Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 64

Thread: Anorexia, boala care le macina corpul si mintea tinerelor fete

  1. #22
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    subiect complex...intrucat studiez la medicina voi reveni cu cateva sfaturi....

    e nevoie de un tratament de specialitate

  2. #23
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    referitor la primul post, articolul e extraordinar de prost !
    3000 de calorii la fete ? daca o fata baga 3000 de calorii/zi si nu face sport de performanta are macar 80 kg la 20 de ani.

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    poate este vreo mamica ce a trecut printr-un caz asemanator. orice sfat e binevenit. deocamdata, ca prima masura, gatesc cam tot ce-i placea inainte, i-am luat si vitamine, am discutat cu el foarte serios si pare ca vrea sa-si revina. mi-e teama sa nu ma pacaleasca iar. stau linga el cind maninca(foarte putin) dar macar maninca din tot ce-i dau(carne, oua, lapte) refuza tot ce e dulce iar paine mai deloc. se vede lipsa apetitului.

  4. #25
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    incearca sa il faci sa se duca sa alerge, sa joace fotbal ...eu stiu ceva in care sa depuna efort...apoi foamea ii va veni usurel usurel asa, nici eu nu mancam foarte mult cand eram mic(nici acum nu ma omor), eram foarte mofturos...si unele lucruri chiar nu le suportam, cum ar fi carnea cu grasime ...facand sport mananc fara probleme, chiar daca de pus nu se prea pune

    nu cred ca o face din rea vointa, dar poate nu e rau sa te duci cu el la endocrinolog (chiar daca si eu am avut experiente negative la astia) ..poate niste analize la glandele tiroidiene

    edit: acum am vazut ca ai spus ca practica foarte mult sportul ...ceea ce nu e rau deloc

  5. #26
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaeladumi View Post
    acum are 1.66 si 48 de kg.
    Mai e si baiat. Saracu`
    .

  6. #27
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    am un prieten ce are 1,72 si 54 kg sa inteleg ca e anorexic ?

  7. #28
    ----- Nole17's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    797
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LordulCapdeMort View Post
    am un prieten ce are 1,72 si 54 kg sa inteleg ca e anorexic ?
    deci dupa "normalitate" eu intru la categoria subnutrit

    Mai bn nu cititi "dimensiunile"

    1.73 si ~48-49 de kg

    are cineva vreo solutie ?
    Precizez ca mananc cand apuc, seara la 10, noaptea la 1,2 deci absolut la orice ore
    Mananc tot timpul sa ma satur dar parca am stomacul mic
    [COLOR="Red"][B][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="3"][FONT="Arial"]voi zori rosii-trandafirii
    ne prevestiti mortile noastre
    prea timpurii[/FONT][/SIZE][/FONT][/B][/COLOR]

  8. #29
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nole17 View Post
    deci dupa "normalitate" eu intru la categoria subnutrit

    Mai bn nu cititi "dimensiunile"

    1.73 si ~48-49 de kg

    are cineva vreo solutie ?
    Precizez ca mananc cand apuc, seara la 10, noaptea la 1,2 deci absolut la orice ore
    Mananc tot timpul sa ma satur dar parca am stomacul mic
    Cam asa si eu, la 1.78 am vreo 60 si ceva de kile. Asta tine foarte mult de metabolism. Oricum, la 14 ani e in crestere, e normal pe undeva sa se inalte, sa slabeasca si sa i se dea peste cap tot metabolismul/pofta de mancare.
    Am zis!

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LordulCapdeMort View Post
    am un prieten ce are 1,72 si 54 kg sa inteleg ca e anorexic ?
    baiatul meu refuza sa manince. e o diferenta sa maninci, si sa nu asimilezi.

  10. #31
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Mihaela draga poate solutia este aici.
    ''o colega de clasa i s-a adresat cu geva de genul; bun te-ai mai facut, ai mai slabit si te-ai mai inaltat!''

    Tot o colega cu care sa-si petreaca timpul liber, cu care sa manance si asa incet incet ii revine pofta de mancare si viata. Poate si un sport, tenisul de camp .

  11. #32
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaeladumi View Post
    poate este vreo mamica ce a trecut printr-un caz asemanator. orice sfat e binevenit. deocamdata, ca prima masura, gatesc cam tot ce-i placea inainte, i-am luat si vitamine, am discutat cu el foarte serios si pare ca vrea sa-si revina. mi-e teama sa nu ma pacaleasca iar. stau linga el cind maninca(foarte putin) dar macar maninca din tot ce-i dau(carne, oua, lapte) refuza tot ce e dulce iar paine mai deloc. se vede lipsa apetitului.
    De mi-ar gati mama tot ce vreau, cand vreau

    Copiii astia nu mai pot de bine...sa fuga vreo 10 km pe zi si mai vorbim.

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    anorexia

    Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
    De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale

  13. #34
    sport legend Ana_94's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    București, România
    Posts
    399
    Reputatie
    1
    Recunosc ca nici eu nu-s o mancacioasa.Nu ca as tine vreo dieta nebuneasca dar pur si simplu nu pot manca mult si nici repede.Mananc chiar foarte incet.Eu la 15 ani am vreo 1.66m si 48-49 kg si mie mi se pare ca-s slaba desi toti imi spun ca-s numai bine dar tot nu-i cred.As vrea sa am macar 52 kg.
    Frail, the skin is dry and pale, the pain will never fail
    And so we go back to the remedy
    Clip the wings that get you high, just leave them where they lie
    And tell yourself "You'll be the death of me"

  14. #35
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by arsha View Post
    Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
    De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale
    pe bune?

    Zi-mi si mie pe ce te bazezi cand spui asa ceva.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  15. #36
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,359
    Reputatie
    0
    :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

  16. #37
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    inseamna ca sunt o purcica
    stiam eu ca e ceva in neregula cu mine

  17. #38
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    si eu un scrof

    adevarul ca in ultima vreme nu prea mai apuc sa mananc toate mesele

  18. #39
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by arsha View Post
    Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
    De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale
    genial post

    sa-nteleg ca porcii is aia care mananca in exces sau cum ?

    fiecare manaca aportul necesar de calorii...nu toti si sa-si calculeze la fiecare aliment pe gram caloriile...(aveam o colega care-si calcula).....
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  19. #40
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Cum poti sa traiesti cu un sandwich si o cana cu lapta/apa pe zi? Minte de ingheata apele.
    Si poate tu crezi ca arati de 20-23 ani si esti chiar ipocrita daca tu crezi ca ele arata de 40-45 sau tu chiar ai prietene doar prune uscate.
    Eu sunt de acord cu ideea ca daca as vrea o femeie cu corp de baiat de 12 ani, mi-as da intalniri cu baieti de 12 ani.
    Nu uitati: femeile adevarate au forme!
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  20. #41
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by arsha View Post
    Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
    De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale
    Superb...

    Oricum, am impresia ca cineva se plictiseste si mai baga cate-o clona...

  21. #42
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    eu recunosc....mananc foarte mult
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  22. 10th June 2010, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •