Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 56 of 56

Thread: Science fiction kon Bufnila

  1. #43
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by angel_with_tail View Post
    Vorbesti la feminin...le furi de undeva sau....

    Sincer? Un control nu ar strica. O spun din amicitie asa...ca si colegi de forum.

    P.S.: scrie o carte ca ne-ai innebunit.

    OK. Nu va mai innebunesc. La revedere, tigrilor! Inima buna, vă doresc, tuturor!
    Ov

  2. #44
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Ovidiu..nu pleca:ras-plans:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #45
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Pleci?
    Hai ma Ovidiule.......

  4. #46
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Las' ca revine el in cateva zile

  5. #47
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by r0bby View Post
    Ovidiu..nu pleca:ras-plans:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ...nu plec asa cum nici unul dintre voi nu pleaca...intr-un anume fel magic suntem tot timpul, pretutindeni...

  6. #48
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1
    Eruba

    Eruba, Eruba, racnesc osmanhii calarind in draci camilele sangerii sub discul soarelui curb din Guantila. Aparoape m-am valurit spre nord cand dinspre Guantila se aude zgomot de pasi. Sa fie printesa Famala? ea vine cu pas usor, cautandu-ma pe sub pietre, rascolind tufisurile arse de soare, oh, printesa! Toata suflarea din Guantila ar vrea sa ma gaseasca pe seara cand fantinile respira usurate, cand camilele se prefac in stane de piatra, cand astronomii preabunului imparat descopera cometa valuritoare dincolo de orizontul vizibil. Eruba sunt eu, bineinteles. Dar ce fel de EU? Sunt o fiinta fabuloasa valurita de vocile oamenilor sau strivita intre nori de campurile magnetice? Si de ce ma cauta toti in draci? Il aud pe astronomul Ecsvastru strigand ca Eruba este insusi Principiul Locomotor al Universului plin de Universuri. Un razboinic destoinic din Guantila sopteste iubovnicei sale ca Eruba este o iarba facatoare de minuni si ca un singur fir e de ajuns sa poti trece de Portile Valurite ale Timpului. Dar pe mine nu ma intreaba nimeni? Hei, oameni buni! Uite la ei, trec pe langa mine in goana cailor si nici nu se sinchisesc! Ma cauta acolo unde nu sunt! De ce sunt atat de oribi? Ma asez pe nisip! Ei, ma pot aseza pe nisip! Am o forma oarecare, da! Ma simt mai bine. Dar sunt eu oare invizibil? Bobolina din Ehren ar putea sti. Tunelez subspatiul si intru in gandurile ei. Nici Bobolinei nu-i pasa de mine. Eruba, eruba, striga niste copii zbenguitori stropindu-se cu apa din baltile de la periferiile calcinate ale mandrei Guantila. Poate ca asa trebuie sa fiu, un cuvant ars pe buze arse. Si eu care credeam ca sunt un principiu.

  7. #49
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    WTF is Eruba?

  8. #50
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tacitus View Post
    Pt. Ovidiu Bufnila- prea lung,te plictisesti,ceva mai putin si mai condensat ar fi foarte bine!
    Condensat scriu de ani de zile...Invalurit as putea spuneeeee....

  9. #51
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1
    ISUS

    Mi-am scos casca in Timpurile Rosii si apoi mi-am pus casca in Timpurile Roccoco.
    Inaltul Comdanor Kamzaia a spus:
    - Braddor, esti unul dintre cei mai haiosi inaripati din sistemele noastre valurite. Cateodata nu te inteleg. Ce vrei de fapt? Iti schimbi infatisarile, te valuresti, schimbi istoriile la secunda...
    - Tigrule, fototaxia iti joaca feste, i-am soptit eu pregatindu-ma sa-l valuresc intr-un fictional horror.
    Plaja se intidea pana hat departe iar eu tocmai coborasem de pe coama unui val magnetic ce venea de dincolo de orizontul nostru vizibil. Trebuia sa ma hotarasc si sa aleg un razboi. Marile Gnoze ma urmareau de o buna bucata de vreme si, in mod clar, aveau de gand sa se joace un pic cu destinul meu.
    Eram insa gata sa ma valuresc si sa le tin in sah. Ma pregateam sa construiesc noi sisteme valurite si sa pun in discutie eseistica din Mauna Lao care vorbea despre Bug bang ca singur punct de referinta in nasterea Universului.
    Peste alte doua, trei valuriri, Erzaia din Komtatomotor, Orasul Decrepit, ridicandu-si trompa argintie prin vazduhul liliachiu, mi-a soptit:
    - Flinda Flando!
    Ce creatura!
    L-am lasat in pace si am baut niste bere, am halit mici si am jucat table. In toata aceasta valurire, i-am zarit pe Eminem, pe Putin, pe Maria Magdalena, pe Batman, pe Clinton si pe Mata Hari, pe printesa Diana si pe Vaclav Havel, pe Elvis si pe Elington, pe Stalin si pe Mombassa, pe DJ Bobo si pe multi altii ca ei grabindu-se catre Ehren unde se zvonea ca ar fi venit Isus.

  10. #52
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1

  11. #53
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by r0bby View Post
    WTF is Eruba?
    Este inversul informational de la ABURE.

    http://ovidiubufnila.weblog.ro/

  12. #54
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1
    Strada Cosmos
    short story by
    Ovidiu Bufnilă


    Cei de la ASTRO, compania de construcții siderale, nu erau deloc vorbăreți, veniră într-o dimineață cu un laborator mobil, înconjurară un teren viran cu sârmă ghimpată, instalară tot felul de agregate și, timp de o vară întreagă, lansară o sumedenie de sateliți. Interesat de activitatea lor atât de atrăgătoare, Jano se împrieteni cu ei, refăcu integrală GO și ajunse, pe neașteptate, la un adevăr care-l ajută să traverseze fără dificultăți vârsta ambiguităților. Spre toamnă, Zi-mi Un Banc se însura și aceasta înseamnă pentru multă lume sfârșitul unei epoci, strada Cosmos deveni pustie, Campari-cel-cu-mulți-ochi se strădui să nu mai observe vreo altă navă extraterestră, aflat, mereu, la o sută de metri în spatele lui, șeful de post îi făcu o mie și una de fotografii, la prânz mânca într-un bistro o supă caldă gândindu-se cu plăcere la apropiata sa avansare, cuprins de neliniște profesorul Balthazar făcu un memoriud despre lipsa de simț cosmic a șefului de post și se alese cu o zi de arest pentru inducerea în eroare a vârfului ierarhic din poliție.

  13. #55

  14. #56
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    138
    Reputatie
    1
    Suntem văluriți!
    Ov, cu prietenie...

    Quote Originally Posted by Gabriel View Post
    Ovidiule, nici aici nu scap de tine ?

    Oribilul Mosh

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •