Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 37

Thread: Tenisul american in declin

  1. #1
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Tenisul american in declin

    La Wimbledon 2008 USA este reprezentata in turul 4 doar la feminin de Venus W.
    N-am verificat statisticile ca sa verific daca s-a mai intamplat vreodata asa ceva .
    Un lucru e clar - tenisul american este intr-un real declin .
    Cum este posibil acest lucru intr-o tara unde teoretic nu ar trebui sa fi vreo problema in acest sport ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #2
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    De Venus? Si Serena care joaca cu alta americanca Mattek
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  3. #3
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Asa e ... meciul asta nu l-am retinut .
    Un lucru e clar - la masculin USA numai au nici un reprezentant !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #4
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Pur si simplu s-a intamplat.....Roddick si blake mai pot duce in spate tenisul american vreo 4-5 ani.Problema e ca nu vine nimeni din spate.Se vorbea de isner,young,querrey(care a avut ceva meciuri bune anul acesta) dar nimeni n-a confirmat.Poate Young sa-si revina....La feminin si acolo e o problema .Surorile Williams mai duc si ele 2-3 ani la nivel inalt dar apoi...din nou nimeni

  5. #5
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Pur si simplu s-a intamplat.....Roddick si blake mai pot duce in spate tenisul american vreo 4-5 ani.Problema e ca nu vine nimeni din spate.Se vorbea de isner,young,querrey(care a avut ceva meciuri bune anul acesta) dar nimeni n-a confirmat.Poate Young sa-si revina....La feminin si acolo e o problema .Surorile Williams mai duc si ele 2-3 ani la nivel inalt dar apoi...din nou nimeni
    Nu mai pot eu de grija americanilor....!!!Ca sa ajungi sa faci mare performanta ,pe linga foarte multe altele(pe care americanii le au) trebuie o imensa cantitate de efort,iar bucalatii de americani se pare ca nu prea mai au chef sa o faca...

  6. 29th June 2008, 23:42
    Reason
    asta nu...

  7. #6
    senior
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Tenisul american nu numai k e in declin dar e la pamant de-a binelea,sau cel putin mie asa mi se pare. Nu mai va amintesc ce glorii au avut americanii in acest sport,iar pentru o tara care a dat atatia invingatori de Grand Slam e rusinos sa nu mai fi castigat un Grand Slam tocmai din 2003,cand a castigat andy roddick US Open. Au mai compensat putin prin castigarea Cupei Davis in 2007 daca nu ma insel,insa totusi e putin pentru nivelul lor.

    In aceeasi situatie,daca nu chiar mai rau,mi se pare si Australia,din nou o tara cu mare traditie care nu a mai dat un castigator de Grand Slam din 2002 cand Hewitt a castigat Wimbledon.

    Culmea este k desi au o infrastructura extraordinara ptr tenis(poate cea mai buna din lume) si au nu stiu cati pusti straini care vin si se antreneaza in academiile lor,americanii nu prea reusesc sa scoata jucatorii proprii ptr a-si asigura un viitor in acest sport. Eu i-am urmarit pe reprezentantii noului val din America(la masculin mai ales) si singurul care mi-a sarit cat de cat in ochi a fost querrey si nici ala nu era cine stie ce.

    Ma repet spunand k e o mare ironie faptul k sunt straini care se antreneaza in America,unii cu antrenori americani,care au rezultate iar "bastinasii" nu prea reusesc sa ia fata acestor straini. Il vedeti vreodata pe querrey batandu-l pe nadal,sau pe djokovic? Sincer cred k ar avea mari probleme si cu un gulbis sau seppi,adica jucatori din generatia sa,iar asta arata cat de jos a ajuns tenisul american.

  8. #7
    manager Hertz's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    localhost
    Posts
    313
    Reputatie
    1
    Adio :-h

  9. #8
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Intr-adevar o problema serioasa pt tenisul american. De cativa ani buni doar Roddick si Blake mai scot capul in lume. Restul sunt mediocri si anonimi. Situatia nu este deloc roz pt ei, mai ales ca au o traditie in spate. La masculin de ani buni n-a mai aparut un tenismen care sa ajunga in top 50, sa nu mai vorbim de top 10. Daca ii luam la "bani marunti" ajungem la concluzia ca in doi-trei ani vor ajunge rau de tot.
    Sub A-Rod si Blake ar fi Mardy Fish. E singurul care ii poate suplini cu succes in echipa de Cupa Davis. Ar urma Sam Querrey. In afara de un servici excelent (dar inconstant), vole de calitate si poate o dreapta buna, nu prea vad cu ce ar iesi in evidenta uriasul de 1,98.
    Ginepri: Dupa doi ani in care nu a avut rezultate si a cazut f tare in clasament, sezonul asta pare sa-l readuca in prim-plan pe Robby. Insa nu mai are aceeasi explozie si parca nici deplasarea in teren.
    Isner, saracu' nu cred ca poate face prea multe. Are un servici f bun, insa in rest deficiente majore. Sa zica mersi daca prinde vreodata top50.
    Donald Young. Americanii l-au aruncat in lupta de la o varsta frageda, iar presiunea si-a spus cuvantul. Nu a reusit nimic notabil pana anul trecut, clacand la fiecare competitie importanta. Insa odata cu ajungerea in top100, i e singurul care intr-un intervas-au deschis noi drumuri. Pare sa joace relativ bine, dar nu exceleaza. Totusi l relativ scurt poate face progrese.
    Wayne Odesnik. Eu am auzit de el in urma cu cativa ani, fiind posesorul unor wild carduri la turnee importante, insa nu a avut rezultate importante. Vad ca anul asta a intrat in top 100. L-am vazut doar intr-un meci si nu prea ma pot pronunta asupra unei eventuale evolutii. Greu de spus ce va urma. Cert e ca nu joaca rau.
    Spadea. Mda... ce as putea comenta legat de un tenismen care de ani buni nu mai obtine rezultate fenomenale. Are o varsta. A fost candva o speranta, dar acum... In 2-3 ani agata racheta in cui.
    Bobby Reynolds. A fost o speranta a americanilor, insa a dezamagit. S-a pregatit mult timp alaturi de Roddick, dar nu a reusit sa se afirme. A batut cativa ani la poarta primiloor 100, iar acum vad ca a reusit sa intre. Are potential. E un jucator de atac ce poate sa urce considerabil daca joaca la fel de bine. Importan e sa nu se puna presiune asupra lui.
    Robert Kendrick. A avut cam un an jumate rezultate bunicele pe la turnee ATP, dar nu s-a mentinut sus. Ramane meciul cu Nadal de la Wimbledon, cand l-a condus pe iberic cu 2-0 la seturi, insa in final a pierdut.
    Sam Warburg. E in situatia lui Odesnik. Parerea mea e ca are potential mai mare decat al compatriotului sau. Ramane de vazut. Momentan n-a rupt gura targului.
    Amer Delic. Americanul de origine bosniaca a avut cam un an si ceva in care a jucat la turnee importante, insa nu a fost constant. Avea cam tot ce-i trebuia pt a ajunge sus, dar n-a fost sa fie. Poate ca nu e timpul pierdut.
    JESSE LEVINE. E tenismenul pe care-l apreciez cel mai mult dintre cei enumerati pana acum. Are potential si poate fi in top10 in doi ani si ceva. Important e sa fie constant in evolutii, sa-si imbunatateasca serviciul doi. Nici reverul nu-i f solid. Americanii ii fac toate favorurile pt a nu-l pierde. El e la origine canadian si toti trag de el sa le reprezinte tara. A primit multe invitatii din partea federatiei americane la turnee de calibru si nu s-a descurcat chiar rau. La Wimbledon a facut o figura destul de frumoasa. A trecut de calificari si l-a dus pe Melzer in decisiv, avand chiar meciul in mana la un moment dat.
    Ar mai fi un Brendan Evans, Scoville Jenkins, Alex Kuznetsov, Ryan Harrison, Ryan Sweeting, Scott Oudsema, Michael McClune. Insa n-au rupt gura targului pana acum.
    Parerea mea e ca US Openul ne va arata daca tenisul american este intr-un declin total sau mai are resurse (nebanuite).
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  10. #9
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    Ii au pe fratii Bryan

    Nu mi se pare char atat de tragica situatia americanilor, deocamdata stau bine cu Roddick si Blake, pana se retrag ei sigur apare un jucator talentat, si Djokovic a aparut de nicaieri, cat despre faptul ca nu au mai castigat un Gran Slam din 2003, sa facem o statistica pe tari din 2003 la numarul de GS castigate:

    Elvetia: 12
    Spania: 5
    SUA: 2
    Argentina: 1
    Rusia: 1
    Serbia: 1

  11. #10
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vassy View Post
    Ii au pe fratii Bryan

    Nu mi se pare char atat de tragica situatia americanilor, deocamdata stau bine cu Roddick si Blake, pana se retrag ei sigur apare un jucator talentat, si Djokovic a aparut de nicaieri, cat despre faptul ca nu au mai castigat un Gran Slam din 2003, sa facem o statistica pe tari din 2003 la numarul de GS castigate:

    Elvetia: 12
    Spania: 5
    SUA: 2
    Argentina: 1
    Rusia: 1
    Serbia: 1
    Si daca ii au pe fratii Bryan, ce ? Nu pot ei sa rezolve lipsa unor jucatori importanti.
    O fi aparut Djokovic de nicaieri, dar pe munca sa ! Subscriu la ce-a zis Printul: "trebuie o imensa cantitate de efort,iar bucalatii de americani se pare ca nu prea mai au chef sa o faca..." --->>> COOOOMOOOODITAAAATEEEE SI DEZINTERES !!!
    Pot aproape sa-ti garantez ca in urmatorii 5 ani nu va mai fi niciun american in top 5 in afara de Roddick. POATE unul care sa "bata" la "poarta" primilor 10, dar mai mult de atat, nu !
    Cei care ar intra in aceasta categorie ar putea fi Levine (poate chiar mai bine de atat ), Young si Harrison. Ei fac parte din alta generatie fata de cei "consacrati".
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  12. #11
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Nush ce ai tu cu levine asta mam interesat si are parca 22 de ani dar nam auzit de el....

  13. #12
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Nush ce ai tu cu levine asta mam interesat si are parca 22 de ani dar nam auzit de el....
    In primul rand, n-are nici 21 de ani impliniti !
    Doi la mana, daca n-ai auzit TU de el, asta nu inseamna ca e vreun fraier !
    Trei la mana, intreaba orice cunoscator al tenisului din SUA si o sa vezi ca va avea numai lucruri bune de spus despre el !
    Cred ca de tembeli trag astia de la federatia lor sa-l naturalizeze !

    Peste cativa ani, MAI VORBIM !
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  14. #13
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    pai nu credeti ca`i cam greu sa castige vreun GS, cand in circuit sunt Federer ( iarba+hard ) si Nadal ( zgura ) ?
    desi normal ca ar trebui sa aiba unul bun, acolo in spatele lui Nadal, sau al lui Djoko.

  15. #14
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Parintii americani sa fiu sincer sunt can dementi cu copii lor. Copiii la randul lor le arata "degetul" parintilor pe la spate si le dau dreptate. Problema este programul incarcat al copiilor. In timpul scolii cel putin e dezastru:
    Au scoala de la 8 la 3 dupa care imediat au soccer practice pana la 4.30 dupa care pian o ora , eventtual o ora de Lacrosse dupa care teme pt acasa care le ia cate 2 ore ca popa. Si se culca undeva la 11 sau 12 noaptea.

    Daca nu e scoala si e vacanta atunci porgramul se schimba:
    ii trimit in tabere artistice ca spera si ei la un Picasso al lor dupa care incep, inot la greu (cate 3 ore) , soccer, baseball, football(american) lacrosse si in ultimul rand tenis. Se distreaza in vreun fel copilul ala???
    I-am intrebat si eu daca le place sa faca toate astea . Raspunsul lor a fost " I don't really know, My mother is taking care of my schedule" . Am intrebat din nou ce-i place cel mai mult. Mi-a raspuns ca-i i-ar place sa doarma mai mult si in al doilea rand sa se joace cu ceilalti.

    Tenis ???? Putini incearca si de obicei le place. Cei mai buni studenti copii ai mei sunt 2 coreeni naturalizati aici. Unul de 6 si altul de 8 ani

  16. #15
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    In primul rand, n-are nici 21 de ani impliniti !
    Doi la mana, daca n-ai auzit TU de el, asta nu inseamna ca e vreun fraier !
    Trei la mana, intreaba orice cunoscator al tenisului din SUA si o sa vezi ca va avea numai lucruri bune de spus despre el !
    Cred ca de tembeli trag astia de la federatia lor sa-l naturalizeze !

    Peste cativa ani, MAI VORBIM !
    Marii jucatori sau afirmat de la varste fragede,de aceea nu cred in acest levine.

  17. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Tenisul american nu e in declin, e la pamant. Vad ca se tot spune ca Roddick si Blake mai pot duce ani buni in spate tenisul american. De parca Roddick si Blake ar avea cine stie ce rezultate. La feminin situatia e tot dezastruoasa, rusii scot cate 2-3 tinere jucatoare de top 100 pe an, americanii le mai scot pe Williams la Wimbledon, in rest pauza.

  18. #17
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Ditamai declinul cu 2 americance in finala la Wimbledon

  19. #18
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Mai vorbim peste 3 ani ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #19
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Pai hai sa vorbim, ca au trecut 3 ani Lucrurile s-au mai schimbat, pana la urma nu-i dracu' chiar asa de negru pentru americani, 4 jucatori in top 50 si 9 in top 100 zic eu ca e mai mult decat bine!
    La dublu la fel, au 9 jucatori in top 100.
    Marea problema ar fi la fete, ce se va intampla dupa retragerea surorilor Williams, cine va duce steagul mai departe? Venus a iesit din top 100, iar Serena noroc ca a beneficiat de clasamentul protejat, ca altfel zbura si ea demult. Revenirea parca n-a mai fost la fel.
    14 14 Williams, Serena 26/09/81 USA 3180 13
    51 45 Mchale, Christina 11/05/92 USA 1107 27
    52 37 Mattek-sands, Bethanie 23/03/85 USA 1107 14
    75 74 Falconi, Irina 04/05/90 USA 927 30
    91 89 Stephens, Sloane 20/03/93 USA 758 25
    98 94 King, Vania 03/02/89 USA 717 20
    101 97 Vandeweghe, Coco 06/12/91 USA 706 24
    108 106 Lepchenko, Varvara 21/05/86 USA 670 24
    110 105 Williams, Venus 17/06/80 USA 660 12
    117 114 Craybas, Jill 04/07/74 USA 600 32
    119 118 Riske, Alison 03/07/90 USA 590 30
    129 126 Hampton, Jamie 08/01/90 USA 536 21
    144 128 Oudin, Melanie 23/09/91 USA 447 29
    Tinerele talente Vanderweghe, Riske, Hampton si Oudin n-au prea confirmat, ca dovada si pozitia in clasament, asa ca slabe sperante sa mai vedem vreo americanca macar in sferturi sau semifinalele unui GS.
    Prin Fed Cup ce se mai descurca amaericancele, ca-n rest sunt varza. Trist dar asta e. Generatii ca ale lui Sampras sau Agassi se nasc cam la 30-40 de ani daca nu si mai mult.

  21. #20
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    4 jucatori in top 50 si 9 in top 100 zic eu ca e mai mult decat bine!
    E chiar foarte prost . Cred ca i-ar da pe toti din top 100 pe 1,2 de mare valoare ( top 5 ) . Astia au alte asteptari de la tenis .

  22. #21
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Mai, dar decat deloc, MACAR au mai multi in top 100, nu ca noi, doar pe Hane, si ala pe 80 si ceva...Degeaba zici tu ca nu-i bine, vorbim totusi de alte generatii, nu mai sunt aia de pe vremea lui Sampras, harnici si dornici sa faca performanta, asta e, si nici nu le poti cere daca nu ai de unde! Nu poti sa fii permanent la inaltime, mai si cazi cateodata, te mai ridici, iar cazi etc. Traim alte vremuri, mult mai tulburi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •