Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 77

Thread: Cel mai bun 11 romanesc

  1. #1
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1

    Cel mai bun 11 romanesc

    Oare care ar fi cel mai buna echipa formata din romani care s-ar putea intocmi,nu numai cu jucatori inca in activitate. Deci cel mai bun 11 romanesc al tuturor timpurilor.

    O parere:
    Portar: Voinescu
    Fundasi : D. Petrescu, I. Numweiller,Belodedici,Deleanu
    Mijlocasi: Petchowschi,Dobrin, Hagi,
    Atacanti: R. Wetzer,I. Bogdan,Dumitrache

    Rezerve: Adamache,Dinu,Mocanu,Boloni,Dobay,Bindea

  2. 14th August 2004, 09:59

  3. #2
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    crangasi
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    1.Suciu

    2. D. Petrescu 3. Dinu 4. Belodedici 5. Ungureanu
    6. Gergely 7. Boloni

    8. Pircalab 9. Dumitriu II 10. Hagi 11.Mateianu

    Rezerve : Ghita- Ludovic Satmareanu, D. Coe,Dobrin,Ozon,Oaida
    Last edited by cotormani; 14th August 2004 at 19:16.

  4. #3
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Din pacate linga giulesti
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    1. Voinescu ( Mihai Ionescu)

    Aparatori-. D. Petrescu, Belodedici,Numweiller III, Deleanu

    Mijlocasi- Dobrin,Boloni, Hagi

    Atac- Iuliu Baratki, Dumitrache,Camataru

  5. #4
    MÍTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    incerc un 4-4-2

    Mitica Sechelariu (ca e cat poarta)
    Badea, Borcea, Jiji Becali, Copos
    V. Becali, Ion Becali, Staicu, Pinalti
    Valentin Alexandru, Mitica Dragomir

    Antrenori emeriti: Halagian si tac'su Jean

    rezerve: Meeme Stoica (promovat pt. buna purtare la caratul gentilor), Vladimir Cohn, Dinu Vama, Sicoe, Netoiu, Niculae, Neculaie, Boghici si lista poate continua.

    p.s. - presedinte de "oroare" un oarecare Ceausescu, nu conteaza care, unul din ei.

    p.s.2 - dupa cum vedeti am nominalizat numai "oameni de fotbal" care n-au jucat asa ceva decat la ei in sufragerie. din pacate ei conduc acest "fotbal" si de aia suntem unde suntem.
    Last edited by gigel_bucur; 14th August 2004 at 22:14.

  6. #5
    MÍTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jesse_James
    1.Duckadam, 2.Radoi, 3.Belodedici, 4.Iovan, 5.Hagi, 6.Dobrin, 7.Bolloni, 8.Iordanescu, 9.Piturca, 10.Lacatus, 11.Neaga.

    Rezerve: Voinescu, D. Petrescu , E.Jenei, Ilie Dumitrescu, Majearu, Dudu Georgescu.

    i-ai uitat pe Pompiliu Stoica, Tataran si Bumbescu :p

  7. #6
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    fotbalistii cu cele mai multe calitati:

    -Lung (fara rival)

    -Contra (pacat de el, s-a stins prea repede , cel mai talentat dintre toti,nr 1 in Europa cand a fost la Alaves finalist UEFA)
    -Belodedici, Stefanescu(cei mai celebri fundasi centrali romani)
    -Ungureanu(cel mai bun, e foarte departe Chivu de el)

    -Gh.Popescu(cel mai complet fotbalist roman din istorie)
    - Balaci, Dobrin,Hagi (cele 3 mari genii ale fotbalului romanesc)

    -Oblemenco,Camataru ( singurii atacanti romani adevarati,capabili sa spulbere aparari betonate, restul atacantilor romani au fost iepuri,speculatori de faze)

    P.S.: fotbalistii interbelici n-au atins nivelul astora, poate doar Baratki dar el era deja terminat la 24 de ani, a jucat cu un genunchi blocat,nu cred ca ar face fata pana si sarmanului nivel de azi al campionatului intern.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #7
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Iordache-Dan Petrescu, Belodedici, Gica Popescu, Ungureanu-Dobrin, Boloni, Hagi-Marcel Raducanu, Dudu Georgescu, Ilie Balaci.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #8
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    fotbalistii cu cele mai multe calitati:

    -Lung (fara rival)

    -Contra (pacat de el, s-a stins prea repede , cel mai talentat dintre toti,nr 1 in Europa cand a fost la Alaves finalist UEFA)
    -Belodedici, Stefanescu(cei mai celebri fundasi centrali romani)
    -Ungureanu(cel mai bun, e foarte departe Chivu de el)

    -Gh.Popescu(cel mai complet fotbalist roman din istorie)
    - Balaci, Dobrin,Hagi (cele 3 mari genii ale fotbalului romanesc)

    -Oblemenco,Camataru ( singurii atacanti romani adevarati,capabili sa spulbere aparari betonate, restul atacantilor romani au fost iepuri,speculatori de faze)

    P.S.: fotbalistii interbelici n-au atins nivelul astora, poate doar Baratki dar el era deja terminat la 24 de ani, a jucat cu un genunchi blocat,nu cred ca ar face fata pana si sarmanului nivel de azi al campionatului intern.
    Sentimentalule ...echipa ideala, perfect conturata
    Nu pot sa nu ma enervez cand ma gandesc la Contra justitiarul pacii
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  10. #9
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    crangasi
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    fotbalistii cu cele mai multe calitati:

    -Lung (fara rival)

    -Contra (pacat de el, s-a stins prea repede , cel mai talentat dintre toti,nr 1 in Europa cand a fost la Alaves finalist UEFA)
    -Belodedici, Stefanescu(cei mai celebri fundasi centrali romani)
    -Ungureanu(cel mai bun, e foarte departe Chivu de el)

    -Gh.Popescu(cel mai complet fotbalist roman din istorie)
    - Balaci, Dobrin,Hagi (cele 3 mari genii ale fotbalului romanesc)

    -Oblemenco,Camataru ( singurii atacanti romani adevarati,capabili sa spulbere aparari betonate, restul atacantilor romani au fost iepuri,speculatori de faze)

    P.S.: fotbalistii interbelici n-au atins nivelul astora, poate doar Baratki dar el era deja terminat la 24 de ani, a jucat cu un genunchi blocat,nu cred ca ar face fata pana si sarmanului nivel de azi al campionatului intern.
    Nu stiu de unde ai scos povestea cu Baratki iar echipa ta pare selectionata Olteniei. Ionica Bogdan a fost primul jucator in Italia la Bari. Jucatorii interbelici au avut nesansa razboiului care le-a intrerupt cariera sau viata.
    E normal sa ii preferi pe moderni pentru ca i-ai vazut dar asta nu inseamna ca Dobay de exemplu era mai slab decit Lacatus sau Baratki decit Oblemenco.
    Trebuie judecati in valoare absoluta nu dupa cerintele fotbalului de astazi.

  11. #10
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gigel_bucur
    incerc un 4-4-2

    Mitica Sechelariu (ca e cat poarta)
    Badea, Borcea, Jiji Becali, Copos
    V. Becali, Ion Becali, Staicu, Pinalti
    Valentin Alexandru, Mitica Dragomir

    Antrenori emeriti: Halagian si tac'su Jean

    rezerve: Meeme Stoica (promovat pt. buna purtare la caratul gentilor), Vladimir Cohn, Dinu Vama, Sicoe, Netoiu, Niculae, Neculaie, Boghici si lista poate continua.

    p.s. - presedinte de "oroare" un oarecare Ceausescu, nu conteaza care, unul din ei.

    p.s.2 - dupa cum vedeti am nominalizat numai "oameni de fotbal" care n-au jucat asa ceva decat la ei in sufragerie. din pacate ei conduc acest "fotbal" si de aia suntem unde suntem.
    vad ca esti un cunoscator. Poate faci si o echipa din conducatori de cluburi.
    probabil ca de-aia "sintem asa". Mereu incercam sa fim interesanti.
    Last edited by <vasile>; 15th August 2004 at 11:16.

  12. #11
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    In completare la echipa mea, Rica este rezerva de portar, iar Chivu, prin polivalenta. ii ia locul lui Ungureanu, care devine rezerva.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #12
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cotormani
    Nu stiu de unde ai scos povestea cu Baratki iar echipa ta pare selectionata Olteniei. .
    aiurea.... sint absolut convins ca este cea mai buna echipa posibila , oricum, ramane una imaginara.....
    istoria lui baratcki este adevarata, am citit-o in vreo 4 sau 5 carti despre jucatorii de atunci, de asta nici nu am inclus niciunul. Singurul fotbalist interbelic care a ajunsese sa insemne ceva in fotbalul european a fost Baratki
    dar nu ca varf de atac , ca mijlocas sau inter stanga. A plecat prea devreme la Hungaria Budapesta unde a avut un accident grav la genunchi, niciodata vindecat complet.De asta a schimbat postul cand a venit la Rapid
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #13
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    Silviu Lung(Adnan Guso)(Florin Prunea)(Gabriel Boldici)

    Nicolae Negrila(Adrain Popescu)(Vasile Manaila)(Flavius Stoican)

    Petre Deselnicu(Nicolae Tilihoi)(Stefan Sames)(Emil Sandoi)

    Costica Stefanescu( Alexandru Boc)(MArin Marcel)(Ion Olaroiu)

    Nicolae Ungureanu(Cristian Chivu)(Stefan Nanu)(Razvan Rat)

    Aurel Ticleanu (Ovidiu Stanga)(Nicolae Ivan)(Mihaita Plesan???)

    Costica Donose(Gheorghe Popescu)(Gabi Popescu)(Ion Strambeanu)

    Ilie Balaci(Gica Hagi)(Adi .Ilie)(Aurica Beldeanu)

    Gheorghita Geolgau(Teodor Taralunga)(Zoltan Crisan)(Emilian Sfarlogea)

    Ion Oblemenco(Doru Camataru)(Ioan Ganea)(Gica Craioveanu)

    Dumitru Marcu(Sorin Cartu)(Pavel Badea)(Victor Piturca)

  15. #14
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    <vasile>, omul a glumit, chiar e o idee buna

    portar: mitica dragomir(astuia nu-i scpapa nimic...printre degete)

    fundas dreapta: pinalti.... (va faci iel pi voi cu liberalii prin ...kosovo ,las ca se intoarce el si pre multi va popii)

    fundas de marcaj: gigi becali..... nimeni nu scapa de marcajul lui, pe toti i-a luat in vizor in timp

    libero :dinel staicu...ultimul aparator al lui nea nicu

    fundas stanga : netoiu .... faulteaza toate echipele si e de stanga...catre rusi si china)

    mijlocas dreapta: copos, un mijlocas iute si alunecos, pasele lui in adancime creaza deruta in mijlocul buzunarelor adverse(mai ales cand e vorba de transferurile unor jucatori)

    mijlocas defensiv: jean padureanu.... al "asigura" intotdeauna echipa, rare sint fazele periculoase ce trec de el

    mijlocas coordonator: sandu mircea nasu... el coordoneaza tot pana la ametirea totala a "dusmanului"(omenia ,cinstea etc)

    mijlocas stanga: borcea, cel mai tehnic jucator in aruncarea buteliilor(mai nou jucatorilor) pe partea stanga(rusia,china etc)

    varf de atac: omul care inscrie multe "goluri" in buzunarele fotbalului romanesc, al echipelor adverse, un "golgheter" inascut, pe unde trece el se striga : Goool!

    atacant: sechelariu, omul care reuseste sa faca faze fiebinti din orice mingea venita catre el , centreaza perfect la cap dar nu se prea intelege cu giovani

    ar mai fi si niste lachei care fotbal n-au jucat dar dau bine limbi: mimi scoica, victor becali, mircea pascu, boghici , k(asai)"romanul" , simanul si multi alti limbrici

    avem si rezerva de portar un filozof :corniel dinuu nu citeste bine dar citeste... mult

  16. #15
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Si antrenor il punem pe Tomescu, ca tot se pricepe la toate
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  17. #16
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    fotbalistii cu cele mai multe calitati:

    -Lung (fara rival)

    -Contra (pacat de el, s-a stins prea repede , cel mai talentat dintre toti,nr 1 in Europa cand a fost la Alaves finalist UEFA)
    -Belodedici, Stefanescu(cei mai celebri fundasi centrali romani)
    -Ungureanu(cel mai bun, e foarte departe Chivu de el)

    -Gh.Popescu(cel mai complet fotbalist roman din istorie)
    - Balaci, Dobrin,Hagi (cele 3 mari genii ale fotbalului romanesc)

    -Oblemenco,Camataru ( singurii atacanti romani adevarati,capabili sa spulbere aparari betonate, restul atacantilor romani au fost iepuri,speculatori de faze)

    P.S.: fotbalistii interbelici n-au atins nivelul astora, poate doar Baratki dar el era deja terminat la 24 de ani, a jucat cu un genunchi blocat,nu cred ca ar face fata pana si sarmanului nivel de azi al campionatului intern.
    cea mai buna idee!chiar ma gandeam ca printre primele postari de pe acest thread nu e nici un fost jucator al craiovei maxima!aia adevarati jucatori!astia din ziua de azi sunt apa de ploaie!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  18. #17
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    Intrebarea era despre cel mai bun 11 romanesc al tuturor timpurilor. Daca judecati asa atunci cel mai bun 11 este 11-le Stelei din 1986. Nu exista jucatori mai galonati ca ei in fotbalul romanesc... Dar nu asta era ideea.

    Sau ar fi trebuit numit astfel thread-ul: "Care este cel mai bun 11 al Transilvaniei,Munteniei si Moldovei?"
    Hai sa raspundem pe regiuni istorice...
    Last edited by IlMILAN; 16th August 2004 at 18:37. Reason: Fara quote la mesajul anterior , te rog

  19. #18
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    vasile, toti suporterii sint subiectivi dar cred ca tu esti cel mai suboectiv de aici
    mie echipa lui Pacala mi se pare cea mai buna,
    nu cred ca pot lipsi din linia de mijloc cei trei giganti obrin, Balaci si Hagi si nici Gh.Popescu linia de mijloc este indiscutabila
    la fel pentru postul de portar, am vazut ca unii stelisti i-au pus pe voinescu, scund si bun cu adevarat doar 3-4 ani sau Duckadam care a avut doar o seara de vis sau clovnul Rica Raducanu.Ori Lung a fost cu totul altceva
    cuplul de fundasi centrali Stefanescu, Belodedici iar nu poate fi pus la indoiala
    Ungureanu a avut o cariera fantastica, seriozitate, tehnica fina, tot, poate Chivu sa se apropie putin dar nu stie nici pe jumatate ce stia Ungureanu.
    Camataru si Oblemenco au fost singurele varfuri de atac in adevaratul sens al cuvantului, golgheteri autentici dar si forta de patrundere. Daca as fi antrenor, atacanti cu profilul lor as cauta nu motorete bune doar pentru campionatul intern mai o simulare in careu mai o minge deviata gresit din aparatori. Avem nevoie de atacanti care sa se bata cu apararea adversa si care sa inscrie goluri multe.
    Singurul pe care l-as pune ca rezerva ar fi Dumitrache numai ca el s-a stins prea repede datorita alcoolului.

    Spune ti, dupa tine poate fi o echipa a tuturor timpurilor fara Camataru, Lung,Balaci, Dobrin,Hagi,GH.Popescu ,Stefanescu, Belodedici,Ungureanu si ceilalti?
    eu nu cred. Intradevar sint multi olteni dar sa nu uitam ca este regiunea cea mai prolifica in fotbalisti de cand a intrat Universitatea in A.
    Ziceai de selectionate regionale, pai fa tu o selectionata a Moldovei din toate timpurile sa vedem cum ar arata
    Last edited by IlMILAN; 16th August 2004 at 18:36. Reason: Foloseste butonul edit la doua mesaje consecutive

  20. 16th August 2004, 18:14

  21. #19
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    iti zic eu ca nu gaseste 11 fotbalisti care faca o echipa de aur!
    parerea mea
    Last edited by IlMILAN; 16th August 2004 at 18:35. Reason: Fara quote la mesajul anterior , te rog
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  22. #20
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vialli
    vasile, toti suporterii sint subiectivi dar cred ca tu esti cel mai suboectiv de aici
    mie echipa lui Pacala mi se pare cea mai buna,
    nu cred ca pot lipsi din linia de mijloc cei trei giganti obrin, Balaci si Hagi si nici Gh.Popescu linia de mijloc este indiscutabila
    la fel pentru postul de portar, am vazut ca unii stelisti i-au pus pe voinescu, scund si bun cu adevarat doar 3-4 ani sau Duckadam care a avut doar o seara de vis sau clovnul Rica Raducanu.Ori Lung a fost cu totul altceva
    cuplul de fundasi centrali Stefanescu, Belodedici iar nu poate fi pus la indoiala
    Ungureanu a avut o cariera fantastica, seriozitate, tehnica fina, tot, poate Chivu sa se apropie putin dar nu stie nici pe jumatate ce stia Ungureanu.
    Camataru si Oblemenco au fost singurele varfuri de atac in adevaratul sens al cuvantului, golgheteri autentici dar si forta de patrundere. Daca as fi antrenor, atacanti cu profilul lor as cauta nu motorete bune doar pentru campionatul intern mai o simulare in careu mai o minge deviata gresit din aparatori. Avem nevoie de atacanti care sa se bata cu apararea adversa si care sa inscrie goluri multe.
    Singurul pe care l-as pune ca rezerva ar fi Dumitrache numai ca el s-a stins prea repede datorita alcoolului.
    De unde ai scos povestea cu Voinescu? A avut o cariera foarte lunga tocmai datorita vietii sportive.
    Steaua din 1986 nu are rival nici la strapungerea apararilor la care faci aluzie nici la rezultate internationale. unde e subiectivismul?

  23. #21
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    nu-mi spune ca un lacatus care mai mult rupea tibii decat dadea goluri intra in echipa
    tuturor timpurilor,poate la steaua ca facea cheta la batranete in vestiar si dadea la arbitri, cat despre piturca cred ca vrei sa spui bancuri....a fost la Universitatea Craiova si n-a avut loc, vorbim de atacanti pur sange nu de jumatati de oameni,barbugii, rupatori de oase etc. Pe Bumbescu nu te gansdesti sa-l pui in locul lui Stefanescu sau Belodedici? Hai ca a castigat CCE numai ca uiti ce drum facil a avut steaua atunci, compara adversarii Craiovei pana in semifinalele cupei UEFA cu adversarii intalniti de voi datorita coeficientului UEFA de atunci obtinut pe munca altora, raman doua meciuri mari, 3-0 cu Anderlecht in Ghencea si finala la 11m
    ia mai documenteaza-te tu in privinta lui voinescu, vei avea o surpriza de proportii
    eu vorbisem de cat a fost bun cu adevarat

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •