Page 1 of 312 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 6548

Thread: Cluj Arena (30.335 locuri)

  1. #1
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1

    Cluj Arena (30.335 locuri)

    LE: Proiectul final. 30.596 de locuri, pista de atletism, 40+ milioane de euro.


    "Stadionul Ion Moina este de câteva luni sămânță de scandal, licitația pentru refacerea lui a trecut prin mai multe probleme și amânări. La ultima licitație organizată s-au prezentat două firme: Universitatea Tehnică Cluj-Napoca (UTCN), care mai câștigase odată licitația dar rezultatul a fost contestat, și compania spaniolă Obrascon Huarte Lain (OHL)..

    Firma spaniolă a fost eliminată din cauza unor acte lipsă, susțin reprezentanții Conisliului Județean, acte referitoare la timpul de realizare a proiectului. Astfel singura ofertă analizată de Comisia de Licitație a fost cea a Universității Tehnice. La sfârșitul săptămânii trecute, biroul de arhitectură spaniol care a realizat proiectul pentru OHL a trimis pe adresa redacției clujeanul.ro proiectul propus și a anunțat că va contesta rezultatul licitației."

    Proiectul UTCN
    investiție: 30 de milioane de euro
    durată de realizare: 24 de luni
    proiectare: 1,4 milioane lei
    design: formă dreptunghiulară
    elemente suplimentare: un turn cu 20 de etaje, unde s-ar putea amenaja spații comerciale, birouri și chiar un hotel, amenajarea unui teren de fotbal cu pistă de atletism, lângă stadion
    parcare: subterană, peste 1.000 de locuri, la care se adaugă 170 de locuri pentru VIP într-un parking din apropiere

    Proiectul OHL

    investiție: 39 de milioane de euro
    durată de realizare: 28 de luni
    proiectare: 1,5 milioane lei
    design: formă ovală, tribune acoperite și vopsite în alb-negru
    elemente suplimentare: un turn cu 28 de etaje, unde s-ar putea amenaja spații comerciale, birouri și hotel, amenajarea unui teren de antrenament pe locul actualelor terenuri de tenis
    parcare: supraterană, care s-ar întinde și pe Splaiul Independenîei, peste 1.000 de locuri, la care se adaugă 160 de locuri pentru VIP la subsolul stadionului
    www.clujeanul.ro

    poze:
    http://www.clujeanul.ro/cluj/cum-vre...picture&ptr=-1

    Pareri, opinii?
    Last edited by zebe; 2nd October 2010 at 17:37.
    Am zis!

  2. #2
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    degeaba....tot nu o sa il faca nimeni....dar prefer macheta UTCN
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  3. #3
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    sumele alea sunt ridicole de mici ...practic trebuie construit un stadion de la 0 ..care costa peste 100 mil euro cel putin... la atat s-au ridicat chetuielile in anul 2004 in portugalia pentru construirea unor stadioane decente

  4. #4
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    si pe mine ma uimeste suma, dar cam asa se castiga licitatiile cu statul si in final se plateste de 3 ori decat suma din caietul de sarcini
    deci pe aproape cu pretul pietei
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  5. #5
    vraciul spartacus's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,173
    Reputatie
    1
    hmmm...cam putini licitanti pentru un proiect de anvergura...de ce oare??
    In ciuda apartenentei mele cel mai mult mi-a placut proiectul spaniolilor. In schita celor de la UTCN nu prea e clar ce se vrea sa se faca cu spatiul din jurul stadionului. Idea spaniolilor in schimb e extraordinara...alb si negru culorile clubului insotite de forma ovoidala ar putea deveni un nou landmark pentru oras...

    Pina la urma oricare dintre variante odata construite ar reprezenta ceva extraordinar pentru Cluj. Dar tare mi teama ca e doar praf in ochi...

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by robyyy View Post
    sumele alea sunt ridicole de mici ...practic trebuie construit un stadion de la 0 ..care costa peste 100 mil euro cel putin... la atat s-au ridicat chetuielile in anul 2004 in portugalia pentru construirea unor stadioane decente
    Esti prost informat,multe din stad alea au costat intre 35 si 45 de mil,si vreau sa-ti spun ca am urmarit constructia noul stadion al Slaviei Praga,si ai ramane masca la ce au facut aia cu 35 de mil,stadion de 22 de mii de locuri.

  7. 24th June 2008, 00:41

  8. #7
    The One PerVersion's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Madrid
    Posts
    1,571
    Reputatie
    1
    Mie mi se pare mai interesant proiectul spaniolilor... insa preturile mi se par ridicole. Daca era chiar asa ieftin cred ca faceau stadion nou si in Gruia. Insa indiferent care va fi proiectul castigator, important e sa avem stadione de nivel european in Cluj.

  9. #8

  10. #9
    vraciul spartacus's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,173
    Reputatie
    1
    deci dragi edili clujeni bagati mare ca se poate

    ca tot a pus mihai pozele ma bag si eu in seama cu povestea...
    http://www.praguepost.com/P03/2003/RE/1211/re2.php

  11. #10
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    As mai vrea sa adaug ca durata constructiei a fost de 20 de luni!iar la o saptamana dupa asta i-au si facut inaugurarea(asta in urma cu 1 luna jumate)
    La altii se poate si repede si cu bani putini...

  12. #11
    clujean\roman forza_CFR's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    951
    Reputatie
    1
    eu unul nu am incredere... de cativa ani plimba ursul

  13. #12
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    wow... E superb stadionul ...

    22.000 de locuri , alb-rosu , era ideal in Stefan cel Mare
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  14. #13
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    noi nu ne putem compara cu cehii ca natie...
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  15. #14
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Continuati sa va spuneti asta, si sigur nu ne vom compara cu ei vreodata.

  16. #15
    NUMAI U! boshcUtza's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    cluj si pe unde joaca "U"
    Posts
    1,041
    Reputatie
    1
    ambele proiecte sunt realizabile in sumele date, dar la noi prostia e atat de mare incat acum mai mult ca sigur cei de la ohl vor face contestatie si uite asa se mai prelungeste perioada de licitatie
    dupa mine un stadion se va face, dar vor mai dura vreo 5 ani pana sa vedem ca se lucreaza la el
    [B][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="3"]<<In aparenta "U" Cluj este un club sportiv ca toate celelalte. Dar este ca un vin stravechi, baut cu inghitituri mici de toata studentimea din cetatea Clujului. Este un foc intretinut cu lemn de cedru stropit cu roua si cu toate esentele mirositoare din gradinile Napocai.>>[/SIZE][/FONT][/B]

  17. #16
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Or facut contestatie deja, din cate stiu..
    Am zis!

  18. #17
    NUMAI U! boshcUtza's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    cluj si pe unde joaca "U"
    Posts
    1,041
    Reputatie
    1
    pana la urma se pare ca cei de la ohl nu au mai facut contestati
    asadar cei de la universitatea tehnica vor proiecta noul stadion
    [B][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="3"]<<In aparenta "U" Cluj este un club sportiv ca toate celelalte. Dar este ca un vin stravechi, baut cu inghitituri mici de toata studentimea din cetatea Clujului. Este un foc intretinut cu lemn de cedru stropit cu roua si cu toate esentele mirositoare din gradinile Napocai.>>[/SIZE][/FONT][/B]

  19. #18
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boshcUtza View Post
    pana la urma se pare ca cei de la ohl nu au mai facut contestati
    asadar cei de la universitatea tehnica vor proiecta noul stadion
    Moina oricum e stadionul orasului, asa ca nu stiu de ce va stresati atat. Nimeni nu o sa vi-l concesioneze stadionul asta, mai ales daca statul va si investi bani in el.

  20. #19
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by CFR1907 View Post
    Moina oricum e stadionul orasului, asa ca nu stiu de ce va stresati atat. Nimeni nu o sa vi-l concesioneze stadionul asta, mai ales daca statul va si investi bani in el.
    Si care ii problema "U" Cluj v-a putea juca pe el, plus ca scaunele vor fii alb-negre.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  21. #20
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by U Cluj 1919 View Post
    Si care ii problema "U" Cluj v-a putea juca pe el, plus ca scaunele vor fii alb-negre.
    La fel ca alea din sala sporturilor?

  22. #21
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Din cate stiu eu se instaleaza scaune perioada asta si in Horia Demian. Chiar, ce culoare au?

    Mai bine ca nu or facut spaniolii contestatie, ar fi insemnat inca o gramada de timp pierdut degeaba...oricum, proiectu' UTCN pare mai realizabil.
    Am zis!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •