Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 107

Thread: Petitie pentru demiterea lui Piturca

  1. #43
    AquilaCrysaetos Vorpal's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Giurgiu/Iasi, ROMANIA
    Posts
    643
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    @ Vorpal, nici nu aveam dorinta sa te conving... eu doar vreau sa-mi sustin spusele, fara a incerca sa conving pe cineva.
    De cativa ani mi-am dat seama ca nu are rost sa incerci sa convingi pe cineva de ceva, mai ales daca omul respectiv are propriile convingeri.
    Eu sustin doar ca echipa Romaniei este imbatranita, plina de fite si impresii, fara jucatori devotati, talentati si puternici. Si toate astea pentru ca Piti are fixurile lui din care nu-l poti scoate. Eu nu vreau sa-l conving pe Piturca sa se schimbe, nici sa schimbe tactica, echipa sau mentalitatea.
    Eu vreau ca el sa fie schimbat
    Cu cine? Mentioneaza pe cineva. Poate ca este o nominalizare fericita.
    Nu era vorba sa ma convingi pe mine, in fond asa cum spui fiecare are convingerile sale.
    Nu sunt obtuz sa spun ca Piturca a fost grozav dar, repet, nici jucatorii nu au fost mai breji in ultima partida. Pur si simplu nu ne-am putut depasi conditia. Astia suntem, nu exista altii cu 10 clase peste ei!
    Bogdan VLADU (Vorpal)

  2. #44
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Din cate imi dau seama, nimeni nu recunoaste ca vrea demisia lui Piturca din cauza rezultatelor (ceea ce ar fi evident ridicol), ci din cauza atitudinii DINTR-UN SINGUR MECI sau din cauza selectiei paguboase.

    De parca meciul ala n-a fost pierdut din cauza diferentei de valoare si a oboselii, ci exclusiv din cauza impertinentei si nesimtirii jucatorilor. Evident, faptul ca noi avem UN SINGUR JUCATOR la o echipa de top din Europa, si ala macinat de accidentari si nicidecum titular indiscutabil, iar adversarii nostri ar putea teoretic alcatui un al treilea lot cu vedete de la AC Milan, Bayern Munchen sau Liverpool nu mai conteaza. Sau faptul ca jucatorii erau extenuati dupa ce au fost alergati in decurs de o saptamina de campioana si vicecampioana mondiala.

    Concluzia este clara: Piturca e capul rautatilor! A lasat acasa supervedetele Ogararu, Costea si mai ales pe celebrul Bratu si in plus le-a spus celor selectionati sa se apere, oprindu-i astfel in mod intentionat de la etalarea senzationalelor calitati tehnice, cu care mai mult ca sigur ar fi bagat spaima in defensivele adverse.

    Vrem determinarea turcilor si elanul ofensiv al rusilor! Evident, din meciurile cu Cehia sau Suedia, ca doar nu ne-om referi la meciuri din trecutul indepartat impotriva unor echipe asemanatoare ca valoare cu adversarele noastre. Si anume Portugalia sau Spania, impotriva carora determinarea turceasca sau agresivitatea rusilor au adus exact o mare branza. Eu zic sa-l punem antrenor pe Hagi sau Raducioiu, sigur in urmatorii ani nu vom mai avea probleme din astea la turneele finale.

  3. #45
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    pai daca tot zicem ca erau obositi, dupa ce ne-am fi dorit sa ne calificam in sferturi? sa ne serveasca Spania cu vreo 5-0?
    Eu nu-l acuz pe Piti doar pt meciul cu Olanda, nici macar pt Euro luat ca intreg, nici macar pt selectia cretineasca pe care a facut-o... Eu il acuz pe Piti ca si-a batut joc de o echipa a Romaniei care era o forta candva. Care inspira teama prin atacurile fulgeratoare, prin forta ofensiva si prin tehnicitatea jucatorilor.
    Acum jucam cu 6 fundasi, 2 mijlocasi la inchidere, un mijlocas ofensiv si un atacant intr-un picior. Asa a azjuns echipa Romaniei. Au dreptate italienii, n-am fi meritat calificarea pt ca suntem penibili. Cea mai urata echipa de la acest Euro. O bataie de joc la adresa fotbalului, un anti-joc total, teama de a trece de mijlocul terenului, zapaceala posturilor.
    Sa il vezi pe Mutu, golgheter prin excelenta ca trebuie sa vina pana aproape de propriul careu ca sa-si ia mingile, iar cand ajunge la careul advers este deja sleit de puteri, arata ce inseamna sa antreneze Piturca nationala. Sa-l vezi pe Cocis (!) in careul advers asteptand o centrare de la Daniel Niculae, e bataie de joc... Sa-l vezi pe Florentin Petre incercand un gol din foarfeca e chiar hilar. Sa-l bagi pe Dica in teren pt a sprijini defensiva e chiar strigator la cer. Dica nu e in stare sa alerge dupa o minge ce trece la juma de metru de el, dar il pui sa-l tina pe Panucci sau Grosso...
    Venim cu atacanti expirati, doar pt ca joaca "afara" de parca acolo ar fi mierea fotbalului. Joaca si MArius Niculae intr-un campionat unde exista doar 2 echipe si deja e varf de lance in atacul nostru. Iar Daniel Niculae a fost zero total la acest turneu.

    Aici nu sunt de acord cu zicala "pe astia-i avem, cu astia defilam" Avem mai multi, doar ca cineva nu le da sansa sa defileze, nici macar sa stea pe margine sa priveasca defilarea...

    PS @Vorpal, cu orice antrenor strain. Dar strain sa fie. Sunt destui care nu cad in capcana familiei Becali, care nu pleaca urechea la prostiile altora si care fac selectia pur si simplu pe baza de valoare prezenta, nu pe baza de amintiri sau de sperante.

  4. #46
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    eu zic ca singura echipa mai slaba decat Romania a fost Polonia; si nu sunt sigur, pentru ca am vazut doar Polonia-Germania.
    avand in vedere ca avem jucatori mai buni decat Austria, Elvetia, Grecia, Suedia chiar, cred ca antrenorul este vinovat.
    pe langa ca am jucat prost, am jucat si cel mai urat fotbal de la Euro 2008... chiar si grecii au jucat mai frumos.

  5. #47
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Polonia a avut posesie 49% per total. A avut 15 suturi pe poarta si 21 spre poarta, 16 cornere si 11 offside-uri.

    Romania a avut posesie 44% (!!!). 7 suturi pe poarta si 16 pe spatiul portii. 9 cornere si 10 offside-uri.

  6. #48
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Mai multe lucruri nu am inteles la Piturca dar pe ansamblu s-a descurcat onorabil ... fata de altii din aceeasi grupa

    De ce nu a jucat Marica ? ... nu am urmarit , poate a fost accidentat si nu stiu ...

    De ce Ogararu nu a fost in lot ?

    De ce a jucat cu 6 fundasi in primul meci ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #49
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    trebuia sa aduca mai multi jucatori de profil ofensiv in lot
    el s-a dus sa faca 3 rezultate de 0-0

  8. #50
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    in al doilea meci a jucat cu mai putini fundasi? dar in al treilea?

    Marica nu a jucat pt ca i-a raspuns urat lui Piturca... nesimtitul, cum si-a permis sa-i raspunda mganificului?

    Ogararu? pai s-o luam pe rand:
    a fost accidentat
    apoi nu a fost titular, intrand doar pe final de meci
    apoi a fost titular dar nu a jucat un meci intreg
    apoi a fost integralist, dar nu a ajutat ofensiva
    apoi a fost si integralist si a dat si pase de gol, dar nu a jucat frumos
    apoi a jucat si frumos, dar nu putea sa-i ia locul eroului Contra
    apoi... a dat declaratii care l-au deranjat pe Piturca

  9. #51
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    PIturca e sustinut de de majoritatea oamenilor de fotbal,dar cel mai important e ca este sustinut de federatie.Deci, petitia asta nu are nicio sansa

  10. #52
    AquilaCrysaetos Vorpal's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Giurgiu/Iasi, ROMANIA
    Posts
    643
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Acum jucam cu 6 fundasi, 2 mijlocasi la inchidere, un mijlocas ofensiv si un atacant intr-un picior.

    Dintotdeauna am jucat cu multi fundasi! Nu asta e problema, e problema doar de atitudine si de talent.
    Pai gandeste-te numai la cati jucatori defensivi existau in "generatia de aur".
    Erau Dan Petrescu, Prodan si Belodedici, si Selymes, apoi Dorinel (Dorinel la inceputuri a fost fundas, de-abia dupa transferul la Wolfsburg a trecut la creatie), Gica Popescu si Lupescu. Daca il mai pun la socoteala si pe Mihali, care se lupta cu Tibi pentru un post de titular, si care a jucat de exemplu in locul lui Raducioiu contra Argentinei in 1994 ajungem la minunata cifra de 7 (sapte), ba chiar 8 (opt) jucatori cu profil defensiv (si asta fara a-l pune la socoteala si pe Stelea sau pe Prunea)! Cu toate acestea ne-am impus pentru ca ne-a mers contraatacul, majoritatea golurilor le dadeam pe contre, nu pe constructii laborioase.
    Imi cer scuze pentru impertinenta, dar Romania a fost recunoscuta intotdeauna pentru blocul defensiv si nu unul eminamente ugicator in fata portii.
    A, eram ofensivi in schimb la obtinerea "ghetutelor de aur"!
    Bogdan VLADU (Vorpal)

  11. #53
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    in al doilea meci a jucat cu mai putini fundasi? dar in al treilea?
    Pai la primul meci cel putin era clar cum joaca Franta ... doar au avut trei amicale la rand tocmai inainte de Euro in care s-a vazut clar ca atacul francez e in pana ... apoi nici in apucaturile ofensive ale lui Domenech nu se vedeau mai mult de doi atacanti in echipa ...
    Deci daca Piturca analiza un pic ne trebuiau doar doi fundasi centrali , nu patru

    Apoi cu perchea pe centru trebuia doar Chivu cu Tamas sau Goian sau Radoi cu Tamas sau Goian ... nu toti acolo sa se calce pe picioare. De fapt soarta i-a aratat cum erau fundasi in plus chiar in meciul cu Italia cand s-au ciocnit Radoi cu Rat ... acolo era unul in plus

    Practic echipa lui Piturca nu avea cum sa construiasca ceva in sistemul asta ... ciudat deoarece in calificari nu l-am vazut asa de defensiv !

    Daca motivul ca Marica nu a jucat e doar ca i-a raspuns urat atunci chiar ca e ridicol ... a vazut clar ca "fratii" Niculae" fac figuratie si au o medie de 1 gol / 100 meciuri ...

    In sfarsit nu cred ca Bratu era mai breaz in locul ... cui de altfel ? Toti sunt o apa si un pamant cand joaca in fata fundasilor de nivel de top , iar aici ii exclud pe francezi
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #54
    ARISTOCRAT Vincitor's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ARAD
    Posts
    4,030
    Reputatie
    1
    eu votez cu 2 maini ! Fotbalul nu-l poti pacali la infinit ! Ori incepem sa atacam ,ori ne multumim cu ce avem !

  13. #55
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    problema e federatia. acuma toti se ascund dupa deget si il apara pe piturca. nu se face asa ceva daca vrei performanta...
    probabil s`au obisnuit cu comunismul, unde nu puteai sa`i raspunzi unuia mai tare ca tine, ca ajungeai 'dracu stie pe unde'. ( nu stiu ce as face daca ar fi tot asa... as zbura din inchisoare`n inchisoare )
    sa`i zica dracului : " BA ! ce dracu` a fost aia ? trebuia sa dam gol, nu sa tinem de 0-0 ! " ... NU asa " a fost un joc bun, au fost demoralizati de un gandac de pe perete, bla bla bla, tra la la, bla "

  14. #56
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Alt thread cretin care nu isi are rostul.

  15. #57
    thatshowIroll illazio's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,602
    Reputatie
    1
    lion marius vad ca tu esti cam suparat pe viata, ia-ti o pauza mai bine

  16. #58
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Poate sa se semneze 1001 de petitii; Piturca va ramane in continuare la nationala. Interesele sunt prea mari pentru a fi destituit. Uitati-va la unii jucatori romani care au evoluat la EURO, cum au evoluat...si tot au fost mentinuti titulari. Cine vrea sa inteleaga, intelege. Acum lumea e impartita in tabere pro-Piturca si contra Piturca. Dupa ce se vor disputa cam trei sferturi din meciurile preliminarii pentru CM2010 tabara celor pro-Piturca va fi "subtire" rau de tot. Pacat ca i se acorda prea mult credit unui antrenor care, in afara de strategia "curu'n poarta, Dumnezeu cu mila" nu stie altceva.
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  17. #59
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Vazui niste chestii in ultima parte pe care nu as vrea sa le ratez. Nu alea sunt greselile lui Piturca. Foarte bine ca nu a jucat cu Marica, ala nu mai e in forma de vreun an. Ogararu nu era peste Contra, care cu exceptia unor scapari cu Olanda a fost foarte bun. Problema e la mijloc in primul rand si in al doilea rand la atacanti. Portarul si-a facut treaba, fundasii, mai ales lateralii, au jucat bine, mijlocasii la inchidere aia multi au fost ok. Dar nu poti avea pretentia ca un Cocis sa joace bine mijlocas la inchidere, ca Mutu sa joace bine mijlocas lateral defensiv si sa dea si 3 goluri pe meci, ca atacantii sa dea goluri cand nu au mingi decat foarte departe de poarta si, in primul rand, nu poti sa aduci pe acelasi post doua catastrofe, si aici ma refer la Banel si la Petre.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  18. #60
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Bine Dane. Aici nu judecam prestatia jucatorilor, ca ne-am convins deja la capitolul asta... aici judecam prestatia marelui strateg...

  19. #61
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Yoyoy, chiar si dupa spusele lui Datenshi...pe astia cine ia adus la nationala ca doar nu se vine pe baza de auto-invitatie. Si cine ia bagat in teren...meci dupa meci.
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  20. #62
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    tocmai asta acuz si eu. Vad ca toata lumea se ia de Banel ca alearga ca prostul, dar tehnica ioc!
    Ca mijlocasii Codrea si Cocis sunt necopti, fara niciun farmec. Ca cei doi Niculae sunt expirati....
    Dar Piturca n-are nicio vina, el e sfant...

  21. #63
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    pai daca tot zicem ca erau obositi, dupa ce ne-am fi dorit sa ne calificam in sferturi? sa ne serveasca Spania cu vreo 5-0?
    Eu nu-l acuz pe Piti doar pt meciul cu Olanda, nici macar pt Euro luat ca intreg, nici macar pt selectia cretineasca pe care a facut-o... Eu il acuz pe Piti ca si-a batut joc de o echipa a Romaniei care era o forta candva. Care inspira teama prin atacurile fulgeratoare, prin forta ofensiva si prin tehnicitatea jucatorilor.
    Acum jucam cu 6 fundasi, 2 mijlocasi la inchidere, un mijlocas ofensiv si un atacant intr-un picior. Asa a azjuns echipa Romaniei. Au dreptate italienii, n-am fi meritat calificarea pt ca suntem penibili. Cea mai urata echipa de la acest Euro. O bataie de joc la adresa fotbalului, un anti-joc total, teama de a trece de mijlocul terenului, zapaceala posturilor.
    Sa il vezi pe Mutu, golgheter prin excelenta ca trebuie sa vina pana aproape de propriul careu ca sa-si ia mingile, iar cand ajunge la careul advers este deja sleit de puteri, arata ce inseamna sa antreneze Piturca nationala. Sa-l vezi pe Cocis (!) in careul advers asteptand o centrare de la Daniel Niculae, e bataie de joc... Sa-l vezi pe Florentin Petre incercand un gol din foarfeca e chiar hilar. Sa-l bagi pe Dica in teren pt a sprijini defensiva e chiar strigator la cer. Dica nu e in stare sa alerge dupa o minge ce trece la juma de metru de el, dar il pui sa-l tina pe Panucci sau Grosso...
    Venim cu atacanti expirati, doar pt ca joaca "afara" de parca acolo ar fi mierea fotbalului. Joaca si MArius Niculae intr-un campionat unde exista doar 2 echipe si deja e varf de lance in atacul nostru. Iar Daniel Niculae a fost zero total la acest turneu.

    Aici nu sunt de acord cu zicala "pe astia-i avem, cu astia defilam" Avem mai multi, doar ca cineva nu le da sansa sa defileze, nici macar sa stea pe margine sa priveasca defilarea...
    Cu tot respectul, dar asta este gargara tipica poate pentru gsp.

    Cand spun ca erau obositi ma gandesc nu la o justificare ieftina, ci la un respect minim pentru munca unor oameni care de bine de rau au ajuns destul de departe in domeniul lor. In primele doua meciuri au trebuit sa alerge pentru a obtine un rezultat pozitiv impotriva unor jucatori mult mai puternici din punct de vedere individual. Dincolo de asta insa principalul motiv pentru infrangerea cu Olanda este pur si simplu diferenta de valoare, iar noi nu vrem sa recunoastem in ruptul capului ca asta este factorul determinant. In schimb se vehiculeaza tot felul de explicatii absurde cu vanzarea meciului, mentalitatea romaneasca, tactica lui Piturca etc.

    Si cand a fost ma rog frumos Romania of forta? Poate un sfert de forta, pentru asta a fost performanta maxima a "generatiei de aur". Au avut din cand in cand meciuri f. bune cu Argentina si Anglia, dar si atunci doar pentru ca le-a permis adversarul si pentru ca si atunci ca si acum aveau 7 jucatori defensivi si 3 de atac. Iar meciuri in care pareau ca nu se chinuie sa egaleze sau faceau antijoc au fost destule, chiar si cu Franta sau Italia, daca tot comparam.

    In rest ai insiruit tot felul de critici destul de absurde: Mutu a trebuit de exemplu sa joace pe stanga si sa ajute apararea si sub Capello. Si ce este asa de ridicol la faptul ca asteapta Cocis o centrare de Niculae? Un mijlocas n-are voie sa urce si sa astepte o centrare de la un varf care vrea sa largeasca jocul pe benzi? Si ce vina are Piturca pt. foarfeca lui Fl. Petre?

    Atacanti expirati? N-am nimic cu ei, dar e mai bun Bratu, care n-a reusit sa se impuna nicaieri, sau Danciulescu mai putin expirat dupa aventuri asiatice? Unde avem mai multi? Nu vreau sa ma cert cu nimeni si nici sa jignesc pe cineva, dar daca astea sunt argumentele pentru petitie inseamna ca pur si simplu nationala si Piturca reprezinta un ventil pentru revarsarea propriilor frustrari si petitia asta nu reprezinta nicidecum un demers bazat pe argumente cat de cat logice.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •