Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 79

Thread: Stiri

  1. #22
    SOLO FARUL C-ta Rechinul Ucigas's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    UK , England
    Posts
    1,633
    Reputatie
    1

    Legiunea Marina

    Farul Constanta Supra Tuti!!! PANA LA MOARTE CU FARUL CONSTANTA!!!

  2. #23
    Romān*AllTime* Quartz@nu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    City of Peas
    Posts
    961
    Reputatie
    1
    sper sa termine campionatul pe pozitia : campioana provinciei !!!
    [COLOR="Blue"][B]"Inteligenža mć urmćreŗte ...dar sunt mai rapid ca ea !"[/B][/COLOR]

  3. #24
    SOLO FARUL C-ta Rechinul Ucigas's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    UK , England
    Posts
    1,633
    Reputatie
    1
    Bine Zis Doris!!! Farul Campioana Provinciei!!!!

  4. #25
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    farisistule lasate de posturi de genul astora ca numai ma chinui sa sterg posturi te banez.
    anti Dinamo, anti oier

  5. #26
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    meci scurt 3 puncte meritate..exact ce ne doream dupa tot ce a avut loc la echipa..

  6. #27
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1
    Acesta se vrea un thread de stiri dar vad ca nu a aparut mai nimic de foarte multa vreme. Pe cand ceva nou?

  7. #28
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1

    noutatzi

    Antrenorul principal al "marinarilor", Petre Grigoraş, va pleca īn luna ianuarie pentru cīteva zile la Atena. El va efectua la campioana Greciei, Panathinaikos, practica de documentare pentru obţinerea licenţei Pro. Clubul la care sīnt legitimaţi romānii Lucian Sīnmărtean şi Dumitru Mitu este īnfrăţit cu Farul, patronul Gheorghe Bosīnceanu avīnd relaţii de afaceri cu mai mulţi armatori greci din conducerea formaţiei elene. / Ionuţ Coman (Constanţa)

    www.gsp.ro

  8. #29
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1

    ultimele stiri

    Au pierdut cīte 11 milioane de lei!
    Conducerea constănţenilor a calculat primele de joc ale fotbaliştilor la un curs scăzut al BNR, deşi atunci cīnd echipa triumfa pe gazon dolarul valora peste 30.000 de lei. După parcursul excelent din acest tur de campionat, elevii lui Petre Grigoraş au īncasat 6.400 de dolari de pe urma primelor de joc, sumă la care se adaugă īncă 1.800 de “verzişori” proveniţi pentru calificarea īn semifinalele Cupei. Comparīnd valoarea totală a bonusurilor financiare īncasate de “marinari” cu cei 2.000 de dolari care au intrat īn contul dinamoviştilor, echipă aflată pe locul doi īn Divizia A, deci cu două trepte deasupra Farului, putem deduce că acest sezon a fost unul extrem de profitabil pentru constănţeni
    Surpriză neplăcută la casieria băncii
    Joia trecută, patronul Gheorghe Bosīnceanu şi-a anunţat jucătorii că primele pentru cele şase victorii obţinute de Farul īn Cupă şi īn campionat īn ultima lună au fost virate īn conturile lor. Bucuroşi, “marinarii” s-au grăbit spre bancă. Ajunşi acolo, aceştia au constatat cu stupoare că fiecare dintre ei are cu 11 milioane de lei mai puţin īn cont decīt se aştepta! Misterul a fost descifrat īn scurt timp. “Cu excepţia returului de Cupă contra Oţelului, noi am cīştigat toate meciurile cīnd dolarul era cotat la peste 30.000 de lei. Boss-ul īnsă a calculat primele cīnd cursul BNR scăzuse pīnă la 28.000! Am vorbit cu el şi a zis că va propune Consiliului Director ca īn luna ianuarie să primim diferenţa, dar asta rămīne de văzut”, a afirmat fundaşul Cosmin Paşcovici. Pīnă atunci, constănţenii au intrat īn vacanţă, urmīnd să-şi reia antrenamentele pe data de 10 ianuarie. La īnceputul lunii februarie, Farul va efectua un stagiu de pregătire īn Cipru.
    Mihai Guriţă a cheltuit deja peste 2.000 $
    Avīnd buzunarele pline, constănţenii au şi īnceput să facă deja diverse planuri pentru a-şi cheltui banii de Sărbători. Dacă Paşcovici va aloca o parte importantă din bani botezului copilului său, programat pentru 26 decembrie, Mihai Guriţă (foto) a şi cheltuit deja peste 2.000 de dolari. “Am dat 70 de milioane ca să-mi renovez casa la Suceava. Mie īmi place să investesc īn imobiliare şi nu īn maşini. M-am gīndit să-mi fac casa ca lumea fiindcă vin Sărbătorile şi o să avem musafiri”, a spus “Guri-gol”. “Nu fac nimic deosebit, doar că, faţă de anii precedenţi, sīnt mai bucuros şi mai īmplinit. Am avut rezultate bune, iar efectul s-a simţit şi īn buzunare”, a afirmat Cristi Şchiopu.
    Victoria cu Oţelul, fără valoare
    Pe 9 decembrie “marinarii” au īncasat primele restante pentru ultimele şase partide disputate īn Cupă şi īn campionat. Dintre aceste şase jocuri, unul s-a disputat īn octombrie, patru īn noiembrie şi unul īn decembrie. Conform cursului BNR īn perioada amintită dolarul valora īn medie 30.500 de lei. Primele de joc ale fotbaliştilor au fost achitate īnsă la un curs de 28.000 de lei, astfel īncīt fiecare jucător a ieşit īn pierdere cu 400 $. Adică exact prima pentru returul din Cupă cu Oţelul

    Iarnă tristă pentru “Furosemizi”
    Spre deosebire de coechipieri, Apostol, Baicu şi Senin, fotbaliştii suspendaţi dup㠓cazul Furosemid” vor avea Sărbători mai puţin fericite. Ei nu au reuşit să-l convingă pe patronul Bosīnceanu să le dea un procent de 10% din primele īncasate de colegi. “Boss-ul nici nu a vrut să audă de aşa ceva. Asta e, am făcut o prostie şi e normal să plătim! Sīntem īnsă cu contractele la zi”, a mărturisit Apostol.
    www.prosport.ro

  9. #30
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1

    amenintari cu judecata

    Īn urma corecţiei aplicate fundaşului Radu Oprea, antrenorul Farului, Petre Grigoraş, a fost suspendat pentru trei luni şi amendat cu 1.500 de euro. Totuşi, tehnicianul “marinarilor” contestă aceste decizii şi, mai mult, iese la atac. “Chiar astăzi (n.r. - ieri) am īnaintat un apel la hotărīrile luate de Comisia de Disciplină a Ligii. Sīnt primul antrenor care a fost suspendat şi amendat pentru că şi-a bătut unul dintre jucători. Īmi pare rău că nu mi-au dat şi un brevet de inventator”, a spus ironic Grig. “Radu Oprea a fost influenţat de tatăl său, care nu a īnţeles că eu l-am bătut pe fiul său pentru a-l trezi la realitate. După Sărbători, īmi voi căuta un avocat pentru a-l acţiona īn judecată atīt pe fotbalist, dar şi pe medicul care i-a eliberat un certificat medico-legal din care reiese că īn urma loviturilor primite de la mine avea nevoie de 12 zile de odihnă! Cum e posibil aşa ceva, dacă la două zile de la acel incident Radu juca la echipa a doua?”, a afirmat Grigoraş. Īn replică, Radu Oprea s-a rezumat să declare: “Mă dă Grigoraş īn judecată? Să fie atent să nu-l dau eu pe el mai īntīi”.
    www.prosport.ro

  10. #31
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1

    un super portar: George Curca

    “Visez să joc la Steaua”
    Desemnat drept cel mai bun portar al turului Diviziei A, George Curcă spune că īşi doreşte să ajungă īn Ghencea, “unde este stabilitate mare”. Anul 2004 a fost unul cu adevărat reuşit pentru portarul constănţenilor, George Curcă. El a fost convocat la echipa naţională pentru turneul de pregătire din Cipru, acolo unde a strălucit īn finala contra Ungariei. Īn campionat, Curcă a contribuit din plin la clasarea Farului pe locul patru.
    - Te surprinde că ai fost desemnat portarul turului, depăşindu-i pe Popa, Coman sau Dolha?
    - George Curcă: Nu sīnt surprins deloc! Ba chiar mi se pare un lucru firesc, care este rodul muncii mele. Obiectivul meu īnsă va fi desemnarea mea ca fiind cel mai bun portar pentru īntregul sezon la finalul campionatului.
    - Dintre ceilalţi portari care s-au clasat după tine, care ţi se pare cel mai complet?
    - Sincer, Cristi Munteanu a fost mereu un idol pentru mine, şi nu spun asta fiindcă este vărul meu. Chiar dacă acum trece printr-o perioadă mai grea, dinamoviştii trebuie să ţină minte că au cīştigat eventul cu Munteanu īn poartă.
    - Crezi că ai face faţă şi la echipa naţională?
    - Nu mi-e frică să joc la nivel internaţional, fiindcă am psihicul tare. De altfel, am scăpat de orice fel de emoţie cīnd am apărat poarta naţionalei contra Ungariei. De la Farul īnsă ajungi mai greu la prima reprezentativă, şi sīnt convins că dacă jucam la o echipă din Bucureşti, eram mai des convocat.
    - Vorbind de formaţiile din Capitală, unde ţi-ar plăcea să joci?
    - La Steaua. Acolo e stabilitate mai mare.

    www.prosport.ro

  11. #32
    GUNNAR NORDAHL pirlinho's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Sa-i stea Steaua-n gat si sa se sufoce.

  12. #33
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1

    Stire din Cuget Liber

    Antrenorul Petre Grigoraş, premiat de consiliul judeţean

    Īn ultima sa şedinţă, Consiliul Judeţean Constanţa a premiat mai mulţi sportivi şi cluburi sportive care au obţinut īn anul 2004 rezultate deosebite īn concursuri interne şi internaţionale. Consilierul PNL Dan Culeţu a propus ca pe această listă să fie trecut şi antrenorul echipei de fotbal Farul Constanţa, coautor, īmpreună cu elevii săi, la două succese notabile: clasarea pe locul 4 īn turul campionatului 2004-2005 şi calificarea īn semifinalele Cupei Romāniei. Ideea (care merită aprecierile de rigoare) a fost īmbrăţişată de toţi colegii săi care au hotărāt să-i ofere tehnicianului constănţean un premiu īn valoare de 10 milioane de lei. Suma este mai mult simbolică, dar ea reprezintă o răsplată a muncii desfăşurate şi un īndemn la continuarea performanţelor.(T.B.)

    www.cugetliber.ro

  13. #34
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Da, Adi, Grigoras merita sa fie bagat in seama de CJC. Si in cazul lui chiar s-au purtat decent si nu au insistat prosteste sa-l lase pe dinafara. Bineinteles ca ziarul Cuget o sa scrie chestiile astea dar ai vazut Telegraful de azi? :p
    Articole despre Sofronie , Ponor, Florea si ala... in fine, imi scapa numele - (boxul nu ma atrage) ... si evident nimic despre Grigoras. Si chiar a fost o discutie destul de interesanta in legatura cu premiul pt el, ieri, la Consiliu.
    Era vorba despre Ionut Gheorghe
    Last edited by desdemona; 23rd December 2004 at 12:53.

  14. #35
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1

    Conflict Mazare-Bosanceanu

    Deoarece primarul Mazare care este si patronul Telegrafului este intr-un conflict deschis cu Bosanceanu patronul Farului si Cuget Liber, este firesc (pentru ei, nu si pentru cititori) ca Telegraful sa nu relateze prea pe larg evenimentele din sanul Farului si implicit despre oamanii din conducere. Din tot acest conflict cei care pierd sunt tocmai cei care cumpara ziarele adica cititorul.

  15. #36
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Adi, lucrurile astea le stie toata lumea Iti spuneam din acelasi motiv, ca nu exista obiectivitatea aia mult dorita. Si ca au dreptate unii sa se planga ca nu au stiri despre echipa preferata. Depinde ce ziare citesc si cat stiu sa citeasca printre randuri

  16. #37
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1
    Antrenorul Petre Grigoras a folosit 21 de fotbalisti īn tur, Florin Lungu si Ion Barbu bifānd toate meciurile si toate minutele. Cristocea si Gurita au jucat si ei īn 15 partide, dar nu au ramas īn toate disputele pāna la final pe gazon. Cel mai putin a jucat Tudorache, utilizat pe finalul disputei cu Politehnica AEK Timisoara. Cele mai multe banderole de capitan le-a purtat Curca, de 13 ori. Iata situatia detaliata a prezentei pe teren a faristilor: Ion Barbu, Florin Lungu - 1.350 minute (15 meciuri - integralisti īn toate), Cristi Schiopu - 1.260 (14 - 14), George Curca, Cosmin Pascovici, Razvan Farmache - 1.170 (13 - 13), Vasilica Cristocea - 1.094 (15 - 6), Mihai Gurita - 1.056 (15 - 4), Liviu Mihai - 983 (13 - 6), Dinu Todoran - 928 (13 - 4), Adrian Senin - 727 (9 - 7), Laurentiu Florea - 514 (8 - 5), George Usurelu - 458 (12 - 2), Iulian Apostol - 418 (7- 3), Mihai Baicu - 368 (9 - 2), Adrian Vlas - 266 (3 - 2), Claudiu Voiculet - 168 (5 - 1), Robert Iacob - 110 (5 - 0), Radu Doicaru - 45 (5 - 0), Radu Oprea - 31 (1 - 0), Stefanut Tudorache - 6 (1 - 0).
    www.fcfarul.ro

  17. #38
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1
    Pentru fanii Farului care sunt interesati de statistici si un rezumat al parcursului marinarilor in prima jumatate a campionatului pot citi niste date interesante in editia electronica de azi (27.12.2004) a cotidianului Telegraf.
    Nu fac reclama, sa nu fiu inteles gresit, dar acele date sunt foarte interesante si cum sunt foarte multi fani ai Farului peste hotare m-am gandit ca sunt binevenite niste informatii.
    La multi ani tuturor fanilor.

  18. #39
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1
    In editzia de azi a unui cotidian central am citit o declaratie a lui Bosanceanu in care spunea ca de la Farul nu o sa plece nimeni pana la vara dar nici nu au transferat niste jucatori noi. Odata cu reluarea pregatirilor, pe 10 ianuarie, sunt asteptatzi si 2 jucatori in probe.

  19. #40
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adi_cta
    Pentru fanii Farului care sunt interesati de statistici si un rezumat al parcursului marinarilor in prima jumatate a campionatului pot citi niste date interesante in editia electronica de azi (27.12.2004) a cotidianului Telegraf. Nu fac reclama, sa nu fiu inteles gresit, dar acele date sunt foarte interesante si cum sunt foarte multi fani ai Farului peste hotare m-am gandit ca sunt binevenite niste informatii.
    Nu faci reclama Adevarul e ca online-ul de la Telegraf e mai bunicel decat de la Cuget, de exemplu

  20. #41
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    vad ca invata bosinceanu sper sa nu dea jucatori nici la vara, campionatul e foarte slab ca se tot da jucatori.
    anti Dinamo, anti oier

  21. #42
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by desdemona
    Adevarul e ca online-ul de la Telegraf e mai bunicel decat de la Cuget,
    Aici da-mi voie sa te contrazic, in ceea ce priveste stirile despre Farul, in Cuget Liber gasesti aproape in fiecare zi cate un articol ceea ce Telegraful sunt cam deficitari. Dar daca te-ai referit asa in general, ca o privire de ansamblu, sunt de acord cu tine, online-ul de la Telegraf este mai bun decat Gugetul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •