Results 1 to 8 of 8

Thread: 21 de grame

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    21 de grame

    Buget mic, dar povestea nu e rea. Metafora celor 21 de grame este interesanta, dar nu stiu cit de adevarata este din punct de vedere stiintific. Voi ce ziceti?

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In mod cert nu e demonstrat stiintific, ar fi o descoperire majora. E o determinare empirica ce are o explicatie mai simpla, aerul evacuat din corp. Dar suna intr-adevar super asocierea cu sufletul, desi pare mai mult o metafora…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Oricum, din punct de vedere stiintific, fizic, daca sufletul exista ar trebui sa cintareasca acolo ceva. Vorba aia, pina si bacteriile au o greutate infima. Sufletul, daca ar fi pe undeva prin corp, ar trebui sa aiba si el acolo o greutate, insa mi se pare cam mult 21 de grame...

  4. #4
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Am vazut acum vreo 3 saptamani filmul. In Mall. Mi s-a parut exceptional. Printre cele mai bune filme aparute in ultimii 5 ani. Va recomand calduros Amores perros, de acelasi regizor...si anume...Alejandro González Iñárritu. Un mexican.

    pe imdb : 21 grams ---> 8.0 stele
    Amores perros ---> 8.1 stele
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim
    Oricum, din punct de vedere stiintific, fizic, daca sufletul exista ar trebui sa cintareasca acolo ceva. Vorba aia, pina si bacteriile au o greutate infima. Sufletul, daca ar fi pe undeva prin corp, ar trebui sa aiba si el acolo o greutate, insa mi se pare cam mult 21 de grame...
    Depinde...e o discutie si aici...sufletul nu prea se regaseste in latura materiala a vietii, iar masa este de domeniul materialului...daca tii cont ca unii oameni au mai mult "suflet" si altii mai putin ar trebui sa difere si greutatea aferenta de la om la om Fabuland mai departe: ar trebui sa ne ingrasam pe masura ce ne imbogatim spiritual, chiar daca numai cu cateva grame Mergand si mai departe: pe cand cura de slabire special pentru oamenii mai "sufletisti" ?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    procrastination dannymoga's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    La Chaux-de-Fonds
    Posts
    275
    Reputatie
    1

    Smile Filmul merita vazut si revazut pana este inteles cu adevarat!!!

    Parerea mea ca e doar o metafora chestia cu 21 de grame...pentru ca nu trebuie sa te gandesti neaparat din punct de vedere medical...
    Oricum filmul dupa parerea mea merita o nota de 9/10. are tot ce-i trebuie pentru un film american inclusiv pe Sean Penn si Naomi Watts,care fac un cuplu interesant demn si de alte viitoare filme!!!

  7. #7
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    este un film extraordinar dupa parerea mea, bine regizat, bine jucat, scenariu bun, ca sa nu mai zic de ideea filmului. nota 10 de la mine!
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  8. #8
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    danny, ai uitat de benicio? e un actor foarte bun, desi nu primeste credit pe cat ar merita...
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •