Results 1 to 16 of 16

Thread: Turnee Futures

  1. #1
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1

    Turnee Futures

    La Focsani a inceput sambata al saptelea turneu futures al Romaniei. Duminica, 15 iunie, va fi finala.
    Iei au debutat primele meciuri de pe tabloul principal. Din pacate, am fost ocupat si nu l-am putut vedea la lucru pe Razvan Sabau . Am vazut ca a castigat foarte lejer, 6-0 6-2 cu un belgian (de altfel sunt doi frati din Belgia, unu-i mai mare cu un an si 6 zile). In calificari am vazut un final de partida de-al tipului asta si nu m-a prea impresionat, asadar Razvan si-a respectat blazonul si s-a impus. Sper ca maine sa fiu prezent la tot meciul sau din turul secund cu Hodel sau Anagnastopol (era 1-1 in primul set cand am plecat).
    Ceilalti doi favoriti ai competitiei, Dacian Craciun si Victor Ionita au castigat la randul lor. Craciun l-a invins 6-1, 4-6, 6-1 pe Vlad Cirla, un junior promitator, care s-a descurcat relativ bine, dar experienta net superioara a adversarului sau s-a dovedit decisiva. Totusi la 4-4 in setul doi, Cirla a jucat extraordinar si a reusit sa castige setul. In mansa a treia, Dacian l-a sbulberat evoluand cu dezinvoltura.
    Ionita, in schimb, m-a cam dezamagit. A avut in fata un suedez artagos care l-a hartuit indelung, dar romanul a castigat in cele din urma 7-5 (sau 6-4, am un lapsus ), 7-5. In urma cu cateva saptamani, acest Norfeldt l-a invins inclusiv pe Sabau, la un turneu futures in Romania. I-au intrat niste forehand-uri senzationale din pozitii foarte grele care l-au adus in pragul disperarii pe Victor al nostru. Bineinteles "complimentele" fiind la ordinea zilei . La final a rasuflat usurat.
    Am pus si niste poze, poate intereseaza pe cineva .
    De asemenea nu am ramas foarte impresionat de jocul prestat de Robert Coman, atat in calificari cat si pe tabloul de simplu. Ma asteptam la mai mult de la el...
    Attached Images Attached Images
    Last edited by adrian_str; 11th June 2008 at 17:28.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  2. 11th June 2008, 17:23


  3. #2
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Mișto pozele, dar nu văd niciun arbitru. Nu sunt arbitri la futures?
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  4. #3
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    in primele doua poze se vad clar arbitrii

  5. #4
    sport legend sp00q's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    583
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady_Einstein View Post
    in primele doua poze se vad clar arbitrii
    Corect. Mă gândisem sa nu fie ăia toți spectatorii.
    Practice is played with the racquet, matches are won by the mind.

  6. #5
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Iata si rezultatele de astazi: Craciun-Lazar 64 60. Dacian a evoluat din nou bine si a castigat fara prea mare efort. Cred ca la cum se prezinta, e marele favorit al turneului. Apoi m-am uitat la Sabau cu Anagnastopol. Razvan a beneficiat de abandonul adversarului sau la 7-6, 1-0. Inceputul patidei nu l-am vazut pt ca nu se terminase meciul lui Craciun. Razvan s-a miscat bine pe teren, insa totusi mingile trimise de el erau cam moi. In tie-break, mai experiemntat, Sabau a reusit sa castige la 5. Imediat dupa "verdict", Victor a trantit racheta de tot ce i-a iesit in cale si in cele din urma de pamant, iar finalul nu putea insemna decat "decesul" acesteia. Apoi dupa un singur game din mansa secunda, Anagnaspotol a fost "brekuit" si subit s-a retras. Nu a schitat nici un gest pana in acel moment al partidei cum ca ar fi avut vreo problema de ordin medical. A intrat un fizioterapeut iar arbitrul a conchis: "Da bah, Sabau a castigat !". A iesit nedumerit de pe teren si a facut cateva poze cu "fanii" .
    Am urmarit apoi confruntarea dintre Miron si Paval. Juniorul Paval are potential. L-am vazut si anul trecut, iar progresele sunt substantiale. Insa expresiile "incurajatoare" gen: "dracii", "nu se poate, baaahhhh", "nu pooott sa crreeeeddd", "firrrrr-aaarrr", "f***-i ...." si-au facut din nou simtita prezenta. A fost o partida placuta, iar in final Paval a razbit. Are niste lovituri bune, gaseste unghiuri interesante, dar nervii il trag serios in jos pe juniorul roman. Pacat. Totusi o victorie frumoasa la capatul a peste 2 ore de joc: 62 57 63.
    Au intrat apoi pe terenul 1, Ionita si moldoveanul Ciumac. Victor a inceput bine, dar usor-usor greselile nefortate au aparut, s-au inmultit, insa Ciumac nu a reusit sa profite de pe urma acestora. A fost in final 64 62 pt Ionita care cred ca a "devorat" vreo doua bidoane de doi litri de apa.
    Am vazut apoi niste secvente din partida Kunnaip-Albot, ultimul trecandu-si in cont victoria dupa aproape 3 ore de joc.
    A urmat si cel mai frumos meci al zilei: Robert Coman-Laurentiu Erlic. Juniorul roman a fost sustinut frenetic de vreo 15-20 oameni pe un soare dogoritor. Desi multi considerau ca Robert pleaca din postura de out-sider, Robert a reusit o surpriza placuta. Eu personal mi-am schimbat parerea despe el. Daca in runda 1, a profitat de greselile adversarului si s-a impus in cele din urma, totusi neevoluand fenomenal, acum chiar a jucat bine si a meritat pe deplin calificarea in sferturi. Din ce am inteles de la dl Iovanescu, au pregatit meciul asta vreo 11 ore ! Ieri ramasesera pe teren pana la vreo 10, sa mai "retuseze" reverul. L-au studiat indelung pe Erlic si i-au gasit exact punctele slabe. Inclusiv antrenorul se mira ca "Tantarul" (asta da porecla !) a respectat intr-u totul indicatiile sale. L-a jucat excelent pe adversar, gresind extrem de putin, insa am remarcat o frica excesiva (des intalnita la juniorii nostri) si aceea de a veni "in fata". Marea problema cred ca este faptul ca nu simte cand trebuie sa riste si cand nu. Nu prea a venit la fileu si chiar el a recunoscut ca nu sta bine la plasa. De asemenea primul serviciu nu i-a prea intrat, aici trebuind sa lucreze pt a-si imbunatati procentajul mingilor castigate. Oricum un meci bun facut de Coman care ne da sperante pt anii viitori. Am inteles ca nu va mai juca la juniori nimic, in fara de Europene, unde Robert a vrut neaparat sa fie si pana la urma i s-a indeplinit dorinta. Am scris putin mai mult despre meciul sau pt ca am considerat ca este un tenismen important pt anii ce vor urma. Sper sa aiba o ascensiune fulminanta. Poze voi pune putin mai tarziu, acum camera digitala odihnindu-se .


    Apropo, iata sferturile: Craciun-Paval. Cred ca Dacian se va impune in doua seturi, dar vor fi stranse. Daca ii intra primul serviciu lui Paval e posibil sa se ajunga chiar in tie-break. Eu personal, nu-l vad sa-l invinga pe Craciun.
    Sabau-Albot. Meci interesant, moldoveanul prezentandu-se binisor pana acum. Totusi Sabau are mai multa experienta si inclin sa cred ca bate in doua seturi. Cine va gresi mai putin va trece mai departe.
    Coman-Parvan. Despre Parvan nu stiu absolut nimic, l-a invins pe Mlendea azi.
    Ultimul meci Maamoun-Ionita. O intalnire intr-adevar interesanta. Cea mai echilibrata confruntare de departe. Egipteanul s-a descurcat azi cu un ungur, Varga si l-a "rapus" repede. Cred ca Ionita al nostru va pierde... Sper totusi sa nu. Insa daca nu-si va reduce numarul de erori nefortate, slabe sanse. Bafta alor nostri !
    Last edited by adrian_str; 12th June 2008 at 22:18.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  7. #6
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Am ajuns azi in Herastrau, dupa un drum fff lung si am prins finalul la meciul lui Ionita cu Raian Luchici, a invins Ionita cu 6-2 6-4. S-a chinuit f mult Ionita sa faca break la 4-4, dar dupa si-a facut serviciul la 0.
    Nici aici nu sunt arbitri de linie sau copii de mingi, iar langa teren dadeau unii cu bormasina. Poate mai ajung in week end, sa vedem cum mai sta situatia.
    F. interesante prenumele unor jucatori: Raian cred ca vine de la Ryan, iar Llaurentiu-Ady cu doi de L e tot unicat

  8. #7
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    La finale a fost liniste si au fost si copii de mingi, 4 la numar. Interesanta finala de fete, desi presarata cu destule baloane, Iova a facut mingi frumoase, dar Dabija a fost mai atenta in momentele cheie. Dabija 7-5 6-4. Am pus aici cateva poze de la premiere.
    La baieti a defilat Ionita, incurajat si de antrenor care vb f. mult si desi atentionat la inceput de arbitru a continuat. Se vede ca la futures nu prea se pune coachingul
    S-a jucat si azi pe o caldura ... Aici poze de la meci si de la premii.

  9. #8
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Din curiozitate, care sunt premiile totale la un astfel de turneu ???

  10. #9
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Cred ca 10.000$.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  11. #10
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by luma View Post
    Cred ca 10.000$.
    Inseamna ca invingatorul ia cam 1500 - 2000 $ (presupun)

    Cam greu sa traiesti din futures.....Probabil trebuie sa joci in fiecare saptamana ca sa bagi ceva in buzunare


    Apropo, as comenta ceva in legatura cu pozele de la acest future.....Observ ca terenurile nu sunt chiar in cea mai grozava conditie dar totusi, exista tabela electronica de marcaj Nici la Wimbledon, pe terenurile mici nu erau tabele electronice de marcaj
    Last edited by Lucian86; 14th July 2008 at 12:05.

  12. #11
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Tabela a fost doar in finala... Gestul conteza.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  13. #12
    droit au coeur dflOM's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    286
    Reputatie
    1
    da,sunt turnee de 10.000$.invingatorul ia 1.300,finalistul 900.
    Quoi que tu dises, quoi que tu fasses, ON T'ENCULE!

  14. #13
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by luma View Post
    Tabela a fost doar in finala... Gestul conteza.
    Binenteles, eu nu pot sa stiu de unde vine acea tabela (probabil a fost imprumutata de cineva)
    Oricum ramane o imagine simbolica pentru poporul romanesc in general. Doar in Romania vezi masini de lux pe strazi cu gropi, parfumuri scumpe peste piele murdara, celulare scumpe la oameni care nu au ce sa manance acasa si care nu au bani sa-si plateasca datoriile, ornamente de toate felurile in scoli care nu au creta cu care sa scrie si harti dupa care sa invete, ecc....
    Fudulia e mare in Romania......Se prefera mereu partea estetica decat cea utila si esentiala

  15. #14
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Pt. cei din Iasi si nu numai http://www.********.ro/Turneul_iesea...al-n63270.html
    Meciurile se joaca la baza sportiva CFR in Alexandru,astazi insa s-au jucat pe terenurile din Pacurari,in spate la Kaufland.

  16. #15
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by akybo View Post
    Pt. cei din Iasi si nu numai http://www.********.ro/Turneul_iesea...al-n63270.html
    Meciurile se joaca la baza sportiva CFR in Alexandru,astazi insa s-au jucat pe terenurile din Pacurari,in spate la Kaufland.
    Inca mai exista acel turneu????? Acum 6 ani, am jucat de vreo 2 ori la acele terenuri si imi amintesc cand antrenorul de acolo mi-a vorbit de acest turneu organizat de Tiriac cu premii de 10000 dolari.....Era un turneu feminin daca imi amintesc bine

    Apropo, cum mai arata acum acele terenuri caci in acea perioada, nu cred ca ar fost demn sa organzizeze un astfel de turneu
    Last edited by Lucian86; 16th July 2008 at 18:10.

  17. #16
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Inca mai exista acel turneu????? Acum 6 ani, am jucat de vreo 2 ori la acele terenuri si imi amintesc cand antrenorul de acolo mi-a vorbit de acest turneu organizat de Tiriac cu premii de 10000 dolari.....Era un turneu feminin daca imi amintesc bine

    Apropo, cum mai arata acum acele terenuri caci in acea perioada, nu cred ca ar fost demn sa organzizeze un astfel de turneu
    Acum am vazut numai baieti,nici o fata si e tot de 10 000 $.
    Terenurile nu aratau prea bine azi,probabil din cauza ploii,de asta s-au tinut meciurile in alta parte;se lucra insa la ele.Daca de maine e frumos se va juca la CFR.
    Am apucat sa vad doar Raian Luchici(Romania) 545 ATP contra Steven Goh(Australia) 800 si ceva ATP;a batut romanul in 3 seturi dar si australianul nu parea deloc de 800,avea lovituri mai in forță decat Luchici dar nu a avut consistenta romanului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •