Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 209

Thread: Revista presei pentru Steaua

  1. #1
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1

    Revista presei pentru Steaua

    http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=4438
    http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=4434
    http://www.gsp.ro/index.php?c=2&a=4384
    http://www.prosport.ro/eKontentFiles...e-pereche.html
    http://www.prosport.ro/eKontentFiles...te-Domnul.html
    http://www.prosport.ro/eKontentFiles...irii-2601.html
    http://www.adevarulonline.ro/index.j...ticle_id=68857

    Piti umbla dupa Djam

    FC Steaua s-ar putea intari cu un atacant camerunez. Antrenorul Victor Piturca i-a cerut mijlocasului Nana Falemi detalii despre Claude Parfait Ngon A Djam (22 de ani), care a facut parte din lotul largit al “leilor neimblinziti”. Djam evolueaza la formatia Canon de Yaound? si costa 150.000 de dolari. (O.C.)
    (ev zilei)

  2. #2

  3. #3

  4. #4
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Steaua a invins pe FC Arges cu 4-0 intr-un amical disputat la Pitesti. Golurile au fost reusite de Neaga (65, 88), Oprita (77) si Pitu (85). Au evoluat formatiile: F.C. Arges: D. Coman - M. Radu, D. Radu, Marincau - Stan, Prepelita, Kubik, Tanase, Baicu - Bilasco, C. Tanasa. Au mai jucat: Radulescu, somcherechi, Chita, Antal, Crivac, Ad. Ionescu, Ivanovici, Nastasie, Marta, E. Dica. Steaua: Tudor - Ogararu, Curt, Radoi, Stoi-ca - Dumitru, Falemi, Aliuta, D. Munteanu - Dica, Dinita. Au mai jucat: Paduret, Paraschiv, Neaga, Oprita, Pitu.
    Free Sevilla!!!!

  5. #5
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Deci Neaga a intrat ca rezerva si tot a dat doua goluri?Bravo!

  6. #6
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    nu numai ca a dat 2 goluri..dar a avut si cronica buna... a jucat excelent
    Free Sevilla!!!!

  7. #7
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Munteanu, Dumitru si Neaga au marcat in ultimul amical dinaintea returului:
    STEAUA – C.S. Mogosoaia 3-0 (3-0)

    Desi zapada cazuta vineri noaptea asupra Bucurestiului anunta anularea ultimului amical al Stelei dinaintea inceperii returului, echipa noastra a disputat totusi jocul test programat sambata la pranz in compania divizionarei C, C.S. Mogosoaia. Ros-albastrii au castigat si acest ultim amical cu scorul de 3-0, prin golurile reusite in prima repriza de Dorinel Munteanu (min. 1), Fl. Dumitru (min. 15) si Rica Neaga (min. 25).

    Victor Piturca a inceput jocul cu “11”-le deja conturat in aceasta iarna, in care au aparut, ca efect al evolutiei lor bune in partida de la Pitesti, Neaga si Paduret. Hamutovski, care nu are voie sa faca decat antrenamente usoare, si Alex Piturca nu au fost utilizati de loc in acest meci. In prima repriza, jocul a fost dominat net de jucatorii stelisti, echipa noastra reusind sa transeze rezultatul in favoarea ei in chiar primele 25 de minute ale partidei, inscriind trei goluri, unul mai spactaculos decat altul. Pana la pauza si, de fapt, pana la final, rezultatul nu s-a mai modificat, in partea a doua a jocului Piturca schimband aproape in totalitate echipa, cu exceptia lui Neaga. De fapt, repriza a doua nu a putut scoate in evidenata decat capacitatea de efort a jucatorilor Stelei si mai putin realizarile tactico-tehnice, din pricina terenului care devenise la un moment dat impracticabil. In ultimele minute ale meciului, Piti i-a introdus in teren pe tinerii Toncea si Ciprian Dumitru de la centrul de copii si juniori ai clubului.

    STEAUA: M. Tudor (46 Nae) – Fl. Dumitru (46 Ogararu), Radoi (46 Curt), Rachita (75 Toncea), P. Stoica (46 Nesu) – Dica (80 C. Dumitru), Falemi (46 Paraschiv), Paduret (46 Aliuta), D. Munteanu (46 Bostina) – Dinita (46 Oprita), Neaga.

    cf SteauaFC.com
    Free Sevilla!!!!

  8. #8
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    din nou Neaga marca ....mai sa fie
    Free Sevilla!!!!

  9. #9
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Avem o forma de zile mari , cred ca Steaua va matura cu toata div A pe jos !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  10. #10
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    cred ca e si timpul sa devenim ce am fost!

  11. #11
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alejandro
    cred ca e si timpul sa devenim ce am fost!
    Zilele acelea au sosit !
    Suntem cei mai tari !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  12. #12
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Asta tre' sa demonstram in retur,nu in amicaluri!

  13. #13
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    O sa vezi !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  14. #14
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Victor Piturca: “Razvan Lucescu sa stie ca joaca impotriva Stelei!”

    Antrenorul echipei noastre, Victor Piturca, a stat vineri de vorba cu reprezentantii mass-media pe tema meciului pe care Steaua il va disputa duminica in orasul de la poalele Tampei, in compania echipei locale FC Brasov. Piti a vorbit la inceput despre noile achizitii ale Stelei si despre starea de sanatate a componentilor lotului: “Dupa cum se stie, in aceasta iarna am facut cateva achizitii, Dorinel Munteanu, Dica si Paduret care – cred eu – sunt cele mai importante la nivelul intregului campionat. In ceea ce priveste meciul de duminica, de la Brasov, afirm cu convingere ca ne asteapta o partida grea. Brasovul are un nou antrenor si, desi lotul nu a suferit modificari, jocul echipei se poate schimba intrucat fiecare antrenor doreste sa vina cu ceva nou la echipa. La fel si Razvan. Probabil, ne pregateste si el o surpriza, dar e bine sa stie ca joaca impotriva Stelei. In ceea ce priveste lotul nostru, singurul jucator pe care cu certitudine nu ma pot baza in aceasta etapa este Nesu. El are probleme musculare care necesita un repaus de cateva zile de acum incolo. Referitor la Hamutovski, el a inceput pregatirea cu echipa dar, deocamdata, nu ma pot pronunta in ceea ce priveste includerea lui in lot. Voi lua aceasta hotarare astazi”.

    “Ar fi o crima sa se treaca la sistemul cu 18 echipa de la vara”

    Piturca a comentat si subiectul des mediatizat in ultimele zile, acela referitor la trecerea la sistemului competitional cu 18 echipe. “Nu sunt impotriva trecerii la 18 echipe, insa in nici un caz nu e bine sa se faca aceasta schimbare din aceasta vara. Ar fi o crima sa se intample asta! Va dati seama ce ar insemna sa retrogradeze in acest an doar o echipa? Ar fi un retur in care echipele scutite de grijile retrogradarii vor juca asa, de-a <lasa-ma sa te las!>. Sunt sigur ca aceia care sustin schimbarea din acest an sunt conducatorii cluburilor vizate pentru retrogradare. Daca se va intampla asta, intreg fotbalul romanesc va avea de pierdut, nu doar cateva echipe”, a declarat antrenorul Stelei.

    Piti a stat de vorba cu Mircea Sandu si cu Iordanescu

    Tehnicianul stelist a dezvaluit faptul ca a discutat recent cu reprezentantii federatiei in ceea ce priveste jucatorii echipei noastre pasibili de a fi convocati la echipa nationala: “Nu ascund faptul ca in urma cu cateva zile am vorbit atat cu Mircea Sandu, cat si cu Iordanescu in legatura cu cele intamplate cu cei patru jucatori stelisti chemati la nationala in aceasta iarna. Eu le-am spus ca ei doresc sa joace in continuare pentru echipa nationala si ca un viitor astfel de conflict nu face altceva decat sa dauneze interesului national pentru fotbal. Pana la urma, si eu, si ceilalti oameni de fotbal din Romania dorim binele fotbalului. Daca va fi necesar ca jucatorii Radoi, Munteanu, Dica si Dumitru sa-si precizeze in scris dorinta de a juca la nationala, probabil o vor face-o”.

    Mutica revine la Steaua

    Plecat in China in timpul stagiului de pregatire al echipei noastre in Cipru, fundasul Dorel Mutica a revenit de cateva zile in tara. In urma cu cateva zile, el a stat de vorba cu patronul echipei, Gigi Becali, si cu antrenorul Victor Piturca in ceea ce priveste revenirea fotbalistului la Steaua. Acest amanunt a fost confirmat vineri si de Piti, aceasta declarand: “Intrucat Mutica nu a reusit sa-si rezolve un transfer in strainatate, este posibil ca el sa recvina in lotul nostru. Am vorbit cu el, am stabilit in mare detaliile unui nou contract si vom vedea ce se va intampla dupa meciul de la Brasov. Oricum, el nu ar fi avut drept de joc in prima etapa a returului din cauza faptului ca este suspendat”.

    Peste 1.500 de suporteri vor insoti echipa la Brasov

    Steaua va fi incurajata duminica, la Brasov, de o galerie formata din peste 1.500 de suporteri. Marea majoritate a acestora va pleca din Bucuresti cu microbuzele inchiriate, cu masinile personale si cu trenul. Fanii care vor face deplasarea cu microbuzele se vor intalni duminica la ora 9 in fata stadionului “Steaua”, ei urmand a face jonctiunea atat cu ceilalti veniti din Bucuresti, cat si cu aceia din provincie in fata stadionului “Tineretului”, arena pe care se va disputa partida cu FC Brasov. Liderii factiunilor care compun galeria fac apel la toti fanii Stelei care vor fi prezenti la meci ca acestia sa ajunga la stadion cu cateva ore inaintea inceperii jocului pentru a-si cumpara biletele de acces la meci. Costul unui bilet este de 40.000 de lei si va fi suportat de fiecare suporter.

    cf SteauaFc.com
    Free Sevilla!!!!

  15. #15
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Copilu' lu luce ... e muce !
    FC Brasov - Steaua 0-1
    il citez pe baiatu lu tata :
    in primele 30 de min . jucatori au respectat ce le-am cerut !

    hahahahahahahahaha
    io cred ca le-a cerut bani !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  16. #16
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Thumbs up Campionii suntem noi, si vom fi mereu !!!!

    Forza Steaua! ...cu sigurantza o sa revenim ce am fost si mai mult de atat. Steaua are suflet, are jucatori pasionati.... avem nevoie de o scanteie si totul va fi SUUUPER.
    (oricum acu sunt destul de super, asa ca.... )

  18. #18
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Ceva pronosticuri p-u meciul cu rAPID?
    Sufar ca nu va juca S.Ilie in derby
    Yo zic:Steaua - Rapid 2:0

  19. #19
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Desi ecourile meciului Steaua-Rapid s-au stins, presedintele executiv al FC Steaua a tinut sa faca o precizare in legatura cu declaratia curioasa a antrenorului rapidist Dan Petrescu. La doua zile dupa meciul din Ghencea, acesta a spus ca Rapidul merita sa castige intrucat a avut sapte ocazii de gol. Ca raspuns la aceasta afirmatie care a surprins pana si pe spectatorii si iubitorii de fotbal neutri, Mihai Stoica a declarat: “La auzul unei astfel de declaratii nici nu stii ce sa mai zici. Poate Dan Petrescu a confundat ocaziile de gol cu numarul incursiunilor Rapidului in careul nostru. Dac-ar fi sa ne ghidam dupa logica lui Dan Petrescu, ar insemna ca noi am avut 25 de ocazii de gol si, astfel, i-am fi invins pe rapidisti cu 25-7 si ne-am calificat in finala Cupei IHF”.

    cf SteauaFc.com
    Free Sevilla!!!!

  20. #20
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    “Ion Craciunescu suspenda doar arbitrii care dezavantajeaza adversarele Stelei in lupta pentru titlu”

    Presedintele executiv al FC Steaua a tinut sa-si precizeze punctul de vedere in ceea ce priveste pozitia presedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu, referitoare la greselile brigazii de arbitri delegate la meciul Steaua-Rapid si indreptate, in special, impotriva echipei noastre. “Domnul Craciunescu a declarat ca arbitrajul la meciul nostru cu Rapid a fost impecabil. In ceea ce priveste faza golului inscris de Radoi si anulat pe motiv de ofsaid, eu consider ca el a fost marcat in conditii regulamentare dar nu imput brigazii de arbitri absolut nimic. Era firesc ca arbitrul Tudor sa valideze semnalizarea asistentului Nica, dar nu mi se pare corect ca lumea sa creada ca portarul Dolha a primit gol pentru ca a fost mascat de Mutica ci, mai de graba, deoarece a plonjat tarziu dupa o minge sutata perfect. Nu acolo au gresit arbitrii acelei partide ci in alte faze in care au dezavantajat Steaua putin cate putin, adica atat cat a fost nevoie. De exemplu, lovitura libera din care a fost trimisa centrarea la primul gol a fost una gratuita intrucat – s-a vazut – Pompiliu Stoica nu si-a atins adversarul. Am curaj sa-i propun domnului Ion Craciunescu un pariu pe tema golului anulat Stelei. Chiar daca eu nu am experienta acumulata de el in atatia ani de arbitraj, am curaj sa-l contrazic. L-as propune, ca pariu, pe arbitrul spaniol Fernando Tresaco Garcia care a fost prezent la recenta consfatuire a arbitrilor romani. Daca domnul Ion Craciunescu va castiga pariul, eu n-o sa mai vorbesc despre arbitraj in viata mea”, a declarat Mihai Stoica.
    Presedintele executiv al FC Steaua s-a aratat indignat de faptul ca arbitrii care gresesc impotriva echipei noastre nu sunt retrogradati, asa cum procedeaza CCA cu aceia care comit erori impotriva contracandidatelor Stelei: “Nu-mi pot explica de ce arbitri ca Balaj si Anghelinei n-au beneficiat de acelasi tratament si n-au fost retrogradati atunci cand au gresit impotriva echipei Steaua, iar Salomir a fost trimis imediat sa arbitreze la Divizia B, atunci cand a gresit in defavoarea lui Dinamo. Aici nu vreau sa fiu inteles gresit: lui Dinamo i s-a refuzat un penalty clar la Oradea, darn nu s-a viciat rezultatul. Problema este in alta parte. Se pare ca domnul Ion Craciunescu nu este echidistant si are ceva impotriva Stelei”.

    cf SteauaFc.com
    Free Sevilla!!!!

  21. #21
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Platim tribut acelorasi greseli de la fazele fixe, Dinamo - Steaua 2-1 (1-0)
    Marele derby al campionatului, partida Dinamo-Steaua s-a incheiat sambata in “Stefan cel Mare” cu victoria rivalilor nostri, cu scorul de 2-1. Fara sa fie unul spectaculos, meciul a avut o desfasurare care – dupa cum s-a jucat - ar fi trebuit sa duca spre un rezultat de egalitate daca elevii lui Victor Piturca ar fi dat dovada, pana la finalul sau, de o concentrare asa cum se cere nu numai in astfel de confruntari decisive, ci in orice joc pe care il face o echipa care lupta pentru titlu.

    Dupa ghinionul pe care l-a avut in partida cu Rapid, atunci cand Steaua a condus cu 3-1 si a fost egalata si chiar hartuita spre final, a venit acest meci cu Dinamo in care – desi nu a fost cu nimic inferioara adversaruluiu – Steaua a pierdut pe fondul unor greseli de marcaj pe care, de regula, daca le comiti, adversarul te taxeaza. Totul s-a derulat parca impotriva noastra, in asa fel incat, dupa cele doua derby-uri se poate spune ca cele cinci centrari care au dus la primirea a tot atatea goluri ne pot costa titlul. Au fost cinci faze – trei cu Rapid si doua cu Dinamo – care, poate, daca s-ar mai repeta de o suta de ori, nu ar mai duce la primirea a cinci goluri stupide.

    Partida din “Stefan cel Mare” a inceput intr-o nota de echilibru fara ca vreuna dintre echipe sa forteze actiuni decisive spre poarta adversa. Dupa ce Ogararu (min. 15) l-a intrebuintat serios pe portarul Preda cu un sut foarte puternic de la 25 de metri, Dinamo a deschis scorul: in urma unui corner, ca oricare altul, executat de pe partea stanga, fundasul central al gazdelor, Barcauan, a scapat din marcajul lui Bostina si a reluat cu capul in plasa, luandu-i prim-planul portarului nostru, Hamutovski. Jucatorii stelisti au resimtit din plin socul unui gol primit destul de usor, apararea s-a mai lasat descoperita in doua randuri, dar Hamutovski a scos doua goluri ca si facute la actiunile lui Danciulescu (“foarfeca” spre vinclu) si Tames (sut in goalkeeper-ul nostru care-i inchisese unghiul). Dupa o jumatate de ora de joc, echipa noastra si-a gasit echilibrul si a incercat sa forteze egalarea dar, pana finalul primei reprize nu a reusit decat cateva atacuri fara grad mare de periculozitate pentru poarta lui Preda.

    Repriza secunda a fost dominata de ros-albastri, insa nici una dintre ocaziile de gol nu a fost fructificata din diferite motive: o data, Neaga (min. 64) a sutat puternic dar nu a nimerit cadrul portii, apoi, Rachita (min. 69 si 72) a expediat fara succes doua lovituri de cap, ultima fiind scoasa de pe linia portii de un fundas dinamovist. Nici Dinita nu a fost prea norocos, el irosind usor doua atacuri favorabile. Cand meciul parea ca se indreapta spre un 1-0 pentru gazde, Rica Neaga a egalat in urma unei actiuni personale in care a dat dovada de mult sange rece: in minutul 88, el a primit un balon in adancime, l-a driblat pe portarul Preda intrand in unghi mort, dar a sutat perfect in poarta, aducand bucuria celor 5.000 de fani stalisti care au umplut pana la refuz peluza intai a arenei din “Stefan cel Mare”. In acel moment in care pana si adversarul “adormise” sub povara caderii psihice datorate golului egalizator, s-a desfasurat o faza care rar se mai poate vedera pe un teren de fotbal: in ultimul minut al prelungirilor, Dinamo a beneficiat de un fault pe flancul stang al apararii noastre, la circa 30 de metri, departe de poarta lui Hamutovski. Atunci cand nici Rachita – cel care faultase – nu-si reluase locul in centrul apararii noastre, atunci cand nici Pitu si nici P. Stoica nu au schitat nici un gest pentru a bloca executarea rapida a loviturii libere, Mirel Radoi nu se repliase, iar fundasii centrali nu-si luasera oamenii in primire, Florentin Petre a centrat in disperare in mijlocul careului nostru, de unde noul intrat, Grigorie, a reluat cu capul aproape de vinclul portii lui Hamutovski. Dupa lungi proteste ale jucatorilor nostri, care reclamau faptul ca executantul loviturii libere nu si-a asezat balonul pe gazon, ci l-a trimis din miscarea acestuia in careu, arbitrul Corpodean l-a avertizat pe Rica Neaga cu un “galben” si a fluierat finalul unui joc incheiat, nemeritat, cu infrangerea Stelei.

    Echipa noastra a ramas, astfel, la cinci puncte in urma liderului, insa pe o pozitie intarita fata de ocupanta locului al treilea - Rapid - echipa invinsa pe teren propriu si "tintuita" la trei lungimi in spatele nostru.

    Victor Piturca:"Sunt total nemultumit de modul in care am luat golurile. Sunt chiar revoltat fata de lipsa sa concentrare a jucatorilor mei in momentele-cheie ale meciului"




    cf SteauaFC.com
    Free Sevilla!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •