Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 46

Thread: Calendarul Cupei Mondiale de biatlon, sezonul 2008/2009

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Post Calendarul Cupei Mondiale de biatlon, sezonul 2008/2009

    S-a stabilit calendarul editiei 2008/2009 a Cupei Mondiale de biatlon, calendar probabil in proportie de 90%:
    http://www.biathlonworld.com/media/media_0829920.PDF
    Ce parere aveti de calendarul sezonului viitor?
    Daca sezonul 2007/2008 s-a incheiat la Oslo, sezonul 2008/2009 se va incheia la Khanty-Mansiysk. Oslo va fi eliminata si inlocuita de Trondheim.

  2. #2
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Calendarul este asemanator cu cel de anul trecut doar ca sunt incluse Trondheim si Vancouver.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nici o surpriza, pana la urma au renuntat la etapa din SUA prevazuta initial

  4. #4
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Daca nu ma insel Oslo a fost inlocuit cu Trondheim deoarece complexul sportiv de la Oslo este in reconstructie.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Daca nu ma insel Oslo a fost inlocuit cu Trondheim deoarece complexul sportiv de la Oslo este in reconstructie.
    Da, pentru mondialele de schi nordic

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Probabil etapa de la Vancouver a fost introdusa ca un test pentru JO, chiar cu 1 an inaintea olimpiadei.Ar fi fost si pacat sa nu se profite de un astfel de test chiar pe terenul unde va avea loc olimpiada, sportivii stiind astfel la ce sa se astepte.
    Ca o noutate in calendar, avem 4 probe de individual de-a lungul sezonului, cu una mai mult fata de anul trecut. Sa speram ca numarul lor va creste din nou in urmatoarele sezoane, poate chiar dupa Olimpiada.
    Vom avea si 5 probe de start in bloc, spre deosebire de sezonul trecut cand au fost mai putine. Ce ziceti, e un lucru bun cu aceste mici schimbari? Pot ele conta in stabilirea castigatorilor? Cum se va descurca Bjorndalen la individual, singura proba la care nu a iesit pe primul loc anul trecut?

  7. #7
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Asta pare a fi programul complet ...varianta 2

    http://www.pdfdownload.org/pdf2html/...PDF&images=yes
    Last edited by SORENSEN; 30th August 2008 at 23:13.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Mie mi se pare OK programul, cu o exceptie: prima proba de start in bloc va fi introdusa camtarziu, pe la jumatatea sezonului, in etapa a IV-a, pe 11 ianuarie. Sa vedem totusi daca va ramane aceasta varianta finala a calendarului. Parca prin septembrie va fi congresul IBU, nu?

  9. #9
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    N-am gasit date despre Congres dar am gasit site-ul CM 2009 din Korea de la Pyeong Chang http://biathlon-pyeongchang.or.kr/
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Congresul se tine saptamana viitoare la Praga

  11. #11
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ieri a fost prima zi a congresului, iar azi cea de-a doua. Plecarea se va face maine sau cel tarziu poimaine. Luni ar trebui sa apara hotararile finale ale congresului pe site.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    CM din 2012 si 2013 se vor desfasura la Ruhpoldin respectiv Nove Mesto

  13. #13
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Unde vor avea loc campionatele mondiale in 2011?

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Khanty Mansyisk

  15. #15
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    De asemenea s-a stabilit ca cel de-al noualea congres al IBU va avea loc in 2010 la Sankt Petersburg. Asadar, oficialii IBU se intalnesc doar la doi ani odata sa puna lucrurile la punct in biatlon. E bine ales momentul din 2010, la putin timp dupa JO de la Vancouver, cand vor putea sa hotarasca ce anume mai trebuie schimbat in regulamente.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Congresul se pare ca a respins propunerea Comitetului Executiv de a pastra sistemul de participare de anul acesta. Acum nu inteleg daca se va reveni la cel de acum 2 ani, adica daca va creste din nou numarul participantilor


    Oricum avand in vedere ca tarile mai mici au votat impotriva cred ca arata ca va fi eliminat sistemul cu Points List.

  17. #17
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Congresul se pare ca a respins propunerea Comitetului Executiv de a pastra sistemul de participare de anul acesta. Acum nu inteleg daca se va reveni la cel de acum 2 ani, adica daca va creste din nou numarul participantilor


    Oricum avand in vedere ca tarile mai mici au votat impotriva cred ca arata ca va fi eliminat sistemul cu Points List.
    Oricum, pe noi nu ne afecteaza mare lucru prezenta unui sportiv in plus, mai ales la masculin unde am fost varza sezonul trecut, pana si Serbia a avut echipa de stafeta, chiar tu spuneai ca mai bine sa nu avem stafeta de masculin decat sa ajungem ca aia la 30 de minute dupa castigatori!

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Oricum, pe noi nu ne afecteaza mare lucru prezenta unui sportiv in plus, mai ales la masculin unde am fost varza sezonul trecut, pana si Serbia a avut echipa de stafeta, chiar tu spuneai ca mai bine sa nu avem stafeta de masculin decat sa ajungem ca aia la 30 de minute dupa castigatori!
    In primul rand vom avea dreptul sa concuram cu 4 fete, e foarte bine pentru stafeta. In al doilea o spun din nou, am mare incredere in juniorii pe care-i avem acum, eu as promova macar 2 din ei in Cupa Mondiala. Anul trecut erau prea tineri, acum macar Gerbacea si Faur pot face fata cat de cat la seniori. Mai este si Gavrila, aproape de podium la Mondialele de Juniori. Daca ramanea sistemul de anul trecut n-am fi avut niciodata dreptul la mai mult de 1 biatlonist ceea ce ar fi impiedicat progresul juniorilor de acum

  19. #19
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    In primul rand vom avea dreptul sa concuram cu 4 fete, e foarte bine pentru stafeta. In al doilea o spun din nou, am mare incredere in juniorii pe care-i avem acum, eu as promova macar 2 din ei in Cupa Mondiala. Anul trecut erau prea tineri, acum macar Gerbacea si Faur pot face fata cat de cat la seniori. Mai este si Gavrila, aproape de podium la Mondialele de Juniori. Daca ramanea sistemul de anul trecut n-am fi avut niciodata dreptul la mai mult de 1 biatlonist ceea ce ar fi impiedicat progresul juniorilor de acum
    Pai si de-acum inainte vom avea dreptul la 2 biatlonisti? Adica s-a schimbat ceva in urma congresului? Dar cu clasamentul IBU cum ramane? Tot el va ramane de referinta in stabilirea numarului de participanti pe tara, sau se revine la clasamentul pe natiuni?

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pai si de-acum inainte vom avea dreptul la 2 biatlonisti? Adica s-a schimbat ceva in urma congresului? Dar cu clasamentul IBU cum ramane? Tot el va ramane de referinta in stabilirea numarului de participanti pe tara, sau se revine la clasamentul pe natiuni?
    Nu bag mana in foc dar din comunicatul IBU eu asta inteleg, se revine la numar de sportivi in functie de clasamentul pe natiuni, daca asa este avem dreptul la 2 biatlonisti

  21. #21
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce parere ai despre noul format al cupei mondiale, cu 9 etape, 3 probe individuale si 4 probe de start in bloc? Eu cred ca probele de start in bloc pot face diferenta in clasamentul general, fiindca toti sportivii pleaca in acelasi timp la start, nimeni nu are nici un handicap fata de adversar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •