Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 46

Thread: Calendarul Cupei Mondiale de biatlon, sezonul 2008/2009

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sincer pe mine nu ma intereseaza clasamentele decat poate in ultimile 2 etape. Eu am mai spus ca prefer o cursa de individual uneia de start in bloc.

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Etapa de la Pokljuka a fost mutata la Hochfilzen, asadar etapele 2 si 3 se vor desfasura in Austria. Motivul este ca lucrarile de modernizare ale bazei de la Pokljuka nu se vor incheia pana la data necesara

  3. #24
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Dar de ce trebuie sa modernizeze baza de la Pokljuka? Asta inseamna ca nu vor mai avea loc acolo etape de Cupa Mondiala pana la anul? Pacat, Pokljuka devenise o traditie...

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Dar de ce trebuie sa modernizeze baza de la Pokljuka? Asta inseamna ca nu vor mai avea loc acolo etape de Cupa Mondiala pana la anul? Pacat, Pokljuka devenise o traditie...
    Probabil avea nevoie de unele modernizari. Foarte bine ca modernizeaza nu ca altii

  5. #26
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Asadar sezonul viitor se va incheia cu 2 saptamani mai tarziu ca sezonul 2007/2008, pe 29 martie! Ce parere aveti de marirea etapelor de Cupa Mondiala, la 9 etape? Oare titlul se va decide in ultima etapa sau Ole va castiga detasat cu mult inainte? E capabil Svendsen sa se bata cu el tete-a-tete?

  6. #27
    junior Breakcore's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Bulgarii au reusit sa organizeze o etapa din Cupa Mondiala. Oare cand vom putea si noi sa atingem acest standrard
    DRUM AND BASS MASSIVE

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Breakcore View Post
    Bulgarii au reusit sa organizeze o etapa din Cupa Mondiala. Oare cand vom putea si noi sa atingem acest standrard
    ????? n-ai vazut bine, poate la schi alpin

  8. #29
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Au facut niste schimbari majore in calendarul pe anul asta, punand aiurea una dupa alta 4 probe de stafeta, in ficare etapa, incepand din etapa a doua si pana la Anholz, inaintea campionatelor de junioare. Ce-o fi fost in capul lor, nu inteleg! Apoi, inca o proba de stafeta la Vancouver, imediat dupa Campionatele Mondiale! Deci, in total 5 probe de stafeta in sezonul 2008/2009! Au bagat si 4 probe de Mass Start, probabil tot pentru spectacol!
    Oricum, mi se par prea multe probe de stafeta, in locul lor ar fi putut sa puna cateva probe de individual, de care ne-au lipsit in ultimele sezoane.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Asa au fost mai mereu probele de stafeta si nu mi se par multe. Oricum mie imi plac mai mult decat cursele cu start in bloc

  10. #31
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Asa au fost mai mereu probele de stafeta si nu mi se par multe. Oricum mie imi plac mai mult decat cursele cu start in bloc
    Pai da, dar la stefeta nu se iau puncte individuale, pe cand la mass-start da! Adica acolo au posibilitatea sportivii sa mai ia ceva puncte care conteaza in lupta pentru marele si micul glob de cristal! In plus, o stafeta fara OEB n-are nici o sare si piper. S-a vazut cat a putut sa recupereze Halvard la cei 39 de ani ai sai! Cu Ole cu siguranta Norvegia ar fi intrat pe podium.
    Dar poate or fi si probele astea de stafeta o posibilitate pentru sportivi de a mai "sari" o etapa (cum vorbeam noi la finalul sezonului trecut), si de data asa il vom vedea pe Ole si in ultima proba de Mass Start.
    Eu sper sa-l vedem macar o data si in acest an la schi fond, macar la proba clasica de 50 km...Lars Berger a preferat din pacate Cupa IBU, si nu l-am mai vazut in acets sezon in Cupa Mondiala. La fel Rozkov.
    Deja nu mai are nici un farmec cupa mondiala fara ei, si cu nemtii in agonie. Greis si Roesch au avut clasari modeste in primele curse. Cherezov s-a dovedit in stafeta de anul asta o dezamagire, ratand prima data in poligon toate cele 5 tinte...diferenta mare fata de anul trecut cand era printre primii.
    Franta mediocra si ea, se zbate sa prinda macar top 10 la general, in al doilea sezon fara Poiree.
    Aproape la fel cred ca se va intampla si cu Norvegia dupa retragerea lui Halvard si Ole, Svendsen neputand sa traga doar el echipa. Os va avea mai multe sanse doar daca isi va imbunatati partea de fond.

  11. #32
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Iata ca avem situatie surprinzatoare in clasamentul general masculin! Noul sistem de punctaj face primele victime: Sikora conduce la general cu 6 puncte in fata lui Svendsen, desi la sprint al terminat al 3-lea, iar la proba de mass-start sub locul 15. Pe 3 e Tchoudov cu 62 pct. in urma lui Sikora, iar OEB e de-abia pe 4 cu 76 de puncte in urma polonezului.
    Doar 2 rusi in TOP 10 si un singur neamt!
    Era evident ca nemtii n-au avut un inceput stralucit de sezon, insa nici chiar asa! Mi se pare cea mai slaba clasare a nemtilor la general, chiar daca Greis conduce doar la proba individuala. Restul probelor i-a tras in jos.
    La femini situatia e mai clara, pe primele 2 locuri la general 2 rusoiace, despartite de 30 de puncte, iar pe 3 Helena Johnsson, la 70 de puncte de locul 1. Nemtoaicele vin de-abia pe 4 si 5 cu Neuner si Wilhelm, chiar daca domina individualul, pursuitul si mass-startul. Vi se pare normal ca Rusia, care domina doar sprintul sa fie pe primul loc?

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nemtii au mari probleme de cativa ani la masculin. Tot e bine ca au o victorie in acest sezon, anul trecut de abia in partea a doua a sezonului au castigat prin Greis

    Nici la fete nu rup gura targului nemtii anul asta

  13. #34
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Eva Tofalvi e pe 13 in clasamentul general, la egalitate cu Medvetseva, 284p. La pursuit e pe 14 cu 71 puncte, iar la sprint pe 12 cu 132p.
    La general, doar 1 neamt in primii 10, Greis, pe locul 6 309p. Roesch de-abia pe 12 cu 235p. iar Wolf pe 16 cu 207p. Nici rusii nu stau bine, de-abia pe 5 e Tchoudov cu 354p. iar Tcherezov pe 9. E clar ca e anul norvegienilor si polonezului Sikora. Austriecii, in ciuda rezultatelor foarte bune din ultimul timp, sunt doar cu 1 om in primii 10, Summan, pe locul 7 (liderul mass-startului). Francezii cad mult in clasament, Fourcade de-abia pe 17.

  14. #35
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Felicitari pentru Eva! E in elita biatlonului mondial.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #36
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Sikora ramane liderul probei de sprint, dar e devansat de Svendsen la general cu 45 de puncte. Pe 3 surprinzator Carl Johan Bergman, si la general si la sprint. Pe 4 la general ramane OEB cu 408p. dar in clasamentul sprintului, datorita neparticiparii de astazi cade pe 9. Greis e de-abia al 6-lea la general, iar Roesch al 13-lea. Wolf si Stephan pe 17-18. Dintre rusiii puternici, doar Yaroshenko e sub ei.
    Eva Tofalvi pe 12 la general, cea mai buna clasare din cariera ei! La individual e pe 9, la sprint pe 12, la pursuit pe 14 iar la mass-start pe 18. Cat de mult a avansat romanca noastra fata de anul trecut, reusind sa obtina calificarea si in cursele de pursuit si in mass-start (si implicit sa obtina puncte), lucru care anul trecut s-a intamplat foarte rar!
    La olimpiada de la Vancouver vom merge cu mult mai multa incredere decat la Torino unde am facut prezenta.

  16. #37
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Svendsen ramane lider la general, chiar daca n-a participat ieri, si e la 14 puncte in fata lui Sikora si 112 puncte in fata lui Bergman. Pe 4 e OEB cu 448p., urmat de Tchoudov 446p. si Ferry 428p. Doar un neamt in TOP 10, Greis (conducatorul clasamentului individual), locul 8 407p.
    La feminin conduce Iourieva 567p., urmata de Wilhelm 520p. si Neuner 502p. Helena Johnsson pe 4 cu 486p., urmata de Sleptsova 481p. 3 nemtoaice si 3 rusoaice in TOP 10 pana acum.
    Toflavi e pe 13, cu 336p. si le lasa in urma pe Olofsson, Pyleva sau Denkinger, Levchenkova etc. Ramane una din cele mai bune clasari ale Romaniei in Cupa Mondiala. La mass start si pursuit Eva e pe 14, cel mai bine fiind clasata la individual, pe locul 9.
    Urmatoarea etapa de Cupa Mondiala, de-abia pe 10-15 martie la Vancouver, dupa Campionatele Mondiale.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Urmatoarea etapa este la Pyong Chang. Campionatele Mondiale sunt si etapa de Cupa Mondiala

  18. #39
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Urmatoarea etapa este la Pyong Chang. Campionatele Mondiale sunt si etapa de Cupa Mondiala
    Pai si atunci de ce scrie pe site-ul oficial la program ca sunt 9 etape de Cupa Mondiala? De ce sunt numerotate 9 si nu 10?
    Revin la intrebarea la care n-am primit raspuns: mai e valabila dupa congresul de anul trecut regula scaderii la sfarsitul Cupei Mondiale a celui mai slab rezultat? Daca DA, se scade de ex pt OEB etapa/etapele la care nu a aprticipat, considerandu-se minus 0 puncte, sau se scade cel mai slab rezultat din toate etapele la care a participat?

  19. #40
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Cred ca mai este valabila. Lui Bjoerndalen cred ca i se va scadea o etapa in care nu a participat.

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pai si atunci de ce scrie pe site-ul oficial la program ca sunt 9 etape de Cupa Mondiala? De ce sunt numerotate 9 si nu 10?
    Revin la intrebarea la care n-am primit raspuns: mai e valabila dupa congresul de anul trecut regula scaderii la sfarsitul Cupei Mondiale a celui mai slab rezultat? Daca DA, se scade de ex pt OEB etapa/etapele la care nu a aprticipat, considerandu-se minus 0 puncte, sau se scade cel mai slab rezultat din toate etapele la care a participat?
    Proabil se scrie asa pentru a face o distinctie intre cele 2 competitii, insa Campionatele Mondiale aduc puncte in Cupa Mondiala ca orice alta etapa

    Se scad cele mai slabe 3 rezultate

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Poimaine incep si Mondialele de tineret la Vancouver

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •