Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 40

Thread: MP al Braziliei

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    MP al Braziliei

    Barrichello pare sa fie prima vioara la Ferrari. S-a cam schimbat calimera. Schumacher nu prea mai stie sa tina "covrigul" in maini, masina nu il mai ajunta ca in vremea tineretii... A ajuns sa nu se mai scrie mai nimic despre el. El viseaza la 6 titluri. Pana una alta e jenant. Sa vedem cursa...

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Barichello? nu cred ca va ajunge vreodata nr 1 la Ferrari,nu are constanta si dupa mine nu are stofa de mare campion ,i s'a dat prea multe sanse pe care le'a ratat......

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ca la MP Austria 2002?

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Re: MP al Braziliei

    Quote Originally Posted by Vadim
    Barrichello pare sa fie prima vioara la Ferrari. S-a cam schimbat calimera. Schumacher nu prea mai stie sa tina "covrigul" in maini, masina nu il mai ajunta ca in vremea tineretii... A ajuns sa nu se mai scrie mai nimic despre el. El viseaza la 6 titluri. Pana una alta e jenant. Sa vedem cursa...
    Daca spui asa ceva dupa 2 mari premii inseamna ca te uiti la formula unu de putin timp yeah

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    inca ceva , poate nu ai observat dar primi 13 piloti sunt toti in mai putin de 1 secunda !!! ) )

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Sunt sigur ca Schumi va forta totul ca sa castige, daca nu o va face astazi va fi chiar un moment critic. Asa cum suna un comentariu idiot "este condamnat sa castige". Previziunile meteo (e drept ca nu ne putem baza prea mult pe ele) arata vreme schimbatoare, cu posibilitati de ploaie, ceea ce l-ar favoriza.
    Calificarile nu sunt relevante. Webber cred ca va opri pentru realimentare dupa maxim 15 tururi. Important pentru Ferrari este ca Barrichello sa le reziste celor de la McLaren pana la primul schimb de pneuri, este singurul ajutor de care are nevoie Schumacher. Schumi cred ca are multa benzina, va incerca sa intre ultimul la standuri si sa faca 4-5 tururi in plus cu masina usoara (cu toate ca si cei de la McLaren sunt experti in astfel de strategii).
    Oricum s-ar putea sa avem parte si de niscaiva incidente la start. Webber este intr-o situatie inedita, Coulthard este experimentat, Raikonnen este lup tanar, Schumi va face orice pentru a castiga macar o pozitie, Montoya la fel, Ralf este incomodat psihic de prezenta fratelui sau in apropiere etc. Cred ca vom avea un start frumos, mai ales daca va ploua.
    S-ar putea sa avem surprize placute de la BAR si Sauber si eventual de la Jordan (daca nu ii va trada masina).

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Da Vespa, am inteles, esti fan Schumi. Laca ca o sa revina, mai are ani buni de cariera.

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Ce este ciudat - am intalnit doar doua categorii mari de public: pro si anti Schumacher (Ferrari). La acestia din urma, pentru a nu fi acuzati ca sunt nihilisti, apar nuantari: ba ca este fan Villeneuve, ba Raikonnen, ba ca Heidfeld promite, ba ca Alonso este un tanar geniu. Cel mai bun caz este Miki Alexandrescu (urmariti-l si in seara asta). De fapt majoritatea sunt anti-F, insa multora le vine greu sa o recunoasca.
    Desigur, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, sunt si unii care cred sincer in calitatile lui Coulthard de exemplu (constanta dar nu si talent deosebit), Montoya (curaj in a apasa pe pedala insa nu si simtul masurii, vezi motoarele explodate) sau Villeneuve (tete-a-queueri geniale, dar traieste prea mult din trecut).
    Oricum nu sunt in masura sa fac aprecieri de valoare (sunt doar un amator pasionat de curse), insa talentul trebuie apreciat. Iar in frunte sunt Schumacher si Rossi (din sportul frate) asa cum au fost Senna, Mansell si poate Patrese. Si sigur vor mai fi! Sa fim optimisti, si Schumi va iesi odata la pensie.

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    ceta...tu il compari pe Rossi cu Shumi?? Anul trecut ma uitam doar la Gp pt ca Shumi a stricat totul ,nimeni nu ii contesta valoarea,dar de la spectacolul oferit de Rossi si monotonia curselor de anul trecut in F1 e o mare diferenta.... Uite anul asta s'a mai schimbat ceva in F1 ,sa o tina tot asa....

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    FreeRider asa ceva nu poti sa zici ca Schumi o stricat formula 1 , nici mie nu-mi place Schumacher, adica mi antipatic nustiu de ce, dar totusi un pic de respect trebuie. De ce i vinovat el sau Ferrari ? Pentru ca restul constructorilor nu o reusit sa faca o masina comparabila cu a celor de la Ferrari ? I cam mult sa spui asa ceva! Ferrari i vinovata ca BMW are cel mai puternic motor din F1 da nu pot face un sasiu performant ? Si mie anii trecuti imi placea sa ma uit la mult la motociclism pentru ca era mai palpitant si desi Rossi castiga cursele intruna dar facea spectacol intradevar , imi place Rossi enorm, dar Ferrari sau Schumacher nu au nici o vina ca anii trecuti cursele de F1 au fost cam plictisitoare.
    Despre cursa din Brazilia ce pot zice ? o fost cam faina, palpitanta gen cursele de Indycar , pacat de final, si io nam inteles de ce l-au trecut pe Raikkonen invingator, merita Fisichela sa castige cursa mai ales dupa depasirea din final, io n-am inteles de ce sa luat oridinea din urma cu 2 tururi , daca careva stie mai multe , plss spuneti-mi si mie.

  11. #11
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Daca ai vazut curse de MotoGP ai vazut ca daca incepe ploaia si au fost parcurse mai mult de 75% din tururi se declara invingator primul care a trecut linia de sosire al ultimului tur complet efectuat. La fel Kimi a trecut primul la ultimul tur complet inainte de accident asa ca el e fericitul castigator al unei excursii la poplaca.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    S_a vazut si in Brazilia ca Schumi nu e de domeniul trecutului...inca mai are de aratat cate ceva! Dar si ghinionul face parte din joc si cred ca astia de la Ferrari l_au avut in astea primele 3 curse din plin!!!
    Felicitari lui Raikonnen care cred ca va deveni in cativa ani un nou Schumi, nu neaparat prin nr de titluri mondiale , ci prin valoarea pe care o va avea. Si cred ca este cu mult peste Coulhardt care mi se pare mai mult un pilot mediocru, de genul Barichello....
    Buna cursa a facut si Alonso, pacat de accidentul de la sfarsit! Iar in aceste 3 curse a aratat ca va fi un viitor campion...dar nu neaparat cu Renault! D
    hai Romania

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Mercy , atata ca nu stiam ca si aici se ia cel care a terminat un tur complet , mercy mult.
    Silvio faza cu viitor campion i cam expirata , ajunge sa zici ca i un pitot bun talentat , la cati viitori campioni is acuma nu ajung anii lor de pilotaj cati mai au sa ajunga fiecare, Ralf se zicea ca-i viitor campion, Montoya la fel , Fisichela era si el pe lista , Trulli iara , Heidfeld , Button , acuma Raikkonen , Alonso si care or mai fi.

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Lupii tineri

    Toata lumea se cramponeaza pe Schumacher, Montoya, Coulthard si alti "batrani" si scapa din vedere performantele unor piloti extrem de tineri si foarte talentati. Ma refer, desigur, la Raikkonen si la Alonso. Pe Alonso il urmaream acum trei ani in Formula 3000, unde facea ravagii si i se vedea potentialul de mare pilot. Ma intrebam cand va intra in F1 si la ce echipa. Acum am primit raspunsul. Jos palaria in fata lui Raikkonen care deja domina in F1, desi Ferrari inca nu si-au aruncat noul monopost pe pista. Poate lucrurile se vor schimba in bine pentru ei, Ferrari fiind echipa mea favorita. Mi-ar place sa-l vad intr-o zi pe Alonso pilotand un Ferrari si duelandu-se cu Raikkonen. Va fi frumos ....

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Raikkonen mie mi s-a parut un nesimtit... i s-a dat o victorie dubioasa, si el nici macar nu i-a adresat un cuvant lui Fisichella. E normal? :?

    Imi aduc aminte cand Barrichello l-a lasat pe Schumi in fata la finish, acesta s-a purtat "exemplar" (realizand ca nu a meritat victoria respectiva, a impartit locul I cu Barrichello); nimic de genul acesta la Raikonnen - ma enerveaza raceala asta a nordicilor.
    Multi se intrebau in momentul transferului lui Schumi la Ferrari cum se va intelege un neamt cu o echipa italiana, caracterul popoarelor fiind total diferit. Schumi a devenit mult mai "latin" de cand cu transferul la Ferrari, mie, ca romān, Schumi mi se pare mult mai uman decat Raikkonen sau Coulthard.

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    M-am cam inselat atunci cand am crezut ca pe ploaie Schumi va castiga (mea culpa). Oricui i se poate intampla sa rupa aderenta din cauza peliculei de apa (si eu am patit-o cu o Dacie si credeti-ma ca nu stii ce ti se intampla!). Ma mira ca la experienta lor, dupa 1-2 abandonuri in acelasi loc, ceilalti piloti nu au lasat-o mai moale (nu ma refer doar la Schumi, chiar si Raikkonen a fost depasit acolo).
    In schimb cred ca ar trebui sa privim cu mai multa atentie echipele "mici-mijlocii": Jordan, BAR, Sauber, Renault. Noul sistem cu puncte pentru primii 8, le motiveaza mai mult.
    Despre McLaren nu pot aprecia decat constanta: ei nu risca, nu ies in decor, tin volanul drept si atat. Presati cedeaza (amandoi au aratat asta ieri, fiind usor depasiti). Nu am vazut sclipiri din partea lor, dar se pare ca si asta este o tactica si inca una foarte buna. Desigur ca sunt si fani McLaren care nu vor fi de acord, insa ii rog sa isi aminteasca de o depasire "memorabila" a lui Coulthard (poate doar la standuri).
    Despre Alonso - o fi un el talentat, insa daca nu vezi in linie dreapta o masina facuta praf, daca nu incetinesti atunci cand iti falfiie steagul galben inseamna ca mai ai de invatat.
    Nu ma pot abtine - si iar supar pe altii, o fi primit Miki vreo maslina de la Sechelariu pentru a-l ridica in slavi pe geniul cartului mondial Dorulet? Miki stie ca atunci cand se sting luminile safety-carului acesta urmeaza sa iasa de pe pista? Daca nu stie ar trebui sa o rugam pe prietena lui Button sa ii spuna.
    Victoria lui Raikkonen corecta (acesta este regulamentul!), partial meritata (a condus o buna parte a cursei), insa purtarea lui a fost nedemna. Avea rasul celui fericit ca "le-a tras-o", desi invingatorul moral era in dreapta lui. Putea sa fie mai sobru. Poate a dres-o la conferinta de presa, nu stiu.
    Oricum brazilienii sunt artisti la dezorganizare (amintiti-va de Pele anul trecut). Daca mai apareau pe pista si vreo 2-3 dansatoare de samba era spectacolul complet. Este de rasul lumii sa se alerge in Brazilia sau Malayezia si sa se rada Spa-ul.

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Este mai mult decat evident ca M Schumacher nu are sangele rece despre care se tot vorbeste. Cand se afla la inghesuiala gresete, pe ploaie iese in decor, nu mai este la fel de calculat. Deja este al treilea mare premiu la care fae boacane, din ce in ce mai gogonate. Poate pentru ca stie ca nu mai are cea mai buna masina. Poate pentru ca nu mai vorbeste la standuri cu baietii care inainte dadeau un "Enter" si masina mergea singura.
    Este drept ca uneori diferenta dintre o sclipire si un accident este norocul. Iar pentru o manevra trebuie curaj, lucru de care Schumacher nu a dus si nu duce lipsa. La fel si Hakkinen sau Villeneuve.
    Pentru mine Alonso este o revelatie. A luat puncte la fiecare cursa, lucru pe care l-au mai reusit pana acum, in sezonul 2003, Raikkonen, Trulli si R Schumacher.

  18. #18
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Raikkonen mie mi s-a parut un nesimtit... i s-a dat o victorie dubioasa, si el nici macar nu i-a adresat un cuvant lui Fisichella. E normal? :?

    Imi aduc aminte cand Barrichello l-a lasat pe Schumi in fata la finish, acesta s-a purtat "exemplar" (realizand ca nu a meritat victoria respectiva, a impartit locul I cu Barrichello); nimic de genul acesta la Raikonnen - ma enerveaza raceala asta a nordicilor.
    Multi se intrebau in momentul transferului lui Schumi la Ferrari cum se va intelege un neamt cu o echipa italiana, caracterul popoarelor fiind total diferit. Schumi a devenit mult mai "latin" de cand cu transferul la Ferrari, mie, ca romān, Schumi mi se pare mult mai uman decat Raikkonen sau Coulthard.
    ce ai fi vrut ca Raikkonen sa-i lase victoria lui Fisichella??
    din cate stiu Raikkonen a condus o mare parte din cursa si a mers destul de bine. regulamentul este regulament si trebuie respesctat indiferent pt cine se aplica fie ca este vb de Shumi, Raikkonen,... Fisichella asa ca nu ar fi cazul sa punem la indoiala victoria lui Kimi, cat despre Fisichella el a condus 1 tur sau aproape un tur!!!

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Cred ca nimeni nu a contestat victoria lui Raikkonen din punct de vedere al regulamentului, nici macar Fissichella. Asa scrie - asa s-a aplicat.
    Era vorba doar de putina demnitate (pe podium radea ca miss Etiopia), pana la urma a castigat (cu mult noroc) desi avea pe fata fumul si uleiul lasate de masina Jordan din fata lui sau pentru ca alti piloti (Webber, Alonso) au riscat mai mult.
    Iar faptul ca a condus cursa o buna parte nu este absolut deloc relevant, important este cine trece primul linia de sosire.
    Altfel spus, invingatorul moral este Fisichella iar cel din statistici Raikkonen.
    Totusi a fost o victorie fara stralucire, fie si pentru ca a fost depasit ca un incepator. Din cauza asta (plus ca vedea absenta locului trei de pe podium, care de fapt i-a adus victoria!) trebuia sa aiba decenta de a-si tine buzele lipite.

  20. #20
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    mda..........
    ba , da cine a zis ca Schumi are sangele rece ??
    ca nu greseste niciodata ??
    :?

    de ce inventati ?? de ce nu-i remarcati si pe ceilalti piloti care au iesit in acea curba ???
    :?
    -schumi ramane cel mai bun - a dat clasa dupa primele ture , de altfel fastest lap pana ce pista s-a mai uscat el a reusit.
    -gumele japoneze incep sa nu mai faca fata...........am anuntat asta inca de mult timp :x
    -motorul mercedes e extraordinar , fiabil si consuma putin.
    -curba (curva) aia a aruncat in decor o serie de 7-8 piloti , din care mai multi au fost nevoiti sa abandoneze , remarcati va rog numele celor iesiti afara ......daca , ziceti voi , schumi e si-asa slab , atunci montoya??
    buttun ?? verstapen = excelent pe ploaie , cu o experienta imensa !
    -accidentul din final a pus capac , e clar ca aceasta cursa nu isi avea locul
    /nope/
    -cursa s-a desfasurat pe o pista arhicunoscuta , deci scuza noului nu se pune /nope/
    -si ca totul sa fie si mai urat , lui fisico i se fura locul l
    -huooooooo /fu/
    -rubens , eterne pareri de rau.........
    Schumi? the only one!

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Si eu consider ca Schumi a facut o cursa buna, cu sanse mari de a castiga daca ... (aici ma opresc deoarece intr-o analiza nu exista daca, exista doar faptele). A recuperat fantastic, a fortat cum numai el stie sa o faca pe ploaie, i-a presat pe cei din fata, parea intr-adevar rege.
    Ce ii reprosez este ca atunci cand a vazut in fata lui 3 piloti abandonand in acelasi loc (printre care si Montoya) trebuia sa o lase mai moale pe acea portiune. Chiar si regele asculta de sfetnici sau se uita pe fereastra sa vada ce faci supusii.
    Sa speram ca atmosfera italiana il va motiva suficient pentru o noua victorie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •