Page 43 of 312 FirstFirst ... 3341424344455393143 ... LastLast
Results 883 to 903 of 6548

Thread: Cluj Arena (30.335 locuri)

  1. #883
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Bre, le-am postat eu mai sus.
    Am corectat bre "U"-istule
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  2. #884
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by U Cluj 1919 View Post
    Vestiarele echipelor trebuie sa aiba minim 25 de locuri, iar banca de rezerve trebuie sa aiba cel putin 13 locuri. Zona VIP trebuie sa aiba 1.500 de locuri pentru echipa gazda si 200 de locuri pentru VIP-urile echipei adverse, iar in incinta stadionului trebuie sa se gaseasca si o zona de intampinare de 400 de metri patrati. In cazul unei pene de curent, arena trebuie sa aiba un generator propriu, care sa sustina iluminatul la nivelul mediu, iar securitatea trebuie asigurata cu minim 1.400 de camere fixe si 1.000 mobile. In ceea ce priveste parcarea, aceasta trebuie sa cuprinda, si ea, locuri pentru VIP, 150 si 400 de spatii de parcare pentru autobuze in apropierea stadionului.

    Alexandra Groza

    Sursa:
    Citynews
    Vad ca astia de la citynews persista in greseala.
    Am zis!

  3. #885
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Cred ca in august termina structura de beton daca se mentine ritmul.

  4. #886
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Vicele de la CJ Cluj zice ca, in ritmul asta, o sa se treaca la finisaje candva in toamna.
    Am zis!

  5. #887
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Legat de locurile de parcare:
    Primăria s-a angajat să construiască în subteranul sălii (polivalente) un parking. “Pentru a face față normativelor europene, avem nevoie pentru stadionul nostru de circa 1.500 de locuri de parcare. Iar primăria s-a angajat să ne ofere gratuit parcarea subterană pe care o va construi pe amplasamentul sălii polivalente, ceea ce ne convine foarte mult”, a lămurit Tișe.
    Deci primaria va construi un parking subteran, diferit de cel de sub tribuna I a noului stadion, sub viitoarea polivalenta aflata la cativa metri de noul municipal.
    Am zis!

  6. #888
    junior
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    147
    Reputatie
    1
    Imi place foarte mult locatia stadionului, pe malul Somesului si in apropierea acelui lac - Chios - daca televiziunile noastre isi vor permite vreodata sa-l filmeze de sus va iesi o panorama extraordinara. Cat despre denumire, suna foarte frumos CLUJ ARENA.

  7. #889
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    ceva poze noi nu are nimeni ?

  8. #890
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    ceva poze noi nu are nimeni ?

  9. #891
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Urmeaza.

    Quote Originally Posted by ADONYS View Post
    Imi place foarte mult locatia stadionului, pe malul Somesului si in apropierea acelui lac - Chios - daca televiziunile noastre isi vor permite vreodata sa-l filmeze de sus va iesi o panorama extraordinara. Cat despre denumire, suna foarte frumos CLUJ ARENA.
    O sa se vada frumos de pe Cetatuie si, dupa cum am vazut pe topicul asta, si din Zorilor, ambele fiind zone mai inalte din oras.
    Last edited by zebe; 27th April 2010 at 17:09.
    Am zis!

  10. #892
    alb-negru corello's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,784
    Reputatie
    1
    Eu tot nu inteleg de ce nu vor sa acopere Somesul pentru a facilita parcari. Daca l-ar acoperi macar de la pod pana undeva pe langa Sala Sporturilor ar face cateva sute bune de parcari si ar economisi o gramada de bani

  11. #893
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Se face pana la urma un parking subteran sub viitoarea sala polivalenta. Oricum, cred si acoperirea Somesului cred ar implica bani multi.
    Am zis!

  12. #894
    alb-negru corello's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Se face pana la urma un parking subteran sub viitoarea sala polivalenta. Oricum, cred si acoperirea Somesului cred ar implica bani multi.
    Bine, poate ca ar implica bani multi si cu varianta asta dar totusi, ii vorba de spatiu pentru ca daca stam sa analizam proiectul in sine observam ca e cam inghesuita treaba

  13. #895
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    Acoperirea Somesului, solutia perfecta in caz de inundatii. Apa va ajunge la adincime si se va intoarce transormata in aburi, la fel ca solutia de acoperire a Somesului./

  14. #896
    alb-negru corello's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by eugene12 View Post
    Acoperirea Somesului, solutia perfecta in caz de inundatii. Apa va ajunge la adincime si se va intoarce transormata in aburi, la fel ca solutia de acoperire a Somesului./
    Ceva-ceva ai vrut tu sa zici dar eu, personal nu am inteles nimic. Nu ma pricep la hidrologie sau la longevitatea unei contructii in aceste conditii.
    Iti spun doar atat. Somesul are o fluenta controlata de barajul de la Tarnita(daca stii despre ce vb). iar inundatii nu au fost aici. Daca vrei sa elaborezi mai clar chiar ar fi util

  15. #897
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    pai nu cred ca nici o primarie normala din lume ar da autorizatie de constructie pentru asa ceva

  16. #898
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    http://www.adevarul.ro/bbtcontent/cl...428_0371/4.jpg

    http://www.adevarul.ro/bbtcontent/cl...428_0408/1.jpg

    http://www.adevarul.ro/bbtcontent/cl...428_0409/1.jpg

    Pentru a respecta normele internaționale FIFA și UEFA, proiectul stadionului Cluj Arena ar putea fi refăcut. În timp ce, stadionul este finalizat în proporție de 30%, proiectanții și constructorii iau în calcul înălțarea peluzelor pe care e montată nocturna.

    Din mai multe schițe și foi de proiect ale arhitecților și constructorilor Cluj Arena reiese că stadionul ar putea beneficia în viitor nu doar de un sistem de nocturnă integrat în tribune, ci și de doi stâlpi de nocturnă, amplasați în spatele peluzelor.

    Potrivit planurilor, proiectul prevede ca nocturna să fie integrată în acoperișul stadionului, însă, conform unor surse din rândul constructorilor, în zona peluzelor, acesta va fi la o înălțime prea mică față de ceea ce impun normele internaționale.

    „Lucrăm la modificări pentru a respecta normele internaționale. Potrivit proiectului inițial, sistemul de lumini ar fi prea jos în zona peluzelor, unde stadionul este mai scund, astfel încât e posibil ca lumină să intre în ochii jucătorilor”, susțin sursele citate. Cu toate acestea, sistemul de nocturnă din zona tribunelor va rămâne nemodificat.



    Până în acest moment, nici Dorin Așchilean, președintele ACI, consorțiul care realizează stadionul, nici președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, nu au putut fi contactați pentru a confirma informația. „Nu s-a luat încă o decizie în acest sens, așteptăm să primim documentele, iar doar după ce vor fi analizate ne vom putea pronunța”, a declarat Alin Iuga, purtătorul de cuvânt al Consiliului Județean Cluj.

    Modificări vor mai fi operate, conform președintelui Consiliului Județean, la sistemul de supraveghere, la balustradele de siguranță și la tipurile de scaune, ceea ce va duce la o creștere a costului total al arenei. Noua sumă va fi comunicată autorităților, însă, abia peste cinci luni. Contractul semnat pentru „Cluj Arena” prevedea inițial o valoare de circa 27,5 milioane de euro, iar până în acest moment, lucrările la stadion au costat peste 8,5 milioane de euro.



    „Ne dorim calitate și trebuie să anticipăm noile reglementări internaționale pentru omologarea stadioanelor, dacă ne dorim să avem o arenă modernă care să facă față competițiilor sportive de orice nivel”, a spus Tișe luna trecută, în timpul unei vizite de lucru la stadion.

    Ce presupun normele internaționale

    Noul stadion va fi realizat la standardele FIFA și UEFA. Pentru a fi inclus în clasificarea „Elite”, stadionul va trebui să respecte câteva reguli, repectiv numărul de scaune trebuie să fie de peste 30.000, din care cel puțin 22.500 acoperite, suprafața de joc să aibă dimensiuni specifice de 105x68 de metri, vestiarele să aibă minimum 25 de locuri, iar banca de rezerve cel puțin 13. De asemenea, arena trebuie să rezerve 1.500 de locuri de pe stadion VIP-urilor, complexul trebuie să asigure un generator care să susțină nocturna în cazul unei pene de curent, iar parcarea să asigure 150 de locuri pentru VIP-uri și 400 pentru restul vehiculelor.

    A fost finalizat 30% din stadion

    Cosntructorii susțin că au fost finalizate deja 30 la sută din construcție, iar lucrările sunt înaintea graficului. Pe Cluj Arena lucrează, astăzi, 270 de oameni, iar construcția se desfășoară în ritm alert. Gradenele inferioare au fost monate aproape în totalitate.De asemenea, partea de infrastructură a a subsolului a fost terminată, în prezent lucrându-se la instalații.
    Sursa
    Am zis!

  17. #899
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Noul stadion al Clujului începe să prindă contur

    Reprezentanții Consiliului Județean Cluj sînt foarte încîntați de modul în care decurg lucrările la noul stadion din Cluj-Napoca. Radu Bica, vicepreședintele CJ Cluj a declarat că lucrurile merg atît de bine în construcția arenei, încît s-a reușit deja devansarea cîtorva termene de execuție. „Spre satisfacția noastră, lucrările de edificare a viitoarei arene sportive a județului se derulează într-un ritm extrem de alert, reușindu-se în mod repetat devansarea unor termene de execuție. De altfel, excelenta colaborare și comunicare de pînă acum dintre toate părțile implicate precum și lipsa oricăror incidente sau obstacole semnificative recomandă acest proiect drept un veritabil model de bune practici în domeniul investițiilor publice în domeniul infrastructurii”, a precizat Radu Bica, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj.

    Foaia Transilvana - Lumea vazuta de la Cluj


    POZE
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  18. #900
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Frumoase poze. Merg bine oricum. Nu cred ca ar fi rau deloc daca ar mai inalta peluzele, ar fi chiar bine. Astfel poate mai creste si capacitatea.

  19. #901
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Nu stiu exact la ce se refera, bine ar fi sa inalte acoperisul. Insa din ce am inteles, vor sa instaleze doi stalpi exteriori in spatele peluzelor.

    Pozele lui U sa le vada toata lumea.

    http://img535.imageshack.us/img535/6789/2609.jpg

    http://img440.imageshack.us/img440/4015/2608w.jpg

    http://img80.imageshack.us/img80/7834/2607.jpg

    http://img339.imageshack.us/img339/5889/2606l.jpg

    http://img689.imageshack.us/img689/6523/2605i.jpg
    Am zis!

  20. #902

  21. #903
    sport legend ensic's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj
    Posts
    1,971
    Reputatie
    1
    Merci mult de poze Alex, ma incanta deja cea ce se vede!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •