Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 125

Thread: Simona Halep

  1. #43
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca Simona va ajunge in finala, dar Schiavone n-are nicio sansa.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #44
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Am vazut-o pe Simona in acest inceput de an in meciurile cu Wickmayer si Radwanska . Chiar daca le-a pierdut categoric pe ambele , eu spun ca e capabila sa urce in top 20 in viitorul apropiat . Tomai a scos maximum posibil din Hane si am mare incredere ca la fel o sa faca si cu Simona . Ma bazez in primul rand pe calitatile pe care le poseda Halep . In plus de asta are un stil interesant , bazandu-se in multe momente pe scurte si veniri la fileu ( ceea ce putine jucatoare fac in ziua de azi ) .
    O avem pe Mona , deci avem viitorul asigurat la fete !

  3. #45
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    In meciul cu radwanska i-au iesit prost "scurtele".Tot in meciurile cu kleybanova si poloneza,nu mi s-a parut c-a venit de prea multe ori la fileu.Fiind mica de statura, poate fi lobata usor atunci cand vine la fileu.Ii cam lipseste jocul la fileu,i-ar trebui meciurile de dublu,unde voleiul e esential.Dupa parerea mea, jocul cu doua maini,o cam defavorizeaza.Priza aceasta,o cam limiteaza cand vine vorba de forhand -ul adversarelor.Crescand cu aceasta priza,ma indoiesc ca va renunta.Un lucru m-a surprins.Desi e firava,am vazut in meciul cu poloneza,cateva servicii f puternice.Cu turul 3 de la AO,nu cred sa aiba probleme cu accederea pe tablourile principale la restul GS.

  4. #46
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Hap, hap, Halep! La nici 20 de ani, românca a urcat în Top 50 WTA

    Senină, degajată și foarte îndrăgostită de tenis. Așa am descoperit-o zilele trecute pe Simona Halep (19 ani), jucătoarea care și-a câștigat în această vară respectul întregului circuit WTA după rezultatele obținute, în special după victoria de la US Open în fața chinezoaicei Na Li, deținătoarea titlului de la Roland Garros. Parcurs care se reflectă acum și în ierarhia mondială, unde a urcat în premieră în Top 50. Și dacă aruncăm o privire și asupra întregului clasament , Simona este a doua cea mai tânără jucătoare din Top 50, după McHale, semn că viitorul îi aparține.

    Simona, ești în premieră în Top 50, mai exact locul 42. Ce înseamnă asta pentru tine?
    E foarte frumos să ajungi aici. Nu a fost ușor, de aceea poate satisfacția e mai mare. Mă simt bine pe teren, îmi place ceea ce joc, sper să mai progresez și să nu mă opresc aici.

    A fost un loc pe care ți-ai dorit să ajungi încă din acest sezon?
    Nu mi-am propus un loc anume, pentru că ce mi-am dorit anul acesta a fost să progresez, să mă maturizez în joc, de aceea pot spune că până acum sunt foarte mulțumită de ceea ce am realizat.

    Cât de mult au contat victoriile la jucătoarele din TOP 15?
    M-au schimbat foarte mult, mi-au dat încrederea că pot juca la un nivel înalt, că pot să bat pe oricine. Îmi amintesc că și anul trecut spuneam asta, că nu mi-e frică de nicio jucătoare și că pot juca la fel ca ele, iar acum am început să prind și mai multă încredere în mine.

    Victoriile cu Li și Kuznețova i-au schimbat statutul

    Care este cel mai important moment pentru tine din acest an?
    Categoric victoria cu Na Li, însă m-am bucurat mai mult atunci când am învins‑o pe Kuznețova. Și cu Na Li a fost frumos, însă parcă am fost mai reținută din cauza durerilor de la picior. Nu am simțit acea încredere că pot să merg mai departe. Era frumos să fi jucat 100% sănătoasă, cred că ar fi fost altceva.

    Accidentată așa, cu Navarro, în turul doi, ai reușit să duci tot meciul...
    Durerile au fost tot mai puternice, mă gândeam să abandonez, dar am văzut că nici ea nu se simte prea bine și am spus că poate cedează înaintea mea.

    Ai primit multe mesaje după victoria cu Na Li?
    Da, au fost multe de la prieteni. Cel mai plăcut surprinsă am rămas de mesajul de la Andrei Pavel, idolul meu. A însemnat foarte mult pentru mine să primesc felicitări de la el.

    Ești altfel percepută în vestiar după victoria la o jucătoare de Top 10?
    Da! Asta s-a întâmplat și după victoria la Kleybanova, chiar și după meciul bun cu Jankovic. Prin ceea ce joci pe teren, le atragi atenția celorlalte jucătoare, te respectă mai mult.

    De unde ai psihicul acesta forte împotriva jucătoarelor de top?
    E o poveste destul de lungă (râde). Când eram mică, aveam vreo opt ani, plângeam când trebuia să intru pe teren, aveam emoții, îmi era teamă. În ultima vreme am învățat să mă relaxez și să privesc mai detașat toate partidele.

    Cum rămâi cu picioarele pe pământ după o victorie mare?
    Nu prea ai timp să sărbătorești, Sunt momente frumoase, dar trebuie să le lași repede în urmă, pentru că urmează un alt meci. E o bucurie scurtă, de câteva minute. În plus, îmi spun tot timpul că la 17 ani Maria Șarapova lua Wimbledonul, deci mai am mult de muncă pentru a urca și mai sus.

    Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu și Alexandra Dulgheru ar fi cele patru românce care ne‑ar reprezenta la Jocurile Olimpice de la Londra, în turneul de simplu, conform ierarhiei WTA la zi. Cu siguranță însă că și Sorana Cîrstea și-a propus, la rândul ei, să joace în întrecerea olimpică, astfel că din acest punct de vedere lupta dintre românce va fi pasionantă, în condițiile în care o țară poate înscrie maximum patru sportive pe un tablou de simplu. Linia va fi trasă după Roland Garros 2012, iar direct se vor califica primele 56 de sportive din WTA.

    Simona, în acest moment ești calificată și la Jocurile Olimpice...
    Serios? Nu știam. E un obiectiv pe care nu mi-l propusesem, mi-aș dori să joc la Olimpiadă, iar dacă se va întâmpla, va fi o bucurie în plus, va fi un turneu special pentru mine.

    Ce obiectiv ai în viitor?
    Să ajung în Top 30, ar fi următorul pas. Este un obiectiv de durată, pentru că în tenis au loc foarte multe schimbări, însă important este să fiu sănătoasă, să nu am parte de accidentări.

    Sunteți trei românce în Top 50 și cinci în prima sută. Există o rivalitate între voi în circuitul WTA?
    Nu se poate spune că e o rivalitate între noi. Mai sunt ciocniri, e adevărat că nu ne înțelegem foarte bine, nu suntem prea apropiate, în turneele mari nu stăm la aceeași masă, ca alte jucătoare din aceeași țară. Eu cel mai mult vorbesc cu Irina Begu, bine, mă gândesc că eu fiind și din provincie am un dezavantaj în a mă apropia de celelalte fete.

    E greu să ai adversară o jucătoare din țara ta?
    E un meci destul de greu când joci cu o româncă, deși încerci să îți spui că este o adversară ca toate celelalte, însă la sfârșit simți că ai jucat cu cineva de la tine. Eu sper ca la Fed Cup să mai strângem relațiile între noi și măcar să comunicăm mai mult, dacă nu facem altceva. ¢

    Omul din spatele succesului
    Ascensiunea Simonei Halep se datorează și antrenorului Firicel Tomai. Cei doi fac echipă de aproximativ doi ani și jumătate, când jucătoarea se afla sub locul 400 mondial. Pentru o vreme, Firicel Tomai a lucrat în paralel cu Victor Hănescu și Simona Halep. Ulterior, fiind nevoit să se concentreze asupra unui singur sportiv. După ce la finele lui 2009 a adus-o pe Halep până în zona locului 200, în urmă cu un sezon antrenorul a ajutat‑o să pătrundă și în prima sută. De remarcat că în trecut, Hănescu, sub comanda lui Tomai, a ajuns până pe locul 26 mondial.

    "Fără machiaje! Țin să fiu naturală!"

    Tenisul îi acaparează aproape în întregime programul Simonei Halep, astfel că viața personală este, pentru moment, o problemă secundară. Constănțeanca nu are niciun regret și se consideră norocoasă.

    La 20 de ani ești într-o continuă mișcare, de la un turneu la altul. Cum reziști?
    Nu este ușor să reziști așa mult, nouă luni pe an să tot fii plecată, fără ieșiri și activități specifice acestei vârste. Îmi place ceea ce fac, nu aș putea să renunț și tot timpul îmi spun că pot să fac asta acum și să fac cât pot de bine, iar de distracții o să am vreme toată viața. Mă bucur că pot face ceea ce îmi place, ceva spre care am înclinație. Sunt mulți care nu sunt la fel de norocoși ca mine.

    Ce faci între două meciuri în turnee?
    De doi ani, de când am început să lucrez cu domnul Tomai, sunt mai relaxată în turnee, ies seara la masă, mă mai plimb. Înainte aveam superstiția că dacă ies din cameră îmi pierd concentrarea pentru a doua zi.

    Ai grijă de felul în care arăți pe teren?
    Da, în ideea că mă îngrijesc să am haine curate, să fie ok și să mă simt bine în ele.

    Te machiezi?
    Nu! (zâmbește) Nu sunt adepta machiajului, în plus am și niște probleme cu tenul și e important să rămână cât mai curat. Îmi place să fiu cât mai naturală.

    "Niciunde nu e ca la Constanța!"

    Locul unde ai vrea să te întorci de fiecare dată?
    Acasă. Niciunde nu e ca la Constanța. Acum, la US Open, mi-a fost destul de rău, am și o problemă cu gastrita, iar mâncarea de acolo nu-mi face deloc bine. În plus, a fost foarte cald, m-am mai speriat și foarte tare cu uraganul. De asta zic că acasă e cel mai bine.

    Crezi că ați putea să scoateți lumea în stradă, așa cum a făcut Djokovic în Serbia?
    Puțin probabil, pentru că am observat că sunt mulți oameni care ne critică, mai ales când pierdem câte un meci. Nu suntem mașini de tenis, mai și pierdem, sunt și zile mai slabe, nimeni nu își dorește să fie învins, atât poți în ziua respectivă.

    Justine Henin, model pentru Simona Halep

    Modelul tău?
    Justine Henin, îmi place mult jocul ei. Mi-am dorit tot timpul să o am adversară într-un meci.

    Turneul preferat?
    Roland Garros, deși îmi place să joc și pe iarbă, și pe ciment. Îmi plac mult oamenii, orașul, și atmosfera de acolo.

    Cu cine ți-ai dori să joci o finală la Roland Garros?
    Cu Irina Begu (râde). Cred că mi-ar plăcea să o am adversară pe Schiavone, sunt curioasă cum joacă.

    În pauzele dintre game-uri ce mănânci?
    Din cauza problemelor cu gastrita, nu prea mănânc și nici nu beau, pentru că mă agită mai mult. Încerc să mă hidratez bine la începutul meciului, să compensez la final și asta e.

    Iei în calcul să lucrezi cu un dietetician, cum a făcut Djokovic?
    Da, m-am gândit la asta, însă e prea devreme. Deocamdată să mai cresc la joc și apoi mă voi ocupa și de lucrurile astea.

    Nu are pe nimeni în viața personală

    Și mai ai timp pentru viața personală?
    Este timp pentru toate, depinde mult de cum te organizezi. Deocamdată nu am pe nimeni, dar nu e un capăt de lume.

    În timpul liber ce faci?
    Încerc să mă relaxez cât mai mult, citesc pe internet, ies în oraș, mai merg la cinema. La Constanța ies cu prietenii, dar acasă ajung foarte rar, când sunt accidentată sau într-o vacanță de două-trei zile.

    Ultimul film văzut: Marea mahmureală 2. "Îmi plac comediile, mă binedispun și încerc să văd cam tot ce apare".

    Cel mai bun sfat primit: "Andrei Pavel mi-a spus să nu stau supărată după un meci. Înainte simțeam că nu pot să mă detașez după o înfrângere, acum am început să îl ascult".

    Cum se autodescrie: ambițioasă, motivată, genul de persoană căreia îi place să termine ce are de făcut.

    Cui i-ar preda un curs: "La «Românii au talent» l-am remarcat pe Andi Moisescu. Cred că mi-ar plăcea să îl am în cealaltă parte a fileului".


    Hap, hap, Halep! La nici 20 de ani, românca a urcat în Top 50 WTA | ProSport


    De acum inainte nu trebuie sa ne mai miram de ce nu joaca romancele la dublu . Chiar Simona a recunoscut ca nu e o prietenie intre ele . Nu e bine deloc mai ales ca sunt aproape 6 in top 100 .

    Referitor la meciul cu Suarez Navarro , Halep a fost accidentata .

    Accidentată așa, cu Navarro, în turul doi, ai reușit să duci tot meciul...
    Durerile au fost tot mai puternice, mă gândeam să abandonez, dar am văzut că nici ea nu se simte prea bine și am spus că poate cedează înaintea mea.
    P.S. un interviu bun .

  5. #47
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    O idee buna pentru pentru Simona ar fi sa-si schimbe antrenorul, Firicel Tomai nu e prea de top.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  6. #48
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1
    Felicitari Simona pentru al IV-lea titlul castigat!
    [SIZE="2"][FONT="Book Antiqua"]damnant quod non intelligunt[/FONT][/SIZE]

  7. #49
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cipri View Post
    Fata asta munceste de mica ( ca orice jucatoare de tenis ) , castiga un GS la junioare si alte turnee importante , iar daca doamne fereste nu reuseste mare branza la senioare , ceea ce este imposibil , tu spui ca e egal cu zero
    Nu trebuie sa ii diminuam performantele avute la junioare . La senioare sunt sigur ca va avansa cat mai mult in clasament . Rabdare sa avem
    28 mai 2009

  8. #50
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1
    Simona Halep implineste astazi 22 de ani! La multi ani Simona!
    [SIZE="2"][FONT="Book Antiqua"]damnant quod non intelligunt[/FONT][/SIZE]

  9. #51
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Ar fi bine sa-si faca un cadou si s-o bata pe Ursula imediat dupa ziua ei!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #52
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Din pacate n-a reusit pierzand in 2 tiebreak-uri dupa ce avuse ambele seturi in mana, dar Ursula a facut unul din cele mai bune meciuri ale ei.
    Partea proasta e ca i-a aparut si-o recidiva la umar... foarte urat moment pt Simona din pacate fix dupa ziua ei.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #53
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca s-a mai mentionat undeva pe forum, dar se pare ca Mlendea se va ocupa de Jelena Jankovic in finalul asta de an, iar daca lucrurile merg ok, cei doi vor colabora si in 2014!
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  12. #54
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Foarte interesanta colaborare !

    Pe de alta parte nu inteleg de ce Mona l-a concediat pe Mlendea , care a ajutat-o sa faca rezultatele formidabile din acest an !

  13. #55
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Sper sa nu urmeze o scadere in jocul ei, dupa decizia asta ciudata.
    MEREU SUPERIORI !!!

  14. #56
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1
    Interviu eveniment cu cel mai bun sportiv al anului în România! EXCLUSIV: Simona Halep și-a depășit propriile speranțe: "Fac ce vreau pe teren"

    http://s14.postimg.org/608493byp/simona_halep1.jpg

    Simona Halep s-ar fi mulțumit și cu un loc în Top 50 WTA la sfârșitul anului, dar a ajuns până pe poziția a 14-a, după un sezon cu cinci titluri. Într-un interviu pentru ProSport, jucătoarea a dezvăluit rețeta succesului din 2013: relaxată și naturală pe teren, puternică mental și alimentată cu tupeu în partidele cu jucătoarele de top


    Pentru a deveni o jucătoare completă, Simona spune că trebuie să-și mai îmbunătățească serviciul, loviturile din alergare, dar să imprime și mai multă forță execuțiilor cu forhand-ul

    Relaxată, dezinvoltă, modestă, deschisă. Așa ne-a întâmpinat ieri Simona Halep după un antrenament de vreo două ore, dar și după cel mai bun sezon al carierei. La 22 de ani, eleva lui Adrian Marcu s-a „cocoțat“ pe locul 14 WTA, între actuale și foste jucătoare de top. Nu ne-a privit însă deloc de „sus“, ci ne-a primit doar cu zâmbete calde, oarecum ușurată după un an extenuant. Succesul doar a maturizat-o și i-a arătat pașii pe care îi are de făcut pe viitor.

    După o discuție de aproximativ 30 de minute, o concluzie se conturează: Halep este logodită cu tenisul (n.r. - a ajuns pe terenul de tenis încă de la patru ani și jumătate), iar tot universul ei pare că se învârte în jurul unui termobag. Ar vorbi despre tenis și ore în șir, dacă ar avea timp. Explicațiile unui salt neașteptat nici de sportivă în grupul celor mai bune jucătoare din lume, dar și ce planuri are pentru viitorul apropiat, le puteți afla din interviul acordat în exclusivitate pentru ProSport.

    Simona, felicitări pentru tot parcursul tău din ultima vreme, ești aproape de finalul sezonului. Care este rețeta succesului? Mulți sunt interesați să afle chiar de la tine cum ai ajuns până pe locul 14 WTA.
    Este o perioadă și un an extraordinar pentru mine. Am obținut foarte multe rezultate bune, foarte multe meciuri câștigate în fața unor jucătoare de top, am atins un nivel foarte solid de tenis, un joc agresiv, m-am mișcat foarte bine pe teren. Rețeta succesului a fost să mă relaxez, să iau plăcerea jocului, să mă simt bine pe teren, să mă bucur de ceea ce pot să fac, să îndrăznesc foarte mult.

    Vorbeai de faptul că ai învins multe jucătoare de top mondial. Ai fost curioasă să calculezi câte fete din Top 20 WTA ai învins?
    Nu am calculat, dar la fiecare turneu cred că am bătut o jucătoare din Top 20. Pentru mine, cea mai grea confruntare a fost cu Samantha Stosur, și la Moscova, dar și la Cincinnati.

    Noi am calculat. Ai jucat cu 16 jucătoare din Top 20, iar pe 11 le-ai și învins. E mult, e puțin?
    Este destul de mult pentru că eu eram încă la început de carieră, eram pe locul 60 când am început să joc bine. Tot timpul am jucat, părerea mea, un tenis frumos, dar nu am îndrăznit foarte mult pe teren. Acum am început să fiu mult mai curajoasă, să joc agresiv și să lovesc mingea. Toate jucătoarele au fost bune pentru mine, fiecare meci a fost greu, dar am încercat să iau plăcerea lui și să mă lupt pentru fiecare victorie.

    Victoria cu Radwanska, foarte importantă

    Când a venit declicul? Când ai devenit mai sigură pe tine?
    Am avut o perioadă de câteva luni singură, m-am antrenat cum am știut eu și am făcut ce am vrut pe teren. M-am relaxat foarte mult, am devenit mai independentă și în gândire, și în joc. Mi-a mers foarte bine pentru că am început să mă bucur de tenis cum o făceam când eram mică.

    Iar meciul care a declanșat asaltul tău către Top 20?
    M-am simțit foarte bine pe teren la Madrid, contra lui Dominguez Lino. Chiar dacă m-a învins, acolo am simțit un declic, că pot să joc un tenis la nivel înalt. Dar cea mai importantă victorie pentru mine a fost contra polonezei Agnieska Radwanska, la Roma, în turul 2.

    Este prima jucătoare din Top 5 pe care ai învins-o. Au mai rămas patru...
    (Zâmbește...) Da, este prima jucătoare, sper să înving și altele, dar va fi destul de dificil pentru că este un nivel foarte ridicat acolo, mai am mult de muncit și trebuie să-mi mai reglez niște lovituri.

    Serena Williams a devenit un obiectiv pentru tine?
    Nu este un obiectiv să o înving neapărat. Este o jucătoare foarte puternică, se mișcă foarte bine pe teren. În concluzie, este o jucătoare completă.

    „Am vrut să termin în Top 50!“

    Bănuiesc că înaintea fiecărui sezon îți stabilești câte un obiectiv. La începutul acestui an ce ți-ai propus?
    (...Fermă) Vă spun sincer că nu m-am gândit. Mi-am dorit doar să-mi revin, să am încredere în mine din nou, să pot să joc relaxată. Am vrut să termin în Top 50, dar succesul a venit foarte repede, imediat cum am început să evoluez bine. Mă bucur mult că am reușit să fac aceste rezultate și sper să nu mă opresc aici.

    44 de poziții salt în ierarhia mondială în patru luni și jumătate, e ok?
    Este foarte bine după părerea mea și mai ales că am fost atât de tare mental, am putut să câștig turnee pe toate suprafețele.

    Și-a câștigat respectul adversarelor

    Care sunt reacțiile venite din partea adversarelor după parcursul tău din ultima vreme?
    Am senzația că-mi respectă jocul mai mult, că mă respectă pe mine ca om. Vorbesc cu mine mai mult, sunt mai în centrul atenției, mai ales acum că am avut un salt foarte bun. Eu întotdeauna am vorbit cu toate jucătoarele de pe „Tour“.

    Care a fost cel mai greu turneu de câștigat din seria de cinci?
    Primul a fost foarte greu, emoțional mai mult pentru că eram în finală și îmi doream să câștig după alte finale pierdute în anul precedent. Rămâne special turneul de la Nurnberg pentru că am reușit să iau primul titlu acolo, zgura este suprafața mea preferată, în sensul că mă simt cel mai confortabil. A fost cel mai frumos și o să-l țin minte toată viața.

    Ce faci înaintea unei finale, cum te pregătești?
    La fel ca și în primul tur, încerc să fiu relaxată și să nu am emoții. Eu sunt o fire emotivă.

    Am sesizat și noi, și fanii tăi, că vorbești foarte mult cu tine însăți pe teren...
    Da, mai spun și chestii care nu ar trebui să le spun, dar mă simt în largul meu pe teren, sunt naturală, sunt așa cum sunt eu. Îmi place, mă încurajez mult, îmi și reproșez unele chestii, dar mă ajută.

    Înainte poate se juca mai lejer tenisul. Acum implică și studiul adversarului înaintea unei partide?
    Eu sunt genul de sportiv care nu analizez chiar deloc jocul adversarei mele înainte de meci. Este mult mai rapid tenisul din prezent decât cel din trecut, presupune mai multă forță. Se pune preț pe pregătirea fizică, trebuie să fii tot timpul fit, să poți să te miști, dar și forța este importantă în același timp.

    Urmează pentru tine Sofia, un turneu mai micuț decât celebrul Turneu al Campioanelor. Este „încălzirea“ pentru 2014?
    Este greu de spus că în 2014 voi juca la Turneul Campioanelor pentru că este foarte dificil să-mi apăr tot ce am câștigat anul acesta. Eu îmi doresc să rămân în Top 20 și să progresez la ce simt eu că mai am nevoie. Sofia este un turneu special, vreau doar să mă bucur de el, nu am niciun fel de presiune. E pentru prima dată când joc în grupe într-un astfel de turneu.

    Top 10 e mai aproape acum?
    Este mai aproape, dar totodată departe pentru că sunt meciuri mult mai grele acum, turnee mai puternice. Și presiunea este puțin mai mare pentru că îmi doresc și eu să intru în Top 10. Vreau însă să mă bucur de momentele de până acum, de realizările din acest an. Să visez la Top 10, dar totuși să-mi văd de treabă.

    Practic, care ar fi următorul tău pas în tenisul mondial?
    Vreau să-mi pun la punct serviciul, să încerc loviturile din alergare, să le îmbunătățesc, să încerc să lovesc dreapta mai puternic și să mă mișc mai bine. Sper să urc cât pot eu de mult.

    Simona Halep a câștigat cinci turnee în 2013, la Nurnberg, s'Hertogen­bosch, Budapesta, New Haven și Moscova

    Românca va participa de marți la ultimul turneu din acest an, la Turneul Campioanelor de la Sofia. Simona va fi cap de serie numărul 1 și va pleca mâine în capitala Bulgariei

    http://s23.postimg.org/abhbku8gr/ale_4774.jpg

    http://s9.postimg.org/974b61hi7/ale_4724.jpg

    prosport.ro

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...teren-11558524
    [SIZE="2"][FONT="Book Antiqua"]damnant quod non intelligunt[/FONT][/SIZE]

  15. #57
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    cei ce sunt in Bucuresti si vor sa o vada pe Simona maine...am vazut asta pepagina de fb a lui Lucian Mindruta..

    Maine la 11, cu bicla, la Arcul de Triumf, da?

    Va astept cu Simona Halep, cu chef de-o tura si cu cei mici!

    Biciclim pe Kiseleff-ul fara masini! Dati de veste.

    LE: acum am citit si in prosport de treaba asta
    Last edited by Hopshio; 25th October 2013 at 13:18.
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  16. #58
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1
    Uitasem o bucata din articol, o postez aici:



    Ce face Simona Halep în afara terenului de tenis?
    Mă simt bine cu prietenii, stau cu familia. Mă duc și la pescuit când am timp, îmi place, mă relaxează, mai merg la un cinema. Chiar azi (n.r. aseară) mă duc la lansarea unui film. Îmi place să și ascult muzică, să și citesc, dar mai mult să mă plimb la soare.

    Îți place să dansezi?
    Da, dar pe melodii în aromână.

    Urmărești și echipa națională?
    Rar! Pentru că atunci când sunt plecată nu se transmite peste tot. Vreau să merg însă la meci pe 19 noiembrie, la România - Grecia!

    Ai avut de ales între feminintate și marea performanță...
    Nu am renunțat la feminitate, doar că mi-am strâns puțin anturajul, nu ies des în cluburi sau în oraș, la cafenele. Îmi place ceea ce fac și nu regret că m-am apucat de tenis, o să am timp după să mă plimb.

    Știu că mai este mult timp, dar te gândești și la Jocurile Olimpice din 2016?
    Mai e drum lung până acolo, am mult de jucat anii aceștia. Dacă sunt sănătoasă și dornică de a juca acolo, mă duc cu plăcere.

    Simona Halep, pro „biciclești“

    Simona Halep a fost pusă la curent cu campania „Biciclești“, demarată de ProSport și Gândul. Chiar dacă nu mai pedalează din copilărie, eleva lui Adrian Marcu s-a declarat pentru închiderea Bulevardului Kiseleff în weekend, astfel încât zona să devină cadrul ideal pentru mișcare și diverse activități sportive. „De mult nu m-am mai dat cu bicicleta, de când eram mică. În schimb, îmi place să mă dau pe role. Oricum, foarte bună ideea. Noi, românii, avem nevoie de mai multă mișcare, de aer curat pentru că suntem mai serioși, mai închiși. Cred că ne-ar prinde bine să avem spațiu unde să ne relaxăm“.

    În acest weekend, sâmbătă și duminică, pe Kiseleff se va putea face sport începând cu ora 11:00, fără ca amatorii să fie deranjați de vreun claxon.

    „Iubesc copiii! Mă bucur când îi văd pe terenul de tenis“

    Simona Halep s-a fotografiat ieri cu toți copiii care au alergat după ea la Centrul Național de Tenis

    De fiecare dată când ajunge la Centrul Național de Tenis, Simona Halep se bucură de o atenție sporită. Ea a devenit deja un model pentru copii, iar la fiecare pas este căutată pentru autografe. Nu refuză pe nimeni, din contră, face și poze cu fiecare în parte. „Îmi plac foarte mult copiii și mă bucur și mai mult când îi văd pe terenul de tenis. Sunt adorabili“, ne povestește Simona atunci când o întrebăm ce părere are atunci când vede pe stradă mamele cu bebelușii la plimbare. Nu trece un minut de la această ultimă idee, iar Simona este deja luată cu asalt de un grup de vreo 10 copii. Micuții aleargă după sportivă mai ceva decât după o minge de tenis. Este deja modelul lor de urmat și vor să aibă un prim contact cu ea. Iar Simona le răspunde cu zâmbete calde, dar și cu autografe și poze din belșug care la vârste fragede poate că înseamnă la fel de mult ca un meci câștigat.

    Simona spune că a fost adusă la tenis de fratele ei, mai mare cu șase ani

    prosport.ro

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...teren-11558524
    [SIZE="2"][FONT="Book Antiqua"]damnant quod non intelligunt[/FONT][/SIZE]

  17. #59
    sport legend GreenApple's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sinaia, Romania
    Posts
    1,528
    Reputatie
    1
    Când a venit declicul? Când ai devenit mai sigură pe tine?
    Am avut o perioadă de câteva luni singură, m-am antrenat cum am știut eu și am făcut ce am vrut pe teren. M-am relaxat foarte mult, am devenit mai independentă și în gândire, și în joc. Mi-a mers foarte bine pentru că am început să mă bucur de tenis cum o făceam când eram mică.
    Serena Williams - Tomas Berdych - Monica Niculescu - Milos Raonic

  18. #60
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Simona are si ``secretele ei``. Era f. muncitoare, dedicata si disciplinata de cand era mica. Cate jucatoare au sacrificat si sanii pt tenis? Daca avea Kournikova sanii ei ii vedeam in orice tabloid de profil...
    In general aromanii dau o educatie mult mai stricta decat de obicei. Temelia a fost pusa, talent, antrenori buni si rezultatele apar. Dar locul 15 WTA este de neasteptat... Sincer speram la un loc 20 dar peste 1-2 ani, dar asa de repede ... depaseste asteptarile. Pana unde poate sa urce in clasament si intr-un GS poate prinde o finala? Acestea sunt intrebarile care le pun.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  19. #61
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Sunt sigur ca putine jucatoare si-ar fi sacrificat Sanii naturali pentru tenis. Si fie vorba intre noi, barbatii bustul ei era impresionant... Iar cresterea nu inceta atunci. Dar asta este can-can. Fata asta minunata vorbeste pe teren... Si cred cu tarie ca asta este doar inceputul. vad acea agresivitate care o poate duce in top 5 in maxim 2 ani...si atentie nu glumesc! Cred ca, cu putin noroc si forma vietii ei, poate castiga un GS! Vi se pare cumva ca Bartoli promitea castigarea unui GS? Mie nu!
    MEREU SUPERIORI !!!

  20. #62
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    In WTA mai oricine poate castiga cel putin un GS, ea poate castiga mai multe!

    PS: Imi place cum ai scris "Sanii" cu majuscula, desi nu era inceput de propozitie!

    PS*: Poate scapam si noi o data de Grupa a 100-a Africano-Asiatico-Indo-Europeana, ce zici Simo!?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #63
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Vad ca v-ati blocat in sani... Hai sa pun o intrebare barbatilor: ati fi preferat ca Simona sa joace cu`naturalii`in dezavantajul victoriilor obtinute? Acum nu fiti `gri`cum obisnuiesc romanii ci raspundeti corect la intrebare. Cristina te rog modereaza corect subiectul.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •