View Poll Results: A trantit Romania meciul cu Olanda?

Voters
113. You may not vote on this poll
  • Da, au dorit sa piarda

    44 38.94%
  • Nu, au jucat doar foarte foarte prost

    69 61.06%
Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 165

Thread: A trantit Romania meciul cu Olanda pentru Italia?

  1. #43
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    da si o traducere...ca nu stim toti italiana.
    macar in sinteza..
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Din GSP :

    "Pițurcă nu se poate feri la infinit de presă. Teama lui de întrebările jurnaliștilor trebuie să dispară. Știe Pițurcă ce au făcut ziariștii Italieni cu Donadoni după egalul cu Romania? Uitați la ce întrebări trebuia să mai răspundeți, domnule selecționer:

    1. Pînă cînd trebuia să ne mai apărăm, din moment ce italienii conduceau cu 1-0?
    2. Ce ați văzut la fotbalistul Bănel Nicoliță cînd l-ați selecționat?
    3. De ce v-ați certat cu Marica pe banca de rezerve?
    4. Sînteți celebru că ați instaurat disciplina la lot, dar doar cu disciplină credeți că se face performanță?
    5. L-ați sacrificat din punct de vedere tactic pe Adrian Mutu, cînd, de fapt, toată echipa trebuia să joace pentru el.
    6. Cînd veți scăpa de superstiția că venind în trening la meci aveți succes. Sînteți singurul selecționer care n-a folosit costumul?
    7. De ce după meciul cu Italia ați spus: “Să uităm de acel 11 metri. Chiar să-l uităm pentru că nu mai contează”. Acum ați început conferința de presă amintind: “Dacă Mutu marca din 11 metri, acum eram calificați”
    8. Înainte de meci ați spus că sîntem deja calificați. La fel și președintele Sandu. Nu vi se pare că i-ați relaxat și pe jucători înainte de acest joc? Acum spuneți că dumneavoastră n-ați declarat niciodată așa ceva.
    9. Mai mulți dintre jucători spun că ei au respectat un plan tactic al antrenorului. Cum comentați declarațiile lor?
    10. Ce v-au rugat băieții în pauza meciului, domnule Pițurcă?"

    Ar fi interesant sa stim si noi raspunsurile.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  3. #45
    sport legend mArIuSeL's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    740
    Reputatie
    1
    Un thread mai t...t nu s-a putut deschide. Cum poti sa crezi ca am vandut meciu?
    [COLOR="Blue"][B][/B][/COLOR]

    FoRzA GloriA
    [COLOR="Cyan"][/COLOR]Vreau doua vietii ca sa pot sa fac tot ce mi-am propus...caci numai daca visezi inveti sa zborii.

  4. #46
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ferko, esti putin rau. Si Fellippe Scolari a venit numai in trening. Iar la unele intrebari iti pot raspunde si eu. Fii atent: la Banel a vazut un rahat. Numai ca daca ai observat Becali vrea sa vanda. Tot soiul de articole scrise de mancatorii de rahat ai lui JJ Becali care il dadeau pe Banel pe la tot soiul de cluburi. Daca nici presa nu la- vandut poate ii aranjeaza Piti ceva. Piturca a crezut cu tarie pana la final intr-un 0-0 in celalalt meci, chiar daca din minutul ... 30(?) italienii aveau deja un gol marcat. Nu s-a certat cu Marica, asa vorbeste el - gesticuleaza.
    Iata ca a calificat Romania cu disciplina.
    Nu l-a sacrificat pe Mutu. Viceversa. Avea dreptate cu 11 m ala.
    Dupa meciul cu Italia chiar eram pe locul doi. Cine poate sa nege? Deci eram calificati.
    Baietii l-au rugat sa nu mia vorbeasca cu Iovan ca e prost.

  5. #47
    BitterMary
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mArIuSeL View Post
    Un thread mai t...t nu s-a putut deschide. Cum poti sa crezi ca am vandut meciu?
    Daca n-ai inteles nimic pana acum, nu te mai obosi.
    Hai mai bine sa radem cu Cristian Tudor Popescu:

    Chivu-Pavarotti s-a făcut remarcat prin pase iscusite la adversar sau în lobodă și o lovitură liberă la poarta Olandei degajată precis în tribună. Bănel-Bocelli alergând legat la ochi părea că joacă fotbal cu mingea ovală de rugby, îți venea să-i dai voie să o ia odată în brațe și să fugă cu ea. Cociș arăta ca o găină cu capul tăiat zburătăcind pe pajiștile Elveției, Daniel Niculae, un călușar dezmembrat...


  6. #48
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    aici nu e vorba de vandut...aici e vorba de penibilitate si de neputinta...
    Corect. Noi continuam cu lamentarile dambovitene si explicatiile elucubrante ca un mecanism psihologic de aparare care ne impiedica sa incepem sa lucram cu problema noastra majora, mentalitatea invinsului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #49
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, nu stiu cum se face dar ultima vreme ne contrazicem. Sa nu intelegi ca o fac numai de dragul de a ma contrazice si nici nu inseamna ca sunt suporterul ideii ca am vandut. Dar sunt suporterul ideii ca se prea poate face asa ceva, adica nu e imposibil. Nu am informatii, nimeni nu are informatiile aste pe care ar avea interesul sa le dea pe goarna, dar nu pot crede ca un jucator precum Chivu sau unul ca Mutu pot sa cada fizic sau psihic. Asa ceva nu cred. Mentalitatea damboviteana, pe langa talentul de a inventa situatii, ne ajuta sa fim indolenti, nesimtiti si neseriosi, aici intrand si posibilitatile neputinta sau reavointa. Unde unii nu au putut este posibil ca unii sa nu fi vrut. Nu imi imaginez ca l-a contactat Moggi pe Banel si l-a rugat sa joace prost, pentru ca nu era nevoie de asa ceva. In general romanii se simt obligati fata de cei care le dau banii (vezi un alt caz despre care am scris azi, stii tu) si nu isi permit sa te refuze. Suntem ospitalieri, ce **zda ma-sii.
    Eu nu vreau sa cred ca nu au vrut, dar nici nu cred ca aia de la care aveai pretentii nu au putut. NU au putut chiar toti? De ce a putut Lobont? De ce a putut Rat? Pentru ca non parla italiana?

  8. #50
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Si uite asa, la meciul nostru cu Olanda a avut loc "scenarita" secolului, pe de o parte olandezii ne-au lasat sa-i batem, iar noi ne-am lasat batuti ca sa-i calificam pe italieni....
    Nebunie multa pe lumea asta....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #51
    sport legend adi_sampon's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Arad
    Posts
    1,526
    Reputatie
    1
    Nu cred ca am vandut meciul
    Este vorba de mentalitate ,italienii au crezut mai mult in sansa lor si au reusit pe cand la noi a fost nota bisnuita a CE ,asa am jucat penibil
    Aux Armes, aux Armes Nous sommes les marseillais Et nous allons gagner Allez l'OM, allez l'OM

    Olympique Marseille

  10. #52
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Lobont parla italiana si mai este si prieten cu ceilalti doi, ca sa nu zic ca sunt fratii de cruci, pardon, cruce. Dar chiar daca ar fi asa, Doamne fereste, asta nu ma impiedica sa spun ca problema noastra majora ramane, mentalitatea de slugi, ca sa fie mai adecvat, incluzand si alternativa meciului dat pentru datoriile lui Mutu, umarul lui Chivu in ochii lui Mourinho, etc. Eu nu cred asa ceva si nici nu-i bine sa cred, Bank, altfel sunt impins sa sting televizorul pentru mult timp pentru tricolori, dar eu vreau sa ma uit la noua...tehnologie sau mai bine zis cu ajutorul noii tehnologii si de acum incolo si...in si pentru trei culori. Concluzia, si atunci m-am gandit si-am zis, ca in bank-ul cu Lenin si tovarasul Popescu...mai dai in ma-sa!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #53
    Ex - Eye Kyu Jacob's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    823
    Reputatie
    1
    Cati nebuni pe lumea asta...ce scenariu tamp...dar cel mai ciudat e ca 50%(pana in momentul de fata) din cei care au votat chiar cred asta,acest lucru e tragic...sper sa nu fie un esantion reprezentativ pt Romania,am fi o tara de balaceanca,ca 50% din po****tie(microbisti) sa creada asta...

  12. #54
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    tactica noastra in teren a fost jalnica , poate ar trebui un alt antrenor,cumva care a antrenat afara poate fi roman sau poate fi strain (de preferat mircea lucescu ,care din pacate e scarbit) acel antrenor (vezi cazul rusiei) sa impuna o disciplina tactico-fizica adecvata "obositilor" si acolo unde se impune sa aduca jucatori care sunt in forma si au valoare.
    Referitor la meciul cu olanda daca acest antrenor al nostru (nu mai merita sa ii spunem numele) stia ca suntem sub olanda de ce nu a bagat si el echipa a doua? Sincer acea echipa a doua juca cu determinare (vezi repriza a doua din meciul cu Muntenegru)

  13. #55
    incepator
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Angry A trintit Rominia meciul cu Olanda?

    Nu sa trintit meciul cu Olanda. Nu am putut mai mult. Motive? Trebue schimbati presedinte FRF , vicepresedintele FRF, inlaturata coruptia din fobal si desigur trebue schimbat antrenorul nationalei.Trebue creata infrastructura in fotbalul rominesc(infiintarea pepinierelor de juniori obligatorie, obligativitatea consiliilor judetene sa sa ajute financiar echipele lor, creerea bazei materiale sportive, stadioane...etc) De ce trebue schimbat antrenorul?Ne trebue un antrenor cu o alta visiune si mentalitate. Luati exemplul Rusiei. De ce au angajat un antrenor Olandez? Piturca nu are din pacate o visiune si mentalitate europeana completa. Singurul care s-ar apropia de aceste criterii ar fi Mircea Lucescu care are o experienta internationala foarte bogata si gindeste cu totul altfel.Toata vina ptr. aceste resultate apartine lui Piturca. Nu pot sa concep ca, antrenor al FRF sa-l lasi pe Mutu sa execute lovitura de pedeapsa , cind el a fost si este stressat de problemele lui. Trebuia un jucator cu mintea lucida, fara probleme personale, fara stress.
    Cu doua flori nu se face primavara Domnule Micea Sandu. Problema se pune altfel ?Ce veti face ptr. Campionatul Mondial daca acum vati comportat asa.?
    Inca mai este timp sa schimati antrenorul. Cei cu bun simt pleaca singuri . Vezi cazul Frantei.Cear fi sa angajati un antrenor care mai inti sal trimiteti la un curs international de antenori, SA CAPETE EXPERIENTA ACOLO.Cautati sa incheiati contracte ptr. meciuri demonstrative ale Rominiei cu echipe foarte puternice (cu conditia ca noul antrenor sa stie sa schimbe mentalitatea de jucatorilor, sa nu fie nevoit sa tipe la jucatori).
    Ar fi foarte frumos dar din pacate sint numai vise, vise frumoase.

    Alexander

  14. #56
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    As prefera sa cred ca au vandut, pentru ca asa ma scutesc de gandul ca sunt nuli, unde mai pui ca ceea ce se numeste caracter (era sa scriu cacacter) este 0 (zero) iar asta nu ar fi fost o revelatie pentru mine. Asa cum se intampla si in campionatul intern majoritatii nu ii vine sa creada ca se si vand meciuri. Raman la parerea mea impartita - nu au vrut nu au putut. Mergand pe logica argumentelor presei ma gandesc ca au intrat in teren inca din minutul 1 cu gandul ca la Zurich este deja 1-0.
    Lobont a vorbit italiana odata... Acum latra, desi s-ar putea sa treaca la niste accente mai elevate. Merita, dar tot caracterul il da de gol. Mama lui de caracter!
    De ce a fost Rat mai Putin timorat, desi nivelul la care joaca este incomparabil cu Italia. Chivu este titular in echipa care de doi ani castiga titlul in Italia iar Mutu a iesit pe locul doi, parca, in topul strainilor din Il Calcio.
    Si inca o intrebare: pulile pe care si le bagau unii in altii in timpul meciului erau trucate sau nu am vazut noi bine? Oare de ce nu au venit suporterii sa ii astepte? Pentru ca sunt slabi? Dar daca ieseau pe ultimul loc? Ii omoram pentru ca sunt slabi? Dar de ce s-au certat intre ei? Tot pentru ca sunt slabi? Ii poate reprosa Mutu ceva lui ... Banel? Dar Chivu ce ar putea sa aiba de impartit cu Tamas? Am avut sansa care a stat in piciorul tuturor. Unii i-au dat cu piciorul. Ca-i prostie ca e rea vointa nu vom afla niciodata.

  15. #57
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Vad ca e foarte greu de acceptat pentru unii ca romanii chiar au fost varza cu Olanda. Mi se pare tampit scenariul asta. Era mult mai simplu sa facem blat cu Italia (si nu bagati argumentul cu penalty-ul ratat, ca e irelevant...erau o gramada de alte moduri prin care am fi putut pierde)
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  16. #58
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Corect, Grinco! Desi aici ar veni unii si ar aduce pe tapet o alta varianta, nu am pierdut ca sa putem negocia...TOTUL. Aiureala psihotica, as zice.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    unii n-au ce face acasa

    Pe-un picior de plai
    Unde habar n-ai
    Iata vin cu tot
    La aeroport
    Jucatori - vedete
    Cu cercei si plete
    Ghiuluri, celulare
    Si cu girofare

    Se vor îmbarca
    Cu toti vor pleca
    Spre un campionat
    De toti asteptat
    Cam de vreo opt ani
    Sperante si bani,
    Ni s-a împlinit
    Pohta ce-am pohtit

    Ne-au aruncat sortii
    Într-o grupa a mortii,
    Cu dârzi olandezi,
    Cu cocosi francezi
    Si italieni
    Iuti si cam vicleni.

    Cu toti am crezut
    De la început,
    Biata Miorita
    Va fi chisalita,
    Vom fi niste miei
    În groapa cu lei,
    Cu toti ne gândeam
    Si ne planuiam
    De la început
    Nu-i nimic pierdut,
    Sa jucam frumos
    Si spectaculos,
    Orice gol marcat
    Sau punct câstigat
    Va fi pretuit
    Si sarbatorit…

    Umpluti de emotii,
    Am înfruntat sortii
    Jucând primul meci
    C-o echipa - terci,
    De cocosi francezi
    Ce ai nostri iezi
    De se-nvârtosau,
    Sigur o bateau.

    Dar am remizat
    C-un zero barat
    Într-un meci închis
    De mare plictis…

    Apoi a urmat,
    Meciul asteptat,
    Mare tevatura
    Cu echipa azura,
    Ce fusese încinsa,
    Umilita, învinsa,
    De niste batavi
    Aprigi rau si bravi.

    Dumnezeu din cer
    Si c-un tusier
    Mult ne-au ajutat,
    Gol le-au anulat,
    Si-un italian
    Putin cam plavan,
    S-a cam bâlbâit,
    Direct l-a servit
    Pe al nostru Mutu,
    Care a dat cu sutu’
    Le-a bagat-o în plasa
    Si mortul în casa.

    Dar nu a tinut
    Decât un minut,
    Ca ne-au egalat
    Dintr-un gol ciudat,
    Caci un brav fundas
    Zis Gabi Tamas,
    Da pe lânga minge
    Si meciul se-ncinge.

    Nenea flueras
    Cu capul golas,
    Ne face cadou
    Ca la anul nou,
    Un pinalti mare
    De calificare,
    Numa’ gol sa dai,
    Ca noroc tot ai…

    Intra iar în scena,
    Vedeta eterna
    Tot Mutu suteaza
    Si normal, rateaza!
    În toata splendoarea
    Si calificarea…

    Acum olandezii
    Au batut francezii,
    Facând cu ei bors
    Zeama de cocos.

    Bietii nostri iezi
    Spun la olandezi
    S-o lase mai moale,
    Capul nu-i mai doare
    Sunt calificati
    Si-ar fi câstigati,
    Meciul lor sa-l dea,
    Atunci ar scapa
    De italieni
    Care sunt vicleni,
    Sarmanii francezi
    Vad doar stele verzi,
    Sunt împrastiati,
    Descalificati.

    În al treilea joc,
    Nu mai era loc
    Sa se speculeze,
    Sa se parieze,
    Miorita laie
    Iese la bataie,
    Ca e favorita
    De lume iubita,
    Temutii batavi
    Nu mai sunt chiar bravi,
    Vor sa se conserve
    Au bagat rezerve,
    Sunt buni de batut
    De la început.

    Joaca relaxat,
    Rateaza distrat,
    Ai nostri stresati
    Cad ca secerati,
    Cu fundul pe jos
    Si joaca fricos.

    Dica parca doarme,
    Mutu are toane,
    Contra are treaba
    Tot cade prin iarba,
    Banel tot alearga
    Mingea s-o culeaga,
    Si face marcaj
    La kilometraj,
    Iar bietul Piturca
    E satul de turca,
    Schimba disperat
    Dar s-a terminat!

    Meciul s-a sfârsit,
    Rau ne-au umilit,
    Jucând cu rezerve
    Iar noi cu conserve.

    Vor veni în tara,
    Pentru a câta oara?
    Spunând raspicat:
    IARASI AM RATAT!

  18. #60
    BitterMary
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Oare de ce nu au venit suporterii sa ii astepte? Pentru ca sunt slabi?
    Ei nu sunt slabi si n-au jucat nici prost.
    Jucatorii de baza nu a jucat nimic in meciul cu Olanda!
    Au sters cu buretele tot ceea ce au realizat in primele 2 meciuri (si in preliminarii, tot cu Olanda !!!)


    Quote Originally Posted by Bancaru
    Ca-i prostie ca e rea vointa nu vom afla niciodata.
    Cativa jucatori au vandut meciul Italiei (vor apare dovezi foarte curand).
    Defapt au si inceput sa apara:
    - contracte in Italia (nu trecusera nici 24 de ore de la terminarea meciului).
    - salarii marite la anumiti jucatori din Italia (pentru ca s-au facut de ras cu Olanda, nu?)
    - Marica (care nu a participat la "aranjament") ar cam vrea sa spuna cate ceva, dar nu e convins daca e bine s-o faca sau nu ...

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Grinco View Post
    Vad ca e foarte greu de acceptat pentru unii ca romanii chiar au fost varza cu Olanda. Mi se pare tampit scenariul asta. Era mult mai simplu sa facem blat cu Italia (si nu bagati argumentul cu penalty-ul ratat, ca e irelevant...erau o gramada de alte moduri prin care am fi putut pierde)
    Pai ce blat? Italienii erau convinsi ca ne bat fara probleme.

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eye_Kyu View Post
    Cati nebuni pe lumea asta...ce scenariu tamp...dar cel mai ciudat e ca 50%(pana in momentul de fata) din cei care au votat chiar cred asta,acest lucru e tragic...sper sa nu fie un esantion reprezentativ pt Romania,am fi o tara de balaceanca,ca 50% din po****tie(microbisti) sa creada asta...
    Pe bune ca ai anumite probleme. Tu nu poti scrie un mesaj fara sa jignesti pe cineva?

  21. #63
    CLONATOR SEF aaxi's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,004
    Reputatie
    1
    Suntem atat de bolnavi de virusul blaturilor si aranjamentelor incat orice nu ne convine o categorisim simplu:BLAT.
    Pai voi ati vazut cum a scos Buffon acel penalty? Ala a fost noroc choir.......nici daca se intelegeau nu putea sa fi asa (3 cm mai sus si.......basta) si credeti-ma ca nici un jucator nu pune mingia acolo unde vrea cu o precizie de 3 cm.
    Co Olanda, am fost fricosi, puturosi si am ales o tactica mai mult decat defetuasa.
    Asta ne e valoare...........

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •