Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Daniela Sofronie

  1. #1
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1

    Daniela Sofronie

    Va mai amintiti despre Daniela Sofronie? Chiar sunt curioasa ce isi aminteste fiecare despre ea, ceea ce va amintiti prima data cand auziti numele ei. Eu, prima data imi amintesc despre coronita aia care era prea mare pentru ea la Atena, apoi despre fericirea de pe chipul ei, cand a aflat nota de la sol, si si-a dat seama ca va lua argintul. Apoi, un lucru trist ce mi-l amintesc despre ea este nedreptatea care i s-a facut la CE 2004, cand eram sigura ca merita aurul.
    As vrea sa incep acest topic cu un mic articol din Gazeta Sporturilor de atunci, din 2004, de la Campionatele Europene, dupa care, poate gasim ceva poze, filmulete cu Dana, prin care sa ne amintim cele mai frumoase momente pe care le-am trait noi, spectatorii datorita ei.

    "Dana Sofronie - vicecampioana europeana absoluta!

    Romania a demonstrat din nou ca este o forta in gimnastica, cucerind titlul continental pe echipe, la Amsterdam, gazda celei de-a 25-a editii a C.E.revelatia acesteio competitii a fost Dana Sofronie (16 ani), pentru prima data intr-o competitie de mare anvergura, a reusit sa faca un concurs bun atat cu echipa, cat si la individual compus, obtinand argintul. In ciuda lipsei de experienta competitionala, singura reprezentanta a noastra s-a batut de la egal la egal cu vedete incontestabila a gimasticii mondiale, Svetlana Khorkina, multipla campioana olimpica, mondiala si europeana si cu experimentata Elena Zamolodchikova, pe care a reusit sa le intreaca.
    De altfel, Dana, doar rezerva la C.M. de anul trecut )spunand atunci ca se uita la fete) a dominat concrsul aproape in integime. Cu 9,300 la sarituri, 9,425 la paralele, 9,212 la barna si 9,287 la sol, s-a mentinut pe podium. Din pacate a fost detronata din pozitia de lider chiar la ultimul aparat, solul, de ultima gimnasta a competitiei, Alina Kozich (UCR) care a acumulat un total de 37,263, cu numai 88 de miimi fata de Dana.Chiar daca nu a reusit sa urce pe prima treapta, Dana se anunta o mare speranta a gimnasticii romanesti la Atena."

    Cateva imagini cu Dana de la Europenele din 2004 veti putea vedea aici: http://www.gymbox.net/Daniela%20Sofronie.htm
    Astfel, la Campionatele Europene de la Amsterdam din 2004, Dana a fost surpriza competitiei, fosta rezerva la Mondialele din 2003, de la Anaheim, cucerind cu echipa titlul de campioana europeana si titlul de campioana europeana la individual compus. Alte fotografii cu Dana veti gasi si aici:http://www.gymbox.net/Daniela%20Sofronie.htm



    Daca dupa Europene, se presupunea ca Dana va fi surpriza olimpiadei, desi nu a fost ea singura surpriza, Dana a fost o surpriza placuta, cucerind titlul de campioana olimpica cu echipa si vicecampioana olimpica la sol, plus locul 5 la individual compus si locul 6 la paralele tot in cadrul JO de la Atena.

    Nu vreau sa scriu mai multe despre Dana, pentru ca de multe ori, cuvintele sunt de prisos, asa ca voi lasa fotografiile, dar si imaginile pe care vi le voi propune in continuare sa vorbeasca de la sine.


    Un montaj cu ceva momente frumoase ale Danei: http://www.youtube.com/watch?v=JNc7_Kuymms si http://www.youtube.com/watch?v=JNc7_Kuymms
    Exercitiile Danei de la finala de la individual la CE 2004: barna: http://www.youtube.com/watch?v=qruJ8v4GSsg, sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=lvx0P...eature=related, sol http://www.youtube.com/watch?v=OMr_V...eature=related si paralele http://www.youtube.com/watch?v=uDYbG...eature=related

    Ceva filmulete de la Atena:
    solul: http://www.youtube.com/watch?v=iR-yRUC_BhQ
    medalia la sol: http://www.youtube.com/watch?v=7Zqwa...eature=related
    concursul la individual compus am gasit toata finala, daca vreti sa o vedeti, e in mai multe parti, prima parte e aici: http://www.youtube.com/watch?v=Yt0TM-S8B3c
    si aici este un montaj despre echipa de la Atena, si o veti vedea si pe Dana acolo: http://www.youtube.com/watch?v=UKUoAOTQKX0

    Cam atat pentru seara asta, daca mai gasiti voi ceva interesant cu Dana, astept sa mai postati si voi, pana atunci vizionare placuta! Si, multumim, Dana, pentru aceste momente frumoase pe care tu si colegele tale ni le-ati oferit!

  2. #2
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Normal ca imi aduc aminte de Dana..ea a reprezentat surpriza anului 2004. Dupa ce nu a prins echipa pt mondialele din 2003...a reusit ca-n 2004 sa uimeasca pe toata lumea. Prima data a facut-o la europene unde a demonstrat ca e o gimnasta completa , iar apoi la Atena unde nimeni nu se astepta ca ea sa urce pe podium la sol.
    De remarcat e ca avea un exercitiu foarte bun la paralele..si daca imi amintesc bine, in momentele in care-l facea bine lua peste 9.60 ( ce dor imi e de vechiul cod ). Mi-a parut rau cand a ratat la paralele in finala pe aparate..mai ales ca in fata ei ratase si Khorkhina si astfel cu un exercitiu curat avea sanse la o medalie olimpica la acest aparat...dar si-a luat revansa la sol
    Consider ca a fost nedreptatita in 2005 cand s-a dizolvat lotul national...pt ca ea a vrut sa continue, dar nu a avut pe ce sa se antrenze Cred ca daca continua o aveam si azi in echipa pt ca este o persoana ambitioasa si cu siguranta si-ar fi dorit.
    In prezent o regasesc pe Dana in zambetul Gabrielei Dragoi si in talentul Anei Tamarjan...Ana-Maria, care se pare ca ii calca pe urme, fiind surpriza Romaniei in 2008
    Sper ca Dana ( ca gimnasta ) sa nu fie uitata..cel putin nu de noi!
    www.fangymnastics.com

  3. #3
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Amalia,imi place ca ai scapat de "restrictii" si te-ai pus pe treaba si nu oricum;ai deschis un thread foarte frumos,Dana Sofronie merita sa scriem despre ea si separat,cu toate ca s-a mai scris prin alte parti.
    Da,si eu imi amintesc cum arata Dana cu coronita buclucasa care-i tot aluneca si cum incerca sa si-o aranjeze,era ca un copilas de clasa-ntii la festivitatea de sfirsit de an.M-am bucurat mult pentru argintul ei de la sol,mai ales dupa renuntarea Oanei si imi aduc aminte de declaratia facuta Alinei Alexoi:azi am fost putin mai slabuta decit Catalina,dar pe viitor ma voi pregati mai bine si voi lua locul 1!Din pacate pentru ea s-a terminat nedrept de repede,chiar vorbeam ieri despre asta si Auri spunea ca aproape toata echipa de la Atena ar mai fi putut continua si azi si ne-am mai amintit cu regret de Andreea Munteanu...dar sa revenim la Dana:era buna la paralele si ar mai fi putut progresa,plus ca facea individual compus.
    Am vazut-o cu trupa lui Marius Urzica la ceva emisiune TV,acum nu stiu ce mai face,intr-o vreme colabora cu ceva ziar din Constanta.M-as bucura sa stiu ca e fericita.

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Imi amintesc de Dana - plina de personalitate, cu declaratii molcome, dar ferme si, da, pe podium cu laurii aceia alunecandu-i intr-o parte.. Nu cred ca m-am bucurat mai mult de medaliile de aur ale Romaniei cat m-am bucurat de argintul ei de la sol, in atmosfera aceea incendiara. A fost cireasa de pe tortul succeselor Romaniei.

    Un montaj cu Daniela Sofronie:
    http://www.youtube.com/watch?v=jB-akIPDtqI
    Last edited by Tracoromana; 10th June 2008 at 14:47.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Mihai, si mie imi e dor de vechiul cod de punctaj, asta pentru ca sunau asa frumos notele alea care se apropiau de 10, dar asta e... Mia, nu am scapat de restrictii, ieri am avut 2 examene, azi am mai avut unul si maine inca doua, astea fiind examenele de lucrari practice, apoi incepe focul sesiunii.Dar ieri mi-am zis ca merit o pauza, dupa 2 examene terminate, asa ca am fructificat acel putin timp pe care l-am avut la dispozitie. Cris imi tot zicea mai demult sa deschid un thread despre Dana, cand ii spuneam ca am gasit niste filmulete foarte dragute cu ea, dar am tot sperat ca voi gasi pe net un articol mai frumusel, cu care sa incep, dar slabe sanse. Pacat ca, despre aceasta gimnasta nu s-au zis prea multe lucruri, nici macar atunci, dupa medalia olimpica de la sol. Dar asta e, imi face placere sa imi reamintesc de acele momente impresionante de la Atena, olimpiada mea preferata de pana acum, si imi face placere s ane amintim impreuna despre asta, si nu numai. Speram sa mai gasim ceva filmulete, poze dragute cu Dana. Mai am cateva 'proiecte' pentru pe aici, pe la gimnaste si antrenori, dar inca sunt in cautare... ca sa si vedeti ceva, nu doar sa deschis subiectul fara sa vedeti ceva frumos. Dar pana una alta, am deschis subiectul despre Dana, si va astept si pe voi sa mai spuneti ce va mai amintiti frumos de acea fetit aincantatoare care a starnit admiratia lumii, impreuna cu ale ei colege la Atena si nu numai. Eu una... imi amintesc cu atata placere de momentul in care, dupa terminarea exercitiului, Catalina a felicitat-o, erau amandoua asa fericite, dar pentru ca nota intarzia, Dana a devenit foarte serioasa, si chiar astepta cu emotie nota, dar momentul urmator a fost cel mai frumos. Parca o vad pe Catalina cum i-a dat un ghiont si... au 'sarit' amandoua de fericire, bucuria fiind dublata si de vocea Andreei Raducan si a d-lui Topescu, foarte fericiti si ei: "9,562! 9562! Aur si argint! Aur si argint la sol!". Frumoase momente.. eu mereu cand am ceva timp, ma mai uit la cate o inregistrare de la Olimpiada si... asa e de frumos sa retraiesti acele momente nemaipomenite. Si am mai spus-o si o mai zic, daca noi simtim asa, ce au simtit ele!!!! Trebuie sa le multumim ca ne-au dat ocazia sa traim acea bucurie!Si Danei, si tuturor colegelor ei, care de-a lungul timpului ne-au facut sa fim mandri ca suntem din aceeasi tara cu ele.
    Si da, si eu imi amintesc de declaratiile Danei foarte dragute de pe vremea aia, mai ales de declaratia aia, dupa individual cand a zis ca... barna a fost problema ei, dar ca e multumita ca nu a ratat, ca a fost o batalie mare si ca e optimista pentru ca e de abia la inceput. Imi placea de ea ca mereu era optimista si zicea ca data viitoare va fi mai bine. Si sa inchei cu ce frumos zicea dl Topescu, dupa premierea de la sol: "Va multumim, campioanele noastre!Campioanele inimilor noastre! Odata cu voi, parca am devenit si noi mai buni.Andreea Raducan, Emil Gradinescu si Cristian Topescu va multumesc ca ne-ati dat prilejul s acomentam o asemenea finala!"
    Last edited by cineva_cineva; 10th June 2008 at 15:28.

  6. #6
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Amalia, multumesc pentru aceste threaduri, sunt extraordinare!!!!! Ai avut tu ganduri bune si binecuvantate...nu degeaba am zis eu ca buna mai esti la casa forumistului.

    Despre Dana Sofronie.... Hmmm... o sa fiu foarte sincera...prima data, la Europenele din 2004, nu mi-a placut de ea Imi amintesc perfect, insa, ca mi-au placut urcarea si rularea ei pe umar la barna (se observa in filmuletul pus de Amalia). Imi mai amintesc ca dupa concurs umbla Belu cu contestatii la nota si iesise pe post ca Dana merita aurul...si atunci mi-a intrat in minte numele ei. Insa la JO de la Atena, am fost atat de placut impresionata de ea...era atat de cuminte...efectiv mi se parea, din toate declaratiile, acel copil cuminte, ascultator, si m-am identificat cu ea si am p[rins drag de ea. Apoi, cand am vazut ca a luat si argintul al sol, am fost super multumita, intrucat merita...calculasem eu si, practic, saracuta concurase in fiecare zi de concurs!!! Calificari, echipe, individual-compus, ziua cu finalele la sarituri si paralele si ziua cu finalele la barna si sol. Mie asta mi s-a parut exctraordinar si chiar ma intrebam cum de mai poate, mititica. Si, uite asa, am prins drag de Dana Sofronie Si o consider marea nedreptatita a escapadei noturne care a fost samburele desfiintarii lotului. Pacat...

  7. 23rd January 2009, 21:34


  8. #7
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Zilele astea m-am tot gandit la Dana, si... analizand in ce luna suntem, mi-am dat seama ca urmeaza ziua ei de nastere! Asa ca, m-am gandit la un lucru, tot de la sesiune mi se trage! Daca este cineva pe forumul asta care ar vrea sa ii transmita o urare, sau.. orice Danei, acum cu ocazia zilei de nastere, care e pe 12 februarie, sa scrie aici! Si eu promit ca ii voi aduce la cunostinta tot ce vreti sa ii transmiteti! Eu am vrut sa fiu prima care sa ii spun la multi ani, chiar daca e destul de devreme!

  9. #8
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Desigur,Amalia si multumiri pentru "mediere".

    In primul rind spune-i ca nu am uitat-o si ne gindim cu drag la ea.
    Eu personal regret tare mult ca s-a intimplat asa si Dana n-a continuat gimnastica,s-a pierdut stupid o gimnasta foarte buna.
    Totusi,ceea ce ma consoleaza este ca a apucat sa cistige medalii individuale si cu echipa.Cind ma gindesc la ea imi amintesc o festivitate de premiere de la Atena cind coronita de lauri ii tot aluneca de pe cap si incerca sa si-o potriveasca la loc;a fost asa draguta!

    Multa sanatate,Dana;as vrea sa stiu ce mai faci,poti sa ne impartasesti citeva aspecte din viata si preocuparile tale?

    La multi ani!
    Mult succes in viata si cit mai multe bucurii!

  10. #9
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Eu mi-aduc aminte cand a luat parca Catalina Ponor aur la sol la Atena si a iesit Dana Sofronie pe parca 2. Si intervievata, Ponor a spus ca nu i-a fost frica de Sofronie, ca ea e asa, mai slabuta. Si cand Alexoi i-a spus "i-auzi ca esti mai slabuta", ea a spus "ei, nu o sa mai fiu". Si ciu-ciu. S-au retras in bloc dupa aia.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  11. #10
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Amalia, multumim pentru ocazia de a-i transmite ceva Danei

    Mie mi-a placut mult de Dana si-mi pare foarte rau ca s-a retras asa de devreme. Cred ca a fost o gimnasta foarte buna, imi amintesc ce paralele si sol frumoase avea. Eu am vazut-o pe viu la Europenele de la Amsterdam, cand a luat argintul individual in spatele Alinei Kozich. Nu o mai vazusem pana atunci si mi s-a parut foarte buna, atat de buna ca eu inca mai cred ca ea trebuia sa ia aurul, si nu Kozich.

    Momentul de la Europene si cel de la Olimpiada de la Atena, cu coronita, sunt cele care-mi aduc aminte, cu mare drag, de Dana. Ii urez sanatate, succese si multumire in tot ceea ce face acum! Sper sa se simta realizata in viata si, din cand in cand, sa mai treaca si pe la noi, fanii, si sa ne spuna ce mai e cu ea
    La multi ani, Dana!
    Last edited by ioanavol; 11th February 2009 at 12:16.

  12. #11
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Dana Sofronie e gimnasta mea preferata din 2004 incoace si execptand-o pe Stela si potentialul ei cred ca a fost cea mai completa de atunci si pana astazi.
    Cu siguranta a meritat aurul la europene si dupa parerea mea si o medalie la individul compus la JO.
    M-am bucurat enorm pentru argintul ei la sol pentru ca merita sa fie laureata individual si pentru ca a reusit sa o obtina la aparatul la care a pierdut lupta cu Kozich la europene. Le-a aratat ea!
    Imi pare tare rau ca nu s-a putut face ceva sa i se imbunatateasca valoarea la barna....cu un exercitiu mai bun la barna sigur ar fi luat medalie si la individual compus.
    Mare pacat ca s-a retras...era o adevarata placere sa o urmaresti evoluand...o prezenta delicata,firava, grava....f modesta....impunea admiratie si respect.
    Din toata inima "La multi ani" si sper sa auzim numai de bine despre ea in continuare!
    O campioana adevarata!

  13. #12
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Multumim tuturor pentru gandurile voastre, pana maine mai aveti timp sa scrieti, pentru ca m-am hotarat ca maine sa ii transmit gandurile voastre Danei!

  14. #13
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Pana la discutia asta nu am realizat ca aparatul cel mai slab al Danei a fost tocmai barna...ce chestie...a pierdut o medalie la individual compus din cauza barnei...cand majoritatea gimnastelor noastre pierd pe paralele...

  15. #14
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Tin minte ca Dana avea o intrare in "stil vechi" la barna, cu 2 flick-uri sau salturi legate imediat dupa ce urca. Foarte dificila intrarea, daca avea o cat de mica nesiguranta dupa ce punea piciorul pe barna nu mai putea continua si de aici pierdea legari, din pacate.

    Si mie mi-a fost super simpatica Danuta, finuta, scumpica, era mai mare dragul sa o vezi, o prezenta foarte placuta si o tinuta remarcabila! La multi ani si multa fericire, Dana! Si mie mi-ar placea sa stiu cu ce se mai ocupa acum, cum a fost viata ei dupa ce s-a retras.
    Multumim, Amalia
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  16. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Amalia, iti multumesc ca ii vei trimite gandurile noastre Danei. Eu ii doresc multa sanatate, fericire si fie ca tot ceea ce e mai frumos in aceasta lume sa i se intample! LA MULTI ANI!

    Cred ca a fost cea mai simpatica gimnasta de la Atena. M-am bucurat foarte mult pentru toate rezultatele ei de la europenele si JO din 2004.

    Sa-i transmiti ca oamenii nu au uitat-o si ca ii dorim mult succes pe viitor!!!!
    www.fangymnastics.com

  17. #16
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Sigur, asa voi face, Mihai, si ceilalti! Cred ca se va bucura mult ca sunt atatia oameni care isi amintesc cu placere despre ea! Si cred ca va fi o surpriza placuta pentru ea! Astept ora 4 PM, si atunci ii voi transmite gandurile voastre, asta ca sa aveti toti timp sa scrieti!

  18. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Cautand pe net cate ceva nou, am gasit o fotografie si un articolo din mai 2008:
    http://didnet265.blogspot.com/2008/0...-sofronie.html
    http://www.cugetliber.ro/1211922000/...ta-la-fitness/
    si inca o stire din noiembrie 2008: http://www.cugetliber.ro/1226613600/...avi-de-diabet/

    Dana, orice ai face in viata, sper sa ai succes si sa fii multumita de tine. La multi ani!
    Last edited by Tess_AN; 12th February 2009 at 02:09.

  19. #18
    manager mariusvl's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    262
    Reputatie
    1
    Din pacate am intarziat dar vreau sa ii urez si eu La multi ani Danei si multa sanatate
    "Trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un fel de viitor ..."

  20. #19
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Niciodata nu e tarziu, Marius! Stai linistit!

  21. #20
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    As vrea sa scriu aici, tot 'acasa' la Dana, pentru ca aici s-au facut urarile! Am transmis Danei, asa cum v-am promis absolut toate urarile voastre, si ea va transmite multumiri tuturor pentru urari si nu doar urari, ci si celelalte cuvinte frumoase spuse la adresa ei, ne multumeste mult pentru sustinere!

  22. #21
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Multumim Amalia pentru intermediere!
    Last edited by Cata_RB; 15th February 2009 at 22:15.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •