Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 49

Thread: Este Argesul cea mai slaba dintre echipele la retrogradare?

  1. #1
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1

    Este Argesul cea mai slaba dintre echipele la retrogradare?

    Intr-un articol aparut ieri in GSP se facea o mica analiza a echipelor ce lupta pt evitarea retrogradarii in acest campionat si rezultatul e ca Argesul e cea mai slaba dintre ele, cu cele mai putine sanse de a evita retrogradarea, excluzand Oradea, deja considerata ca fiind in B....
    Oare e adevarat?
    Eu personal m-am uitat pe programul jocurilor celorlalte echipe in situatia noastra si cred ca inca mai avem sanse, totul depinde de echipa.
    Forza Viola!

  2. #2
    junior
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    95
    Reputatie
    1
    Mai sunt doua pozitii care duc in B. Din pacate cred ca Argesul va ocupa una din ele. Si asta pentru ca nu vad din ce deplasare vom aduce puncte, iar acasa ma indoiesc ca nu vom mai face nici un pas gresit. O minune mai ne salveaza. Vreau sa cred in salvare. Dar parca e mult prea greu.

  3. #3
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    nu retrogradeaza .. stati linistiti ... oradea si petrolul pica :p
    multă lume... PUŢINI OAMENI

  4. #4
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Nu Va Fie Frica Argesu Nu Pica....va Garantez...

  5. #5
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Iata ce spune Adi in ziarul "Top":

    FC Argeş are şanse reale de salvare de la retrogradare
    Jumătatea returului de campionat a trecut, cele opt etape scurse de la prima etapă din primăvară acutizând lupta pentru salvarea de la retrogradare. În afara a două echipe, Oţelul Galaţi şi Apulum Alba Iulia, toate celelalte 14 sunt angrenate în cele trei lupte: titlu, Cupa UEFA şi retrogradare. Ultimele şapte etape ale campionatului vor fi extrem de tentante pentru microbişti, practic fiecare dintre partide reprezentând un meci de aproape totul sau nimic.

    Oradea e în „B”, urmează Bistriţa?
    După ce a pierdut acasă, cu Gloria Bistriţa, etapa trecută, echipa orădeană şi-a semnat sentinţa la retrogradare, ajungând la -14 în clasamentul adevărului, iar etapa viitoare primeşte pe Steaua tot pe teren propriu. Chiar dacă şi-a ameliorat poziţia din ierarhie, formaţia bistriţeană este şi ea ameninţată cu retrogradarea pentru că în următoarele patru etape urmează să întâlnească, consecutiv, toate echipele din Bucureşti. În mod normal, pentru Gloria aceste patru meciuri ar trebui să însemne tot atâtea înfrângeri, care l-ar aduce pe tata Jean aproape de Divizia B. Foarte bine în privinţa programului nu stă nici FC Farul, care va avea de întâlnit patru contracandidate la evitarea retrogradării, plus un meci cu Steaua, în timp ce cel mai bine la acest capitol stă, cel puţin la prima vedere, FCM Bacău.

    FC Argeş are program bun
    Echipa piteşteană păstrează încă mari şanse de salvare, asta pentru că în ultimele meciuri, nici o formaţie dintre cele de la coada clasamentului nu a reuşit să iasă din zona mlăştinoasă. Important pentru FC Argeş este că a rămas singura echipă dintre cele opt care nu mai întâlneşte până la sfârşitul campionatului pe Steaua sau Dinamo, echipa care se luptă umăr la umăr pentru adjudecarea titlului şi care, conform valorii, pot învinge peste tot. Un alt avantaj pentru FC Argeş este că joacă două dintre meciurile decisive, de şase puncte, pe teren propriu, deplasându-se doar la Braşov. Un ultim argument este că, din cele şapte etape rămase de disputat, patru vor fi în Trivale şi doar trei afară. Chiar dacă se găseşte pe penultimul loc al clasamentului, FC Argeş are şanse mari să se salveze de la retrogradare.

    „În acest campionat nebun sunt foarte multe surprize, cu rezultate neaşteptate, ca cele ale Rapidului, iar eu cred că până în ultima etapă se va juca retrogradarea. Continui să afirm că FC Argeş nu va retrograda, şi mă bazez pe faptul că am liniştea asigurată din partea conducerii pentru a lucra” – Ion Moldovan.

    9. Gloria Bistriţa – 28 puncte, -8 adevăr
    - Rapid (d), Steaua (a), Dinamo (d), FC Naţional (a), Petrolul (d), Oţelul (a), Poli AEK (d)
    10. FC Farul – 27 puncte, -9 adevăr
    - Petrolul (d), Poli AEK (a), Apulum (d), Ceahlăul (a), FC Argeş (d), FC Oradea (a), Steaua (d)
    11. FC Braşov – 26 puncte, -10 adevăr
    - Dinamo (d), Petrolul (a), Poli AEK (d), Apulum (a), Ceahlăul (d), FC Argeş (a), FC Oradea (d)
    12. Ceahlăul – 25 puncte, -8 adevăr
    - Oţelul (a), FCM Bacău (d), U. Craiova (a), FC Farul (d), FC Braşov (a), Rapid (d), Dinamo (a)
    13. Petrolul – 23 puncte, -10 puncte
    - FC Farul (a), FC Braşov (d), Rapid (a), Dinamo (d), Gloria (a), Poli AEK (a), Apulum (d)
    14. FCM Bacău – 23 puncte, -13 adevăr
    - Apulum (d), Ceahlăul (a), FC Argeş (d), FC Oradea (a), Steaua (d), FC Naţional (a), Oţelul (d)
    15. FC Argeş – 22 puncte, -11 adevăr
    - FC Naţional (a), Oţelul (d), FCM Bacău (a), U. Craiova (d), FC Farul (a), FC Braşov (d), Rapid (a)
    16. FC Oradea – 19 puncte, -14 adevăr
    - Steaua (a), FC Naţional (d), Oţelul (a), FCM Bacău (d), U. Craiova (a), FC Farul (d), FC Braşov (a)

  6. #6
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by maniacul
    Nu Va Fie Frica Argesu Nu Pica....va Garantez...
    maniacule, stii tu ceva ce noi nu stim dar am vrea sa stim?

  7. #7
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ADelPiero
    nu retrogradeaza .. stati linistiti ... oradea si petrolul pica :p

    astea sunt 2...si a treia? sa nu cumva sa spui Arges...

  8. #8
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    pai sa nu va zupalati :p:p
    tre` sa fim optimisti
    multă lume... PUŢINI OAMENI

  9. #9
    junior lucas1977's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Stefanesti - Arges
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Las' ca si divizia B e tot pt. oameni.
    Si poate ne prinde bine, ca mai slab decat jucam acum oricum nu se poate ...

  10. #10
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Singura problema cu B e ca daca ajungem acolo nu iesim prea curand...altfel, nu ar fi nici o chestie, poate doar cu ora de mers pe stadion

  11. #11
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Opt echipe fug de locurile retrogradante
    "Alarma generala" in Moldova

    Cu sase etape inaintea finalului de sezon - runde in care fiecare echipa va juca trei meciuri acasa si trei "afara" - grupul echipelor care fug de ocuparea ultimelor trei locuri, cele retrogradante, s-a delimitat clar in clasament. De la locul 9 in jos, din spatele Otelului Galati - pe care punctul de la Piatra Neamt a indepartat-o definitiv de zona minata -, toata lumea e cu sufletul la gura.
    De ce e "condamnata" Oradea?
    Cea mai grea situatie, una aproape imposibila, e cea a echipei din Oradea. Chiar si in cazul ei insa mai sunt sperante si de aceea nu intelegem de ce aceasta formatie e "condamnata". Oradenii au doua deplasari in fata unor contracandidate la locurile nedorite de nimeni, la Constanta si Bacau, si daca ar crede in sansa lor ar putea inregistra rezultate care sa complice situatia adversarelor si sa o simplifice pe a lor. Acasa va disputa trei meciuri abordabile, in care pot obtine maximum de puncte, asa ca Oradea nu ar trebui sa abandoneze si sa se pregateasca deja de "matineu". E clar, situatia este dramatica, dar nu una fara iesire, nu una fara scapare.
    Vor conta mult
    meciurile directe
    Daca in lupta pentru titlu nu vom mai avea o disputa directa Dinamo-Steaua, "sentinta" urmand a fi data de jocul partidelor indirecte, in subsol situatia e mult schimbata. Ultimele sase runde programeaza jocuri ce se anunta incendiare intre formatiile angrenate in lupta de supravietuire, meciuri ca FC Brasov-Petrolul, FCM Bacau-Ceahlaul (etapa 25), FC Arges-FCM Bacau (26), Farul-Ceahlaul, FCM Bacau-FC Oradea (27), FC Arges-Farul, Petrolul-Gloria, Ceahlaul-FC Brasov (28), Farul-FC Oradea, FC Brasov-FC Arges (29), FC Oradea-FC Brasov (30) putand duce de la agonie la extaz oricare dintre cele opt echipe implicate. Toate aceste meciuri sunt unele "de sase puncte", cum se spune, "aur curat" pentru cel care nu pierde in deplasare si cosmar pentru gazdele care nu se pot impune...
    Moldova, cea mai vizata
    Ceahlaul Piatra Neamt si FCM Bacau sunt doua dintre cele mai vizate echipe in "caruselul" retrogradarii. Ambele au un program foarte greu in continuare iar dezavantajul bacauanilor este si acela ca - probabil, pana la finalul sezonului - nu il mai au pe tanarul Andrei Cristea, care s-a operat recent in Germania. La randul lor nemtenii joaca in ultima etapa acasa cu Dinamo si cum lupta pentru titlu se anunta dura pana la final ar fi posibil ca acela sa fie un joc decisiv pentru ambele formatii.

    romania libera, 04.05.2004

  12. #12
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    ARGESUL NU VA RETROGRADA!Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  13. #13
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    77
    Reputatie
    1
    nu este, si nici nu retrogradam!
    Forzza VIOLA

  14. #14
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Location
    Anywhere i may roam
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    In primul rand salutare la toata lumea si bine v-am gasit pe forumul asta. Calculele care le facem noi mai trebuie si probate in teren. In seara asta o optiune serioasa o sa o faca echipele din Moldova care sper eu sa o "faca de oaie ". Adica un egal Bacau-Ceahlaul si galatenii sa piarda. As privi mult mai degajat lumea

    In alta ordine de idei sper ca la anu' sa vad un Fc Arges mult mai puternic si mai cu capul pe umeri decat acum. Si ... nu ar strica sa aiba si un site ca lumea ... o sa ma interesez mai mult pe tema asta.
    Netsport. Pentru miile de suporteri care fac evenimentele sa existe !

  15. #15
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by suporterul
    In alta ordine de idei sper ca la anu' sa vad un Fc Arges mult mai puternic si mai cu capul pe umeri decat acum. Si ... nu ar strica sa aiba si un site ca lumea ... o sa ma interesez mai mult pe tema asta.
    Din pacate s-ar putea sa-l vezi mai puternic... sa se bata chiar pentru primele locuri... dar in Divizia B! Au destul de mult de tras pentru a se salva!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  16. #16
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Suporterule, bine ai venit!
    Deocamdata ti-a iesit dorinta cu egalul in partida Bacau - Ceahlaul, dar iata ca Oradea a castigat neasteptat in Cotroceni. Asteptam cu sufletul la gura partida noastra de azi de la Galati.
    In ceea ce priveste site-urile echipei, o discutie pe aceasta tema poti gasi aici:
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1523

  17. #17
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    daca azi bateti otelul aveti sanse mari de salvare

    sus cu ALB-VIOLETII
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  18. #18
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    ca sa fie ziua perfecta ar trebui sa batem noi la Galati si sa se gaseasca o modalitate prin care sa piarda si Bistrita si Steaua ....nu de alta da tare imi place de G.G.B. cind e suprata ca oierul pe sat...

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Cred ca este timpul sa castigati si voi o partida in deplasare.... este chiar posibil , daca va duceti acolo sa muriti pe teren... daca reusiti sa pastrati jocul in zona centrului terenului aveti mari sanse de victorie.... daca va veti baricada in careul de 16 m cu greu si cu mult noroc veti obtine un egal... Mult succes!

  20. #20
    junior
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    In sfirsit, cred ca a inceput sa rasara soarele si pe strada noastra!!!

    Egalul de la Galati este foarte important, dar cred ca mai important este faptul ca FC Arges a inceput sa joace bine. Acum este aproape sfirsitul campionatului si ne mai trebuiesc cava puncte pe care le vomm obtine daca vom juca ca in ultimele doua partide.

    Miercuri primim acasa pe FC Bacau. Cele trei puncte puse in joc nu avem dreptul de a le rata!
    Mai ales cind celelalte echipe din "zona fierbinte" au meciuri grele si pot pierde:

    FC Arges - Bacau 1

    Dinamo - Gloria 1
    Ceahlaul - U Craiova 2
    FC Oradea - Otelul 1 X
    Petrolul - Rapid 2

    Si inca un mic comentariu la adresa celor ce au sustinut ca meciul cu Nationalul a fost blat! Ce s-a intimplat simbata? Cred ca este momentul sa se inteleaga ca o echipa poate avea si perioade dificile si poate pierde. HAI FC ARGES!

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Felicitari! Victoria in meciul cu Bacaul este exentiala , este impotriva uneia din candidatele directe la retrogradare... mi se pare ca apoi veniti la Craiova , unde va fi foarte greu , mai ales daca Universitatea castiga la Ceahlaul...
    crirad , imi este greu sa cred in pronosticurile puse de tine...cred ca cel putin una din cele doua echipe < Craiova si rapid , va pierde din punctele puse in joc...sper sa fie Rapidul!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •