Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 53

Thread: Romania-Anul electoral 2004

  1. #1
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0

    Romania-Anul electoral 2004

    Am deschis acest topic pentru ca Anul electoral 2004 se anunta a fi un subiect deosebit de suculent.
    Candidatzi pitoresti din zona fotbalului gen: Mitica Dragomir, Gigi Becali, Dinel Staicu, Pinalti, Sechelariu, nea Puiu, Savin…alti candidatzi pitoresti mai vechi, gen Vadim Tudor…partidu’ unic in actiune: demiterea (precis va fi temporara, pana dupa alegeri) unor baroni locali ce dau rau la imagine, PNAul si alte fortze de presiune (altfel foarte pasnice pana acum) pe contra-candidatzi.

    Toate astea intr-o tara europeana aflata de 14 ani intr-o pretinsa democratie, in drum spre UE, cu aceleasi probleme nerezolvate: coruptzie, nepotisme, hotzie, mizerie, saracie, foamete, boli, aurolaci, promiscuitate, trai medieval in multe sate/comune ale tarii.

    Primul subiect care se impune sunt alegerile locale.
    La Bucuresti se contureaza 3 candidatzi: Don Mitica, Geoana si Basescu. La prima vedere se pare ca noi bucurestenii nu avem nici o sansa pentru urmatorii 4 ani…
    Geoana nu este un om de actiune fiind promovat doar pe criteriul celebritatii, Basescu e prea cantonat in lupta politica si in eventualitatea ca vom avea tot guvern PSD va ramane cum am stabilit, Don Mitica - Primarul Bucurestiului (care paradoxal n-ar fi tocmai nepotrivit de a fi primar in Romania, dar prin Balcesti) pare totusi o gluma pentru capitala unei tari ce se vrea in 2007 membra UE.
    La Cluj se disting Funar si Rus, cine e clujan se pate pronuntza mai in cunostintza de cauza, poate mai adauga un potentzial candidat serios. Mie Rus mi se pare perdant din toate punctele de vedere.
    La Timisoara se pare ca va fi tot Ciuhandu (timisorenii pot adauga mai multe), Constantza ramane cu Mazare (ar fi mishto un contra-cadidat Fasole ), Bacau cu Seche.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #2
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Pai primul lucru care ma deranjeaza pe mine e ca eu nu am unde sa votez . Nu stiam, la alegeri locale cei din strainatate nu voteaza? Asa e in general sau doar aici in SIngapore nu s-au mai obosit pentru noi? La generale si la constitutie s-a votat....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #3
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by fia
    Pai primul lucru care ma deranjeaza pe mine e ca eu nu am unde sa votez . Nu stiam, la alegeri locale cei din strainatate nu voteaza? Asa e in general sau doar aici in SIngapore nu s-au mai obosit pentru noi? La generale si la constitutie s-a votat....
    si cati romani din Singapore crezi ca o sa mearga sa voteze daca s-ar organiza ?!? nu o sa fie prezenta nici in tara dar afara...

    in Timisoara pot sa vina chiar si Nastase/Geoana si sa candideze ca nu castiga
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  4. #4
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    La Brasov: PNL - Ioan Ghise(primar actual); PD - George Scripcaru(vice-primar); PSD - Sergiu Chiriacescu

    Pana acum PD-ul era in opozitie impreuna cu PSD-ul... PNL-ul era la putere, prin primarul Ghise! Se pare ca primarul si vicele vor face schimb de locuri...

    --------------------------------------------------------------------------

    La Cluj mai e si Emil Boc (sau Emil POC - vezi emisiunea lui Gheorghe)... desi nu stiu cam ce sanse are acolo.
    Rus a candidat si in '96 la Cluj si a strans 6%! Acum are ceva mai mult capital politic... dar nu stiu daca va face fata!

    Probabil Funar va pica.... zic eu!
    Last edited by rasheedkpenny; 5th May 2004 at 14:51.

  5. #5
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    Poate sa spuna cineva in bucuresti cine candideaza la capitala si la sectoare? Sau unde se gasesc listele...
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  6. #6
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Allianta PNL-PD
    general: Traian Basescu
    sect 1: Andrei Chiliman
    sect 2: Anca Boagiu
    sect 3: Liviu Negoita
    sect 4: Adrian Inimaroiu
    sect 5: Calin Catalin Chirita
    sect 6: Cristian Poteras

    PSD
    general: Mircea Geoana
    sect 1: Vasile Gherasim (actualul primar)
    sect 2: Neculai Ontanu (actualul primar)
    sect 3: Eugen Plesca (actualul primar)
    sect 4: Vasile Mihalache (actualul primar)
    sect 5: Catalin Stoichita ("nas" al lui Vanghelie, presedinte PSD sect. 5)
    sect 6: Dan Darabont (actualul primar)

    PRM
    general: Mitica Dragomir

    PUR
    general: Monica Tatoiu

    AP
    general: Mugur Ciuvica

    PNTCD
    general: Victor Ciorbea

  7. #7
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    si cati romani din Singapore crezi ca o sa mearga sa voteze daca s-ar organiza ?!?
    Raspuns:
    TOTI
    Avem atat de putine legaturi cu tara incat votul e aici o adevarata placere. Pana acum si la constitutie si acum 4 ani a fost procentaj de peste 95% (adica din cei 80-90 romani) daca nu au votat 2!
    E o chestie de principiu aici! Prin constitutie ni se garanteaza dreptul la vot! Ei bine, eu la locale nu il am! Si exista consulat aici, deci nu asta e problema!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  8. #8
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    PNTCD
    general: Victor Ciorbea
    Nu-mi vine sa cred PNTCD mai exista? Si vin tot cu Ciorbea? Ma intreb ce slogan o sa aiba! "Votati-ma ca ma duc prim-ministru "
    Last edited by fia; 5th May 2004 at 16:04.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Fia, ar fi greu si absurd sa aduca la consulat buletine de vot pentru toate comunitatile locale din Romania. Din cate stiu poti lua legatura cu consulatul si sa iti anunti intentia de vot pentru un anume oras (asta daca mai ai buletin cu rezidenta in acel oras) si ar trebui sa-ti aduca. Nu stiu daca o vor si face, dar oricum trebuie sa anunti de pe acum daca vrei sa votezi.

    Ciorbea inca mai este si dupa cum se manifesta probabil ca va ramane singur in PNTCD. Odata cu el va muri tot partidul…Sunt si avantaje in chestia asta: sedintele se pot tine si intr-o garsoniera confort III unde poate fi totodata si sediul partidului. Deciziile se iau numai in unanimitate, si poate spune si el ca este “singur impotriva tuturor”.


    Stiri de azi: Nu-l vom mai vedea/auzi pe Nea Puiu la TV/radio la meciul cu Irlanda sau cu alte ocazii pentru ca este implicat in alegeri. La fel, vor disparea de prin mass-media si Seche, Dinel si Pinalti, candidati la postul de primari.

    Vanghelie “care este”, exclus de pe listele PSD, va candida la Primaria sector 5 ca independent. Cica e dorit de po****tie…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    In ceea ce priveshte spectacolul electoral, cu tristetze remarc regresul continuu de la scrutin la scrutin... Parca mai multzi *******i ca la alegerile actuale niciodata...

    Din nefericire, cea mai mare dezamagire pentru mine este insa presa vizuala din Romania care se prostitueaza zilnic cu sinistrele personaje de care vorbeam mai sus... (vezi shtirile sportive de exemplu, de 3x femeie cu Mitica, etc.)
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E buna asta cu Mitica la “de 3x femeie” …chiar a fost? El care se declara “de mai multe ori barbat”?

    Campania electorala actuala e cea mai grotesca de pana acum. Dupa fiecare an electoral imi spun ca nu pot sa mai apara personaje mai idioate, dar ma insel de fiecare data.

    Eu stau in Bucuresti in Sectorul 1. am de ales intre actualul primar PSD pe care nu l-am remarcat pana anul asta de Pasti cand m-a felicitat “in plic”, stirista Mona Nicolici (PUR) de la stafful careia am primit deja un telefon acasa sa-i acord sprijinul (n-am inteles cum ca au inchis repede, cred ca era advertising doar) si PNListul Chiliman (m-a felicitat si dansul de Pasti) despre care stiu ca e politician vechi si atat. Probabil vor mai fi si altii de pe la partide mici pe care nu-i voi cunoaste si nici nu voi putea sa-i “descifrez” pana la vot. Concluzie: sar peste primul tur si in functie de cine va ramane in final voi vota raul cel mai mic. Adica vot negativ pentru cel mai idiot. Si aceeasi mizerie pentru inca 4 ani. Parca ma incearca uneori un dracusor cu tentatzia votului la mishto: de ex. Mona Nicolici la sector si Mitica la Primaria mare. Macar sa fie circul total…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    ...a fost *******ul impreuna cu fi-su.

    Mona Nicolici candideaza?!?!?!?!? Pe cand shi Nicoleta Luciu?

    In Timishoara, PNL, PD shi PNTCD s-au aliat pentru sprijinirea taranistului Ciuhandu. Po****ritatea lui Ciuhi e imensa, e greu de crezut ca poate pierde alegerile. Din partea PNL shi PD mi s-a parut o decizie intzeleapta, au economisit ceva bani in campania electorala...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  13. #13
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    Merci rasheed!
    deja mi s-a luat de alegeri...
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  14. #14
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Aoleu, ce sa ma fac Doamne eu, candideaza Mona mea…e adevarat….din cate stiu PUR are numai femei candidate la Bucuresti. La Primaria Generala e Monica Tatoiu, aia cu Oriflame, o sa ne dea cu cosmetice tot orasul. Nu e rea indeea cu Nicoleta, dar cum ar fi o echipa completa de stiriste? Esca, Vranceanu-Firea, Alessandra…Parca le vad la sedintele pe Capitala: Andreea ai legatura…Mona cum e vremea prin sectorul tau?…Alessandra ce se mai intampla pe la tine? Pentru cartierele Rahova, Ferentari si alte zone periculoase ar fi indicati totusi Catalin Radu Tanase si Adelin Petrisor. Nicoleta Luciu pentru zonele Dorobanti, Primaverii, unde sunt multi demnitari si oameni cu bani…

    Buna decizia la Timisoara daca Ciuhandu e asa de bun. Decat lupte aiurea din care sa poata profita PSD mai bine asa. La primarii conteaza gospodarul si nu partidul.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Ce va faceti oameni buni la Bucuresti? Tot cu Basescu votati la primar general? Dar la sectoare?

    Eu n-am drept de vot in Bucuresti... oricum n-as stii cu cine sa votez!

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Rasheed vom fi si noi precum Cetatzeanul turmentat...si chiar e o idee, in ziua alegerilor locale cred ca o pun de o betzie si poate imi va veni IDEEA.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by fia
    Pai primul lucru care ma deranjeaza pe mine e ca eu nu am unde sa votez . Nu stiam, la alegeri locale cei din strainatate nu voteaza? Asa e in general sau doar aici in SIngapore nu s-au mai obosit pentru noi? La generale si la constitutie s-a votat....
    Nu se voteaza decat in tara, in unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu, judet). Se considera ca cei de "afara" nu cunosc situatia exacta din comunitatile locale. La alegerile generale este alta mancare de peste. Voteaza toti cetatenii romani.

  18. #18
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    La Brasov: PNL - Ioan Ghise(primar actual); PD - George Scripcaru(vice-primar); PSD - Sergiu Chiriacescu

    Pana acum PD-ul era in opozitie impreuna cu PSD-ul... PNL-ul era la putere, prin primarul Ghise! Se pare ca primarul si vicele vor face schimb de locuri...

    --------------------------------------------------------------------------

    La Cluj mai e si Emil Boc (sau Emil POC - vezi emisiunea lui Gheorghe)... desi nu stiu cam ce sanse are acolo.
    Rus a candidat si in '96 la Cluj si a strans 6%! Acum are ceva mai mult capital politic... dar nu stiu daca va face fata!

    Probabil Funar va pica.... zic eu!
    Funar va pica in fotoliul de primar!

  19. #19
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny

    PRM
    general: Mitica Dragomir
    sector 1: incert pana maine
    sector 2: Dan Liga (fosta mana dreapta a lui Basescu)
    sector 3: Victor Iovici
    sector 4: Nicu Vasilescu (chestor al Camerei Deputatilor/my boss )
    sector 5: Mihai Coanda (pana la sfarsitul lui 2003 viceprimar al sectorului 5, cand l-a usuit la 4 dimineata Vanghelie care este)
    sector 6: Stefan Barceri

  20. #20
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by fia
    Nu-mi vine sa cred PNTCD mai exista? Si vin tot cu Ciorbea? Ma intreb ce slogan o sa aiba! "Votati-ma ca ma duc prim-ministru "
    La sectoare pentru PNTCD candideaza:
    sector 1: Teodor Morariu
    sector 2: Ninel Pirvu
    sector 3: Adrian Ghita
    sector 4: Virgil Petrescu (fost ministru al invatamantului, daca va aduceti aminte de el )
    sector 5: Marius Anghel
    sector 6: Ioan Dinuta (primar 1996-2000, viceprimar 2000-2004, prieten intim al lui Bucurenciu, Parbagaju')

  21. #21
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    E buna asta cu Mitica la “de 3x femeie” …chiar a fost? El care se declara “de mai multe ori barbat”?

    Campania electorala actuala e cea mai grotesca de pana acum. Dupa fiecare an electoral imi spun ca nu pot sa mai apara personaje mai idioate, dar ma insel de fiecare data.

    Eu stau in Bucuresti in Sectorul 1. am de ales intre actualul primar PSD pe care nu l-am remarcat pana anul asta de Pasti cand m-a felicitat “in plic”, stirista Mona Nicolici (PUR) de la stafful careia am primit deja un telefon acasa sa-i acord sprijinul (n-am inteles cum ca au inchis repede, cred ca era advertising doar) si PNListul Chiliman (m-a felicitat si dansul de Pasti) despre care stiu ca e politician vechi si atat. Probabil vor mai fi si altii de pe la partide mici pe care nu-i voi cunoaste si nici nu voi putea sa-i “descifrez” pana la vot. Concluzie: sar peste primul tur si in functie de cine va ramane in final voi vota raul cel mai mic. Adica vot negativ pentru cel mai idiot. Si aceeasi mizerie pentru inca 4 ani. Parca ma incearca uneori un dracusor cu tentatzia votului la mishto: de ex. Mona Nicolici la sector si Mitica la Primaria mare. Macar sa fie circul total…
    Bucuresteanu' voteaza cu dracusoru'! De fiecare data! Nu vedeti? Pana acum am avut numai stranbi si urati!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •