Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 34

Thread: Divizia A - Intersezon 2008

  1. #1
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1

    Divizia A - Intersezon 2008

    Pana la inceperea campionatului in toamna doar stirile despre transferuri sau amicale vor mai anima suflarea baschetbalistica...

    Cateva certitudini la capitolul plecari pana acum:

    - Zoran Krstanovic a parasit U Cluj pentru Hanzevast Capitals (Olanda)
    - William Hatcher a parasit CSU Sibiu pentru BK SCE Decin (Cehoslovacia)
    - Keith Triplett a parasit CSU Sibiu pentru Ratiopharm Ulm (Germania)

    Pe masura ce stiri noi vor confirma alte transferuri (veniri/plecari) sau turnee amicale vor fi trecute aici.
    Last edited by MT; 2nd July 2008 at 14:37.

  2. #2
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Mladen Jojic la Gaz Metan Medias
    Am inceput sa iau la modul serios in considerare o excursie la meciul Medias - Ploiesti, whenever va fi.

  3. #3
    manager
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Cluj
    Posts
    258
    Reputatie
    1
    "Pentru cunoscatorii de baschet din Romania decizia forului european este de neinteles. Campioana tarii in ultimele cinci sezoane va juca foarte probabil in EuroChallenge, cea de-a treia competitie ca valoare in Europa. Ploiestenii sunt pusi in situatia de a se lupta pentru un trofeu pe care l-au mai castigat in 2005, alaturi de echipe pe care le-au mai invins. Ba mai mult, Asesoft nu a primit un loc direct in faza grupelor, fiind obligata sa joace doua tururi preliminare, la fel ca si U Mobitelco Cluj Napoca, CSU Sibiu sau alte echipe care nici nu se compara cu formatia alb-albastra.
    Chiar daca mentinem o speranta ca se va rezolva ceva pana maine, cand este programata tragerea la sorti, la Berlin, va prezentam formatul noilor competitii aflate sub egida FIBA".....
    Jur ca nu inteleg nimic din ce scriu ploiestenii pe site-ul lor. Cum adica au mai castigat o data Eurochallenge, care e fosta Eurocup? Au castigat FIBA Eurocup Challenge, care s-a desfiintat vara trecuta. Cred ca nu realizeaza ce confuzie fac, iar daca nu inteleg de ce FIBA le-a tras-o, e simplu: pentru ca anul trecut s-au inscris in ULEB, cand Eurocup la FIBA trecea prin momente grele, cu multe echipe care au declinat participarea. Asta e razbunarea FIBA pentru Ploiesti. Poate va intelege si autorul articolului de pe site.
    U!

  4. #4
    baiatul bleg Ady Micinic's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Oradea
    Posts
    646
    Reputatie
    1
    O parere personala: nu cred ca e vorba de razbunare.

    Sunt alte criterii:
    - e vorba de coeficient (eu nu am gasit un clasament in acest sens, desi am cautat - zic eu - destul de mult), calculat pe ultimele 3 sezoane (asa procedeaza FIBA, stabileste niste coeficienti pe ultimele 3 sezoane). In aceste conditii performanta lui Asesoft (castigarea FIBA Challenge Cup - care era la acea vreme a 4-a competitie ca valoare din Europa dupa Euroliga, Cupa ULEB si FIBA EuropeCup) nu a mai fost luata in seama deoarece a fost atinsa in sezonul 2004-05. Pentru stabilirea coeficientilor FIBA a luat in considerare ultimele 3 sezoane, adica: 2005/06, 2006/07 si 2007/08. In sezoanele 2005/06 si 2006/07, Asesoft a participat in FIBA EuroCup (a 3-a competitie ca valoare in Europa), dar a obtinut 1 victorie in 12 meciuri disputate. Chiar daca a obtinut 4 victorii in Cupa ULEB, din 10 meciuri (ceea ce e o performanta pentru un club romanesc la un asemenea nivel), procentajul mizer din cele doua sezoane precedente a cantarit decisiv.
    - Romania nu a membra ULEB, iar pentru a lua startul in noua EuroCup (ex-Cupa ULEB, care de fapt e organizata exclusiv de ei, fara implicare FIBA), prioritate au cluburile din tarile membre ULEB (precum Austria, Belgia, Olanda - care nu neaparat au echipe mai bune decat Asesoft - dovada meciurile din sezonul trecut intre prahoveni si Spirou ori Hanzevast). Desigur, ca sa devenim membri ULEB ne trebuie o liga profesionista de baschet, in Romania.
    - alt aspect foarte important (zic eu): Divizia A (prin reprezentantele sale in cupele europene, aici ma refer la celelalte echipe) efectiv nu a contat in cupele europene in ultimii ani (chiar si in competitiile organizate de FIBA Europe sa fi avut ceva rezultate ar fi avut, cred eu, o influenta).
    Last edited by Ady Micinic; 7th July 2008 at 17:01.
    "[SIZE=4][COLOR=Navy]CHAMPIONS ARE MADE, NOT BORN[/COLOR][/SIZE]" - Detroit Pistons, 2004 NBA Champions

  5. #5
    manager
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Cluj
    Posts
    258
    Reputatie
    1
    Adi, fara discutie ca ai dreptate si tot ce ai spus este perfect valabil regulamentar. Dar sa nu uitam si un alt aspect: Ploiesti a mers anul trecut in ULEB, pentru ca NU A MERS Estudiantes, iar clubul spaniol a recomandat echipa de la noi. Nu cred ca e corect sa se bata Ploiesti cu pumnul in piept pe o chestie de conjuctura. Daca esti intat sa faci parte din consortiul ULEB, e super, dar pana acolo e cale lunga, pentru orice echipa din Romania.
    U!

  6. #6
    baiatul bleg Ady Micinic's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Oradea
    Posts
    646
    Reputatie
    1
    @outsider: Asa este. Asesoft a fost invitata in ULEB de abia dupa ce Estudiantes a refuzat participarea.

    Problema noastra (a baschetului romanesc la general) ramane insa. Daca vrem in ULEB trebuie sa facem o liga profesionista, asa cum toate tarile cu baschet care se respecta au. Acolo nu vedem echipe care isi stabilesc bugetul cu banii veniti de la municipalitate sau de la minister. Vedem ca denumirea unei echipe se schimba de la an la an sau chiar evolueaza sub alta denumire in fiecare competitie (cazul uneia dintre echipele din Bologna), pentru ca asa o cere sponsorul, care e generos.
    Cat timp aceste lucruri nu se schimba (asa cum de altfel ar trebui), cluburile romanesti vor schimba 90% din lot de la un an la altul, pentru ca nu pot semna cu jucatorii contracte mai lungi de un sezon. Dar am deviat cam mult de la subiect.
    "[SIZE=4][COLOR=Navy]CHAMPIONS ARE MADE, NOT BORN[/COLOR][/SIZE]" - Detroit Pistons, 2004 NBA Champions

  7. #7
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    foarte bune ultimele doua posturi ale tale,a di. si pertinente!

  8. #8
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Tragere la sorti EuroChallenge:

    U Cluj - EWE BAskets Oldenburg
    CSU Sibiu - Banvit
    CSU Ploiesti - Spartak St. Petersburg

    Bafta tuturor.

  9. #9
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Brad Buckman (U-Mobitelco) in Chicago Bulls team la Orlando - 2008 NBA Summer League .

    Levente Szijarto a semnat cu U Mobitelco pe 2 ani.

    Mai multe amanunte pe www.u-mobitelco.ro
    Last edited by MT; 9th July 2008 at 16:45.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    122
    Reputatie
    1
    Bine ai venit Levi. NOI murim "U" niciodata...!!!

  11. #11
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    E adevarat ca Steaua va reinfiinta echipa de baschet masculin cu Costel Cernat la timona ?

    Am cateva intrebari pentru cei care cunosc mai multe detalii despre Asesoft: care este strategia clubului in acest intersezon ? Am auzit ca pleaca foarte multi jucatori de anul trecut, dar n-am auzit de nici un jucator nou, care sa-i inlocuiasca ? Se retrage si Asesoft din campionat ?

  12. #12
    sport legend SilverZeus's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Turda, Cluj-Napoca
    Posts
    1,513
    Reputatie
    1
    da, este adevarat: Steaua se reinfiinteaza si va activa sezonul viitor in Divizia B. Cernat va fi antrenorul echipei care se pare ca va dispune de niste sponsori destul de potenti financiar http://www.adevarul.ro/articole/stea...sub-cos/358530
    [U][B]
    You watch some teams these days and you wonder if they just met on the playground and decided to choose up sides.[/B][/U]Dennis Rodman

  13. #13
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Adrian Blidaru la Otopeni.

    Iar pentru Cluj va semna ...

  14. #14
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Javier Mojica (ex Medias) noua vedeta a nationalei Puerto Rico la turneul de calificare preolimpic din Atena. Dupa victoria din sferturi impotriva Croatiei:

    You know what else happened?

    Coach Manolo Cintron unveiled the next great star of Puerto Rico, Javier Mojica.

    In 15 minutes, Mojica went from nobody to a very important somebody.

    He buried two three-pointers and finished with nine points and seven rebounds.

    "The day before we left Puerto Rico, that's when I found out that I was going to play in the national team," Mojica said to FIBA.Com.

    "It was like a dream come true."

    "Put the performance into perspective," I said.

    "This is the greatest achievement of my career, to be able to be fighting for an Olympic team is a great blessing," he said.
    Sursa: FIBA

  15. #15
    senior tudor89's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    65
    Reputatie
    1
    Conducatorul de joc sarb Miljan Medvedj, care a activat mai multe sezoane la "U’’ Mobitelco, este foarte aproape de a parafa o intelegere cu CS Otopeni, echipa antrenata de un an fost ‚U’’ –ist, Miodrag Persic.

    „Meda” si-a dorit foarte mult sa ramana la echipa clujeana, insa planurile conducerii sunt altele.

    „Meda si-a dorit sa continue la Cluj, vroia in Romania, nu pot decat sa-i multumesc decat pentru ceea ce a facut pentu echipa. A contat mult ca Misa Perisic antreneaza la CS Otopeni, pentru ca au obtinut rezultate bune impreuna””, a declarat pentru citynews.ro, Mircea Cristescu, presedintele executiv al clubului clujean.

    http://www.citynews.ro/Miljan-Medvedj-la-CS-Otopeni+13201

    Aceasta modificare in lot vine dupa ce ex-ploiesteanul Levente Szijarto a venit la echipa si Zoran Kstanovic a plecat in Olanda. Este foarte posibil ca Ionut Mocanu sa plece la Dinamo, iar la capitolul sosiri sa apara alti doi „ploiestesteni”, americanul Alexander De’Angelo si sarbul Boljan Obradovic.

  16. #16
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Sa vedem ce va alege Obradovic: Cluj sau Otopeni?

    Cei de la Otopeni au planuri mari. Vor mai face cateva transferuri, unele ii vor lasa pe multi cu gura cascata.

    Pacat de Meda, ultimul sezon mi s-a parut cel mai bun facut de el in Romania.
    I love this game!

  17. #17
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    My bet: Otopeni.

  18. #18
    Denver Nugget real23's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    around Bucuresti
    Posts
    753
    Reputatie
    1
    Interesant. N-am mai fost de mult la meciurile Otopeniului si aflu de pe forum ca si-au facut echipa. Daca vine si Obradovic, cred ca o sa ma duc des la meciuri. Poate facem ceva sezonul asta.
    "Brian Scalabrine looks like Will Ferrell in Semi-Pro" (Jeff Van Gundy)
    [I][SIZE="1"]Smith asks Chauncey why he only shot six times, and Chauncey tells him, "I read the game. I don't play for stats. I don't play for none of that no more. I play for the win." Smith's reaction: "Damn. Makes sense."[/SIZE][/I]

  19. #19
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by real23 View Post
    Interesant. N-am mai fost de mult la meciurile Otopeniului si aflu de pe forum ca si-au facut echipa. Daca vine si Obradovic, cred ca o sa ma duc des la meciuri. Poate facem ceva sezonul asta.
    Nu poate, ci sigur o sa faca ceva Otopeniul.
    La ce lot si ce antrenor au, cred ca au sanse sa ajunga cel putin in primele 5. (hai 6 daca se pune pe picioare si Dinamo )
    I love this game!

  20. #20
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    In sfarsit Clujul are sansa sa se ridice la nivelul d-lui Alexandru Iacobescu :
    Articol Monitorul
    I love this game!

  21. #21
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Si in ultima etapa apare valiza cu bani de la Otopeni sa batem Mediasul si sa-i incurcam?
    No thanks.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •