Moldovan se-ntoarce in Elvetia
Viorel Moldovan va parasi in aceasta vara echipa franceza de fotbal FC Nantes. Un prieten al atacantului roman a declarat ca fotbalistul, care a marcat 16 goluri in cele 17 partide jucate pentru “canari”, va evolua din sezonul viitor pentru formatia elvetiana Servette Geneva. Gruparea din Tara Cantoanelor i-a propus lui “Moldo-gol” un contract pe doi ani si conditii financiare foarte avantajoase. “In Elvetia se vorbeste franceza si pentru el este imperativ sa ramina fidel acestei limbi, din cauza familiei. Nu vrea sa inceapa o aventura in Anglia sau in Italia”, a declarat prietenul atacantului. Viorel Moldovan a mai evoluat in campionatul helvet la echipele Neuchatel (1995-1996) si Grasshoppers Zurich (1996-decembrie 1997), fiind golgeterul competitiei in 1996 si 1997.

“Nu-mi convine oferta celor de la Nantes”

“Sint zvonuri, discutii... Nu m-am decis unde voi juca din sezonul viitor. Am citeva oferte, nu doar din Elvetia. O hotarire definitiva voi lua in maximum doua saptamini. Cert este ca nu-mi convine oferta celor de la Nantes, care au insistat sa-mi prelungesc contractul pe un an, cu drept de optiune pe inca unul. Eu doresc doi ani “curati”, fara clauze de meciuri jucate. Ar putea fi ultimii mei ani ca fotbalist”, ne-a declarat ieri bistriteanul.