Page 41 of 41 FirstFirst ... 31394041
Results 841 to 859 of 859

Thread: Wimbledon 2008

  1. #841
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Din cate stiu eu in 2003 Nadal a jucat singurul lui turneu de GS la juniori la Wimbledon unde a ajuns in semifinale. Este adevarat ca nivelul de la juniori nu se compara cu cel de la seniori dar....se joaca pe aceleasi terenuri si cu aceleasi mingi.....

    Nu mai cautati explicatii pt infrangerea lui Federer in calitatea terenului sau a mingilor. Din pacate pt elvetian si pt fanii lui, acesta nu mai este jucatorul care defila prin circuit singur si nestresat de nimeni. Nu vreau sa spun ca declinul lui a inceput pt ca nu cred asta, dar jocul lui Nadal s-a modificat si s-a imbunatatit fata de acum 2-3 ani. Daca voi nu vreti sa intelegeti asta... e problema voastra.

    De 3 ani finala de la Wimbledon se joaca intre aceeasi doi jucatori: Federer si Nadal si de la an la an a fost tot mai echilibrata in antiteza cu finala de la RG care a fost din ce in ce mai usor castigata de Nadal.
    Si inca ceva: Federer a avut probleme cu stilul de joc al lui Nadal inca de la prima infruntare (Miami 2004 - pe hard) asa ca nu mai cautati pete in soare.....Finala s-a terminat de doua saptamani, in cateva zile va incepe MS de la Toronto si voi va dati de ceasul mortii cautand explicatii pt infrangerea lui Fedex.....

  2. #842
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    Din cate stiu eu in 2003 Nadal a jucat singurul lui turneu de GS la juniori la Wimbledon unde a ajuns in semifinale. Este adevarat ca nivelul de la juniori nu se compara cu cel de la seniori dar....se joaca pe aceleasi terenuri si cu aceleasi mingi.....

    Nu mai cautati explicatii pt infrangerea lui Federer in calitatea terenului sau a mingilor. Din pacate pt elvetian si pt fanii lui, acesta nu mai este jucatorul care defila prin circuit singur si nestresat de nimeni. Nu vreau sa spun ca declinul lui a inceput pt ca nu cred asta, dar jocul lui Nadal s-a modificat si s-a imbunatatit fata de acum 2-3 ani. Daca voi nu vreti sa intelegeti asta... e problema voastra.

    De 3 ani finala de la Wimbledon se joaca intre aceeasi doi jucatori: Federer si Nadal si de la an la an a fost tot mai echilibrata in antiteza cu finala de la RG care a fost din ce in ce mai usor castigata de Nadal.
    Si inca ceva: Federer a avut probleme cu stilul de joc al lui Nadal inca de la prima infruntare (Miami 2004 - pe hard) asa ca nu mai cautati pete in soare.....Finala s-a terminat de doua saptamani, in cateva zile va incepe MS de la Toronto si voi va dati de ceasul mortii cautand explicatii pt infrangerea lui Fedex.....
    Pai de 2-3 ani suprafata a devenit un fel de zgura verde.Hai sa fim seriosi asta e adevarulPlus ca cu cat se inainteaza in turneu iarba devine mai mult pamant..Sa vedem daca Nadal va mai castiga mai mult de un titlu anul asta.(daca il castiga si pe ala).De fapt poate la Paris ca acolo e carpeta,sau la un turneu nu din seria masters.

  3. #843
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Pai de 2-3 ani suprafata a devenit un fel de zgura verde.Hai sa fim seriosi asta e adevarulPlus ca cu cat se inainteaza in turneu iarba devine mai mult pamant..Sa vedem daca Nadal va mai castiga mai mult de un titlu anul asta.(daca il castiga si pe ala).De fapt poate la Paris ca acolo e carpeta,sau la un turneu nu din seria masters.
    Nu cumva o fi tot vina lui Nadal ca iarba se toceste dupa prima saptamana? Sau te pomenesti ca organizatorii ii aranjeaza lui un teren special?
    Nu stiu daca Nadal va mai participa la vreun alt turneu in afara de cele de MS si US Open. Dar mai stii, poate castiga la Beijing?

    Pana una alta situatia in acest moment este urmatoarea:
    Nadal - 6 turnee castigate: 2 MS (Monte Carlo si Hamburg), 2 GS (RG si Wimbledon) + alte doua turnee importante (Barcelona si Queen's)
    Federer - 2 turnee (Estoril si Halle)
    Djokovic - 3 turnee: 2 MS (Indian Wells si Roma) si 1 GS (AO)

    Asta spune multe despre forma lui Nadal din acest moment. Daca va mai castiga vreun turneu in a doua jumatate a anului?..... asta ramane de vazut.
    Nu fi atat de sigur ca nu o va face, pt ca n-ai de unde sa stii. Ca doar nu esti Mafalda.....

  4. #844
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Mereu din aprilie pana in la mijlocul lui iulie isi face punctele,apoi dispare jumate de an(in sensul ca nu mai castiga trofee,nu ca n-ar face rezultate bune).Oare de ce?Pentru ca nu se mai joaca pe iarba si zgura.Este adevarat ca Nadal e superior multor jucatori si pe hard,dar nu la fel cum este pe zgura(unde nul vad pe nimeni poate in afara de Federer sal bata).N-am nimic cu el(bv lui pt ca la trimis unchiul toni sa alerge zeci de kilometri si la dus ore intregi la sala). Nadal are 1 avantaj:viteza care ii permite sa se aseze altfel la minge fata de ceilalti jucatori,pt ca lovituri exceptionale cum are Federer nu mai are nimeni din circuit.Oare cum reuseste Nadal sa dea pasingurile alea din alergare...pentru ca zboara pur si simplu pe teren si se aseaza mult mai bine la minge (cum am spus mai sus).Dar acest fapt este dat si de suprafata de joc...In fine,saptamana viitoare incepe turneul de la Toronto.Il vom vedea acolo.Pai nu sunt Mafalda(apropo nu stiu cinei asta) dar rezultatele din anii trecuti ma fac sa cred asta.

  5. #845
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Rezultatele din anii trecuti (2006 si 2007, pt ca in 2005 a castigat turnee si dupa Wimbledon) spun ceva intr-adevar, dar asta nu inseamna ca anul acesta va fi la fel.
    Credea cineva ca Fedex anul acesta nu va castiga niciun turneu de mare slam? Toata lumea miza ca va castiga cel putin Wimbledonul......Inainte de Wimbledon foarte multi il dadeau invingator sigur, dar....rezultatul il stii nu trebuie sa ti-l mai amintesc.
    Deci, niciodata nu poti sti dinainte care va fi situatia, asta incerc eu sa spun.

  6. #846
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Cam tarziu, dar sper sa fiu iertat. Imi place destul de mult melodia.

    http://www.youtube.com/watch?v=o5LpWFOzi-E
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  7. #847
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Mereu din aprilie pana in la mijlocul lui iulie isi face punctele,apoi dispare jumate de an(in sensul ca nu mai castiga trofee,nu ca n-ar face rezultate bune).Oare de ce?Pentru ca nu se mai joaca pe iarba si zgura.Este adevarat ca Nadal e superior multor jucatori si pe hard,dar nu la fel cum este pe zgura(unde nul vad pe nimeni poate in afara de Federer sal bata).N-am nimic cu el(bv lui pt ca la trimis unchiul toni sa alerge zeci de kilometri si la dus ore intregi la sala). Nadal are 1 avantaj:viteza care ii permite sa se aseze altfel la minge fata de ceilalti jucatori,pt ca lovituri exceptionale cum are Federer nu mai are nimeni din circuit.Oare cum reuseste Nadal sa dea pasingurile alea din alergare...pentru ca zboara pur si simplu pe teren si se aseaza mult mai bine la minge (cum am spus mai sus).Dar acest fapt este dat si de suprafata de joc...In fine,saptamana viitoare incepe turneul de la Toronto.Il vom vedea acolo.Pai nu sunt Mafalda(apropo nu stiu cinei asta) dar rezultatele din anii trecuti ma fac sa cred asta.
    Iata ca Nadal a castigat la Toronto, pe hard. Nu carpeta sau mai stiu eu ce ci chiar hard.

    E clar ca Rafa iubeste cel mai mult zgura. Pe deasupra, anii trecuti Nadal ajungea cu genunchii zob in aceasta perioada a anului. De aia nu mai facea mare branza. Anul asta a fost mult mai atent, de exemplu s-a retras de la Stuttgart desi eu cred ca putea sa joace si bine a facut. In plus nici nu a mai stat atat de mult pe teren, a castigat zic eu mai rapid decat inainte meciurile pe iarba si pe hard.

    Acum e chitit sa ajunga nr.1 ATP si eu cred ca o sa o si faca. Joaca mult mai bine pe terenurile rapide, a invatat sa serveasca si in general sa loveasca mult mai eficient pe aceste suprafete.

    A castigat Toronto, nu stiu daca va reusi si la Cincinnati dar eu cred ca va lua ori aurul olimpic ori US Open, daca nu pe amandoua. E in super forma si daca nu se va accidenta nu are cine sa il bata. Federer nu poate sa isi revina in timp util. Parerea mea.

  8. #848
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Pai de 2-3 ani suprafata a devenit un fel de zgura verde.Hai sa fim seriosi asta e adevarulPlus ca cu cat se inainteaza in turneu iarba devine mai mult pamant..Sa vedem daca Nadal va mai castiga mai mult de un titlu anul asta.(daca il castiga si pe ala).De fapt poate la Paris ca acolo e carpeta,sau la un turneu nu din seria masters.

    ai avut dreptate....e varza nadal asta...de fapt la toronto nu se pune, nu? ca batea vintul prea tare....sau cum a zis nelly...au modificat suprafata pt el.

  9. #849
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    Gluma-i gluma da deja ar fi timpul sa nu se mai comenteze cu lumina, suprafetele si vantul ca nu mai e comic, Nadal e cel mai bun jucator din lume si cu asta basta, a zis acolo Federer ceva cum ca era prea intuneric si faceti din tantar armasar. Cei care il sustin pe Roger cateodata nu isi explica cum s-a schimbat atat de mult jocul acestuia si inventeaza povesti. Oricum si fanii lui Nadal abereaza, cum se zicea mai demult ca nu le plac la unii de Federer ca tot timpul castiga si nu mai are nici un farmec, pai acum ar trebui sa va cam schimbati favoritii...

  10. #850
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Sa vedem cat vom mai auzi de Nadal in jumatatea de an care a mai ramas
    Cred ca turneul de la Toronto a fost prea aproape de Wimbledon si nu se pune. Sa vedem ce va face la Cincinnati.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #851
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Vom mai auzi atata timp cat Spania este patria dopingului

  12. #852
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Nu ma impresioneaza.Kiefer a fost un adversar slabut ,care a ajuns in finala din greseala(altfel stateau lucrurile daca finalist era simon).Nadal nu a avut meciuri usoare cu murray si mai ales cu gasquet care l-a avut in mana.Bravo lui!Dar ma enerveaza cand lumea zice Nadal e deja nr 1 pt ca nu e.Nu's fan federer dar pana la urma tot el e pe locul 1.

  13. #853
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Pana pe 18 august. Nu mai este mult pana atunci.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #854
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Nu ma impresioneaza.Kiefer a fost un adversar slabut ,care a ajuns in finala din greseala(altfel stateau lucrurile daca finalist era simon).Nadal nu a avut meciuri usoare cu murray si mai ales cu gasquet care l-a avut in mana.Bravo lui!Dar ma enerveaza cand lumea zice Nadal e deja nr 1 pt ca nu e.Nu's fan federer dar pana la urma tot el e pe locul 1.
    Nici nu ma asteptam sa te impresioneze. O fi Nadal vinovat ca Federer si Djokovic nu au ajuns sa joace cu el?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #855
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Nu ma impresioneaza.Kiefer a fost un adversar slabut ,care a ajuns in finala din greseala(altfel stateau lucrurile daca finalist era simon).Nadal nu a avut meciuri usoare cu murray si mai ales cu gasquet care l-a avut in mana.Bravo lui!Dar ma enerveaza cand lumea zice Nadal e deja nr 1 pt ca nu e.Nu's fan federer dar pana la urma tot el e pe locul 1.
    Ca Federer este inca nr. 1 este adevarat. Ca Nadal aproape l-a ajuns este la fel de adevarat.
    Te enerveaza ca unii il considera deja nr 1?
    Dar cand tu afirmai cu tarie ca Nadal nu va mai castiga niciun turneu in acest an, cum era?
    Nu incerc sa fac pe lupul moralist dar....in loc sa ne bucuram de acest sport minunat, ne angrenam in discutii sterile si deloc inteligente de genul: Federer e nu stiu cum, Nadal e nu stiu cum, etc, etc....
    Un lucru este cert: amandoi sunt doi mari campioni iar rivalitatea lor este una dintre cele mai frumoase din istoria acestui minunat sport care este tenisul.

  16. #856
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Nu ma impresioneaza.Kiefer a fost un adversar slabut ,care a ajuns in finala din greseala(altfel stateau lucrurile daca finalist era simon).Nadal nu a avut meciuri usoare cu murray si mai ales cu gasquet care l-a avut in mana.Bravo lui!
    Ma intreb cate turnee a castigat Federer jucand cu neica nimeni tot turneul... Tot timpul se intampla ca favoritii 2-10 sa piarda sau sa se accidenteze inainte sa joace cu elvetianul. In cel mai bun caz locurile 2 si 3 ATP jucau un meci maraton in semifinale si castigatorul era deja terminat in finala cu Roger.

    Gasquet si Murray au fost adversari de prima mana, excelenti pe hard. Cat despre Simon... iau ca pe o gluma afirmatia ca ii era mai greu cu el lui Nadal. Pana una alta a luat bataie de la mos Kiefer !

  17. 29th July 2008, 22:17
    Reason
    repetare

  18. #857
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    Ca Federer este inca nr. 1 este adevarat. Ca Nadal aproape l-a ajuns este la fel de adevarat.
    Te enerveaza ca unii il considera deja nr 1?
    Dar cand tu afirmai cu tarie ca Nadal nu va mai castiga niciun turneu in acest an, cum era?
    Nu incerc sa fac pe lupul moralist dar....in loc sa ne bucuram de acest sport minunat, ne angrenam in discutii sterile si deloc inteligente de genul: Federer e nu stiu cum, Nadal e nu stiu cum, etc, etc....
    Un lucru este cert: amandoi sunt doi mari campioni iar rivalitatea lor este una dintre cele mai frumoase din istoria acestui minunat sport care este tenisul
    .
    De acord .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  19. #858
    senior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    241
    Reputatie
    1
    "...that’s why Federer doesn’t serve and volley, it’s just too slow. I think Wimbledon needs to change its grass and make it quicker because to me, watching grass court tennis from the baseline is not how it should be played on grass. It’s fine for clay but not for grass. I think they should make it quicker." -Pat Rafter

    Eu sunt fan Federer, dar il apreciez mult si pe Nadal, ca jucator si pentru fair-play. E un lucru bun sa vad ca jucatorii au mai mult fair-play decat noi, fanii. In fine, Nadal va fi numarul 1, poate chiar saptamana asta sau putin mai tarziu, si va merita cu prisosinta. A muncit mult a castigat aproape orice si ar fi pacat, pentru tenis in primul rand, ca un jucator ca el sa nu fie nr 1 la un moment dat in cariera. Dupa parerea mea insa nu merita sa fie campion la Wimbledon si vorbele lui Rafter imi confirma. Ok, l-a castigat, l-a batut pe Federer, dar petru mine campioni la Wimbledon vor fi doar jucatori gen Pete Sampras, Roger Federer sau chiar Rafter desi nu a castigat la Wimbledon niciodata.

  20. #859
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Eu zic un moderator sa inchida acest thread ca deja nu isi mai are rostul!

    Referitor la postul de mai sus...in forma in care este Nadal merita sa castige Wimbledonul...aceste doua turnee pe hard arata ca Nadal poate sa joace din spatele terenului si pe suprafete mai rapide decat iarba...deci doar ca un jucator nu e specializat pe un anumit stil de joc care se preteaza cel mai bine suprafetelor rapide si extra-rapide(servici vole) nu inseamna ca nu merita sa il castige...ca asha Karlovic merita sa aiba cinci titluri la Wimbledon...la ce sezon a avut Nadal merita sa castige si WImbledonul...la anul daca Federer va juca tenis la valoarea adevarata binecunoscuta care a incantat spectatorii din toata lumea ar merita sa mai ia titlul dar cand te chinui tot sezonul(adevarat fiind faptul ca a fost foarte slabit din cauza mononucleozei) nu mi se pare normal sa castigi turneul doar ca te cheama Federer si ai un joc perfect pentru suprafata de joc!

    Anul asta Nadal a meritat cu prisosinta toate titlurile pe care le-a luat(forta, tineretea si mentalul excelent l-au dus acolo unde este) inclusiv Wimbledon-ul!
    Last edited by Iaco; 1st August 2008 at 15:36.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •