Results 1 to 18 of 18

Thread: Ce ziceti de Raikkonen!!???

  1. #1
    junior
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1

    Ce ziceti de Raikkonen!!???

    eu cred ca o sa fie noul campion mondial!!!!

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Nu te grabi ... ceilalti nu si-au scos inca noile masini la soare. Eu nu cred ca il va bate nici macar pe Coulthard.
    Lumea este incantata, sunt 2 victorii consecutive, insa in curse in care nu a prea aratat mare lucru, ba chiar o greseala ieri, noroc (daca pot spune asa) cu Webber si cu Alonso.
    Are o masina buna, aparent astazi mai buna decat celelalte, insa mai e mult pana departe.

  3. #3
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    baietasul mai are de tras un pic , dar gloria e aproape........
    problema e ca anu asta masina lor e remarcabila..........insa la anu si BMW, si Jaguar , sa nu mai zic de Renault si poate BAR vor avea masini mult mai bune , daca nu se grabeste , va avea o multime de adversari !!

    -ca sa nu mai zic de Ferrari si mai ales , Schumi , care inca nu si-a spus ultimul cuvant !!
    Schumi? the only one!

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Este prematur sa spunem ca fi campion sau nu. A trecut prea putin timp, a obtinut rezultate remarcabile, insa ca pilot -sa fim sinceri- nu a aratat mare lucru (l-a blocat pe Schumi intr-o incercare hazardata de depasire) si atat. Are si o masina buna.
    Deocamdata eu zic ca a profitat de o conjunctura favorabila.
    Nu mai scriu nimic despre acest subiect pana la jumatatea campionatului. Atunci vom vedea daca a fost un simplu foc de paie sau chiar are sanse.

  5. #5
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1

    Kimi

    Cred ca Raikkonen isi va arata valoarea si nu va trece mult pana va fi campion mondial. este tanar, are talent dar ii mai trebuie experienta si o masina care sa-l ajute. pana acum are 2 victorii, prima obtinuta pe merit iar a 2-a cu mult noroc dar si alti mari piloti au avut noroc at cand au castigat o cursa pe care poate nu o prea meritau.

  6. #6
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Cred ca Raikkonen are tot ce ii trebuie sa ajunga campion mondial, mai putin experienta. Ideea ca are o masina buna si noroc nu tine... cel putin nu 2 curse la rand. Oricum daca iar se trezeste Coulthard ca noul venit e mai bun ca el... ar trebui sa se retraga. Si asa mediocritatea lui ma plictiseste total. E complet plafonat, pe cand Raikkonen e tanar si entuziast.

    Eu am fost fan Hakkinen si mi-a parut rau ca s-a retras, dar il inteleg, prea a fost sabotat. Sper ca Kimmi sa ii ia locul din toate punctele de vedere.

    Vad ca acum vor sa ii ia lui Kimmi victoria de la Interlagos, instrumentele magice FIA intrand iar in actiune. Cum ca Fisichella ar fi intrat deja in turul 56

    Pentru Bernie E: /fu/ /fu/ /fu/ /fu/ /fu/

  7. #7
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi
    Cred ca Raikkonen are tot ce ii trebuie sa ajunga campion mondial, mai putin experienta. Ideea ca are o masina buna si noroc nu tine... cel putin nu 2 curse la rand. Oricum daca iar se trezeste Coulthard ca noul venit e mai bun ca el... ar trebui sa se retraga. Si asa mediocritatea lui ma plictiseste total. E complet plafonat, pe cand Raikkonen e tanar si entuziast.

    Eu am fost fan Hakkinen si mi-a parut rau ca s-a retras, dar il inteleg, prea a fost sabotat. Sper ca Kimmi sa ii ia locul din toate punctele de vedere.

    Vad ca acum vor sa ii ia lui Kimmi victoria de la Interlagos, instrumentele magice FIA intrand iar in actiune. Cum ca Fisichella ar fi intrat deja in turul 56

    Pentru Bernie E: /fu/ /fu/ /fu/ /fu/ /fu/
    -poi nu a avut noroc , cel putin in ultima cursa ???
    sa fim seriosi , e un pilot bum , poate chiar "viitorul" , da fara noroc , va ramane mereu o speranta ....... si cu timpul , se va blaza ; vezi fisico , ,chiar montoya....

    -cred ca e chiar normal ca fisico sa castige !!!!!
    Schumi? the only one!

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Kimi Raikkonen este copia la indigo a finlandezului zburator Mika Hakkinen. Asa cum Mika l-a desfintat pe schumi, umilindu-l cu cea mai frumoasa depasire din istoria formulei 1 la Spa, asa va face si kimi cu neamtu' (inceputul a fost in Australia 2003, cand am putut vedea un cvintuplu campion neputandu-l depasii pe copilul minune a lui Ron Dennis). Am fost si voi ramane fanul lui Mika Hakkinen dar acum si Kimi a capatat un loc in inima mea. Succes KIMI, succes McLaren! :happy

  9. #9
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Silviu Agoston
    Kimi Raikkonen este copia la indigo a finlandezului zburator Mika Hakkinen. Asa cum Mika l-a desfintat pe schumi, umilindu-l cu cea mai frumoasa depasire din istoria formulei 1 la Spa, asa va face si kimi cu neamtu' (inceputul a fost in Australia 2003, cand am putut vedea un cvintuplu campion neputandu-l depasii pe copilul minune a lui Ron Dennis). Am fost si voi ramane fanul lui Mika Hakkinen dar acum si Kimi a capatat un loc in inima mea. Succes KIMI, succes McLaren!
    si mie mi-a placut fff mult de Hakkinen, drept urmare acuma imi place tot la fel de mult de Raikkonen dar oricat de mult as tine cu el nu cred ca Kimi il poate umili pe Shumi doar prin faptul ca-l depaseste sau ca-l tine "in spate sau" ci doar atunci cand va avea macar un titulu de campion mondial in buzunar ca predecesorul sau care in acel moment era singurul care-i putea opune rezistenta lui Shumi.
    cred ca cine spune ca Shumi este sau a fost umilit(chiar daca acestia nu-l plac pe german) de Montoya, Raikkonen... nu are dreptate deoarece un pilot il poate "umili" pe Shumi doar avand macar un titlu de campion in buzunar restul adica depasirile din timpul curselor sunt doar depasiri.

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    In primul rand orice foc umflat de vant se aprinde iute dar se stinge la fel. Nu va mai grabiti atata cu Raikonnen, deocamdata nu a aratat nimic ca pilot de geniu. A castigat doua curse (sau poate doar una), a tinut strans de volan si atat. Ca l-a impiedicat pe Schumacher o data sa il depaseasca este normal. Imi amintesc acum vreo 2-3 ani cum un pilot de la Minardi l-a tinut destul pe Hakinnen in spatele lui (desi fluturau steagurile albastre). Daca nu vrea un incapatanat sa te lase sa treci, nu treci - deci maestrul este cel care depaseste nu cel care blocheaza.
    Iar despre un Schumacher umilit nu putem vorbi decat la masini cel putin asemanatoare, daca nu egale. La fel putem spune (fara a fi adevarat) ca Schumi l-a umilit pe Hakinnen, sa nu uitam ca totusi finlandezul a iesit la pensie, nemaiavnd rezultate.
    La nivelul acesta nu putem vorbi de umilinte, ci doar de talent.

  11. #11
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Finlandezul "al batran" (Hakkinen) a "iesit la pensie" pentru ca: Pe de-o parte avea 3 titluri de campion, o nevasta si un (proaspat) copil pe care ii iubea; De cealalta parte, nu mai avea o masina competitiva (anul trecut McLaren a fost un harb) ba pe deasupra si rabla pe care o avea se defecta (foarte suspect de) des... cred ca nu a existat cursa in care sa nu aiba probleme. De ce sa mai isi riste viata? Chiar ca nu mai avea nici un sens. Dupa depasirea de la SPA se putea deja retrage... nu l-a umilit pe german ci doar i-a dat clasa (chiar Schumi a recunoscut - mare lucru - ca s-a temut ca pierde titlul dupa acea depasire).

    Sper ca Raikkonen sa fie o "clona" a lui Hakkinen, ma va face sa ma uit din nou la F1. E mare lucru ca la varsta lui sa nu te intimidezi cu Schumi in spate. Si sa castigi o cursa de F1 in dauna coechipierului mai experimentat (si nu un looser total).

    Oricum, Hakkinen a stiut cand sa se retraga: il RESPECT pentru asta. Nu si-a dezamagit nici o secunda fanii. Pariu ca Schumacher nu va face la fel? Prea e orgolios baiatul asta, pacat de el.

  12. #12
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi
    Finlandezul "al batran" (Hakkinen) a "iesit la pensie" pentru ca: Pe de-o parte avea 3 titluri de campion, o nevasta si un (proaspat) copil pe care ii iubea; De cealalta parte, nu mai avea o masina competitiva (anul trecut McLaren a fost un harb) ba pe deasupra si rabla pe care o avea se defecta (foarte suspect de) des... cred ca nu a existat cursa in care sa nu aiba probleme. De ce sa mai isi riste viata? Chiar ca nu mai avea nici un sens.
    tocmai de aia Schumi e mai adevarat , ca desi are exact aceleasi motive ca si finlandezu sa se retraga , nu o face , si nici nu a facut-o atunci cand a ajuns la Ferrari , unde a gasit una din cele mai proaste masini de formula unu din istoria Ferrari !

    Schumi? the only one!

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Hakkinen se pare ca s-a retras si din cauza contractului, ar fi primit mai putini bani sezonul acesta (recesiunea loveste si F1). Probabil ca a pus in balanta banii pe de o parte si familia si viata la tara pe de alta.
    Eu nu am auzit declaratia lui Schumi ca s-ar fi temul ca pierde titlul, il stiu luptator pana la ultimul viraj (chiar si cu mijloace mai putin sportive in tinerete).
    Despre retragerea lui Schumacher cred ca este prematur sa vorbim. In plina glorie nu s-a retras nimeni si nici nu cred ca ar avea motive sa o faca. Retragerea vine la 1-2 ani de la inceperea declinului. Sunt fericit ca in F1 nu exista o divizie A ca in fotbalul romanesc, in care sa se retraga pensionarii. Eu consider onorabil ca atunci cand nu mai esti bun sa te retragi si sa nu mai stai sa ciugulesti firimituri de la cantina saracilor (sau a bogatilor, depinde de sport). Cazul lui Michel Jordan nu se pune, este batran dar bun.

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Cata eu is cam deacord cu tine , cu o mica exceptie. Prost s-a retras in plina glorie. La revenirea lui in F1 aproape nimeni nu-i mai acorda vreo sansa , dar pana la urma a reusit sa mai castige un titlu shi apoi sa retras in glorie . Pentru el tot respectul a stiut ce sa faca. Probabil ca daca mai continua nu ar mai fi reusit mare lucru, dar a revenit a castigat a demonstrat ca nu este terminat cum ziceau multi la ora respectiva si dupaia a stiut sa se retraga in plina glorie.

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    ok, exceptia care confirma regula.

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Kimi

    Desi sunt fan Ferrari, cred ca Raikkonen are mult potential. Are nevoie de multa munca. Raikkonen este cu totul altfel fata de Hakinnen, care fara super-masina care i-a adus doua titluri mondiale, nu ar fi insemnat mare lucru in F1. Sa nu uitam comportamentul lui Hakinnen de la Monza, cursa din 1999. Dupa ce a iesit in decor de unul singur, desi avea un avans de 7 -8 secunde, a inceput sa planga si se ascundea dupa tufisuri, sa nu fie vazut de camerele de televiziune. Cei care-l hulesc pe Schumacher ar trebui sa-si improspateze memoria. Pe fata lui Raikkonen nu se misca nici un muschi nici macar cand castiga. Diferenta incredibila de incredere in sine. Cred intr-adevar ca dupa retragerea lui Schumacher, Raikkonen va fi urmatorul campion mondial. Are talent si ambitie.

  17. #17
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Schumi este bolnav de orgoliu. De asta nu il inghit eu. Din pacate (pentru ca il respect ca talent si dorinta de castig) mi-e frica sa nu isi lase oasele pe pista din cauza ca s-a supraapreciat. Sau sa nu omoare pe altcineva. Sunt curios cum va avea loc retragerea lui... ca cea a lui Gica Popescu zic eu... fluierat de fanii Ferrari. Sa nu se astepte la recunostinta din partea lor.

    Teoria cu super-masina lui Hakkinen e o aiureala, de ce Coulthard nu a reusit sa faca nimic pe aceeasi masina? Cat despre iesirea nervoasa a lui Hakkinen de la Monza nu demonstreaza decat ca chiar si el a cedat la un moment dat presiunii. Macar el a plans in boscheti si nu a intrat in altcineva.

    Hai Raikonen!

  18. #18
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi
    Schumi este bolnav de orgoliu. De asta nu il inghit eu. Din pacate (pentru ca il respect ca talent si dorinta de castig) mi-e frica sa nu isi lase oasele pe pista din cauza ca s-a supraapreciat. Sau sa nu omoare pe altcineva. Sunt curios cum va avea loc retragerea lui... ca cea a lui Gica Popescu zic eu... fluierat de fanii Ferrari. Sa nu se astepte la recunostinta din partea lor.

    Teoria cu super-masina lui Hakkinen e o aiureala, de ce Coulthard nu a reusit sa faca nimic pe aceeasi masina? Cat despre iesirea nervoasa a lui Hakkinen de la Monza nu demonstreaza decat ca chiar si el a cedat la un moment dat presiunii. Macar el a plans in boscheti si nu a intrat in altcineva.

    Hai Raikonen!
    -Schumi e bolnav de orgoliu. bineeeeeeee.
    in formula unu comteaza numarul de curse castigate.
    orgoliul , fie el mic sau mare , nu se cuantifica in F1

    -Gica Popescu a fost singurul care si-a dat demisia .......... dupa o "viata" de sportiv exemplara. nu pot sa-l hulesc pentru 2 meciuri mai slabe . imi aduc aminte de celelalte 200 si imi trece.
    ba mai mult , na apuca rusinea , gandindu-ma ca el e singurul care a demisionat.

    -pun pariu ca fanii lui Ferrari isi vor aminti cu placere despre el , si despre saltul de clasa pe care l-au facut dupa venirea lui.

    -comparatia lui Schumi cu finlandezii de desueta si superflua , ca sa zic asa. si chiarr zic.
    Schumi? the only one!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •