Page 104 of 312 FirstFirst ... 45494102103104105106114154204 ... LastLast
Results 2,164 to 2,184 of 6548

Thread: Cluj Arena (30.335 locuri)

  1. #2164
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Deci va ploua doar pe panza? nu si pe suport fanionului?:O :X
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  2. #2165
    sport legend Jeleul's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,421
    Reputatie
    1
    "Soluția arhitecturală a noului stadion al județului Cluj, Cluj Arena la standarde internaționale UEFA și FIFA"

    "Pe amplasamentul fostului stadion “Ion Moina”, str.Parcului, f.n., se construiește noul stadion al județului Cluj, Cluj Arena, la standarde internaționale, cu o capacitate de 30.596 locuri din care 28.000 acoperite, cu respectarea normelor impuse de criteriile FIFA și UEFA, precum și de norme generate de prezența în incintă a unei piste de atletism de categorie A.

    Fiind un stadion amplasat în Parcul Central, soluția adoptată de arhitecți este de a camufla pe cât este posibil obiectul, în ideea de a reduce impactul său vizual. Astfel, suma majoritară de funcțiuni va fi acoperită de un taluz artificial, fapt ce va conduce la crearea unei promenade la nivelul imediat următor, promenadă ce va asigura accesul și distribuirea publicului. Parterul va fi preponderent liber, lăsând să să întrevadă din orice unghi spectacolul construcției în sine. Acest nivel va conține pachetele de scări necesare accesului la nivelul următor de tribune. Următorul nivel, cel al publicului, va conține grupuri sanitare și baruri, suficiente pentru o bună încadrare în timpul prevăzut de utilizare a lor.

    1. Regimul de înălțime

    Regimul de înălțime propus este 2S+P+5E+nivel general gradene pentru tribună unu- vest și 2S+P+2E + nivel general gradene pentru tribună 2- est, iar pentru peluze 2S+P+E+gradene.

    Subsolul este un nivel de cota 0.00, însă acoperit cu un relief artificial finit, înălțimea obiectului în punctul său maxim este de 36,75m.

    2. Descrierea funcțională

    Noul stadion va fi conceput din îmbinarea a patru obiecte, Tribuna 1 (T1), Tribuna 2 (T2), Peluza 1 (P1), Peluza 2 (P2). Acestea vor conține în principal dotări pentru confortul publicului (în zona de tribune și peluze), precum și spațiile absolut necesare impuse în organizarea funcțională a obiectivului (vestiare, săli de conferință, săli de presă, etc). În ansamblul stadionului vor mai fi cuprinse spații pentru cluburile sportive, (atletism, scrimă, ciclism, box, haltere, lupte, culturism, tenis de masă), spații de antrenamente acoperite, muzeul sportului și cabinete medicale.

    Circulația pe verticală este asigurată majoritar prin intermediul scărilor. În corpul vestic, T1, vor fi amplasate două lifturi care vor deservi atât membrii presei, cu legătura directă spre zona destinată lor, cât și VIP cu conexiuni la nivelul lojelor, iar unul dintre ele va face legătura inclusiv cu parcajul rezervat VIP. Circulațiile sunt astfel dispuse și prevăzute încât să existe o totală separare a publicului de zona securizată de parter.

    Va continua, cu prezentarea detaliată a spațiilor…"

    Sursa: cluj-am.ro

  3. #2166
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    deci pana la urma o sa fie aproape toate scaunele acoperite

  4. #2167
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Inca trei imagini. In primele 2, se poate observa ca pe amprenta turnului, ca solutie provizorie, o sa se amenajeze o oglinda de apa.

    Amenajarea zonei din jurul stadionului.
    http://i53.tinypic.com/1037vyu.jpg

    Intrarea la tribuna I.
    http://img255.imageshack.us/img255/3411/a1copyv.jpg

    Interior peluza.
    http://img830.imageshack.us/img830/4880/a2copy.jpg

    Din nou, multumesc Cristi, www.dicositiganas.ro!
    Am zis!

  5. #2168
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    Deci sa intelegem ca nu se mai face sala de sport linga stadion?

  6. #2169
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Cum adica pe jumatate neacoperit? Ti-am pus o poza in care se vede clar ca jumatate din scaunele de la primul nivel o sa fie acoperite. Miai raman 5-6 randuri care vin neacoperite. Plus imbinarile dintre peluze si tribune. Asta inseamna jumatate din intregul stadion?
    asa e, se vede. cu inelul I m-am linistit, sa vedem inelul superior

  7. #2170
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by eugene12 View Post
    Deci sa intelegem ca nu se mai face sala de sport linga stadion?
    Parcarea reprezinta doar o solutie temporara, pana vor incepe lucrarile la sala. Ultima data se vorbea de 2011 ca an in care s-ar pune prima caramida acolo. Din ce am citit, proiectul salii polivalente ramane in picioare, sa vedem..
    Last edited by zebe; 2nd November 2010 at 22:44.
    Am zis!

  8. #2171
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    nu imi place cum sunt puse peluzele...trebuia sa le faca dracu` simetric si clasic in spatele fiecarei porti...

  9. #2172
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Nu e destul spatiu, au fost nevoiti sa recurga la compromisul asta. Si mie tocmai asimetria asta imi place la stadion, stadioane cu tribune/peluze simetrice sunt destule si arata foarte ordinar. In schimb, nu am mai vazut solutia asta pe nicaieri, cu tribunele "aplecandu-se" fiecare pe cate o peluza.
    Am zis!

  10. #2173
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    eh, imi aduce aminte de pozitia peluzelor din stefan cel mare, de care mi-s satul....

  11. #2174
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    In ce sens?
    Am zis!

  12. #2175
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    pai uite la pozitia PCH-ului nu iti aduce aminte de nimic?

    http://www.imageno.com/thumbs/20101102/sypihykn9w4l.jpg

  13. #2176
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Aha, cam aceeasi pozitie.
    O sa vii pe viitorul stadion si o sa vezi ca, totusi, ii mai fain ca pe Stefan cel Mare.
    Am zis!

  14. #2177
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Aha.
    O sa vii pe viitorul stadion si o sa vezi ca, totusi, ii mai fain ca pe Stefan cel Mare.
    nu neaga nimeni asta, oricine are stadion mai fain ca ala din Stefan cel Mare

  15. #2178
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Oricum, daca totul merge bine, la anul "U" - Dinamo o sa se joace pe cele mai bune stadioane din tara. Nu o sa mai auda nimeni de St. cel Mare.
    Am zis!

  16. #2179
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Oricum, daca totul merge bine, la anul "U" - Dinamo o sa se joace pe cele mai bune stadioane din tara. Nu o sa mai auda nimeni de St. cel Mare.
    ceea ce e putin trist, complexul Dinamo prin pozitia si spatiul care il are in mijlocul capitalei cu ceva investitii serioase ar fi putut fi lejer un centru al sportului bucurestean, un stadion decent construit in locul actualului, o sala,un patinoar, un bazin olimpic...eh nu ne vindem tara si acum la 20 de ani traim tot din ce au facut comunistii acolo, in timpul asta toate modificarile au fost de suprafata, practic au mai dat o bidinea pe ici pe colo...

  17. #2180
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Si daca Petrolul promoveaza vom avea 3 stadioane noi in Liga 1...Problema insa e ca nu exista niciun alt stadion nou in plan.

  18. #2181

  19. #2182
    fan pe fatza mihaiomc's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    306
    Reputatie
    1

  20. #2183
    junior Tiger1's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ilfov
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    In aceste stadii, se BETONEAZA la greu ...

  21. #2184
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Unde or sa fie shaormariile,kfc-urile si mc shit-urile.Ziceti si voi, sa stie lumea!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •