,de exemplu pregatirea psihologica in tenis,antrenamentul sportiv,calitatile motrice..etc...si ma gandeam ca poate a mai facut cineva pe aici si poate sa-mi dea si mie un atestat de exemplu...
    mersi

  18. #81
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Stai putin... Cum adica ? Vrei un atestat nemuncit de tine in tennis ? Ca practic asta inseamna daca obtii lucrarile tale.

  19. #82
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    nu cred ca ai inteles bine..stiu ca nimeni nu are de gand sa-mi dea un atestat gata facut...dar in fine...ma gandeam ca poate cineva sa-mi explice ce trebuie sa cuprinda un astfel de atestat...o anumita tema,dar ce anume ar trebui sa fie scris,pe ce trebuie sa se axeze mai mult...

  20. #83
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    De ce moare threadul asta? Vad ca profesorul nostru nu ne mai ia in seama

  21. #84
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Stai linistit ca nu o sa moara. Doar ca sunt si altele de facut si abia mai am timp sa intru pe forum.
    Ca si stire... lucrez la un proiect destul de maret despre tenis bineinteles, mai ales ca sunt in primul an (din 2) la scoala de antrenori din Washington. Voi incerca sa fac filmulete in care eu sa va prezint loviturile si nu altcineva ca pana acum. Fisierele video vor contine pe langa imagini si lamuriri auditive . Un alt lucru pe care-l pregatesc este sa filmez cate o baza de tenis sa vedeti si voi cum sunt dotati americanii. Si sper sa obtin chiar interviuri cu diferiti oameni de tenis si chiar cu jucatori din USA.
    O alta problema la care lucrez este acel concurs al carui format trebuie definitivat. Ca si idee va fi un concurs similar celui de pe site-ul ATP (Fantasy tennis) in care fiecare are o suma de bani (virtuali) si va trebui sa investiti in cativa jucatori care credeti ca vor castiga turneul din spatamana ce va urma. Stiu ca suna ciudat dar tocmai de aceea nu mai intru in detalii pana nu-l definitivez.

    Asa ca nu cred ca o sa moara decat daca "murim" cu totii
    Last edited by DJ Klaus; 6th November 2004 at 07:26.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •