Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 45

Thread: Campionatul Mondial de Hockey pe Gheatza, Cehia 2004

  1. #22
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Am urmarit doar prima semifinala. Pe urma am plecat la o petrecere, de unde am venit acum, dupa 4 dimineatza. Cum a jucat Forsberg ?
    In finala voi tine cu spectacolul ! Nu am favorita...astfel ca o voi urmari linistit.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #23
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Canada all the way baby!

  3. #24
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Si eu cred ca tot Suedia e favorita!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  4. #25
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Go Canada Go!
    Cu Luongo in poarta,Scott Niedermayer in D-fence(MVP-ul campionatului) si Heatley in atac,Canada va cistiga!
    Hit'em hard boys!...mai ales pe fetitza aia de Alfredsson,care cade la prima atingere si care promitea fanilor din Ottawa ca vor lua Cupa Stanley!

    PS.Nu am vazut meciul cu Slovacia dar am auzit ca golul 2 al canadienilor a fost destul de controversat,slovacii reclamind obstructionarea portarului in faza golului...
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  5. #26
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Suedia are cei mai buni fundasi din lume , portarul este pe drum spre NHL si probabil unul din marile revelatii ale sezonului viitor acolo. Peter este Peter. Alfie un pic cam sters dar sint si altii care sa dea golurile. Sper sa se jace si hochei si nu numai bataie in finala. Sweden for ever ! Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  6. #27
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Din pacate suedezii nu au avut putere destula. Desi au condus si dominat cu 2-0 , 3-1 , au fost timorati de jocul uneori violent al canadienilor care cu rapiditate , agilitate si lipsa de orice teama de lupta au intors rezultatul si au castigat al 23-lea titlu mondial.Suedia a pierdut prin asta a cincea finala din cinci jucate impotriva Canadei. Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  7. #28
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Spectaculos meci. 8 goluri. Urmarind meciul prin prisma iubitorului de hockey neutru pot spune ca a fost foarte frumos. Cam toate golurile au fost spectaculoase. S-a luptat cu ardoare de ambele partzi.

    Per total pot spune ca a fost o editie reusita. Pacat pentru ceho-slovaci ca nu au obtinut si ei macar o medalie.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  8. #29
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    A cistigat echipa care a vrut mai mult iar Suedia a avut de pierdut datorita folosirii lui Forsberg si a lui Lidstrom,care nu s-au putut adapta.
    Pentru MVP,desi a fost ales Heatley,propun Familia Niedermaier:Rob la scos din meci pe Forsberg cu un bodycheck ilegal,apoi a dat 2 pase decisive,iar Scott a fost cu adevarat cel mai bun jucator al canadienilor...
    Echipa ideala IMO: Luongo-Chara,S.Niedermaier-Peltonen,Heatley,Jagr

    S.Niedermayer devine cel de-al 14-lea jucator din istorie care cistiga Campionatul Mondial,Olimpiada si Stanley Cup!

    Next,avem World Cup Of Hockey,fosta Canada Cup,se va disputa in august-septembrie,cu turneul final in Canada si vor participa 8 echipe cu toate vedetele din NHL jucindu-se dupa regulire hocheiului nord-american.Ultima editie,disputata in '96,a fost cistigata de Statele Unite cu 2-1 la meciuri,impotriva Canadei

    Campioni olimpici,2 ani consecutivi campioni mondiali => CANADA RULES!
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  9. #30
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Si eu zic ca Forsberg si Lidstrom mai mult au incurcat jocul. Oricum..oamenii merita apreciatzi ca dupa un sezon epuizator in NHL au venit sa isi serveasca patria. Bravo lor !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  10. #31
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    Canada a devenit campioana mondiala la hochei pe gheata

    Echipa de hochei pe gheata a Canadei a reusit sa cucereasca din nou titlul mondial, dupa ce, duminica noaptea, in Cehia, a invins in finala echipa Suediei, cu scorul de 5-3. Campioana mondiala en titre a reusit o revenire spectaculoasa in meci, desi, la un moment dat, Suedia a condus cu 2-0 si 3-1. Canadienii au reusit sa castige, practic, la fel cum o facusera si anul trecut, la Helsinki. Ei au fost condusi cu 2-0 de catre aceeasi echipa, inainte de a castiga titlul mondial, invingand cu 3-2. In finala mica, echipa Statelor Unite a invins Slovacia, cu 4-2, reusind sa cucereasca medaliile de bronz. Americanii nu mai urcasera pe podium din 1996! Ca si in meciul din sferturi, contra Cehiei, americanii au reusit victoria dupa loviturile de departajare, la sfarsitul timpului regulamentar si al prelungirilor scorul fiind egal, 0-0. Daca impotriva cehilor un singur gol a fost suficient pentru victorie, de aceasta data americanii au trebuit sa se intrebuinteze serios, marcand de 4 ori, slovacii reusind doar 2 goluri.
    Free Sevilla!!!!

  11. #32
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    n-am vazut nici un meci dar am vazut doua rezumate,unul dupa meciurile din grupe si altul dupa finala.
    Hazliu cat de mult si-au schimbat parerile comentatorii dupa trei meciuri despre aceiasi echipa.

    Dupa meciurile din grupe au spus ca poate niciodata selectzionata Canadei nu a fost atat de slaba valoric, imaginile erau un fel de fotbal la max in care se punea accentul pe greselile grave ale unuia din portari , asezari gresite, schimbari gresite, lutfuri.Nu pomeneau decat de egalul istoric cu Austria si ca au facut figuratie cu cehii,chiar au criticat echipa si la victorii
    Ziceau de antrenor ca a fost obligat sa stea in costum ca altfel pare taietor de lemne si ca echipei ii lipseste spiritul.Se dadeau ca exemplu unii jucatori europeni care s-au dus la CM si spuneau ca astia au refuzat convocarile desi pierdusera in eliminatorii.

    Dupa ultimele trei meciuri au schimbat tonul la 180 de grade, cu Finlanda au zis ca a fost primul meci bun dar cu emotii, la cel cu Slovacia au zis ca echipa a jucat mai slab decat cu finlanda dar noroc cu apararea ca a mers bine ,
    n-au pomenit nimic de golul victoriei dubios.Dar dupa finala nu mai conteneau cu laudele,ce echipa buna, ce putere de revenire, interviu cu Nydermayer Scott care ii face propaganda lui frate-su ca n-a avut noroc pana acum dar e bun, cu maica-sa fericita ca e cea mai frumoasa zi a mamelor aia de care zisesera ca n-au valoare si ca au venit la CM cu jumate de echipa si cealalta jumatate de pilosi , se transformase dintr-o data intr-o echipa foarte valoaroasa Si tot dintr-o data, echipa fara spirit si vointa a devenit brusc cea mai plina de spirit

    Potrivit canadienilor in NHL exista 75 de canadieni de top class la diferite echipe, nu stiu echipa canadienilor de la CM dar eu nu l-am recunoscut decat pe Scott Niedermayer.
    Stiu ca nu ma pricep la hockey si rog pe cei care stiu sa-mi spuna si mie ce lot a avut canada sau catzi dintre componentzii natzionalei canadiene se regasesc in lista jucatorilor canadieni de valoare deosebita din NHL. Am impresia ca echipa Canadei a jucat cu o echipa a rezervelor rezervelor rezervelor..... etc.

    Dau mai jos cu lista de 75 meseriasi , ziceti-mi si mie care dintre ei a jucat la
    CM?

    Detroit: Brandon Shanahan,Curtis Joseph,Steve Yzerman, Kris Draper, Ray Whitney
    Avalanche: Rob Blacke, Joe Sakic, Alex Tanguay, Chris Gratton,Paul Karya
    Toronto: Garry Roberts, Ed Belfour, Joe Nieuwendyk,Ron Francis,Bryan Mc Cabe,
    Tie Domi
    Tampa:Vincent Lecavalier,Martin St.Louis, Brad Richards, Cory Stillman, Dan Boyle
    Sharks: Patrick Marleau, Vincent Damphousse,Jonathan Chechoo,Mike Ricci,Scot Hannan
    Montreal: Jose Theodore,Mikael Ryder, Sheldon Souray, Mike Ribeiro,Craig Rivet
    Blues: Chris Pronger, Al McInnes,Brian Savage,Mike Sullivan,Dallas Drake
    Boston: Joe Thorton, Glen Murray, Nick Boyton,Patrice Bergeron
    Canucks: Ed Jovanovski,Todd Bertuzzi,Brandon Morrison, Matt Coke
    Flyers:Keith Primeau, Simon Gagne, Mark Recchi
    Calgary:Jarome Ignila,Martin Gelinas,Shean Donovan
    Atlanta: Dany Heatley,Mark Savard, Randy Robitaille
    Rangers: Mark Messier, Eric Lindros
    Ney Jersey:Scott Niedermayer,Martin Brodeur
    Edmonton: Ryan Smith, Eric Brewer,Shawn Horcroff
    Florida: Roberto Luongo, Jay Bouwmeester
    Buffalo: Daniel Briere, Jean Pierre Dumont
    Ottawa: Wade Redden
    Islanders: Adrien Aucoin
    Dallas: Marty Turco
    Anaheim: Joffrey Lupul
    Carolina: Justin Williams
    Minnesota: Dwayne Roloson
    KIngs: Anson Carter
    Coyotes: Shane Doan
    Penguins: Mario Lemieux
    Predators:Greg Johnson
    Columbus: Rick Nash
    Capitas: -
    Chicago:-
    ]
    Last edited by Blue; 12th May 2004 at 05:40.

  12. #33
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    A jucat Luongo, a jucat Ryan Smith (capitanul Canadei), a jucat Justin Williams, Scott Niedermayer pe care l-ai zis si tu, frati'su...si poate au mai jucat si altii.
    Canada nu a avut cine stie ce echipa..fatza de cehi sau slovaci.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  13. #34
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Au jucat si Daniel Briere, Eric Brewer, amandoi frati Niedermeyer, Danny Heatly de la Atlanta care a fost golgheterul turneului si a fost declarat cel mai bun jucator. Multi jucatori nu au venit in Cehia pentru ca nu au vrut iar altii pentru ca nu au putut avand in vedere ca echipele lor erau inca in playoffs cand s-a finalizat echipa. Dar acum in august se va desfasura cupa mondiala de hochei. Iar de data asta vor participa cei mai buni jucatori din fiecare tara, mai putin Tod Bertuzzi care inca este suspendat.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Super-jucator Heatley! Foarte masiv shi foarte rapid! Pacat totushi ca aceste Campionate Mondiale nu beneficiaza de o programare speciala care sa permita prezentza tuturor vedetelor. Sa speram macar ca vor fi Dream Team-uri macar la Olimpiada.....
    ex-alpopa

  15. #36
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    HEATLEY a suferit in toamna trecut un accident de masina in care avea sa moara cel mai bun prieten al sau !
    De atunci, viata lui HEATLEY s-a schimbat (in bine ) !
    Recunosc, in finala am tinut cu SUEDIA dar, la sfirsit m-am bucurat pentru canadian : a fost visul sau sa-i dedice prietenului victoria la MONDIALE !
    Prestatiile echipei canadiene, intr-adevar, au lasat de dorit !
    Dar, intr-un campionat asa de lung e bine ca sa ajungi la...virf in FINALA !
    S-ar fi putut intimpla ca nord americanii sa nu ajunga in finala si...nimeni n-ar fi plins !
    Asa insa, a fost frumoasa revenirea lor din meciul cu suedezii.

    Am inteles ca antrenorul canadienilor a preluat echipa din...mers : principalul a "abandonat" pe motiv de boala !

  16. #37
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    hai sa zicem ca au fost tutusi vreo 5 sau 6 dintre aia valorosi , restul umplutara.
    Da, la cupa canadei vor mai mai multi jucatori de clasa.
    Un lucru tot nu mi-e clar , de ce nu se programeaza campionatul mondial cand e pauza si ar trebui sa vina cei mai buni de la toti. Cum a fost la olimoiada desi nici acolo n-a fost chiar .
    Nu este organizarea de la fotbal. Cred ca federatzia international nu are forta fifa
    stanley cup e mult mai tare si parca se joaca altceva.

  17. #38
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    ma mai uit la meciuri dar nici nu-mi sarise in ochi Dany Heatley
    data viitoare am sa fiu mai atent cand o juca la montreal

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Io credeam k joaca la Atlanta.
    ex-alpopa

  19. #40
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    BLUE, iti inteleg supararea dar, dupa parerea mea, pentru americani EUROPA nu exista !
    Si, macar in hochei au dreptate !
    Asa mai au si europenii nostri saracii o sansa ! Ca daca ar veni americanii si canadienii cu echipe complete...ar deveni plictisitor C.M.
    Sau ?

  20. #41
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    nu chiar. vezi olimpiada din '98. americanii au aratat acolo cit sunt de buni la...demolat camere.

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ricky, sa shtii ca exagerezi! Singurii care se pot considera "brazilienii" hockeiului sunt canadienii, unde acest sport este ca o religie. Pe locul 2 ar fi Cehia iar pe locul 3, la mare bataie, Suedia, Finlanda, Slovacia, Rusia shi Statele Unite. Rezultatul obtzinut anul asta de americani este o mare surpriza; in mod normal nu prea ajung in fatza Cehiei sau Slovaciei.
    ex-alpopa

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •