Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 64

Thread: Anorexia, boala care le macina corpul si mintea tinerelor fete

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post Anorexia, boala care le macina corpul si mintea tinerelor fete

    Moda, dimensiunile STAS impuse de fotomodele si teama de a nu-si pierde prietenul deoarece ar fi prea grase le determina pe majoritatea adolescentelor sa tina cure de slabire. Din pacate, unele dintre ele nu stiu cand sa se opreasca si atunci intervine anorexia. Tin regimuri drastice fara sa se consulte cu nutritionistii sau macar cu parintii. „Anorexia este o boala psihica, F500, ce apare si in tabelul de clasificare internationala a tulburarilor psihice. Unu la suta dintre adolescente pot avea anorexie.

    Anorezia este rar intalnita in cazul baietilor. Frecventa este de 10 fete la un baiat. Pe de alta parte, trebuie stiut faptul ca, daca nu se intervine terapeutic la timp, in 10 la suta dintre cazuri apare mortalitatea“, declara Bogdana Tudorache, presedinta Ligii Romane pentru Sanatate Mintala si medic psihiatru la Spitalul „Alexandru Obregia“. Adolescentele anorexice se vad supraponderale, chiar daca sunt slabe si traiesc cu frica de a nu se ingrasa. Consuma cam 1.000 de calorii pe zi, in conditiile in care organismul are nevoie, zilnic, de 3. 000 de calorii. Pe langa faptul ca nu mananca atat cat ar trebui, anorexicele fac exercitii fizice epuizante, isi provoaca varsaturi sau iau laxative si diuretice. Anorexicele au si perioade de bulimie cand mananca mult, indeosebi dulciuri. Dar dupa ce termina de mancat tot ceea ce au poftit isi provoaca varsaturi. Prin regimurile drastice pe care le tin, anorexicele pierd vitamine, minerale, calciu din organism. Exista riscul, in majoritatea cazurilor, sa se ajunga la hipotensiune si hipotermie. Pot lesina, pot face depresii si sufera de insomnii. Daca nu se adreseaza medicilor, boala se cronicizeaza. Totodata, anorexia afecteaza capacitatea adolescentelor de a invata. Lipsa de minerale si vitamine din organism determina creierul sa nu mai functioneze la capacitatea normala. Tratamentul consta in administrarea de anxiolitice, antidepresive, vitamine, minerale, perfuzii cu glucoza.

    (c) Curierul national

    PS. ca sa vezi unde s-a ajuns
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Interesanta tema de Forum . Sint curios cati se angajeaza aici. Sint dispus sa dau raspunsuri de specialitate pentru doritori.Nu radeti si neglijati asta . Este o boala foarte grava si are de multe ori caracter cronic si psihotic ! Este nevoie de multa munca si sprijin pentru a salva un asemenea bolnav.Nu toate fetele care vreau sa fie slabe sint bolnave. In orice caz nu de anorexie... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  3. #3
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Numai ca 3000 de calorii este mult prea mult pt o fata;in general daca este in crestere ar avea nevoie cam de 1800-2000 de calorii,altfel 1600 sunt suficiente bineinteles in functie de greutatea corporala.Cel mai important aspect este cel al aportului de proteine complete(carne,lapte,oua) in sensul ca 1 gram pe kg corp este necesar si suficient pt un adult.Multe fete cred ca pt a slabi trebuie sa adopte un regim drastic in care sa nu mai manance aproape nimic.Ele nu stiu ca in acest caz organismul isi creeaza niste mecanisme prin care incearca sa reziste la subnutritie si in loc sa consume din rezrverele de grasime isi scade mult M.B. si nu se ajunge decat la...depresie ca in ciuda regimului f dur nu se observa nici un remediu.IN cazul in care caloriile se reduc putin(si asta neaparat din ratia de lipide si partial glucide,mentinandu-se un regim hiperproteic) sa zicem 90% din necesar organismul nu ar seziza iar acel 10% care lipseste l-ar "suplimenta" tocmai prin lipoliza tesuturilor care "supara".
    Attacking is the best defence!

  4. #4
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Ia spuneti-mi si mie mah doctorilor, la 188 cm cat am eu 70 kg e o greutate potrivita? Nu ca as vrea sa tin dieta sau sa mananc mai mult, va intrebai doar pt ca sunt curios.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #5
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    E f bine ,ideea este ca trebuie sa ai postura in regula adica sa nu fii cocosat sau altceva si sa ai tesutul gras cat mai slab reprezentat.Masa musculara este in functie de mai multi parametri: potentialul genetic,efortul depus in ultima perioada alimentatie,hormoni etc.Dupa 18 ani o sa mai pui vreo cateva kile.
    Attacking is the best defence!

  6. #6
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Ia spuneti-mi si mie mah doctorilor, la 188 cm cat am eu 70 kg e o greutate potrivita? Nu ca as vrea sa tin dieta sau sa mananc mai mult, va intrebai doar pt ca sunt curios.
    ady esti cam inalt pentru varsta de 15 ani
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  7. #7
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Dar vreo reteta de ingrasat stiti? Am 20 de ani si 55 de kg. Sa fie oare din cauza ca sunt fumator? Am incercat zeci de retete de ingrasat.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  8. #8
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SVensson
    Dar vreo reteta de ingrasat stiti? Am 20 de ani si 55 de kg. Sa fie oare din cauza ca sunt fumator? Am incercat zeci de retete de ingrasat.
    ai rude prin Somalia?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  9. #9
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by SVensson
    Dar vreo reteta de ingrasat stiti? Am 20 de ani si 55 de kg. Sa fie oare din cauza ca sunt fumator? Am incercat zeci de retete de ingrasat.
    mai ai putina rabdare pana ajungi sa te angajezi (de preferat la birou) si incearca sa mananci cat mai tarziu posibil (de preferat dupa ora 22) - iti garantez 10 kg intr-un an
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  10. #10
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Asta intr-adevar e o solutie, dar eu cred ca voia sa se ingrase sanatos... nu asa.... Asta o sa vina de la sine oricum .
    O solutie este sa te duci la sala si "sa tragi de fiare", dar nu aiurea, ci organizat... Eventual sa te ghideze cineva ce tipuri de exercitii sa faci. Dupa sala de obicei ti se face o foame de mori. Acum exista si probleme cu sala... Daca tragi prea tare pot aparea alte probleme... O alta problema cu sala e ca dupa ce te lasi (daca te lasi)... incepesa se cam puna grasime te tine... ceea ce nu cred ca vrei.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  11. #11
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    mai ai putina rabdare pana ajungi sa te angajezi (de preferat la birou) si incearca sa mananci cat mai tarziu posibil (de preferat dupa ora 22) - iti garantez 10 kg intr-un an
    Mersi pentru sfat. Dar deja muncesc la birou de 8 luni si mananc seara exact cum ai spus tu. Dar nu se vede nici o diferenta. Nasol
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  12. #12
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    M-am hotarat!!! Ma las de fumat.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  13. #13
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SVensson
    Mersi pentru sfat. Dar deja muncesc la birou de 8 luni si mananc seara exact cum ai spus tu. Dar nu se vede nici o diferenta. Nasol
    tre sa si crezi ca poti sa faci asta... eventual ca tot a venit vara mai "baga" si ceva vitamine !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #14
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    ok
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  15. #15
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Svensson,nu ar trebui sa fie o prioritate sa pui grasime.Asta e culmea.Daca vrei sa devii mai masiv asta se realizeaza sanatos,estetic si bine prin acumulare de masa musculara si prin dezvoltarea scheletului si a organelor interne.Si tinanad cont ca ai doar 20 de ani ai sa vezi ca in urmatorii ani vei mai pune cateva kilograme pe tine.Renuntatul la fumat este o idee f buna pt orice fumator nu neaparat ca sa cresti in greutate dar mai ales pt sanatatea ta,sansele ca sa dezvolti un cancer dupa cel putin 10-15 multi ani de fumat sunt destul de mari.
    Iti recomand un program de exercitii de forta,gen culturism,in care sa folosesti greutati mari si sa faci repetari putine.Nu am timp aici sa-ti explic,daca vrei du-te la o sala in Galati si iti va explica instructorul de acolo.
    Attacking is the best defence!

  16. #16
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    La o sala de forta bineinteles sa nu ma intelegi gresit.
    Attacking is the best defence!

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    stie cineva o reteta de ingrasat?am 1.63 si 48kg.slaba nu?

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom View Post
    Moda, dimensiunile STAS impuse de fotomodele si teama de a nu-si pierde prietenul deoarece ar fi prea grase le determina pe majoritatea adolescentelor sa tina cure de slabire. Din pacate, unele dintre ele nu stiu cand sa se opreasca si atunci intervine anorexia. Tin regimuri drastice fara sa se consulte cu nutritionistii sau macar cu parintii. „Anorexia este o boala psihica, F500, ce apare si in tabelul de clasificare internationala a tulburarilor psihice. Unu la suta dintre adolescente pot avea anorexie.

    Anorezia este rar intalnita in cazul baietilor. Frecventa este de 10 fete la un baiat. Pe de alta parte, trebuie stiut faptul ca, daca nu se intervine terapeutic la timp, in 10 la suta dintre cazuri apare mortalitatea“, declara Bogdana Tudorache, presedinta Ligii Romane pentru Sanatate Mintala si medic psihiatru la Spitalul „Alexandru Obregia“. Adolescentele anorexice se vad supraponderale, chiar daca sunt slabe si traiesc cu frica de a nu se ingrasa. Consuma cam 1.000 de calorii pe zi, in conditiile in care organismul are nevoie, zilnic, de 3. 000 de calorii. Pe langa faptul ca nu mananca atat cat ar trebui, anorexicele fac exercitii fizice epuizante, isi provoaca varsaturi sau iau laxative si diuretice. Anorexicele au si perioade de bulimie cand mananca mult, indeosebi dulciuri. Dar dupa ce termina de mancat tot ceea ce au poftit isi provoaca varsaturi. Prin regimurile drastice pe care le tin, anorexicele pierd vitamine, minerale, calciu din organism. Exista riscul, in majoritatea cazurilor, sa se ajunga la hipotensiune si hipotermie. Pot lesina, pot face depresii si sufera de insomnii. Daca nu se adreseaza medicilor, boala se cronicizeaza. Totodata, anorexia afecteaza capacitatea adolescentelor de a invata. Lipsa de minerale si vitamine din organism determina creierul sa nu mai functioneze la capacitatea normala. Tratamentul consta in administrarea de anxiolitice, antidepresive, vitamine, minerale, perfuzii cu glucoza.

    (c) Curierul national

    PS. ca sa vezi unde s-a ajuns
    buna ziua! apelez la dv. tocmai din motivul, ca nu stiu ce sa fac? am un baiat de 14 ani care refuza sa manince. totul a inceput la inceputul anului scolar. o colega de clasa i s-a adresat cu geva de genul; bun te-ai mai facut, ai mai slabit si te-ai mai inaltat! de atunci refuza sa manince normal, calculindu-si fiecare imbucatura si facad mult sport. a slabit foarte tare si e palid. l-a inceput l-am lasat in voia lui, nestiind ce urmari o sa aiba. acum are 1.66 si 48 de kg. am incercat sa discut cu el pe cale pasnica, niciun rezultat. ma pacaleste ca maninca.toti celor care m-am adresat m-au sfatuit sa-l oblig, ba chiar sa pun mana pe bat. nu vreau sa fac asta pt ca stiu ca nu e un moft, are o problema! in acelasi timp, nu vreau sa ma adresez nici medicului de fam, pt ca nu m-ar lua in serios. cum sa procedez? am discutat cu el in nenumarate randuri si eu si fam. mea, i-am rugat si prietenii sa-i zica ca nu procedeaza corect si ca a slabit foarte mult si s-a facut urat de slab ce e. acum il santajez ca daca nu maninca si nu se ingrasa cel putin 4 kg nu mai are voie la calculator si altele de genul. imi fac griji pt el, pt ca stiu ca anorexia este o boala grea iar ca sa platesc un psiholog nu imi permit. ce sa fac? cum sa fac?

  19. #19
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Eu va recomand cat se poate de calduros sa va duceti la un medic si ar fi recomandat si un psiholog care sa discute cu el si sa il faca sa inteleaga ca aceasta "dieta" nu este tocmai recomandata la varsta si greutatea lui!

  20. #20
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    nu vreau sa ma adresez nici medicului de fam, pt ca nu m-ar lua in serios.
    Fraza asta ma uimeste pe mine. E foarte grav daca e adevarat. Mergeti, incercati la medicul de familie, pentru asta e platit. E prima punte spre un ajutor specializat.
    Last edited by zebe; 10th January 2010 at 12:35.
    Am zis!

  21. #21
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Nici nu am mai auzit de asemenea probleme la baieti.Mai bine sa fii putin solid decat sa-ti iasa omoplatii prin camasa...
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •