Page 2 of 33 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 678

Thread: Secretele Tenisului

  1. #22
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1

    Cool

    please don't let them wait toooooo long
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  2. #23
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Salutare DJ Klaus,
    Am si eu o intrebare.
    Cum poti afla la cate Kg este racordata o racheta?
    Merci mult!
    [COLOR=DarkRed]I[/COLOR] [COLOR=DeepSkyBlue]love[/COLOR] [COLOR=DarkRed]tennis[/COLOR]

  3. #24
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut ! De obicei stii tensiunea doar atunci cand ti-o face ! Dupa cateva meciuri racheta oricum se detensioneaza ! Iar daca esti meserias poti simti cu aproximatie tensiunea prin pataia corzilor in palma sau apasand pe racordaj dar nu exact si o poti face doar daca esti experimentat sau obisnuit cu tensiunea rachetei tale ! Eu o simt pe a mea cand e mai tare sau mai slab racordata decat tensiunea pe care am cerut-o !

  4. #25
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Va rog sa-mi spuneti si mie care este acel punct/regiune de pe suprafata rachetei
    cu care e corect sa lovesti mingea? Am citit ca ar fi mijlocul rachetei, dar nu prea cred...

  5. #26
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut Alexandru ! Depinde de lovitura ! Daca vrei sa lovesti plat , puternic fara nici un efect atunci lovesti cu centrul ! daca vrei un efect liftat atunci lovesti spre partea superioara a corzilor (atentie la rama) ! daca vrei un slice perfect atunci lovesti cu partea inferioara ! exerseaza !

  6. #27
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    si care este unghiul rachetei in raport cu terenul?
    sunt foarte curios sa aflu.
    mie mi-a spus un prieten ca racheta trebuie sa aibe un unghi ceva mai mic decat cel de 90'. dar cum sunt incepator multe lovituri lovesc rama rachetei.
    unde gresesc?
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  7. #28
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut Alin ! Planul rachetei cu pamantul de obicei este mai mic de 90 de grade atunci cand lovesti liftat! Practic planul rachetei ar trebui sa plece fiind parale cu pamantul si cu cat racheta avanseaza spre minge ungiul dintre planul rachetei si pamant se deschide usor ! Acum depinde de cat de liftat lovesti ! daca lovesti foarte liftat atunci unghiul va fi mai mare pt inceput (aprox.60 gr) dupa care planul rachetei se inchide din ce in ce mai mult pt ca practic mingea este periata !

    PS: O sa incerc sa va raspund la toti mai detaliat in zilele urmatoare aceasta fiind prima zi cand am internet acasa asta pt ca m-am mutat de curand in USA si a durat ceva cu toate formalitatile de telefon, internet... bla bla

    Oricum bine v-am regasit pe forum si sper sa ne "vedem" in continuare cat mai des chiar daca fusul orar este mai incomod!

  8. #29
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    mda, ma simt ceva mai bine acuma cand stiu ca nu ne-ai parasit in totalitate
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Salutare!Super interesante sfaturile tale.Sunt incepatoare si te-as ruga daca poti sa-miexplici si mie prizele de rever side dreapta si diferenta dintre cea continentala si ce estica.Multumesc anticipat.

  10. #31
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Amelie_82
    Salutare!Super interesante sfaturile tale.Sunt incepatoare si te-as ruga daca poti sa-miexplici si mie prizele de rever side dreapta si diferenta dintre cea continentala si ce estica.Multumesc anticipat.
    Draga Amelie ! Bine ai venit in comunitatea de tenis Onlinesport !
    Scuze pt intarziere ! lovitura de rever o consider una dintre cele mai importante lovituri din tenis ! Merita sa zabovesti foarte mult timp asupra ei! Esti un(o) jucator(oare) de temut daca nu te vei feri de rever in timpul unui meci ca sa dai cu dreapta ! Poate si de-aia Federer , Agassi sau Sampras au fost No 1 sau Henin la feminin !
    Intrebarea ta e complexa si iti promit ca -ti voi raspunde la ea dupa ce ma intorc de la antrenament (cam in 3 ore) !

  11. #32
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Prize rever

    Cele 4 tipuri de prize folosite pt lovitura de rever (backhand) sunt Continentala , Estica, Vestica si cea cu 2 maini. Referitor la priza cu 2 maini exista mai multe combinatii cu schimbarea mainilor pe maner.

    De fapt trebuie doar sa definim cele 3 planuri ale rachetei cu solul. Planul paralel al rachetei este numit "side plane". Cand planul este perpendicular cu solul se numeste "top plane". Iar planul care este intre cele 2 tipuri de mai sus, adica planul care face un unghi cu solul se numeste "upper right slant" sau "inclinat spre dreapte sus".

    Priza Continentala se realizeaza astfel: prinde manerul in asa fel incat incheietura mainii sa fie inspre dreapta sus iar degetul mare acoperind imediat manerul ! (upper right slant)
    Aceasta priza nu prea este potrivita sa lovesti cu efect "top spin" dar poate fi folosita foarte eficient pentru o lovitura "slice" si potrivita pentru lovituri plate ! O poti , de asemenea, folosi cu succes in cazul unor mingii joase , in special te renurile de iarba acolo unde mingea sare foarte jos si poti foarte bine sa faci serviciu-vole cu aceasta priza pentru ca nu vei fi nevoit(a) sa schimbi prizele pentru serviciu sau pt vole! Dar acest tip de priza este din ce in ce mai rar folosita datorita cresterii vitezei si a fortei jocului , priza continentala fiind una "tehnica" ! Ilie Nastase a folosit-o cu succes dar se juca alt tenis atunci !

    Acum sa vorbim putin de priza Estica ! Atentie: plasati incheietura mainii pe maner spre dreapta manerului (planul rachetei fiind perpendicular) si intindeti degetul mare in diagonala peste partea stanga a manerului ! Este o priza multifunctionala fiind folosita cu succes in lovituri topspin, slice sau plate ! Practic necesita schimbarea prizei dupa o lovitura de serviciu , vole sau forehand dar este si mai eficienta fiind folosita de multi jucatori profesionisti care executa reverul cu o singura mana ! Priza estica iti permite sa folosesti reverul la maxim folosind orice efect !

    Cat despre concluzie ...ce priza este mai eficienta... o trageti singuri !

    PS: Imi este destul de greu sa explic prizele fara sa vedeti efectic pozitia mainii pe maner! Oricum daca aveti nelamuriri spuneti-le si voi incerca sa fiu mai explicit

    Data viitoare vom vorbi tot despre rever si despre cele mai frecvente greseli facute de incepatori dar si de marii jucatori!
    Loviti prea tare si mingea sare gardul terenului ? Loviti prea des in fileu ? Loviti prea incet? sunteti vulnerabili pe rever ?
    Raspunsurile si ce trebuie sa faceti pentru fiecare problema le veti afla aici , in curand

  12. #33
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Video-slice backhand

    Am prezentat in "Secretele tenisului" lovitura de rever taiat sau "Slice backhand"! Iata si formatul VIDEO al loviturii (dupa dezarhivarea fisierului .zip)
    Attached Files Attached Files

  13. #34
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    sti ce te-as ruga DJ Klaus ...?
    daca poti sa pui nishte poze cu prizele pe care le-ai prezentat ...
    findca e destul de greu, pt mine cel putin, sa-mi imaginez cu vin astea ...
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  14. #35
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Iti multumes pt explicatii.Eu tin racheta si pe rever cat si pe dreapta cu o singura mana.Im poti spune ce fel de priza folosetste Justine Hennin-Hardaine.Mi se pare o priza de rever foarte ciudata.

  15. #36
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by taranu_alin
    sti ce te-as ruga DJ Klaus ...?
    daca poti sa pui nishte poze cu prizele pe care le-ai prezentat ...
    findca e destul de greu, pt mine cel putin, sa-mi imaginez cu vin astea ...
    O sa incerc sa fac si lucrul asta Alin! Ideea e ca nu am avut timp sa-mi cumpar un aparat foto digital !

    Quote Originally Posted by Amelie_82
    Iti multumes pt explicatii.Eu tin racheta si pe rever cat si pe dreapta cu o singura mana.Im poti spune ce fel de priza folosetste Justine Hennin-Hardaine.Mi se pare o priza de rever foarte ciudata.
    Draga Amelie , Henin are o priza vestica pe rever , adica foarte inchisa folosind astfel la maxim efectul top spin fiindu-i de altfel foarte incomod sa loveasca cu alt efect datorita prizei. Bineinteles ca totusi acest lucru o avantajeza pt ca loveste puternic si top spin din orice pozitie ! Cum va spuneam .. toti cei care au un rever bun sunt predispusi a ajunge No.1 !

    Revenind la priza jucatoarei belgience : ea tine racheta astfel planul rachetei face un unghi ascutit dar spre dreapta ! Cu alte cuvinte planul rachetei este spre dreapta facand un unghi cam de 45-50 grade! De aceea ea practic nu foloseste prea mult incheietura acoperind mingea cu ajutorul prizei !

  16. #37
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Eu am 14 ani si peactic tenisul de 7 ani.
    Iti multumesc mult pentru denumirile loviturilor,pt sa fiu sincer cateva din ele nu le stiam.Si daca se poate dati-mi si voi niste site-uri care contin fisiere video.
    Ex: servicul-slice:filmulet
    serviciul -vole:filmulet
    VA ROG MULT!!!

    Si multumesc inca o data.

  17. #38
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut araducu2000 si bine ai venit ! Filmulete cu lovituri vei mai vedea tot aici la Secretele Tenisului doar ca trebuie sa mai ai putina rabdare . Si apoi la ce bun sa vezi un film daca nu-i intelegi loviturile pas cu pas ca sa stii la ce sa te uiti ?

  18. #39
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Pitesti, Arges
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Am si eu o mica intrebare pt Klaus:
    Ce sfaturi imi dai ca sa adaug forta loviturii mele de forehand ?
    Am topspin cat pentru 3 dar nu pot da decisive de pe fundul terenului !
    Intreb asta pt ca nu mai am antrenor din 2001 ! (am renuntat deoarece cerea prea mult)

  19. #40
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut Smike ! raspunsul la intrebarea ta e simplu dar trebuie sa fii atent la ce-ti spun. Daca lovesti corect si totusi nu ai suficienta putere nu te gandi ca trebuie sa pui muschi pe tine ... retrage mana mult mai in spate inainte sa lovesti si eventual asteapta mingea cu mana deja retrasa in spate, in acelasi timp poti sa lovesti mingea putin mai in fata ca de obicei . Adica momentul impactului sa fie mai in fata ca de obicei sa nu te lasi inghesuit de minge pt ca atunci puterea dispare. Atentie dupa lovitura fa rotatia completa a trunchiului adica lasa mana cu racheta sa te "imbratiseze" sa se duca in jurul corpului dar ascendent ! Got it ?

    Pentru toti pasionatii de tenis si jucatorii de tenis : Puteti sa ma intrebati orice despre tenis si va voi acorda asistenta in mod gratuit! Nu trebuie decat sa ma intrebati aici pe "secretele tenisului"
    Last edited by DJ Klaus; 15th August 2004 at 06:26.

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Mai am si eu o intrebare : la serviciu, imi arunc mingea deasupra umarului stang, in timp ce indoi genunchii. Nu stiu cand sa maridic si sa lovesc mingea si astfel pe serviciul unu ,dandu-l f puternic, imi intra cam rar.
    Ce-mi poti spune Dj Klaus ? Este vreun reper al inaltimii la care trebuie lovita mingea?
    Tenisul este si va ramana sportul <<alb>>(si nu ma refer la echipament)

  21. #42
    BRASOVean giovanni BV's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Pe Litoral
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Poate tenisul este un sport usor de invatat si practicat , dar acest sport depinde mult de conditie fizica si tehnica !!! Asa ca , in final , si tenisul este un sport in care se fac sacrificii mari !!! Daca ai conditii de pregatire si putere de lupta poti ajunge departe , acolo unde oricine isi doreste sa fie !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •