Page 103 of 312 FirstFirst ... 35393101102103104105113153203 ... LastLast
Results 2,143 to 2,163 of 6548

Thread: Cluj Arena (30.335 locuri)

  1. #2143
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Vrei? Ce atractiva-i sectiunea asta de la o vreme.

    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    una e sa iei in serios si alta e sa te ia lumea peste picior.daca esti moderator, ar trebui sa aplici aceeasi regula pentru toti.da. ma rog, tu esti serif pe aici.chiar nu ma mai intereseazza daca aplici sau nu aceeasi regula.numai bine
    Imi pare rau daca ai ramas cu impresia ca am incercat sa te iau peste picior, nu asta mi-o fost intentia.
    Am zis!

  2. #2144
    alb-negru corello's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,784
    Reputatie
    1
    M-am uitat cu mare atentie la toate pozele si am ajuns la alta concluzie...nu am avut dreptate cand am condamnat proiectantii cum ca nu am facut tribuna 1 si 2 in linie dreapta. Daca o faceau drept, estetic se schimba total aspectul.
    P.S. zebe, nu ai somn?

  3. #2145
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Si oricum, se vede altcumva acuma, cu tribunele inaltate, decat inainte, cand era numa primul etaj construit. Nu mai par tribunele chiar asa curbate.
    Ma uitam zilele trecute la alte stadioane de capacitate aproapiata, cu pista de atletism, si am vazut ca mai toate au un design foarte monoton. De fapt, inca nu am vazut un stadion de atletism cu 30-35.000 de mii de locuri care sa fie mai fain decat asta. Mai caut, dar nu promit nimic.

    PS Tocmai ajunsesem acasa. Am avut somn dupa.
    Last edited by zebe; 31st October 2010 at 11:09.
    Am zis!

  4. #2146
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Ulevi parca e tot asa mai crbat
    [SIZE="5"][COLOR="Blue"]O singura echipa e campiona, CEA A UNEI MARI IUBIRI[/COLOR][/SIZE]

  5. #2147
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Multe dintre stadioanele cu pista noi (sau relativ noi) au tribunele curbate. Si... cam atat. Exemple:

    Poljud, Split.
    http://www.najblog.com/media/6234/20...ion_Poljud.jpg

    Nationalul din Skopje
    http://i137.photobucket.com/albums/q...alek/pp070.jpg

    San Jose, Costa Rica
    http://www.icoder.go.cr/fileadmin/us...7-01-004-1.jpg
    Am zis!

  6. #2148
    junior Tiger1's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ilfov
    Posts
    82
    Reputatie
    1

  7. #2149
    senior
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    183
    Reputatie
    1
    Ce frumos ala din Macedonia

  8. #2150
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Nu mi se pare ca s-ar apropia macar dpdv al designului de al nostru. Nici ca functiuni, mai ales la pretul la care se pare ca o sa ajunga (cca 80 de milioane de euro).

    In alta ordine de idei, am primit via e-mail cateva lamuriri legate de stadion. In primul rand, se pare ca toate scaunele vor fi rabatabile, "iar la tribuna 1, in zonele VIP si VVIP vor fi fotolii rabatabile".
    In ceea ce priveste acoperisul, acesta nu o sa acopere toate locurile pentru ca, in principiu, "primele randuri ale inelului inferior sunt cele care sunt propuse a nu se vinde in cazul competiitiilor (exista un anumit numar de locuri care nu se ocupa din motive de securitate)". Deci procentul ala din numarul total de locuri care ar trebui sa ramana neocupat o sa ramana si neacoperit.
    Practic, partile neacoperite sunt jumatate din primul nivel (cealalta jumatate e acoperita de consola inelului superior) si cele 4 zone dintre acoperisurile peluzelor si ale tribunelor.

    Multumesc Cristi U.
    Am zis!

  9. #2151
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by corello View Post
    M-am tot uitat, am tot analizat si am ajuns la urmatoarea concluzie...acoperisul cred ca e doar sa dea bine la design. Pe timp de ploaie, daca mai bate si o rafala de vant, te ploua sub acoperis in ultimul rand. Mie mi se pare o bataie de joc fara margini
    mai dar pretentios esti

    pana anul trecut stateati in ploaie pe wc-ul ala de stadion vechi iar acuma va nemultumeste ba ca e acoperisul prea mic, ba ca de ce e cu pista, ba ca de ce nu se mai face turnul ala , ba ca peluza e stramba ...

    stai si tu unde nu ploua, ca oricum nu o sa fie plin decat la meciurile cu steaua, dinamo si cfr ...
    Last edited by Elphax; 1st November 2010 at 12:21.

  10. #2152
    fan pe fatza mihaiomc's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    306
    Reputatie
    1
    "Consilierii judeteni au aprobat cu greu indicatorii tehnici modificati in cazul proiectului stadionului. Acesti indicatori au fost suplimentati cu propuneri venite din partea ACI si aprobate de Comisia Tehnica a Consiliului Judetean.

    “Noi trebuie sa ne incadram, conform Ordonantei nr. 34, intr-o anumita suma. Contractual este vorba de 27,5 milioane de euro, iar noi putem aproba inca 13 milioane de euro. Ce au cerut cei de la ACI se ridica mult peste aceasta suma si trebuie sa renuntam la niste bani”, a spus consilierul PSD, Danut Canta.

    Vicepresedintele Radu Bica a ridicat problema crearii infrastructurii pentru sistemul de afisaj si pentru nocturna pistei de atletism, chiar daca acestea nu se vor realiza, conform deciziei comisiei tehnice. “Nu este momentul sa mergem cu investitii si alocari nesabuite de bani”, a adaugat Canta.

    Practic, in perioada urmatoare, Consiliul Judetean urmeaza sa negocieze cu reprezentantii consortiului care lucreaza la ridicarea stadionului preturile de la fiecare punct al listei cu noi propuneri. Proiectul a fost votat, dupa zeci de minute de discutii, cu 27 de voturi pentru.

    Au decis cu greu daca sa voteze sau nu

    Consilierii judeteni s-au certat timp de 30 de minute inainte de a decide daca proiectul privind aprobarea indicilor tehnico-economici pentru stadion sa intre sau nu pe ordinea de zi. Consilierii PSD au cerut, initial, amanarea proiectului de hotarare, sustinand ca fiecare dintre punctele noi inaintate de ACI Cluj trebuie discutate.

    “Membrii Comisiei Tehnice de Urbanism si-au spus parerea cu privire la punctele noi, dar prin schimbarea solutiilor tehnice lucrurile au luat o noua dimensiune. Noi suntem de acord sa se mearga cu proiectul pana la capat, dar cu verificari atente”, a declarat Danut Canta.

    Pana la urma, consilierii s-au lamurit ca e vorba doar de partea tehnica a noilor solicitari, astfel ca au renuntat la cererea de amanare."


    sursa www.citynews.ro/cluj/

    Deci megem inainte...

  11. 1st November 2010, 12:38

  12. #2153
    junior Tiger1's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ilfov
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    ... dar cu verificari atente.

  13. #2154
    fan pe fatza mihaiomc's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    306
    Reputatie
    1

  14. #2155
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Nu mi se pare ca s-ar apropia macar dpdv al designului de al nostru. Nici ca functiuni, mai ales la pretul la care se pare ca o sa ajunga (cca 80 de milioane de euro).

    In alta ordine de idei, am primit via e-mail cateva lamuriri legate de stadion. In primul rand, se pare ca toate scaunele vor fi rabatabile, "iar la tribuna 1, in zonele VIP si VVIP vor fi fotolii rabatabile".
    In ceea ce priveste acoperisul, acesta nu o sa acopere toate locurile pentru ca, in principiu, "primele randuri ale inelului inferior sunt cele care sunt propuse a nu se vinde in cazul competiitiilor (exista un anumit numar de locuri care nu se ocupa din motive de securitate)". Deci procentul ala din numarul total de locuri care ar trebui sa ramana neocupat o sa ramana si neacoperit.
    Practic, partile neacoperite sunt jumatate din primul nivel (cealalta jumatate e acoperita de consola inelului superior) si cele 4 zone dintre acoperisurile peluzelor si ale tribunelor.

    Multumesc Cristi U.
    romania asta e ciudata rau. la bucuresti se pune acoperis rabatabil, nu stiu daca sunt 20 de stadioane in lume cu acoperis rabatabil iar scaunele sunt jenante, nici vorba de rabatabile, dar si pentru niste scaune obisnuite sunt modeste. In schimb la cluj sunt scaune rabatabile iar acoperisul nu acopera integral tribunele..
    Motivatia ca oricum "exista un procent care nu se ocupa din motive de securitate anume primele randuri ale inelului inferior propuse a nu se vinde in cazul competiitiilor " nu se pupa cu dotarea acestor sectoare cu 'rabatabile". Daca oricum nu se vor ocupa la ce bun sa fie dotate cu scaune dintre cele mai scumpe?
    Pe de alta parte din poze eu vad ca intregul prim nivel ramane neacoperit nu doar jumate. Si procentul ala lasat liber pentru securitate este de 10% adica 3000 de locuri. In fapt el se foloseste de obicei mai mult pentru zona tampon dintre galerii, nu e neaparat vorba de primele randuri. Chiar am fost de 2 ori pe primul rand a unor stadioane din vest, nici vorba sa ramana neocupate aceste randuri.

    Serios acu, uita-te si tu atent, ti se pare ca doar jumate din inelul inferior ramane neacoperit?

  15. #2156
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Ma uit atent.

    http://img190.imageshack.us/img190/4...cture092ov.jpg

    M-am uitat.
    Ce-ai fi propus? Sa puna pe primele randuri altfel de scaune?
    Last edited by zebe; 1st November 2010 at 21:02.
    Am zis!

  16. #2157
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Ma uit atent.

    http://img190.imageshack.us/img190/4...cture092ov.jpg

    M-am uitat.
    Ce-ai fi propus? Sa puna pe primele randuri altfel de scaune?
    Nu. Nu e capat de tara ca acoperisul nu va acoperi integral tribuna, nu e nici primul nici ultimul stadion partial acoperit, dar macar sa ne scuteasca cu explicatii tampite de genul "oricum primele randuri nu se ocupa din motive de securiate".
    Si daca pe moina s-au gasit solutii pt rabatabile era cazul si sa fie si la bucuresti, macar trib 1, 2, daca nu peluzele

  17. #2158
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Alta explicatie nu ai, o sa trebuiasca sa te multumesti cu asta.
    Last edited by zebe; 1st November 2010 at 21:28. Reason: :)
    Am zis!

  18. #2159
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Alta explicatie nu ai, o sa trebuiasca sa te multumesti cu asta.
    Si daca nu te deranjeaza faptul ca nu o sa fie acoperit in intregime, de ce te-ar deranja explicatiile?
    ca sa fiu drept am banuit de la inceput ca n-o sa fie integral acoperit, pretul mic, macheta initiala, toate indicau aceasta posibilitate. Puteau sa zica de la inceput. Si acuma ne aburesc cu "primele randuri".. O sa fie cam pe jumate neacoperit. Nu e cazul sa exageram nici cu nemultumirile, bine ca se face totusi

  19. #2160
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Cum adica pe jumatate neacoperit? Ti-am pus o poza in care se vede clar ca jumatate din scaunele de la primul nivel o sa fie acoperite. Miai raman 5-6 randuri care vin neacoperite. Plus imbinarile dintre peluze si tribune. Asta inseamna jumatate din intregul stadion?
    Am zis!

  20. #2161
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Zebe, problema mare cred eu ca e la inelul superior. Nu sunt convins ca peluzele sunt acoperite integral (pana la primul rand a inelului superior). De asemenea pot pune pariu ca inelul superior al tribunelor nu va fi integral acoperit. Daca nu a fost posibila o structura metalica care sa acopere si cele 5-6 randuri ale inelului inferior la peluze, ma indoiesc ca vor monta o structura mult mai mare pentru tribune (relativ la inaltimea si curbura mult mai mare). Sper sa ma insel. NUMAI "U".

  21. #2162
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Degeaba, daca va ploua pe fanioanele de la cornere degeaba se face stadionul
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  22. #2163
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Din ce am inteles, inelul superior o sa fie acoperit in intregime, mai putin cele 4 zone dintre tribune si peluze. Ramane sa vedem.
    Last edited by zebe; 1st November 2010 at 22:17.
    Am zis!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •